PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Westworld 2x04 - The Riddle of the Sphinx

GTVSBot
14 Μαΐου 2018, 05:00
Σειρά : Westworld
Σαιζόν : 2
Επεισόδιο : 4
Τίτλος : The Riddle of the Sphinx

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 13/05/2018

Περίληψη :

Αυτό είναι το τώρα; Αν κοιτάς μπροστά, κοιτάς προς τη λάθος κατεύθυνση.

tasoskratos
15 Μαΐου 2018, 12:38
Νομίζω ότι πλέον ισχύει η γνωστή ατάκα <<η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά>>.
Βασικά, από ότι έχω καταλάβει δηλαδή, όλο το ζουμί είναι, από την μία το παιχνίδι που έχει στήσει ο Φορντ (η εμφάνιση έστω και κονσέρβα του Αντονι Χόπκινς...) και από την άλλη αυτό που ψάχνει, εδώ και 30 χρόνια ο Γουίλιαμ.
Το τι προηγήθηκε, το συμβαίνει και όλα αυτά ΄΄τα υπόλοιπα΄΄ δηλαδή έπονται.
Αν το ψάξει κανείς λίγο παραπάνω νομίζω ότι καίγεται.:)

johny f
15 Μαΐου 2018, 23:12
Το καλυτερο μετα το 1ο.

Επιβεβαιωθηκε οτι ο τελικος σκοπος του προτζεκτ ειναι η επιτευξη της αθανασιας για καποιους τουλαχιστον ανθρωπους και καποιας μορφης βεβαιως,κατι που ομως μεχρι τωρα δεν εχει στεφθει απο επιτυχια οπως βλεπουμε απ'το παραδειγμα του Ντελος και των επισκεψεων μεσα στα χρονια του ΜΙΒ σ'αυτον.

Ενδιαφερουσα και η ιστορια του Μπερναρντ ενω στο τελος ειχαμε παλι κατι χρησμους στον ΜΙΒ απο το κοριτσακι...

darko_wicked
16 Μαΐου 2018, 20:11
Για μένα έχει αρχίσει και κουράζει η σειρά, ειδικά σε κάτι τέτοια 1+ ώρας επεισόδια, οπότε κάπου εδώ :hi:

Sartiv
19 Μαΐου 2018, 11:44
Φοβερο επεισοδιο, και προσωπικα μου ελυσε καποιες αποριες.

1) Ο Μπερναντ ειχε συρθει για ωρες μεχρι τη σπηλια , εφοσον αναφερε "Δεν υπαρχει τιποτα γυρω για μιλια".

2) Ολο το προτζεκτ του Delos αποδεικνυεται πως γινεται για να χαρισει την αθανασια στους ανθρωπους. Παρατηρουσαν και τους επισκεπτες στα παρκα και αντιγραφαν τη συμπεριφορα τους. Εκαναν 149 αποπειρες να αντιγραψουν τον Ντελος ο οποιος απεβιωσε 30 χρονια πριν.

3) Ετσι εχει απογοητευτει ο MIB και παιζει το ρολο του Χαρου, σκοτωνει σχεδον τους παντες οπου βρισκει στο δρομο, καθως πιστευει οτι ο θανατος πρεπει να ειναι ο φυσικος προορισμος των ανθρωπων.

4) Και "το μεγαλο οπλο" που θελει να καταστρεψει ο ΜΙΒ προφανως θα ειναι αυτες οι εγκαταστασεις οπου υποτιθεται πως θα χαριζαν την αθανασια. Και αυτες τις εγκαταστασεις ισως θελει να εκμετελευτει η Ντολορες.

5) Η κορη του MIB και ο MIB εχουν ξανασυναντηθει στο παρελθον αν κρινω απο τη συζητηση τους.

6) Κατι τελευταιο, αναρωτιεμαι αν ο Μπερναντ εφτιαχνε το μυαλο του Φορντ να τον ξαναφερει στη ζωη οταν χρειαστει (μαλλον πριν απο τη δολοφονια του. Θυμηθειτε το περιπλανωμενο παιδι Φορντ στη Season 1.

7) Οι ιθαγενεις παιζουν ενα σημαντικο ρολο στα παρκα, παντως οχι για να τρομοκρατουν και να δολοφονουν. Θα μαθουμε υποθετω στη συνεχεια.

8. Συνανταμε συχνα το συμβολο του απειρου, το οο. Προφανως συμβολιζει την αθανασια που θελει να πετυχει η εταιρεια.

greekie
29 Μαΐου 2018, 20:02
Το καλύτερο επεισόδιο της σεζόν και επιτέλους μπήκαμε στο ζουμί της υπόθεσης. Το ζητούμενο είναι η αθανασία αλλά το μυαλό και η φύση αντιστέκονται σθεναρά.

Η προφανής επιλογή για το δεύτερο υβρίδιο είναι φυσικά ο Φορντ αλλά αφήνω μια πισινή να έκανε μια πιο προσωπική επιλογή ο Μπερνάρντ. Και το παιχνίδι του Φορντ και το δικό του endgame είναι το μεγαλύτερο μυστήριο για 'μένα.

Την κόρη να πω την αλήθεια δεν την περίμενα, υπέθεσα ότι οι άλλοι παίκτες θα ήταν άσχετοι μεταξύ τους ενώ τώρα φαίνεται για καθαρά οικογενειακή υπόθεση.

ATHENA1971
8 Ιουνίου 2018, 17:34
Πάρα πολύ καλό επεισόδιο.
Ο κυνισμός του ΜΙΒ νομίζω ότι προέρχεται από το ότι μάλλον, είναι κι αυτός ανθρωποειδές.
Μού αρέσει πάρα πολύ το μπέρδεμα αλλά ελπίζω ότι μέχρι το τέλος θα θυμάμαι ποιος είναι τί, από πού ήρθε, που πάει, ποια είμαι εγώ.....

blackys88b
12 Ιουλίου 2018, 16:14
ακομη ενα εξαιρετικο επεισοδι...εμενα καθολου δεν με κουραζει και θεωρω οτι το slow burn της σειρας ειναι κατι που την κανει να ξεχωριζει...χωρις να ειναι γρήγορη για μενα δεν ειναι καθολου βαρετη.!!! ο Mib οπως παντα φοβερος.!!