PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Westworld 2x01 - Journey into Night

GTVSBot
23 Απριλίου 2018, 04:00
Σειρά : Westworld
Σαιζόν : 2
Επεισόδιο : 1
Τίτλος : Journey into Night

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 22/04/2018

Περίληψη :

Το θέατρο τελείωσε, ερχόμαστε για 'σας και το σινάφι σας.
Welcome back to Westworld.

johny f
24 Απριλίου 2018, 03:01
Αμαν τι επισοδειαρα ειδαμε!

Οχι τωρα δηλαδη πειτε τι να πρωτοσκεφτεις,τι να εκτιμησεις και τι να γραψεις για ενα τοσο επικο επισοδειο που κανεις δε ξερει ποιος εχει τον ελεγχο,αν υπαρχει κιολας κατι τετοιο ή μηπως παλι ειναι αυτο που προανηγγηλε ο Φορντ στο φιναλε της 1ης;Εδω σας θελω.;)

Να μη ξερεις που και σε ποια χρονικη στιγμη βρισκεσαι,και ασχετα απ'το τι νομιζει ο καθενας,τι ακριβως εισαι.

Πρωταγωνιστες φυσικα ειναι η Ντολορες και η Μειβ που ειναι on fire και ο Μπερνανρντ που προσπαθει να ξεδιαλυνει τη κατασταση,τον τοπο,τον χρονο και την υφη αυτου στο οποιο βρισκεται.

Αναρωτιεσαι ακομα και η ομαδα που ειναι μαζι του αν ειναι οντως εργαζομενοι της Δηλος ή οικοδεσποτες του σεναριου του Φορντ.Και ολα αυτα παρολο που η πρωτη εικονα ειναι πως οι οικοδεσποτες στραφηκαν εναντιον των αφεντικων τους και των επισκεπτων.

Ενος Φορντ που εμφανιζεται στον ΜΙΒ με τη μορφη ενος παιδιου και τελικα θα ριξει βαρια τη σκια του και σ'αυτη τη σεζον για ολους τους λογους που ειπα.

All in all,τελικα ρε Τασο μηπως ειμαστε LOST σε ενα νησι,οπου κι αν αυτο βρισκεται?;)

pansp32
25 Απριλίου 2018, 02:13
Βγάλτε χαρτί και μολύβι μπας και βγάλουμε καμιά άκρη. Ποιος, πότε, πού..
Αν δεν υπήρχε και το στόρυ του Μπερνάρντ να μας δώσει μερικά hints για τα timelines, θα πηγαίναμε σε χαρτορίχτρα.
Απόλαυση η (αινιγματική) Ντολόρες και η Μέιβ. Φυσικά και οι υπόλοιποι(MiB, Μπερνάρντ κλπ) εξαιρετικοί.
Τα θηράματα έγιναν κυνηγοί και το παιχνίδι μόλις άρχισε. Καλή μας τύχη.

tasoskratos
25 Απριλίου 2018, 10:55
All in all,τελικα ρε Τασο μηπως ειμαστε LOST σε ενα νησι,οπου κι αν αυτο βρισκεται?

ότι είμαστε σε νησί το είπε ήδη ο επικεφαλής της force Delta:)ή όπως θέλεις να ονομάσεις τα κομμάντα που ανέλαβαν δράση.
Τι Νησί όμως, αφού ακούστηκε ότι η ΔΗΛΟΣ (ε ρε τι θυμήθηκα..(1 - 0).)η οποία κι αυτή νήσος είναι δίπλα στην Μύκονοοοοοοοοο,
περιμένει στην ηπειρωτική χώραέναν οικοδεσπότη, που από το όνομα δεν κατάλαβα ποιός/α είναι.
Πάντως είδαμε και το σκάφος που είχε δέσει ανοιχτά της παραλίας! Είδαμε και έναν στρατιωτικό να μιλά μια γλώσσα που δεν κατάλαβ μεν, μου έκανε όμως κάτι από Ν. Αμερική δε!
By the way,
εάν εξαιρέσω την πρώτη σκηνή, το timeline είναι ένα. Δηλαδή, βρισκόμαστε περίπου 2 εβδομάδες (τόσο δεν είπαν στον Μπερνάν ότι ήταν αναίσθητος?)μετά το purge ( ε ρε γλέντια...) (2 -0). Ντολόρες, αγαπητητικός, Μέηβ και λοιποί είναι και αυτοί στο παιχνίδι. Κρατάω μια πισινή για τον MIB, αλλά κι αυτός δέχτηκε επίθεση από τους οικοδεσπότες.
Κοιτάξτε, πρώτο επεισόδιο και τα πράγματα πλέον φαίνονται κουκιά καθαρισμένα, θα σκεφτεί κανείς. Από την μία οι καλοί, από την άλλη οι κακοί. Ποιός θα επικρατήσει?
Σε καμιά άλλη σειρά θα πίστευα ότι θα μας δείξουν ακόμη 9 επεισόδια με μπαμ μπαμ κλπ. Όμως το τυράκι το είδα, είδα και την φάκα!
Η περιοχή που στον χάρτη ήταν ξηρά ενώ πλέον ειναι γεμάτη με νερό, ενώ οι ΄΄μηχανικοί΄΄ και ο εγκέφαλος, που πρώτη φορά βλέπουμε είναι 2 νέα στοιχεία.
Μια επιβεβαίωση. Οι ΄΄κακοί΄΄ ΔΕΝ ξέρουν ότι ο Μπερνάρ είναι ΄΄ψεύτικος΄΄. Να υποθέσω ότι η μόνη που το ξέρει είναι η Ντολόρες?

Sartiv
27 Απριλίου 2018, 18:01
Επικο επεισοδιο.

Συμφωνω κυριως με τον tasoskratos, ενα ειναι το timeline ξεκαθαρα (ετσι φαινεται!), 2 εβδομαδες.

Ενδιαφερον ειναι το ενδεχομενο να ειναι οικοδεσποτες οι "κομαντος" αλλα δεν νομιζω... Αλλωστε βρηκαν μια τιγρη και αναφεραν πως δεν επρεπε να βρισκεται εκει. Αυτο το στοιχειο μαλλον τους αποκλειει να ειναι "οικοδεσποτες".

Ο ΜΙΒ πρεπει να χαρηκε, αν καταλαβα καλα και απο την 1η season, ο στοχος του ηταν να εξελιχθουν οι οικοδεσποτες. Να "σπασει" το ανθρωπινο οριο δηλαδη.

ATHENA1971
4 Ιουνίου 2018, 20:51
OK, ο Φορντ αποφάσισε να κάνει επική έξοδο από το παιχνίδι που έστησε ο ίδιος . Όταν, στο τελευταίο επεισόδιο του 1ου, πήγε η αντιπαθητικιά να τού ανακοινώσει με έπαρση ότι το Συμβούλιο αποφάσισε να τον διώξει κι εκείνος τής είπε "που το ξέρεις ότι δεν θα τα καταστρέψω όλα;" (κι εκείνη η ηλίθια, του είπε "σε ξέρω πολύ καλά") φάνηκε ότι είχε ήδη βάλει το σχέδιό του σε εφαρμογή και νομιζω ότι είναι εξαιρετικά περίπλοκο. Αφορά και την εκδίκηση αλλά και τον αφανισμό του πάρκου και της ιδεολογίας τους που, μάλλον, πήρε πολύ στραβό δρόμο. Αφού έχασε τον Άρνολντ και καταλαβε ότι έκανε λάθος, αποφάσισε να διαλύσει το πάρκο (τα πάρκα ίσως) από τα θεμέλια, δεν θα αφήσει τίποτα όρθιο. Τη βρωμοδουλειά θα κάνει η καλύτερη μαθήτριά του Άρνολντ, ο "κακός" του σεναρίου, η Whyat και η αναρχική Μέιβ. Νομίζω, ότι σιγά σιγά, θα ξετυλιχθει το περίπλοκο σενάριο του Φορντ, ο οποίος είχε ενοχές για τον καλό του φίλο.
Ο Μπέρναρντ νομίζω ότι έχει κλώνο, μπορεί να υπάρχουν δύο.
Αυτός που είναι για λύπηση είναι ο ΜΙΒ. Μπορεί να είναι καλός στις επιχειρήσεις αλλά..... έχει πολλά κολλήματα.
Νομίζω ότι θα προτιμούσα να δω το πάρκο με τους σαμουράι στο 2ο κύκλο, παρά να βλέπω όλη αυτή τη μανία της Ντολόρες. Επίσης, πρέπει να πω ότι ο Τεντ είναι το όνειρο των περισσότερων γυναικών.... "Ναι, αγάπη μου, ό,τι πεις αγάπη μου, ναι, ας τους σκοτώσουμε κιαυτούς, κουράστηκα λίγο, αγάπη μου, να ξεκουραστούμε, να πάμε διακοπούλες; Όχι;΄Ό,τι θες αγάπη μου...."

blackys88b
2 Ιουλίου 2018, 03:15
εξαιρετικη πρεμιερα....πολλα ερωτηματα...αγωνια...εξαιρετικο στησιμο και προς το παρον μια ξεκαθαρη πορεια που λογικα σε καποια φαση θα αλλαξει.!!! there is the sea.!!! μπολικα πτωματα...let's do this.!!!