PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Star Trek Discovery 1x02 - Battle at the Binary Stars

GTVSBot
25 Σεπτεμβρίου 2017, 03:30
Σειρά : Star Trek Discovery
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 02
Τίτλος : Battle at the Binary Stars

Κανάλι : CBS
Πρώτη Προβολή : 24/09/2017

Περίληψη :

Face to face with Klingon vessels, the U.S.S. Shenzhou prepares for the possibility of war if negotiations fail. Amidst the turmoil, Burnham looks back to her Vulcan upbringing for guidance.

arwyn
25 Σεπτεμβρίου 2017, 15:48
Δευτερη εντυπωση...

Εεεμ....

Οχι.

Δεν ειναι η ατμοσφαιρα Σταρ Τρεκ που ξερω αυτη. Με κούρασε με την υπερφλυαρια του. Και κανενας χαρακτηρας δε μου εκανε εντυπωση.

Θα περιμενω να δω και το τρίτο, λόγω του αγαπημενου Τζεησον Αιζακς, για να βγαλω οριστικο συμπερασμα. Αλλά γενικά, δεν.

:thumbdown

solonlakis
25 Σεπτεμβρίου 2017, 23:13
Ανάμικτα συναισθήματα από τα 2 πρώτα επεισόδια.
Κατ' αρχήν ας πιάσουμε τα θετικά:
Η παραγωγή είναι εξαιρετική και κυμαίνεται σε κινηματογραφικά επίπεδα. Τέλεια και πλούσια εφέ, υπέροχα σκηνικά, καλή σκηνοθεσία, λειτουργικό μοντάζ, δυνατό και συνεπές σενάριο.
Πάμε τώρα στα αρνητικά. Η πρωταγωνίστρια είναι λίγη, ο χαρακτήρας της είναι κάπως υπερβολικός ενώ δεν υπάρχει κανένας αξιόλογος αντρικός χαρακτήρας. Σε 90 λεπτά δεν αναπτύχθηκε κανένας άλλος χαρακτήρας πλην της κυβερνήτου Γεωργίου που μας άφησε χρόνους και της Μπάρνχαμ. Ούτε μηχανικός, ούτε ιατρός ενώ ο εξωγήινος επιστημονικός αξιωματικός δεν με εντυπωσίασε.

Αυτό όμως που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι η ηθική οπτική του νέου Star Trek. Και για όσους ξέρουν τι σημαίνει Star Trek TOS αυτό είναι πολύ σημαντικό. Το Star Trek TOS πέρασε ιδέες στον κόσμο εναντίον του ρατσισμού, εναντίον της ξενοφοβίας, εναντίον του μιλιταρισμού στην εποχή που ο ψυχρός πόλεμος ήταν στην μεγαλύτερη ακμή του. Στο Star Trek οφείλετε σε μεγάλο βαθμό η διασπορά ιδεών στο ευρύ κοινό που άλλαξαν κυριολεκτικά της δυτικές κοινωνίες στις επόμενες δεκαετίες.
Από αυτή την άποψη το Star Drek Discovery κινείτε κυριολεκτικά στο άλλο άκρο!
Κατ αρχήν είναι το πρώτο Star Trek που ξεκινάει με πόλεμο και όχι με κάποια ερευνητική αποστολή. Η πρωταγωνίστρια μιλάει με την ρητορική Τραμπ (!!!) και ούτε λίγο ούτε πολύ προσπαθεί να πουλήσει την ιδέα του "σε βαράω πρώτα και μετά συζητάμε". Οι Κλίγκον (μήπως να διαβάσουμε Βορειοκορεάτες; ) απεικονίζονται ως η προσωποποίηση του κακού, ένας πολεμοχαρής λαός όπου δεν υπάρχει καμία δυνατότητα επικοινωνίας πλην του αναπόφευκτου πολέμου σε αντίθεση με όλα τα άλλα Star Trek όπου οι Κλίγκον παρουσιαζόντουσαν μεν ως πολεμική φυλή αλλά η κουλτούρα τους απεικονιζόταν ως κάτι το ιδιαίτερο το οποίο μπορούσε να συνυπάρξει εν τέλει με τους άλλους λαούς. Πολύ διαφορετική μεν αλλά με σημείο επαφής. Σε άλλα σημεία των 2 πρώτων επεισοδίων αναρωτήθηκα εάν οι επιλογές των σεναριογράφων δεν είναι καθαρά συμβολικές, π.χ. η ναυαρχίδα του Αστροστόλου που καταστρέφεται ονομάζεται "Ευρώπη"!
Σε γενικές γραμμές η σειρά είναι τόσο μιλιταριστική που με φοβίζει. Δεν μπορώ να μην συνδυάσω την ηθική του Νέου Star Trek με τις πρόσφατες πολιτικές εξελίξεις και την αλλαγή που συντελείται αργά αλλά σταθερά στην κοινωνία των ΗΠΑ. Και μην υποτιμάτε το τι σημαίνει το Star Trek για την διαμόρφωση ιδεών στην αμερικανική κουλτούρα. Το Star Trek είναι κυριολεκτικά το θεμέλιο της αμερικανικής ποπ κουλτούρας πολύ πριν το Star Wars και ο αστροστόλος στο μυαλό του μέσου αμερικάνου είναι οι ΗΠΑ και οι σύμμαχοί της. Ελπίζω να μην συνεχίσει η σειρά με την ίδια οπτική. Εάν το κάνει να ξέρετε πως μόνο τυχαίο δεν είναι.
Επίσης ζητώ συγνώμη που πολιτικολόγησα αλλά οι συνειρμοί είναι τόσο φανεροί που μου είναι πολύ δύσκολο να μην το κάνω

Hrisa76
27 Σεπτεμβρίου 2017, 22:10
Πολύ καλή η ανάλυσή σου, solonlakis. Οι σκέψεις μου ήταν παρόμοιες.

Καταρχήν, όντως δεν υπάρχει ένας χαρακτήρας που να τραβήξει το ενδιαφέρον. Μετριοτητες όλοι στην καλύτερη περιπτωση. Περισσότερο πχ μου κίνησε το ενδιαφέρον ο Vulcan τύπος παρά όλοι οι άλλοι. Δεύτερον, που πας ρε Καραμήτρο χωρίς έναν ερωτιάρη καπταιν ή δεύτερο? Τρίτον, το συγκεκριμένο κανάλι είναι εντελώς ακατάλληλο γιατί πάει να περάσει προπαγάνδα. Μπορούσαν ν' αφήσουν αυτά τα δύο επεισόδια για πιο μετά και να ξεκινήσουν με κάτι πιο Σταρτρεκικό.

Και όντως παιδιά, το "we come in peace" ακούγεται τόσο ψεύτικο πλεον. Οχι για την σειρά, αλλα για το ανθρώπινο είδος.

και είδα και το τρεηλερ του επομενου και απογοητευτηκα περισσότερο. Πιο κοντά στο κανονικό Σταρ Τρεκ είναι το Orville παρά αυτό. Κρίμα.

solonlakis
28 Σεπτεμβρίου 2017, 10:59
Μέχρι στιγμής η σειρά έχει την χαμηλότερη βαθμολογία από όλες τις σειρές Star Trek στο IMDB με 7,3 ενώ η συντριπτική πλειοψηφία των σχολίων στην ίδια σελίδα είναι επικριτική. Ωστόσο από ότι φαίνεται από το επόμενο επεισόδιο θα εισέλθουν νέοι χαρακτήρες στην σειρά και ίσως τα πράγματα βελτιωθούν.

johny f
30 Σεπτεμβρίου 2017, 12:44
Τα ιδια συναισθηματα με σας εχω και εγω.Αλλωστε τα ειπα στο 1ο επισοδειο.Και εδω συνεχιζει στην ιδια ροτα αλλα οπως και να το να κανεις ειναι πιο ενδιαφερον λογω πλοκης.
Οκ θα συνεχισω να το βλεπω ελπιζοντας να βελτιωθει,να γινει πιο Σταρ Τρεκ,αν και χλωμο το βλεπω.Για να δουμε...

t0ny3
1 Οκτωβρίου 2017, 19:38
Κατανοω απολυτα τις ανησυχιες και τις αμφιβολιες των παλιων φαν για το υφος της νεας σειρας και βρισκω πολυ ενδιαφερουσες τις αποψεις. Εμενα προσωπικα μου αρεσει η σειρα κι ας βαδιζει περισσοτερο μιλιταριστικα και ισως ξεφευγει απο τη φιλοσοφια των παλιων Star Trek.

Κι εμενα μου εκανε εντυπωση απο την πρεμιερα που δεν η σειρα μια μια καθαρα εξερευνιτικη αποστολη και μπηκαμε αποτομα σε πολεμο με του Klingons.

Τελικα οπως το υποψιαστηκα απο το title sequence, special guest star η Michelle Yeoh, οποτε μας αφησε. Μια φορα να δω σωστη χρησιμοποιηση ελληνικου στοιχειου σε σειρα ή ταιναι. Philippa Georgiou με τετοιο casting;

Λαμβανω τα δυο επεισοδια σαν εναν ενιαιο πιλοτο. Επισης δεν ειμαι απολυτα σιγουρος γι αυτο που θα πω, αλλα οι ιστοριες των δυο επεισοδιων ηταν βασισμενες στη δουλεια του Bryan Fuller πριν αποχωρησει, οποτε υποφιαζομαι πως στη συνεχεια δε θα τον ξαναδουμε. Αρα ισως τα πραγματα να ειναι διαφορετικα στα επομενα επεισοδια μιας και θα προστεθουν νεοι χαρακτηρες και η αρχικη συγκρουση με τους Klingons ολοκληρωθηκε. Θα συμφωνησω πως μεσα σε δυο επεισοδιο αναπτυχθηκε μονο ο χαρακτηρας της Burnham και της Georgiou, χωρις καποιον αλλον και ιδιαιτερα αντρικο ρολο. Αυτο πηγαζει κι απο την νεα μοδα με female leads σε sci-fi.

constadine
17 Οκτωβρίου 2017, 20:12
Δεν βρήκα κάποιο ενδιαφέρον χαρακτήρα στα δυο πρώτα , και η κάπτεν δεν μου γέμισε το μάτι .
Περιμένουμε τη συνέχεια .

spiross27
21 Απριλίου 2018, 21:15
Συνεχίζει να μου αρέσει και στο 2 επεισόδιο , δεν με χάλασε η γρήγορη εισαγωγή με την μάχη, πέρασαν τα 2 πρώτα επεισόδια νεράκι.

blackys88b
5 Ιουλίου 2018, 15:19
θεωρω οτι μετά απο το διπλο επεισοδιο οπου απλα μας συστησε την Μαικλ..τωρα θα ξεκινησει κανονικα η σειραα.!!! με τις νεες προσθηκες...δεν ειναι κακο...αλλα οντως προς το παρον δεν ειναι σταρ τρεκ.!!