PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Survivor: David vs. Goliath (Season 37) - Official Discussion Thread

drapetisgal7
13 Ιουλίου 2018, 13:54
https://i.imgur.com/f3GY1Hv.jpg

Επίσημο thread συζήτησης/trailers/spoilers (απαραίτητα τα spoiler tags)

Η 37η σεζόν του Survivor θα κάνει πρεμιέρα στις 26 Σεπτεμβρίου.

Trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=Y8dMWg3EfAw

Askepios
27 Ιουλίου 2018, 11:59
Η τωρινη σεζον South Africa ειναι πολυ ωραια, προτεινω να τη δειτε. Tevin, Palesa, Annalize οι αγαπημενοι μου

minor spoilers περι καστινγκ και κονσεπτ

Η σεζον 38, δηλαδη η μεθεπομενη θα ειναι με αργηγους και αυτοι θα ειναι aubry, kelley, david, joe anglim επισης το κονσεπτ θα ειναι διαφορετικο κατι σαν redemption island χωρις δοκιμασιες. Οσοι αποχωρουν θα μενουν ολοι μαζι καπου μονοι τους μεχρι να ερθει η στιγμη να επανελθουν στο παιχνιδι προς το τελος. Φημες και για jury με ολους τους συμμετεχοντες.

Στη νεα σεζον της Αυστραλιας που ξεκιναει 1 αυγουστου θα συμμετεχει και ενας γνωριμος παικτης απο το US. Πλεον και με αποδειξεις https://i.imgur.com/8gmRKBq.png russell

Katerinaki_888
2 Αυγούστου 2018, 22:06
O Jeff έχει βαλθεί να μας πλασάρει τα alpha males στη μάπα; Αν ισχύει αυτό που έγραψε ο Askepios, τότε ο Joe πάει γραμμή για νίκη. Και έξω να τον πετάξουν, ξαναμπαίνει ανετότατα με μια δοκιμασία και κάνει αυτό που έκανε ο Mike στην 1η του σεζόν ΤΟΥ Joe. Μόνο αν τον πετάξουν έξω από νωρίς και κουραστεί από την πείνα, θα έχουν ελπίδα στα challenges. Για τους άλλους 3: Aubry, λατρεία μου, την αγαπάω σχεδόν όσο τον Malcolm, αλλά νομίζω ότι είναι λίγο too soon. Μετά το τόσο κακό edit που είχε από το Game Changers, και που παρόλα αυτά έφτασε άνετα 5αδα, θα είναι μεγάλος στόχος. Ελπίζω να φτάσει στο jury (αν υπάρχει). Για τον David, καλώς το παιδί! Και αναρωτιόμουν πότε αυτός και ο Jay θα ξανάπαιζαν. Ήθελα πολύ να τον ξαναδώ, ελπίζω να τα πάει καλά. Και τέλος, η Kelly.. Δεν την πολυσυμπάθησα ποτέ μου (ειδικά μετά που έμαθα το πώς μπήκε στο Second Chances), αλλά είναι καλή παίκτρια, και αθλητική. Big target, που λεν και στο χωριό μου. Αν κάποιος από τους 3 τους φτάσει τελικό, το χει το μυριο στο τσεπάκι (για τον Anglim δεν υπάρχει περίπτωση, εκτός κι αν δουλέψει στο κοινωνικό κομμάτι. Όσο ωραίο γκομενάκι και να είναι, παραμένει άχρωμος, άγευστος και χωρίς screen time. Too bad).

ΥΓ: ΠΑΜΕ ΜΩΡΗ BRACCO :inlove:

drapetisgal7
5 Σεπτεμβρίου 2018, 22:23
Survivor Season 37 Photos: Meet the Castaways of David vs. Goliath (https://tvline.com/2018/09/05/survivor-season-37-cast-photos-david-goliath-contestants-revealed/)

drapetisgal7
19 Σεπτεμβρίου 2018, 17:33
'Survivor' Season 37: Meet the Goliath Tribe (https://www.hollywoodreporter.com/lists/survivor-season-37-goliath-tribe-1145224)

drapetisgal7
24 Σεπτεμβρίου 2018, 19:54
'Survivor': Jeff Probst Previews the 'David vs. Goliath' Cast (https://www.hollywoodreporter.com/live-feed/survivor-david-goliath-jeff-probst-cast-preview-1146466)

Cap'n_Cook
28 Σεπτεμβρίου 2018, 19:58
Ωραία πρεμιέρα, κρατάω μικρό καλάθι βέβαια γιατί οι τελευταίες σεζόν κατέληξαν μέτριες.

Η διαφορά φέτος είναι ότι το cast μου έβγαλε κάτι old-school με ενδιαφέροντες χαρακτήρες και όχι περσόνες.
Όσο περίεργο και αν φαίνεται μου είχε λείψει το όλο θέμα με το shelter, ποιος είναι bossy, ποιός είναι τεμπέλης. Μου θυμίζει κάτι από τα παλιά. Δεν χρειάζεται να είναι όλοι aggresive από την αρχή.

Απογοητεύτηκα λίγο με την Νάταλι γιατί ήταν το pick μου πριν τη σεζόν. Ήλπιζα να μοιάζει στη Cirie. Ωστόσο, ξεκίνησε πολύ κακά socially και ξενέρωσα. Ελπίζω να κάνει την ανατροπή.

Επίσης ενώ συνήθως ξενερώνω με τους superfans/nerds που πάνε στο Survivor, μου άρεσε η επιλογή των παιχτών στην φυλή των Davids. Και δεν περίμενα medevac από τόσο νωρίς, δυστυχώς ο Τζέφ δεν έχασε ευκαιρία να μας πρήξει με το theme ακόμα και στην πιο δύσκολη στιγμή των παιχτών.

neon50
29 Σεπτεμβρίου 2018, 16:43
37x01

Πάρα πολύ καλή πρεμιέρα! Ελπίζω σε καλή σεζόν!:D

Askepios
4 Οκτωβρίου 2018, 19:24
μου αρεσαν πολυ τα δυο πρωτα. Ωραιο casting, ωραιο editing.

joel_barris
9 Οκτωβρίου 2018, 23:01
Ωραία και fun και τα δύο πρώτα αλλά όπως είπατε κρατάμε μικρό καλάθι μετά τις 3 τελευταίες σεζόν. Πολύ ωραία μοιρασμένος ο χρόνος, το μεγαλύτερο μέρος του καστ ήδη έχει πάρει screentime το όποιο είναι καλό σημάδι, ελπίζω.

Το μόνο που με χαλάει είναι το theme, και όχι με την κλασσική έννοια ότι όλα τα themes είναι ανούσια, αλλά άμα δεν προσέξουν παίζει και να χαλάσει το παιχνίδι. Συνήθως η ανισσόροπια tribes προκύπτει κατά λάθος όταν κάποιοι που τους θεωρούσε η παραγωγή ότι θα είναι δυνατοί λόγω σωματοδομής δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους και το ανάποδο. Δεν καταλαβαίνω γιατί να διαλέξουν επίτηδες tribes με τόσο χαώδη διαφορά στα challenges απλά για να ταιριάξει στο theme. Πότε δούλεψε αυτό το πράγμα;

Βέβαια θα έρθει και το swap αλλά 2 στις 3 τελευταίες σεζόν παρά τα πολλαπλά swaps έγινε κανονικότατο pagonging της original φυλής που έχασε όλα τα αρχικά challenges.

Cap'n_Cook
10 Οκτωβρίου 2018, 13:41
^ Συμφωνώ πολύ κι εμένα με χαλάει κάπως το theme. Νιώθω ότι προσπαθούν υπερβολικά πολύ να κάνουν τους Davids underdogs, ώστε ο κόσμος να τους στηρίξει. Και δεν μου φαίνονται εξαιρετικά αδύναμοι οι Davids, απλά οι Goliaths δείχνουν τερατώδεις, αν εξαιρέσεις τη Νάταλι όλοι οι υπόλοιποι φαίνονται κάπου δυνατοί.

Το θέμα μου είναι ότι έχουν υπάρξει πολλά "David vs Goliath" στο Survivor (Fish vs. JT?) χωρίς η παραγωγή να πιέσει τίποτα, δεν είναι ένα theme πρωτότυπο και σώζεται μέχρι στιγμής από ένα ωραίο cast. Ελπίζω να μην ξεκληριστούν γιατί έχουν αρκετό ενδιαφέρον κάποιοι πάιχτες. Προβλέπω ωστόσο Christian-Nick-Gabby ότι θα παίξουν ρόλο στο endgame.

Πολύ ωραίο και το δεύτερο επεισόδιο, δεν θυμάμαι από πότε είχα να δώ τόσο καλό editing σε επεισόδιο Survivor. Είχε και χιούμορ και ένα πρώτο boot που το έχτισαν ωραία και είχε αγωνία. Το setting του Tribal Council απίστευτο.

nwosu
20 Οκτωβρίου 2018, 22:33
Mόλις είδα το 1ο. Επιτέλους έγινε εξαιρετική επιλογή στο cast!

Με ενθουσίασε επίσης το idol hunting από τόσο νωρίς!

joel_barris
6 Νοεμβρίου 2018, 18:28
Απολαυστικότατο επεισόδιο το 4ο-Όχι ότι ήταν κάνα ανεπανάληπτο blindside που φύγε η bossy τύπισσα αλλά από τις σπάνιες φόρες που αυτός που είναι να φλιπάρει το αποφάσισε εντελώς στο tribal council και το έκανε και θέμα. Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλή κίνηση για τον Άλεκ(μάλλον όχι) αλλά χαίρομαι, η Elizabeth και ο Davie είναι απείρως πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες από τις Goliath κοπέλες.

-Αλλά δεν είχα και κάνα θέμα με τη Natalia, ίσα ίσα που ο τρόπος που το διαχειρίστηκε όντας ΕΞΑΛΛΗ αλλά χωρίς μικρότητες έκανε ένα on paper χλιαρό bindside να μετράει. Δεν χρειάζεται να το παίζουν όλοι cool, ήταν ωραία που έδειξε ότι αυτό το "παιχνίδι" την πόνεσε.

-Από άλλους που έχουν ξεχωρίσει μέχρι στιγμής το και καλά JT-Stephen part2 δίδυμο δεν μου λέει και πολλά, ενώ η Gaby είναι η μόνη που δεν αντέχεται ούτε με χάπια, ας καθότανε σπίτι της. Αλλά η αδυναμία μου είναι η κινούμενη garbage fire Natalie. Την αγαπώ, έτσι απλά. Νομίζω η Natalie όπως και ο Chris Noble πέρυσι είναι οι πρώτοι characters μετά από πολλά χρόνια που πραγματικά δεν έχουν δει πότε στη ζωή τους Survivor και είναι εδώ για να είναι 250% ο εαυτός του. Το αστειάκι της Natalie πιθανώς να παλιώσει αν πάει μακριά, αλλά προσωπικά δεν το νομίζω. Την θέλω εκεί, final tribal goat, το πιο μεγάλο εμπόδιο που θα μπορούσε να βάλει το Survivor στους παίκτες. Να αντέξουν σε μια παραλία με τη Natalie 39 μέρες. Ποια idols και ποια advantages τώρα;

-Σε γενικές γραμμές πολύ ζωντανό pre merge, αλλά είπαμε το post-merge μετράει πολύ περισσότερο, θα δείξει.

joel_barris
7 Νοεμβρίου 2018, 18:25
Πέθανα λίγο στο γέλιο. A TRUE PRE-MERGE LEGEND

https://media.giphy.com/media/5h28j2TrgangWDSBw4/giphy.gif
https://media.giphy.com/media/27IQyhjCbMytsQSSGK/giphy.gif
https://media.giphy.com/media/Aiq7DVv0DXAWMtw7yr/giphy.gif
https://media.giphy.com/media/5tdmlqrPAOJZBg0pBI/giphy.gif

nwosu
9 Νοεμβρίου 2018, 19:45
37x07

Η συμμαχία των 6 είναι όλα τα λεφτά. Δε θυμάμαι να έχουμε ξαναδεί στο Survivor τέτοια στρατηγική, τουλάχιστον όχι τόσο οργανωμένα. Πχ:

Παλιές σεζόν...

Στη Σαμόα ο Ράσελ κράτησε αρκετό καιρό την Σάμπο σαν άσσο στο μανίκι του.
Στη Micronesia η Πάρβατι περίμενε την κατάλληλη στιγμή να χρησιμοποιήσει Νάταλι-Αλέξις

Αλλά αυτές ήταν στρατηγικές με αρχηγούς και followers.

Τώρα έχουμε μια ολόκληρη συμμαχία από sleepers! Οκ... ας εξαιρέσουμε την Γκάμπι. :giggle:

Μακάρι πάντως να μη περιμένουν μέχρι F11 για το blindside! Tώρα που oι αριθμοί είναι φαινομενικά 7-5, είναι η κατάλληλη ευκαιρία για Άλισον και Άλεκ να απασχολήσουν τους Νταν, Κάρα, Τζον με το αν θα πρέπει να ψηφίσουν έναν David (και να έχουν υπεροχή 7-4) ή να φάνε την Ατζελίνα (και να έχουν υπεροχή 6-5). Kι εκεί που ο Νταν θα νομίζει ότι είναι 100% ασφαλής, μπαμ...

-------------

Στη νεα σεζον της Αυστραλιας που ξεκιναει 1 αυγουστου θα συμμετεχει και ενας γνωριμος παικτης απο το US. Πλεον και με αποδειξεις https://i.imgur.com/8gmRKBq.png russell

Ίσως η χειρότερη σεζόν που έχω παρακολουθήσει ever, με εξαίρεση 1-2 tribal councils μετά την ένωση. Το cast ήταν άθλιο! Οι μισοί δεν είχαν παρακολουθήσει ποτέ Survivor και δεν είχαν ιδέα από στρατηγική, κι οι άλλοι μισοί ήταν απλά πανίβλακες! Λες και τους έβαλαν όλους επίτηδες προκειμένου ο συγκεκριμένος γνώριμος παίχτης να έχει εύκολο έργο. Κρίμα γιατί οι προηγούμενες 2 σεζόν είχαν ανώτερο gameplay κι απ'το Aμερικάνικο Survivor.

Tώρα ξεκινάω South Africa S6.

Askepios
15 Νοεμβρίου 2018, 18:30
τι εκπληκτικη σεζον βλεπουμε ρε!

@nwosu Γιατι ρε συ; Εγω την βρηκα πολυ καλη.

joel_barris
15 Νοεμβρίου 2018, 20:08
OK, μπορούμε να πούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! χωρίς να το γρουσουζέψουμε; Μπορούμε. Φοβερή σεζόν ως τώρα. Εξαιρετικό pre-merge και το χτεσινό επεισόδιο all time classic.

-Αν κάτι μπορεί να ανακόψει to momentum της σεζόν ως τώρα είναι να καταρρεύσουν τελείως οι goliaths και να πάμε σε pagonging απ την ανάποδη. Μοιάζει να το υπονοεί και το preview αλλά μπορεί άνετα να είναι παραπλανητικό, δεν το νομίζω και το απεύχομαι. Γιατί κατά τ άλλα χαμούλης. Καταρχήν μπράβο στον Τζον Που το πήρε τόσο άνετα και αναγνώρισε γελώντας και την ειρωνεία του "brochacho" blindside που είπε νωρίτερα. Συμπαθέστατος τύπος δεν λέω, αλλά αλλού είναι τα σπουδαία.

-Παίζει να είναι ένα από τα πιο καλοπαιγμένα split votes ποτέ. Ο Mike πολύ σωστά τραβάει φρένο στη μυστική 6 sleepers alliance γιατί τα νούμερα είναι οριακά και πόσες και πόσες majorities την έχουν πατήσει έτσι. Στοχεύει ορθώς Christian που είναι η πιο εμφανής απειλή (η Angelina μουρμουράει στο background ΚΛΑΙΩ) αλλά δεν υπολόγισε ότι ο Αλεκ είναι έτοιμος εδώ και 2-3 ψηφοφορίες να αφήσει πίσω τους Goliath. Ο όποιος ρίχνει casually την πληροφορία χωρίς να γίνει θέαμα και οι Davids ξέρουν που να παίξουν το idol (ακόμα και αν θεωρητικά δεν ξέρουν ότι έχουν idol). Τώρα το υπόλοιπο είναι κάπως νεφελώδες γιατί το απέκρυψε το editing αλλά εικάζω ότι κάποιος εκ των Christian-Nick κάτι θα ήξερε για το idol του davie ή έστω πήρε ο Davie ο ίδιος την απόφαση και τους είπε τι να ψηφίσουν για να γίνει σωστά το split vote. Γιατί για τον Νικ και τον Κρίστιαν ήταν βγαλμένο από όνειρο αυτό το split vote. Ακόμα και αν έπαιζε αλλού ο Dan το idol η δεν το έπαιζε καθόλου πάλι θα έφευγε ο loyal John αντί της διαρκούς ενόχλησης που είναι για τους Goliaths η Angelina. Ενώ παράλληλα δεν χαλάνε το πιθανό alliance με Αλεκ και Άλισον. Φανταστικό play ακόμα και αν μέρος του ήταν ευτυχής σύμπτωση.

-Ένας από τους λόγους που μου αρέσει τόσο πολύ ως τώρα η σεζόν είναι ότι η φετινή version των villains είναι κάποιοι σαν τον Dan και την Angelina. Και των δύο το arrogance μοιάζει να πηγάζει από πολύ μεγάλη ανασφάλεια. Πέθανα στο προηγούμενο που έκαναν και οι δύο pep talk στον εαυτό τους. Είναι εκνευριστικοί με αστείο τρόπο αντί για απλά εκνευριστικοί.

Αυτά, ελπίζω να μην το γρουσούζεψα:p

nwosu
15 Νοεμβρίου 2018, 22:21
--------------------

Australia 5

τι εκπληκτικη σεζον βλεπουμε ρε!

@nwosu Γιατι ρε συ; Εγω την βρηκα πολυ καλη.

Συγκριτικά με τις 2 προηγούμενες σεζόν, ήταν ελάχιστοι οι παίχτες που έπαιξαν στρατηγικά. Γενικώς δεν υπήρχε ευφυΐα σε ό,τι συνέβαινε.

------------------

South Africa 6

Eνώ η σεζόν ξεκίνησε με τις καλύτερες προοπτικές, μετά έπεσε χασμουρητό. Κυριολεκτικά! Κάπως σώθηκε στο τέλος, αλλά και πάλι... καμία σχέση με την εκπληκτική Season 5.

-------------------

37x08

Davie & Nick προφανώς κατάλαβαν ότι το steal vote είναι δώρον άδωρον, διότι δεν έχει ισχύ στο revote.

To confessional του Davie εξηγεί πολλά πράγματα. (https://www.youtube.com/watch?v=-026iShUe_k) Πιστεύω ότι ο Nick ήξερε για το idol, παρά την αντίδραση του. Άλλωστε εν συνεχεία όταν διάβαζε ο Τζεφ τις ψήφους της Αντζελίνα, είπε "Now What?". Προσπαθεί να το παίξει χαζός για κάποιο λόγο.

joel_barris
16 Νοεμβρίου 2018, 01:28
37x08

Davie & Nick προφανώς κατάλαβαν ότι το steal vote είναι δώρον άδωρον, διότι δεν έχει ισχύ στο revote.

To confessional του Davie εξηγεί πολλά πράγματα. (https://www.youtube.com/watch?v=-026iShUe_k) Πιστεύω ότι ο Nick ήξερε για το idol, παρά την αντίδραση του. Άλλωστε εν συνεχεία όταν διάβαζε ο Τζεφ τις ψήφους της Αντζελίνα, είπε "Now What?". Προσπαθεί να το παίξει χαζός για κάποιο λόγο.

Θεωρητικά μιλώντας θα μπορούσε να μην τους το έχει πει αλλά και εγώ δεν το πολυπιστεύωΑπ όταν πήραν το confirmation από τον Άλεκ ήξεραν ότι ο Christian είναι χαμένος για χαμένος και ακόμα και ο Αλεκ θα τον ψηφίσει. Όποτε λογικά θα έκαναν ότι τους έλεγε ο Davie γιατί δεν είχαν άλλη επιλογή. Αλλά και πάλι άμα τους είπε θα κάνουμε split vote trust me κάτι δεν θα ψι λιάζονταν ότι θα παίξει idol; Αν και δεν το λέει στο confessional που linkαρες πιστεύω ότι υπήρξε ένα έστω υποτυπώδες plan μεταξύ των τριών ή ακόμα και των πέντε γιατί το split vote παραήταν στοχευμένο στην εντέλεια για να είναι όλο τυχαίο. Δεν λέω ότι ο Κρίστιαν και ο Νικ έμαθαν για το idol και τον "εψησαν" ντε και καλά, αλλά σιγούρα κάπως κάτι ήξεραν και τα shocked reactions στο tribal ήταν και λίγο θεατράκι.

Cap'n_Cook
19 Νοεμβρίου 2018, 15:34
Survivor is back.
Πλέον μπορώ να πώ (σχεδόν) με σιγουριά ότι βλέπω μία από τις καλύτερες newbie seasons και ένα εξαιρετικό παιχνίδι της μοντέρνας εποχής.

37X04: Το play του Alec μοιάζει αρχικά ηλίθιο στα μάτια μου αλλά παίχτες σαν κι αυτόν είναι που κάνουν το παιχνίδι διασκεδαστικό. Η έξοδος της Natalia ήταν τόσο ικανοποιητική και επιτέλους είναι ωραίο να βλέπεις ότι οι παίχτες ενδιαφέρονται για το παιχνίδι και τσούζονται όταν φεύγουν. Η Kara χειρίστηκε τέλεια το blindside (social threat σίγουρα) και ενώ νόμιζα ότι ο Alec γάμησε το παιχνίδι του, πλέον βλέπουμε ένα από τα καλύτερα double agent plays που έχουν γίνει στο παιχνίδι. Κατάφερε αντί να χτίσει κακό rep με τους Goliaths, να χτίσει καλό με τους Davids.

37x05: Πώς να γίνεις legend σε 5 επεισόδια. Η Νάταλι ήταν χαρακτήρας και όχι παίχτης σε αυτή τη σεζόν. Είναι ghetto Abi. Το όλο σκηνικό με την ζακέτα ήταν iconic. Ένα αρκετά προβλέψιμο και κατανοητό boot κατάφερε να έχει τόσο ενδιαφέρον χάρη στο καστ. Επιτέλους βλέπεις να παίζουν άνθρωποι και όχι bots. Θεωρώ πάντως πιο έξυπνο τον Τζον που είχε καταφέρει να πλησιάσει τη Νάταλι και να τον εμπιστευτεί ώστε να την πάρει μαζί του στο τέλος.

37x06: Το επεισόδιο αυτό είχε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ edit. Μέχρι και την τελευταία ψήφο πίστευα ότι θα φύγει η Αντζελίνα. Αν και μάλλον Nick-Mike είχαν συμφωνήσει να διώξουν Νάταλι και μετά Λύρσα για να είναι even. Αχ και να υπήρχε pre-merge ponderosa.

18309

37x07: Ήμουν πεπεισμένος ότι η Αντζελίνα θα ήταν merge boot από το προηγούμενο επεισόδιο. Χάρηκα που έφυγε η Ελίζαμπεθ, καλή ήταν αλλά θα κούραζε πιστεύω στη συνέχεια. Η συζήτηση Αντζελίνα-Ελίζαμπεθ πρίν το συμβούλιο μου φάνηκε τόσο out of place στην αρχή και μετά ήρθε ο χαμός στο συμβούλιο και ήμουν σε φάση "φέρτε τα ποπ κόρν". Για unanimous vote πάλι έγινε εξαιρετική δουλειά και από το κάστ και από το edit.

37x08: Επεισοδιάρα. Από Cambodia είχα να ευχαριστηθώ τόσο επεισόδιο. Τέλεια εκτελεσμένο blindside. Όλα έδεσαν τέλεια. Ο Alec ως double agent να δίνει πληροφορίες στους Davids. Η συζήτηση των Davids για τους συμμάχους του Dan. Η αναμονή για το αν θα παίξουν το advantage και όταν τελικά δεν το παίζουν λες τι θα γίνει; Η ηρεμία του συμβουλίου πριν την ψηφοφορία και ο χαμός μετά. Αντζελίνα queen of asking for objects. Τι να πώ. Εντωμεταξύ ήμουν σε φάση δεν θέλω να φύγει ο Christian, δεν θέλω όμως να φύγει ούτε η Αντζελίνα. Παίζονται τα idols λέω υπέροχα και φεύγει ο Τζον και λέω όχι ρε ****** μου.

^^ Όσον αφορά αυτό που λέτε, εγώ πιστεύω ότι γνώριζαν και οι 5 και απλά είναι φοβεροί θεατρίνοι. Ο Christian θα πήγαινε τόσο ανίδεος σε tribal που ήταν να φύγει; Λογικά θα μάθουμε στο επόμενο επεισόδιο τι παίχτηκε και το προτιμώ έτσι από το να ξέραμε ήδη το σχέδιο.

Μερικά ακόμα σχόλια:
- Για μένα πιο πιθανοί νικητές είναι ο Nick και μετά η Kara.
- Gabby μου βγάζει second ή third runner up.
- Η Άλισον θέλω να δώ τι ρόλο θα παίξει στη συνέχεια.
- Ο Dan γάμησε το παιχνίδι του και θα το ευχαριστηθώ αν παίξει ο Carl το nullifier και φύγει έτσι.
- Η Αντζελίνα με διασκεδάζει αφάνταστα και θέλω να επιβιώσει όσο περισσότερο γίνεται.

neon50
19 Νοεμβρίου 2018, 16:11
37x8

Mπράβο, οοοοοχι ΜΠΡΑΒΟ! Τρελή σεζονάρα με το 8ο να είναι η επιτομή της διασκέδασης!

joel_barris
20 Νοεμβρίου 2018, 17:57
Survivor is back.

Μερικά ακόμα σχόλια:
- Για μένα πιο πιθανοί νικητές είναι ο Nick και μετά η Kara.
- Gabby μου βγάζει second ή third runner up.
- Η Άλισον θέλω να δώ τι ρόλο θα παίξει στη συνέχεια.
- Ο Dan γάμησε το παιχνίδι του και θα το ευχαριστηθώ αν παίξει ο Carl το nullifier και φύγει έτσι.
- Η Αντζελίνα με διασκεδάζει αφάνταστα και θέλω να επιβιώσει όσο περισσότερο γίνεται.

Νομίζω για μελλοντικό winner speculation
αν ο νικητής είναι και ο πρωταγωνιστής της σεζόν δεν μπορεί να είναι άλλος από Νικ-Κρίστιαν, η σεζόν είναι κρεμασμένη πάνω τους ως τώρα. Τώρα αν ο νικητής είναι "surprise" η Κάρα βγάζει νόημα με βάση τον τύπο της. Female social winners συνήθως δεν τους καταλαβαίνεις ότι πάνε να το πάρουν μέχρι βαθιά μέσα στο merge μιας και η δίκη της παρουσία μέχρι τώρα είναι απλά οκ, έχει screentime αλλά κυρίως περιφερειακό. Οι μόνοι που είναι στο 0% νομίζω είναι ο Μάικ γιατί είναι διάσημος, η Angelina και ο Dan γιατί villains, άντε και η Gaby γιατί το archetype της τρώει μαύρο απ τα juries ότι και να κάνει για καθαρά σεξιστικούς λόγους.

Cap'n_Cook
21 Νοεμβρίου 2018, 05:41
Νομίζω για μελλοντικό winner speculation
αν ο νικητής είναι και ο πρωταγωνιστής της σεζόν δεν μπορεί να είναι άλλος από Νικ-Κρίστιαν, η σεζόν είναι κρεμασμένη πάνω τους ως τώρα. Τώρα αν ο νικητής είναι "surprise" η Κάρα βγάζει νόημα με βάση τον τύπο της. Female social winners συνήθως δεν τους καταλαβαίνεις ότι πάνε να το πάρουν μέχρι βαθιά μέσα στο merge μιας και η δίκη της παρουσία μέχρι τώρα είναι απλά οκ, έχει screentime αλλά κυρίως περιφερειακό. Οι μόνοι που είναι στο 0% νομίζω είναι ο Μάικ γιατί είναι διάσημος, η Angelina και ο Dan γιατί villains, άντε και η Gaby γιατί το archetype της τρώει μαύρο απ τα juries ότι και να κάνει για καθαρά σεξιστικούς λόγους.

Το θέμα είναι: θα έχουμε Cagayan jury ή Kaoh Rong jury; Πιστεύω το πρώτο.

Τον Κρίστιαν ο λόγος που τον βγάζω εκτός πρόβλεψης είναι ότι το edit του τον παρουσιάζει ως τεράστιο threat (που όντως είναι) αλλά δεν δίνει αρκετό χρόνο στο να μας δείξει τις κινήσεις του.

Κάτι που κάνει το edit του Νικ, κάνει justified το γιατί θα έπρεπε να κερδίσει. Και δεν εννοώ με τον τρόπο που προσπάθησαν να δικαιολογήσουν τη νίκη της Μισέλ αλλά δίνει αρκετό χρόνο σε όλες του τις κινήσεις και τις συμμαχίες. Επίσης θυμάμαι λεπτομέρειες όπως στο πρώτο επεισόδιο που ένιωθε εκτός της φυλής του και "λύθηκε" με την ιστορία για την μητέρα του, από τότε μου μύρισε winner's edit. Επίσης δεν πιστεύω ότι υπάρχει τόσο χαζός παίχτης φέτος ώστε να φέρει τον Κρίστιαν μαζί του στο τέλος, ίσως μόνο η Gabby.

Βέβαια είναι Survivor και ποτέ δεν ξέρεις και το φετινό edit μέχρι στιγμής έχει δωθεί με τέτοιο τρόπο που συνεχώς γίνονται πράγματα που δεν περιμένω. Απλά μέχρι στιγμής του Νικ είναι το μόνο edit που μοιάζει winner's για μένα.

Αντίθετα η Κάρα είναι πρόβλεψη μου καθαρά λόγω στυλ παιχνιδιού παρά edit. Θα μπορούσε κάλλιστα να μονοπωλήσει το edit ο οποισδήποτε από εδώ και πέρα μέχρι και το τέλος. Στο Game Changers νομίζω η Σάρα 1-2 επεισόδια μετά το merge πήρε τον τηλεοπτικό χρόνο, πρίν ήταν σχεδόν άφαντη.

Η Κάρα λοιπόν αν κερδίσει δεν νομίζω ότι θα κερδίσει σε στυλ Μισέλ γιατί η Μισέλ δεν έκανε τίποτα και παρόλαυτα το edit φρόντιζε να μας λέει τι κάνει και ποιες είναι οι σκέψεις της, κάτι που δεν γίνεται με την Κάρα.
Πιστεύω ότι η καλύτερη κίνηση για την Κάρα είναι να βγάλει τον Dan γιατί μετά θα φύγουν όλα τα ραντάρ από πάνω της και θα υπάρχουν πολύ μεγαλύτερες απειλές από εκείνη. Απλά η όλη αφήγηση της Κάρα ως social charmer εμένα μου χτυπάει λαμπάκια για νικήτρια.

Όσο για την Gabby, συμφωνώ για το archetype αλλά μέχρι στιγμής η Gabby δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα. Καμία σχέση με Aubry. Μπορώ να πώ ότι ήταν και αρκετά τυχερή. Αλλά επειδή βλέπουμε κάθε βδομάδα και από ένα breakdown της είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάθεται στο FTC.

Συμφωνώ φουλ με τους 3 που είπες ότι δεν έχουν ελπίδα.

nwosu
22 Νοεμβρίου 2018, 20:20
37x09

- Κάρα και Άλεκ ψήφισαν Αντζελίνα... αλλά δε νομίζω οι Davids να μασήσουν κουτόχορτο. Τουλάχιστον ο Άλεκ έχει στα υπέρ του ότι ειδοποίησε τους Davids στο προηγούμενο TC, οπότε έχει περισσότερες ελπίδες να συμμετάσχει σε μια νέα συμμαχία.

- Βλακεία του Κρίστιαν που αποκάλυψε το idol, εφόσον γνωρίζει πως κάποια στιγμή όλοι θα στραφούν εναντίον του. :mad: Έχασε το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού.

joel_barris
24 Νοεμβρίου 2018, 16:17
Another great episode!

https://uploads.disquscdn.com/images/671c9b277039a4b5dac9694be3344eec316ea0b6648a1feaa4 55da4a39af698a.gif?w=800&h=270

-Χρειαζόταν ένα τέτοιο δυναμικό cast για να δούμε πόσο γκρινιάζουμε για "δευτερεύοντα" πράγματα στις τελευταίες σεζόν όπως το editing και τα advantages. Δευτερεύοντα με τη λογική του ότι εξαρτιόνται απόλυτα από το υλικό που υπάρχει κάθε φορά. Γκρινιάζει κάνεις για τα απανωτά advantages τώρα που παίζονται σωστά (και συνεταιρικά) από μια πολύ έξυπνη minority απέναντί σε μια competent majority; Γιατί οι Goliaths μπορεί να μην είναι παικταράδες αλλά δεν είναι και άμπαλοι. Ακόμα και οι Dan-Angelina που είναι οι μεγαλύτεροι σάκοι του μποξ για τους editors δεν είναι άνιωθοι από στρατηγική. Η Angelina μπορεί να έχει -70% self-awareness αλλά δεν θα την πιάσει και κότσο κανένας στο θέμα του τι πρέπει να ψηφίσει. Ενώ ο χαζούλης Dan έπαιξε σωστά το idol και έχασε από ένα twist που δεν μπορούσε να είχε προβλέψει.

-Όπως και οι editors δεν θυμήθηκαν ξαφνικά πως να κάνουν τη δουλεία τους. Η Αλίσον ας πούμε βάση edit μοιάζει να είναι ένα mid-merge boot με ελάχιστο impact στο παιχνίδι. Όπως τόσες και τόσες αόρατες Chelsea του παρελθόντος. Η διαφορά όμως είναι ότι η Alison είχε περισσότερα confessionals σε ένα επεισόδιο στο οποίο δεν έφυγε καν, απ ότι η Chelsea πέρυσι σε όλο το Ghost Island. Αυτό συμβαίνει γιατί η Αλίσον μπορεί να μην είναι αρκετά δυναμική για main character αλλά δεν έχει και την προσωπικότητα αμοιβάδας. Παραμένει ενδιαφέρον να δεις το πως φοβήθηκε και το έπαιξε safe 2 βδομάδες παραπάνω απ όσο χρειαζόταν και μάλλον κατέστρεψε το παιχνίδι της. Το πόσο καλή θα είναι μια σεζόν Survivor εξαρτάται 95% από την ποιότητα του καστ. Άμα δεν υπάρχει αυτό δεν σώζεται η κατάσταση.

-Για το καινούριο advantage τώρα μου φάνηκε υπερβολικά powerfull όταν το πρωτοάκουσα αλλά νόμιζα ότι θα ακυρώνει κάθε idol από όποιον και αν παιχτεί. Εφόσον όμως πρέπει να είναι για συγκεκριμένο στόχο εγκρίνω γιατί αυτόματα μεγαλώνει το θεωρητικό ποσοστό αποτυχίας του. Ναι οκ, παίχτηκε σωστά με την πρώτη αλλά παίχτηκε και συνεταιρικά πού δεν συμβαίνει και τόσο συχνά.

-Για το όποιο συνεταιρικό παρόλο που δούλεψε τελεία για τους Davids ενώ ήταν στην ουσία συμμαχία ανάγκης που αποφάσισε να μοιραστεί πληροφορίες, συμφωνώ με παραπάνω ότι ο Christian δεν θα έπρεπε να αποκαλύψει το δικό του idol. Ήδη έχει την ταμπέλα του μeγάλου threat και είναι ο διαρκής στόχος των Goliaths, ξέρει ότι οι Davids δεν έχουνε σκοπό να πάνε μαζί top-5, ξέρει ότι όταν οι Goliaths δεν είναι πια απειλή το δικό του όνομα είναι το πρώτο που θα πέσει στο τραπέζι.

-Μοναδική σταθερή απογοήτευση post-merge ως τώρα είναι ο Mike White. Πίστευα την προηγούμενη βδομάδα ότι καλώς σκέφτηκε να μείνουν goliath strong άλλη μια φορά. Αλλά πλέον είναι προφανές ότι επειδή δεν μπορεί να κερδίσει παίζει καταφανώς για την τρίτη θέση και ο πιο εύκολος δρόμος προς τα κει είναι Goliath strong domination. Δεν μας παρατάς ρε Μάικ, λες και δεν το ήξερε από πριν μπει ότι δεν παίζει να κερδίσει. Θα το χαρώ πολύ αν είναι ο επόμενος Goliath που φεύγει και όχι Κάρα ή Αλίσον που νομίζω γι αυτές χτυπάει η καμπάνα.

nwosu
24 Νοεμβρίου 2018, 20:47
37x09

Ενώ ο χαζούλης Dan έπαιξε σωστά το idol και έχασε από ένα twist που δεν μπορούσε να είχε προβλέψει.
Αυτός ό,τι και να έκανε ήταν χαμένος από χέρι. :giggle: Στο 8ο πχ γελούσα γιατί απ'τη μια σκεφτόμουνα πως ήταν μέγα λάθος να χαραμίσει το idol απ'τη στιγμή που ήξερε ότι μελλοντικά θα έπρεπε να φαει τη συμμαχία του ούτως ή άλλως για να φτάσει F3. Και μετά διαπιστώνω πως αν δεν έπαιζε το idol και άφηνε την Αντζελίνα ξεκρέμαστη, τότε εκείνη ίσως άλλαζε στρατόπεδο στο 9ο.

Πάντως θα είχε φάση ρε γαμώτο να είχε κρατήσει μυστικά και τα 2 idols! Σκέψου πόσες επιπλέον γκριμάτσες θα έπρεπε να προσθέσεις στο gif σου. :D

Επίσης κάτι άξιο αναφοράς (σχετικά με το 8ο επεισόδιο), είναι το λάθος που ψήφισαν τον Τζον και όχι την Κάρα. Ο Τζον ήταν μεγάλος στόχος και ασπίδα προστασίας για όλους. Η Κάρα έχει προοπτική να φτάσει πιο μακριά απαρατήρητη.

neon50
24 Νοεμβρίου 2018, 22:45
Δεν έχω να προσθέσω κάτι, τα λέτε όλα πολύ ωραία οπότε θα πω μόνο ότι η σεζόν είναι φουλ συναρπαστική και περνάω τέλεια! :D :D :D

joel_barris
25 Νοεμβρίου 2018, 13:18
37x09

Επίσης κάτι άξιο αναφοράς (σχετικά με το 8ο επεισόδιο), είναι το λάθος που ψήφισαν τον Τζον και όχι την Κάρα. Ο Τζον ήταν μεγάλος στόχος και ασπίδα προστασίας για όλους. Η Κάρα έχει προοπτική να φτάσει πιο μακριά απαρατήρητη.

Από την άποψη του ποιος είναι πιο threat για να κερδίσει οκ, αλλά in the moment ήταν η πιο σωστή επιλογή.
O Dan είχε ασυλία και αν η Angelina δεν ήταν ...Angelina να παρακαλάει δύο ώρες μπροστά σε όλους δεν θα το έπαιζε σίγουρα σε αυτήν. Και αν ψι λιαζόταν ότι η Angelina είναι decoy target και ήθελε να δώσει το idol του σε κάποιον αυτή θα ήταν η Κάρα όχι ο Τζον. Έτσι και ο στόχος να διασπάσεις την Core alliance των Goliaths/Brochachos είναι σίγουρος και όποιο idol παιχτεί θα καεί 99,9%. Φανταστικό play, χειρουργική ακρίβεια. Τώρα άμα κερδίσει η Κάρα τι να κάνουμε, άξιζε τον κόπο.

Cap'n_Cook
26 Νοεμβρίου 2018, 00:36
Άλλο ένα γαμάτο επεισόδιο, κάθε βδομάδα αγχώνομαι ότι θα έρθει έστω και ένα μέτριο επεισόδιο αλλά πραγματικά το καστ είναι διαμάντι και δεν απογοητεύει ποτέ.

Το gameplay μου θυμίζει αρκετά HvV λόγω του ότι

έχουμε ουσιαστικά δύο συμμαχίες σε "μάχη" επικράτησης. Τα voting blocks είχαν ενδιαφέρον μέχρι ένα σημείο. Είναι flashy αλλά πολλές φορές χαλάνε τη συνοχή της σεζόν και δημιουργούν ένα χάος. Μου αρέσει η εναλλαγή top dogs/underdogs που βλέπουμε και δεν περίμενα να το πώ αλλά κάνει πολύ ωραίο serve στο theme (που υπό άλλες συνθήκες θα σιχαινόμουν). Ουσιαστικά μπαίνουμε στην ένωση με τους Davids ως underdogs και με στρατηγική ακρίβεια στις κινήσεις τους επικρατούν και πλέον βλέπουμε τους Goliaths ως underdogs.

To Goliath strong μπορεί να ακούγεται σαν Naviti strong αλλά δεν έχει καμία σχέση. Εδώ δεν έχεις 4-5 goats σε συμμαχία με Doms και Wendells που δεν υπάρχει περίπτωση να κερδίσουν απέναντι τους.
Σίγουρα μία τολμηρή κίνηση χτίζει resume αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και η σωστή κίνηση.
Γι'αυτό χαίρομαι για το confessional της Αλισον που λέει ότι βλέπει καθαρά πλέον και πρέπει να κάνει ένα βήμα πίσω. Βρίσκεται σε συμμαχία με Alec και Kara, που είναι και η βασική συμμαχία μέσα στους Goliaths και είναι τρείς παίχτες οι οποίοι φαίνεται να σκέφτονται στρατηγικά σαν ένα.

Αν βγάλουν έναν David έχουν υπεροχή και οι τρείς τους (Alison-Alec-Kara) αποκτούν δύναμη γιατί:
- Ο Dan και η Angelina ουσιαστικά παλεύουν να μείνουν στο παιχνίδι και αν η τριάδα θέλει να βγάλει κι άλλον David θα ακολουθήσουν.
- Έχουν καλές σχέσεις με τους Davids που είναι on the bottom και άνετα τους μαζεύουν για να βγάλουν Dan ή Angelina.

Απλά δεν μπορούσαν να προβλέψουν τον βομβαρδισμό των advantages από τους Davids και παρόλαυτα για μένα έκαναν την πιο έξυπνη κίνηση οι 3 τους να ψηφίσουν την Αντζελίνα. Και ήταν γαμάτο να τους βλέπεις να συννενοούνται κυριολεκτικά με τα μάτια λίγο πριν ψηφίσουν.
Επίσης το ότι ο Νικ έκλεψε την ψήφο της Άλισον περισσότερο μου φάνηκε σαν να την σώζει από το να ψηφίσει λάθος, άλλωστε εκεί αποφάσισαν να αλλάξουν τα σχέδια τους οι τρείς.

Μερικά σκηνικά που έκλαψα:
- Το confessional του Davie για τον Τζον. Τα jackets είναι ξεχωριστές οντότητες σε αυτή τη σεζόν. Θα το ζητήσει άραγε η Angelina;
- Το άκυρο ξέσπασμα της Angelina για τα veggie burgers και η Gabby να την κοιτάει σε φάση "δεν θα κλαίει άλλος εκτός από μένα".
- Το reward challenge που όλοι φωνάζουν στον Carl ότι θα έχει μπύρες και απευθείας κάνει cut η σκηνή: Carl chose the wrong rock, he has no shot at reward. :D Και μετά που κλέβει τους αριθμούς η Alison και φωνάζουν όλοι άκυρους αριθμούς για να τους μπερδέψουν.

Τέλος θα συμφωνήσω απόλυτα με τον joel όσον αφορά τα advantages. Έχω υπάρξει μεγάλος hater και τα θεωρούσα βασικό λόγο για την κατρακύλα των τελευταίων χρόνων. Ωστόσο το DvG είναι η απόδειξη ότι το σωστό cast είναι σχεδόν το 100% της επιτυχίας μίας σεζόν. Οι φετινοί παίχτες τα χρησιμοποιούν συναιτερικά και δεν περιμένουν μέχρι να φτάσουν F6-F5 μέχρι να τα παίξουν. Αυτό τους κάνει καλούς παίχτες. Η Parv έπαιξε δύο idols για δύο άλλους παίχτες στην πρώτη ψηφοφορία της ένωσης. Ακόμα και ο Τόνυ έχτιζε εμπιστοσύνη μέσω των idols. Έτσι πρέπει να χρησιμοποιούνται και όχι με απληστεία γιατί το Survivor ΔΕΝ είναι κυνήγι θησαυρού αλλά social game. Ελπίζω ότι το endgame θα βασιστεί κυρίως στην στρατηγική των παιχτών αφού έχουν φύγει τα πολλά advantages.

Σόρρυ για το σεντόνι αλλά είναι η πρώτη top tier σεζόν που παρακολουθώ live και το ευχαριστιέμαι αφάνταστα. Οι μόνες σεζόν που είδα live ήταν Game Changers, HvHvH και Ghost Island.

Btw αυτή τη βδομάδα έχουμε δύο επεισόδια.

greekie
26 Νοεμβρίου 2018, 11:26
Επιτέλους μια εξαιρετική σεζόν μετά από καιρό που όλοι, μα όλοι, παίζουν για να κερδίσουν και όχι για τιμητική είσοδο στο F3.
Υπάρχουν 2-3 μικρά φαβορί αλλά όλα είναι ανοιχτά γιατί δεν υπάρχει κανένα challenge beast για να ποντάρεις πάνω του και σχεδόν όλοι έχουν πλούσιο βιογραφικό για τον τελικό.

Cap'n_Cook
26 Νοεμβρίου 2018, 19:05
Επιτέλους μια εξαιρετική σεζόν μετά από καιρό που όλοι, μα όλοι, παίζουν για να κερδίσουν και όχι για τιμητική είσοδο στο F3.
Υπάρχουν 2-3 μικρά φαβορί αλλά όλα είναι ανοιχτά γιατί δεν υπάρχει κανένα challenge beast για να ποντάρεις πάνω του και σχεδόν όλοι έχουν πλούσιο βιογραφικό για τον τελικό.

Πραγματικά οι περισσότεροι παίχτες φέτος είναι rootable.
Μόνο νίκη του Mike ή του Carl θα με έκανε να πώ meh.

Ακόμα και η Angelina δεν είναι το συνηθισμένο goat. Είναι στρατηγική παίκτρια και ξέρει το παιχνίδι, απλά δεν είναι καθόλου subtle στις κινήσεις της και πιάνεται στα πράσα. Και είναι φουλ αστείο.

Αλλά πόσο φάση θα είχε να κέρδιζε μία τόσο απρόβλεπτη σεζόν, αν και εξωπραγματικό σενάριο.

joel_barris
26 Νοεμβρίου 2018, 20:19
Το gameplay μου θυμίζει αρκετά HvV

Σόρρυ για το σεντόνι αλλά είναι η πρώτη top tier σεζόν που παρακολουθώ live και το ευχαριστιέμαι αφάνταστα. Οι μόνες σεζόν που είδα live ήταν Game Changers, HvHvH και Ghost Island.

Btw αυτή τη βδομάδα έχουμε δύο επεισόδια.

Δεν το είχα σκεφτεί για τον παραλληλισμό με HvV όμως εδώ η δυναμική των alliances είναι η ανάποδη
Στο HvV οι villains ήταν η συμπαγής συμμαχία και οι heroes η συμμαχία ανάγκης ενώ εδώ είναι το ανάποδο. Οι Davids μπήκαν στην ένωση κάθε άλλο πάρα ενωμένοι. Oι Goliaths που φοβήθηκαν να θυσιάσουν την Angelina παρόλο που μια χαρά θα τους ερχότανε στην ουσία έφεραν τους David κοντά.

Όσο για το διπλό επεισόδιο που έχει κάθε μονή σεζόν και πέφτει πάντα κάπου γύρω στο thanksgiving, χωρίς να θέλω να hypαρω αναίτια έχει χτίσει τρελή παράδοση τα τελευταία χρόνια. Let's remember.

Cambodia. Εκείνο που η Ciera τρώει το idol στη μάπα και μετά ο Stephen μένει με το steal vote στο χέρι.
MillenialsGenX. Εκείνο που γίνεται της πουτ@νας και καταλήγει σε αδιανόητο rock draw με 10 άτομα.
HeroesHustlers κτλ. Το μοναδικό αληθινά σπουδαίο επεισόδιο (Secret Agent Ben) μιας μετριοκακής σεζόν.

Μ αρέσει που ξεκίνησα τη σεζόν συγκρατημένα απαισιόδοξος μετά τα περσινά και προπερσινα και πλέον οι προσδοκίες μου για τη συνέχεια είναι στο θεό.

https://i.ibb.co/g7gB515/angelina-got-this.gif

greekie
27 Νοεμβρίου 2018, 11:22
Το επίσης μαγικό για 'μένα είναι πως από τους εναπομείναντες δεν υπάρχει ούτε ένας villain!
Το θεωρώ αδιανόητο να έχουν φτάσει σχεδόν 10 άτομα τόσο μακριά χωρίς να έχουν κάνει εχθρούς ούτε στους jurors ούτε στους υπόλοιπους contestants. Γιατί ό,τι double cross και να γίνει πλέον είναι τόσο βαθιά μέσα στο παιχνίδι που δεν το κατατάσσω ως "πούλημα" συμμαχίας αλλά end game move.

Πραγματικά απίστευτο ότι το F3 θα είναι μάχη κινήσεων και τακτικών και όχι, "μάνα γιατί με πούλησες, δε σε ψηφίζω".

Cap'n_Cook
30 Νοεμβρίου 2018, 15:54
^ H Angelina θεωρείται villain από πολλούς φαν, εγώ θα την έλεγα υπερβολικά aggressive. Μετά το διπλό επεισόδιο μπορώ να πώ ότι ο Carl ανήκει σε αυτή την κατηγορία.

Το πρώτο μισό του διπλού επεισοδίου έγινε all time favorite για μένα.

Το Immunity Challenge ήταν Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο. Δύο χρόνια παρακολουθώ ζωντανά Survivor, τέτοιο συναίσθημα δεν έχω ξανανιώσει. Να γράφεται ιστορία στο παιχνίδι μπροστά στα μάτια μου.
Ο Alec ήταν φοβερός. Δεν έχω ξαναδεί τόση ένταση και αποφασιστικότητα σε παίχτη για να κερδίσει. Είχα ανατριχιάσει με τον τρόπο που κρατούσε τον εαυτό του mentally εκεί μέχρι που σχεδόν κατέρευσε.
To edit την ώρα που έλεγε ο Christian την ιστορία ήταν από άλλο κόσμο. Η συζήτηση Christian/Alec πρίν τα παρατήσει ο Alec για μένα είναι η top στιγμή της σεζόν μέχρι τώρα.
Επίσης δεν είχα εκτιμήσει την Gabby όσο θα έπρεπε πρίν από αυτό το challenge.

Φανταστικό ότι το προβλέψιμο boot του Alec έγινε και το πιο heart wrenching της σεζόν.
"I didn't come here to be a unanimous vote". Δεν γίνεται να μην σε συγκινήσει ένας παίχτης που αγαπάει τόσο πολύ το παιχνίδι και έχει δώσει την ψυχή του για να παραμείνει. Ήταν τόσο αληθινό αυτό το confessional που σου υπενθυμίζει ότι βλέπεις ανθρώπους να παίζουν το παιχνίδι και όχι bots. Επιτέλους.

Πρίν ξεκινήσει η σεζόν, επειδή είχα δεί ότι ο Alec παραβίασε τους κανόνες της παραγωγής και ότι δεν θα είναι στο reunion σκέφτηκα ότι θα είναι ο κλασσικός surfer dude που είναι απλά ωραίος και λίγο douchebag.
Φαντάστηκα κιόλας ότι θα χαντακωθεί από την παραγωγή, ότι θα τον παρουσιάσουν αρνητικά ή ότι δεν θα έχει καθόλου screentime.
Τελικά έγινε ένας από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες φέτος, ίσως ο αγαπημένος μου και με στεναχωρεί το γεγονός ότι έδωσε τόσα πολλά σε αυτή τη σεζόν και δεν θα είναι στο reunion. Και ακόμα πιο στενάχωρο ότι πιθανόν να μην ξαναπαίξει ποτέ.

Ήταν αστείο το πώς μέσα σε ένα επεισόδιο ο Carl μεταμορφώθηκε σε μεγάλη απειλή και έφυγε. Το χάρηκα είναι η αλήθεια.
H Angelina έδωσε ρέστα για άλλη μια φορά.
Πάμε για το μύριο κούκλα κι ας ψηφίζεις λάθος σε όλα τα συμβούλια.

18311

nwosu
30 Νοεμβρίου 2018, 19:48
37x10-37x11

Carl: Καιρό έχουμε να δούμε τόσο άθλιο gameplay. :giggle:

Kara-Alison: Mε 3ς Goliaths στο jury συν την Elisabeth που την ξεπούλησαν οι Davids... έχουν πολλές πιθανότητες να κερδίσουν αν φτάσουν F3. Ελπίζω να μη φτάσουν ως εκεί.

Nick-Davie: "Τhe early birds gets the worm". Κάτι μού θύμισε αυτή η ατάκα, και μακάρι κάποιος από τους 2 να κερδίσει!

Gabby: Παίρνει credits για το blindside και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να είναι θυμωμένος μαζί της. Win-win.

Christian: Αν δε ξεκολλήσει απ'την Άμπι, θα καταστραφεί το παιχνίδι του. Ακόμα σώζεται η κατάσταση.

Mike-Angelina: Μακριά απ'τον κινδυνο... κι όσο λιγοστεύουν τα άτομα τόσο καθοριστική θα είναι η ψήφος τους. Ο Νick ειδικά που ψήφισε την Lyrsa για χάρη τους, πρέπει να προσπαθήσει να τους φέρει με το μέρος του... τώρα που οι Davids βάρεσαν διάλυση.

joel_barris
2 Δεκεμβρίου 2018, 14:19
18311

SLAY 'EM QUEEN!!!!!:D:clap::giggle:

Ακόμα ένα πολύ ωραίο επεισόδιο παρόλο που δεν είχε τα πυροτεχνήματα άλλων πρόσφατων double επεισοδίων. Νομίζω πλέον ότι και να γίνει, ακόμα και αν καταρρεύσει τελείως από εδώ και πέρα (που δεν παίζει αλλά λέμε τώρα), η σεζόν είναι αδιαπραγμάτευτα στο πάνω μισό του ταμπλό.

-Σίγουρα βοήθησε ότι ένωσαν τα δύο επεισόδια μαζί, αλλά ακόμα και το πρώτο που ήταν το απαραίτητο "ηρεμία μετά την καταιγίδα" unanimous vote ήταν αληθινά memorable. Το ότι έγινε κομμάτι ενός the Rise and fall of Carl mini-arc το κάνει βέβαια ακόμα καλύτερο. Αλλά όπως και να έχει αυτό το πρώτο immunity από την αποφασιστικότητα του Alec μέχρι τα ατέλειωτα rants του Christian θα μείνει στην ιστορία.

-Το παρασκήνιο με τον Άλεκ δεν το ήξερα και είναι πολύ κρίμα που έγινε blacklisted για ένα χαζό insta/fb/twitter post, αλλά από την άλλη το καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν να κάνουν εξαιρέσεις με κανόνες που είναι στα συμβόλαια επειδή ο Χ Αλέκ ήταν όντως πολύ ωραία παρουσία στο παιχνίδι. Νομίζω το παιχνίδι του χάλασε όταν έκανε και αυτός πίσω στη δεύτερη ψηφοφορία της ένωσης που θα έδιωχναν unanimous την Angelina. Σε αντίθεση με τον Christian ή τον Νικ ή την Κάρα που χρειάζονται κυρίως stategy και social ασπίδες, o Alec χρειαζόταν και κάποιον brochacho physical threat λίγο παραπάνω στο παιχνίδι για να μην είναι τόσο μεγάλο στόχος.

-Ο Carl από την άλλη δεν είχε για μένα αρκετό impact για να τον πεις villain. Όπως το βλέπω ήταν ο πιο out of the loop από τους 5 Davids που φλίπαραν το παιχνίδι και το advantage ακόμα θα το κλώσαγε αν δεν του λέγαν οι άλλοι τι να το κάνει. Πιστεύω οι άλλοι τέσσερις συνειδητά τον άφησαν να πάρει όλο το credit και να βγει μπροστά ως κινούμενος στόχος για όποιον έχει ιδέες να flipαρει στη νέα majority alliance. Και ο Καρλ που ήταν σε όλο το παιχνίδι στην απέξω και ξαφνικά έγινε αφεντικό απ το πουθενά όχι μόνο τσίμπησε, αλλά κατάπιε και το αγκίστρι.

-Για τη συνέχεια τώρα με όλα τα αρχικά alliances και sub-alliances να έχουν αναμιχθεί/καταρρεύσει ο πιο προφανής στόχος μοιάζει το σπάσιμο του Christian-Gaby που είναι το μοναδικό άσπαστο day one block που έχει απομείνει, και καλά θα κάνουν να το σπάσουν από μόνοι τους πριν να είναι αργά. Ένα άλλο πιθανό alliance που δεν έχει αναφερθεί ακόμα αλλά θα έβγαζε νόημα θα ήταν το πολυθρύλητο all female alliance που κάθε χρόνο το συζητάνε και σχεδόν ποτέ δεν γίνεται. Εδώ ίσως και να γίνει επειδή δεν το συζήτησαν από τόσο νωρίς. Το promo βέβαια μπορεί να είναι παραπλανητικό αλλά αν όντως η Gaby προδώσει τον Κρίστιαν θα έβγαζε νόημα για όλες τις γυναίκες να πάνε μαζί απέναντί σε Νικ-Κρίστιαν-Davie ειδικά εφόσον το jury είναι ήδη male dominated. Βέβαια Νικ και Κρίστιαν έχουν idols αλλά ειδικά για Κάρα και Άλισον αυτό νομίζω είναι το καλύτερο δυνατό path. Ο Mike δεν μετράει γιατί το ξέρουν όλοι και ο ίδιος ότι είναι ο ιδανικός goat όλων.

-Και τέλος Angelina μαγεία και τα μυαλά στα κάγκελα. Εγώ την θεωρώ villain παρόλο που την αγαπώ και την βρίσκω ξεκαρδιστική γιατί ας μη γελιόμαστε είναι. Μπορεί να μην την μισείς αλλά ο τρόπος που συνεχίζει να είναι τόσο condesending και αφ υψηλού με τους πάντες και τα πάντα, χωρίς να το θέλει ή ακόμα και χωρίς να καταλαβαίνει ότι το κάνει, ε θες λίγο να τη δεις να τρώει τα μούτρα της ξανά και ξανά (και ξανά).

Top-3 Angelinομεγαλείου για το επεισόδιο:

3.H Angelina βρίσκει επιτέλους θέση σε majority. 5 λεπτά μετά το majority καταρρέει.
2.Βλέπει την Αλίσον στα τέσσερα να ξερνάει τ άντερά της και λέει "καλέ τι κάνει αυτή, yoga?"
1.Αναλαμβάνει τη στυγνή διαπραγμάτευσή για το ρύζι και φέρνει και το κοχύλι για prop στο challenge να το δείξει στον Τζέφ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΣΩ ΟΡΘΙΟΣ ΤΟ COMMINTMENT.

greekie
2 Δεκεμβρίου 2018, 15:23
Η Angelina θα ήθελε πάααααααρα πολύ να είναι villain αλλά δεν της βγαίνει της κακομοίρας με τίποτα γι' αυτό και γελάω με την παρουσία της, είναι πραγματικά απόλαυση. Ένα μεγαλειώδες και απολαυστικό συνάμα failed epically to become relevant attempt. Να πω την αμαρτία μου θα την ήθελα τελικό να δω πώς θα προμόταρε τον εαυτό της που δεν έχει πετύχει ούτε μια ψηφοφορία η μαύρη:D

Καλά τον Carl τον κορόιδευαν κι οι "δικοί" του στο τέλος. Λίγο ήθελε να φτάσει το επίπεδο άγνοιας του λατρεμένου Phillip.

Για το επόμενο,

αν της βγει της Gaby, που το θεωρώ απίστευτα δύσκολο από τη στιγμή που μπήκε στο πρόμο, θα μιλάμε για winner's move.

neon50
4 Δεκεμβρίου 2018, 01:32
Συνεχίζετε να τα λέτε ωραία οπότε δεν θα ενοχλήσω, απλά θα αφήσω ένα λίνκ. :p

Ο Colbert μιλάει για το ρομπότ του Κρίστιαν.

https://www.youtube.com/watch?v=C-KwM4dHvWI

nwosu
6 Δεκεμβρίου 2018, 12:41
37x11 (6 Δεκεμβρίου)

Χαίρομαι που η Gabby έβγαλε τα μάτια της. Κακό πράγμα η ζήλια.
Η συνέχεια εντελώς απρόβλεπτη... εκτός απ'τον Μάικ που μάλλον πάει για goat.

Cap'n_Cook
6 Δεκεμβρίου 2018, 14:49
Συνήθως ξενερώνω στα επεισόδια με loved ones γιατί τρώνε υπερβολικά πολύ χρόνο από το παιχνίδι σε ένα τόσο κρίσιμο σημείο, αλλά το δεύτερο μισό του επεισοδίου είχε τεράστιο ενδιαφέρον.

Big moves don't necessarily mean they are good moves.

Γιαυτό πιστεύω ότι MVP του επεισοδίου ήταν άνετα ο Davie με subtle moves όπως:
1) Δεν πήδηξε κατευθείαν στην συμμαχία με Nick/Mike/Angelina αφού αντιλήφθηκε ότι είναι ο τέταρτος σε αυτή τη συμμαχία αλλά δεν άφησε και κάποια αμφιβολία ότι δεν είναι μαζί τους.
2) Το να βγάλει τον Κρίστιαν σε αυτό το σημείο δεν θα το έβλεπε κανένας ως δική του κίνηση. Αντίθετα το να τον χρησιμοποιήσει ως ασπίδα για το μέλλον και να τον βγάλει λίγο πρίν το τέλος βγάζει περισσότερο νόημα. Αν γίνει αυτό και ο Davie είναι στο F3 και ο Christian είναι juror πιστεύω ότι θα τον ψήφιζε, γιατί τον έσωσε σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού αλλά τον έβγαλε γιατί ήταν μεγάλη απειλή λίγο πριν το τέλος. Πιστεύω πως ήταν η πιο έξυπνη κίνηση του επεισοδίου.
3) Ψήφισε τον Κρίστιαν (όπως είχε κάνει και ο Alec όταν έφυγε ο Jon ενώ πρίν τον είχε προειδοποιήσει) ώστε η συμμαχία του να μην καταλάβει ότι κάτι παίζει μεταξύ τους, βασιζόμενος στο ότι θα παίξει το idol.
Για μένα θα ήταν ούτως η άλλως από τους πιο διασκεδαστικούς νικητές σε αυτή τη σεζόν αλλά μετά από αυτό το επεισόδιο ανέβηκε κι άλλο στην προτίμησή μου.

Όσον αφορά την Gabby, μπορεί να μην ήταν από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες φέτος αλλά το πρώτο πράγμα που με ξενέρωσε σε αυτή τη σεζόν ήταν το σημερινό της edit. Άφηνε υπόνοιες ότι η Gabby ζήλεψε την κοπέλα του Christian ενώ δεν πιστεύω ότι ήταν αυτός ο λόγος. Ωστόσο χάρηκα που έφυγε στη θέση του Christian. Ο Christian κυριολεκτικά κοίταξε στην ψυχή τους πρίν παίξει το idol και το "I'm sorry Alison" της Gabby πρίν διαβαστούν οι δύο τελευταίες ψήφοι ήταν τόσο αστείο. Άλλο ένα όμορφο blindside προστέθηκε στη σεζόν και μου αρέσει που συνεχώς εναλλάσσονται οι αριθμοί και οι ισορροπίες. Τώρα έχουμε 4 Goliaths και 3 Davids αν και οι συμμαχίες έχουν μπλεχτεί πλέον.

Τέλος μου φαίνεται αξιομνημόνευτο το πώς η Kara έχει καταφέρει να φτάσει μέχρι εδώ χωρίς να την έχει στοχοποιήσει κανείς. Εγώ έχω τα μάτια μου συνεχώς πάνω της γιατί οκ είμαι καψούρης αλλά πραγματικά με μπερδεύει το παιχνίδι της και ποια είναι η αντίληψη των υπολοίπων για εκείνη. Σε μένα μοιάζει μεγάλο social και physical threat και στρατηγικά ενώ δεν είναι ιδιαίτερα ορατή, δεν μου φαίνεται ούτε στο ελάχιστο ανίδεη ή χαζή. Νιώθω ότι η στρατηγική της είναι να αφήνει άλλους να την πλησιάζουν με κάποιο σχέδιο αλλά σίγουρα θα πρέπει να τα δώσει όλα στο endgame αν θέλει να κερδίσει. Δεν ξέρω αν οι υπόλοιποι την βλέπουν ως goat (ωστόσο κανείς δεν έχει αναφέρει ότι την θέλει στο τέλος) ή αν απλά είναι τόσο καλή socially που μονίμως ξεφεύγει από το να γίνεται στόχος.

greekie
6 Δεκεμβρίου 2018, 16:13
Winner's move ξεκάθαρα!
Είδα πολλές φάτσες respect στους jurors αλλά οι υπόλοιποι κρίνοντας από το promo δε φαίνεται να είδαν τίποτα.

Φυσικά και δεν ήταν θέμα ζήλιας το όλο σκηνικό. Απλώς αντιλήφθηκε το game play του άλλου και αποφάσισε "α μάλιστα, είναι του χαρακτήρα σου όλο αυτό, οπότε ώρα να παίξω για τον εαυτό μου".

Υ.Σ
Πετύχαμε και την πρώτη ψήφο ποιος μας πιάνει τώρα!:giggle:

Cap'n_Cook
6 Δεκεμβρίου 2018, 17:40
Υ.Σ
Πετύχαμε και την πρώτη ψήφο ποιος μας πιάνει τώρα!:giggle:

Θα έψηνα τόσο πολύ να φτάσει F3 χωρίς να έχει ψηφίσει ποτέ σωστά. Το γαμάτο με την Angelina είναι ότι βρίσκεται στο δικό της νησί μονίμως, είναι σαν την δευτερεύουσα ιστορία σε σειρές/ταινίες που δεν έχει καμία σχέση με την κεντρική αλλά έχει φούλ πλάκα.

Γελάω που συνέχεια είναι το ξεχού όνομα για να ψηφίσουν και πλέον δεν την ενοχλεί καν αλλά συμφωνεί κιόλας. Είναι τόσο αστείο το ότι το "θα ψηφίσουμε την Angelina" σημαίνει ακριβώς το αντίθετο και πρέπει να τρομάζει τους υπόλοιπους περισσότερο από εκείνη. Πλέον θα έπρεπε να ανησυχεί όταν δεν ακούγεται το όνομα της.

Η Αντζελίνα για μένα είναι από τα μεγαλύτερα διαμάντια της τελευταίας 5ετίας του Survivor.

joel_barris
7 Δεκεμβρίου 2018, 00:35
Απλά αγαπώ τη φετινή σεζόν. Ακόμα και αν το συγκεκριμένο επεισόδιο δεν είχε μέσα του και πολύ survivor καθότι loved ones που σημαίνει ένα full δεκάλεπτο για να γνωριστούμε. Όμως τα όσα έγιναν και όσα τηζάρετε ότι θα γίνουν next week αποζημίωσαν και με το παραπάνω. Πραγματικά οι πάντες παίζουν για να κερδίσουν.
Μόνο και μόνο το πως έπαιξαν Gaby και Davie το αποδεικνύει περίτρανα. Η Gaby θα μπορούσε να είναι μια Laurel που πάει αλυσοδεμένη για την τρίτη θέση ή ακόμα και μια Hanna που περίμενε τόσο πολύ να κάνει την κίνηση της και όταν την έκανε κάνεις δεν της έδωσε κανένα credit. Κι όμως το αποφάσισε ότι η τώρα ή πότε. Θα μου πεις θα γινόταν μετά κάνα φαβορί η Gaby αν θα έφευγε ο Κρίστιαν; Όχι γιατί κάποια σαν την Gaby δεν θα είναι πότε φαβορί αλλά θα είχε μια κάποια πιθανότητα που με τον Κρίστιαν αγκαζέ δεν θα είχε ποτέ. Αντίστοιχα ο Davie αρνήθηκε ένα "εύκολο" final four στο όποιο όλα τα κονέ θα τα είχε ο Νικ. Και όπως είπες @Cap'n_Cook το ιδιοφυές ήταν ότι το "αρνήθηκε" χωρίς να τον πάρουν χαμπάρι.

-Ο Νικ τώρα νομίζω κάπου άφησε τα συναισθήματα του να τον θολώσουν αυτήν τη φορά, ενώ μέχρι πριν 2 μέρες ήταν απόλυτος cool και έφτασε να έχει τα περισσότερα connections και στο παιχνίδι και στο jury χωρίς να στοχοποιηθεί ως threat. Πιστεύω ότι ενεργούσε συναισθηματικά επειδή ο Κρίστιαν του την έφερε. Αποκλείεται να μην ξέρει ότι χωρίς τον Κρίστιαν στο παιχνίδι αυτομάτως θα ανέβει το δικό του threat level. Βρισκόμαστε στο σημείο του παιχνιδιού που κάποιος σαν το Νικ που είναι καλός σε όλα strategy-social-physical χωρίς να βγάζει μάτι σε κανένα αρχίζει να συζητιέται έντονα. Δεν μπορεί να κλειδώσει από τώρα final-4 με δύο obvious goats μάλιστα που τους θέλουν και όλοι οι άλλοι για δικούς τους.

-Αν δεν το πάρει κάποιος πάνω του με kill the goat plan δεν παίζει να ξαναναφερθούν Mike και Angelina μέχρι το τέλος και να καταλήξουν 3η και 4η θέση. Θα άξιζε κάποιος από τους υπόλοιπους 5 που έχουν ελπίδες να θυσιάσει έστω έναν obvious goat. Ελπίζω άμα γίνει να είναι ο Mike γιατί χρειάζομαι την full εμπειρία Angelina 39 ημερών.

-Όσον αφορά το ποιος θέλω να κερδίσει δεν καίγομαι απόλυτα για κανένα αλλά θέλω έναν εκ των Davie-Nick-Christian. Η Αλίσον δεν είναι αρκετά αόρατη για να είναι 0 finalist αλλά ούτε και αρκετά ορατή για contender όποτε εικάζω ότι δεν θα φτάσει καν final four. Η Κάρα που μοιάζει να είναι το πιο δυνατό spoiler δεν με συναρπάζει ιδιαίτερα. Δεν θα έχω και πρόβλημα αν το πάρει, ίσα ίσα που παίζει να είναι και καλύτερη από 2-3 πρόσφατους νικητές, αλλά το rooting interest μου είναι ξεκάθαρα στην απέναντί πλευρά.

Cap'n_Cook
9 Δεκεμβρίου 2018, 18:12
-Όσον αφορά το ποιος θέλω να κερδίσει δεν καίγομαι απόλυτα για κανένα αλλά θέλω έναν εκ των Davie-Nick-Christian. Η Αλίσον δεν είναι αρκετά αόρατη για να είναι 0 finalist αλλά ούτε και αρκετά ορατή για contender όποτε εικάζω ότι δεν θα φτάσει καν final four. Η Κάρα που μοιάζει να είναι το πιο δυνατό spoiler δεν με συναρπάζει ιδιαίτερα. Δεν θα έχω και πρόβλημα αν το πάρει, ίσα ίσα που παίζει να είναι και καλύτερη από 2-3 πρόσφατους νικητές, αλλά το rooting interest μου είναι ξεκάθαρα στην απέναντί πλευρά.

Κατα ένα περίεργο τρόπο δεν θέλω να κερδίσει

ο Nick, ενώ θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή παίζει το καλύτερο παιχνίδι. Όχι ότι θα με ενοχλήσει φυσικά αλλά θα ήταν προβλέψιμο. Αυτή η σεζόν είναι μοναδική επειδή είναι απρόβλεπτη και ένας νικητής εκ των Davie και Angelina θα την έκανε να ξεχωρίσει ακόμα περισσότερο για μένα.

Γενικά ούτε εγώ καίγομαι για κανέναν αλλα ούτε και θα με κάνει κάποιος νικητής να αλλάξω γνώμη για τη σεζόν συνολικά. Ίσως μόνο αν κέρδιζε ο Μάικ να ξενέρωνα κάπως αλλά πιστεύω ότι οι πιθανότητες να συμβεί αυτό είναι μηδαμινές.

nwosu
13 Δεκεμβρίου 2018, 13:52
Survivor 37x12 (13 Δεκεμβρίου)

Ξεκινάω με ένα αφιερωμένο τραγούδι στην Αντζελίνα. :giggle:

Rice Wars (https://streamable.com/)

Ο Νick έφαγε το κεφάλι του με το fake idol.

H Άλισον είχε την τύχη του παιχνιδιού στα χέρια της και την κλώτσησε.

Eύγε στον Mike για το split vote.

Tώρα μόνο με θαύμα θα κερδίσουν Nick ή Davie. :(

greekie
13 Δεκεμβρίου 2018, 17:29
Και κάπως έτσι δυσκολεύει η κατάσταση για τους Nick, Davie αν και θεωρώ ότι ένας από αυτούς θα είναι τελικό και ευελπιστώ να μην πάθει stage fright και δούμε κουλό νικητή.
Την Alison δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί τη θεωρούν τόσο μεγάλη απειλή τη στιγμή που ο Mike είπε ξεκάθαρα ότι την κερδίζεις εύκολα στο τέλος.

Πάντως είναι ακόμη εντελώς ανοιχτή η σεζόν γιατί όλοι έχουν δείξει ότι μπορούν να κερδίσουν immunity οπότε στο τελευταίο challenge θα κλάψουνε μανούλες.

nwosu
13 Δεκεμβρίου 2018, 20:39
Την Alison δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί τη θεωρούν τόσο μεγάλη απειλή.

Την έχει σκαπουλάρει σε πολλά TC (από τύχη βέβαια), αλλά το γεγονός ότι και η ίδια στο σημερινό επεισόδιο αναγνώρισε ότι μπορεί να θεωρείται threat γι'αυτό το λόγο, πιστεύω ότι την κάνει ακόμα μεγαλύτερο στόχο. Μακάρι όλοι να το χρησιμοποιήσουν εναντίον της και να πάρει πόδι.

Και κάπως έτσι δυσκολεύει η κατάσταση για τους Nick, Davie αν και θεωρώ ότι ένας από αυτούς θα είναι τελικό.

Μόνο και μόνο που ψάχνουν για idols άγρια χαράματα, έχουν αρκετές πιθανότητες να επιβιώσουν αν κερδίσουν και ασυλία.

Δε καταλαβαίνω πάντως γιατί ο Νικ έφερε τον ευατό του σε τέτοια δύσκολη θέση! Έχει ποντάρει τα πάντα επάνω στον Mάικ και την Αντζελίνα και δε βλέπει την μεγάλη απειλή των 4 goliaths εναντίον 2 davids. Αν ούτε αυτός ούτε ο Davie κερδίσουν την επόμενη ασυλία, τότε οι goliaths μπορούν να πάνε σε ένα εύκολο split vote.

Θα μπορούσε δηλαδή στο σημερινό TC (που ήταν μέρος του 3-2 split vote), να ψηφίσει την Άλισον αντί για τον Κρίστιαν. Aφού δεν έχει σκοπό να δουλέψει μαζί της ούτως ή άλλως! Το παιχνίδι του θα είχε μεγαλύτερη ευελιξία στη συνέχεια.

joel_barris
14 Δεκεμβρίου 2018, 19:00
Great stuff ακόμα και τώρα τόσο κοντά στον τελικό τον παιχνίδι δεν έχει κλειδώσει καθόλου.

-Αν κάτι έδειξε αυτό το επεισόδιο με όλο το καστ απόλυτα commited πλέον να το παίξει free agent ως ένα βαθμό και όπου βγει είναι το πόσο δυνατό ήταν το social game του Νικ μέχρι τώρα. Γενικά συνήθως μιλάμε για τα social game τύπου Κάρα που είσαι αρκετά under the radar ώστε να μην είσαι πότε στη σέντρα ούτε ως minority ούτε ως majority αλλά ταυτόχρονα σε καλούν σχεδόν όλοι στα σχεδία τους. Το οποίο η Κάρα το κάνει εξαιρετικά αλλά είναι πολύ πιο εντυπωσιακό το είδος του social game που έφερε τον Νικ να μην πάρει ούτε μια ψήφο σε AYTO το tribal. Σε ένα επεισόδιο όπου στρατηγικά ο Νικ έκανε λάθος το social game του των έσωσε. Και κακώς δεν κράτησε τον Κρίστιαν και ακόμα πιο κακώς εξώθησε τον εαυτό του με το fake idol, και στην ουσία μετά έπρεπε να παίξει και το κανονικό. Δλδ εκεί που στεκόταν ο Νικ με το fake idol δεν μπορούσε να σκέφτεται οτιδήποτε άλλο από "αν δεν το παίξω τώρα και φύγω θα γίνω η μεγαλύτερη ρόμπα ever". Αλλά κατά τ άλλα έβλεπες σε όλο το επεισόδιο ότι παρόλο που είναι πλέον outed threat και τον στοχεύει ένας κοντινός του τα άλλα connections που έχει χτίσει είναι εκεί για να τον ειδοποιήσουν ότι κάτι παίζει, δεν είναι minions που τρέχουνε να πούνε στον Αρχηγό τι λένε αυτοί στον πάτο. Ο Νικ δεν είναι κανένας αρχηγός, περισσότερο floater ανάμεσα σε άλλους είναι, που όμως αρκετοί τον νιώθουν "δικό τους". Ακόμα και το πως ο ίδιος άλλαξε στόχο στον Davie λέγοντας του "ναι είναι fake idol αλλά για τους άλλους, εμείς είμαστε φιλαράκια" δείχνει εξαιρετικό ένστικτο γιατί σε εκείνο το σημείο δεν ήξερε καν ότι ο Davie τον στοχεύει.

-Ο Davie από την άλλη στρατηγικά το έπαιξε όλοσωστα. Ήταν ο μόνος που δεν κατάπιε αμάσητο το fake idol και αποφάσισε ότι πρέπει να κρατήσει και Κρίστιαν και Νικ στον παιχνίδι, αλλά του το χάλασε ο Νικ. Νομίζω είναι πολύ εύκολο για Angelina και Mike να σκεφτούν πλέον ποιος θα με κερδίσει πιο εύκολα; Αυτοί που παίζουν idols κάθε δεύτερο tribal ή η Κάρα;

-Και μιας και είπα Angelina, είναι πλέον προφανές ότι προσπαθούν να τη φέρουν σε διάφορες θέσεις όπου θα παρακαλάει να της δώσουν κάτι. Απλά το ήξερες ότι θα έρθει η μέρα που θα ζητιανεύει reward. ΘΕΟΤΗΤΑ. Θέλω να πάει στον τελικό να πει σε όλους άμα δεν ήμουνα ΕΓΩ θα χατε ψοφήσει απ' την πείνα. Αχάριστοι.

Πάμε τελικό. Davie, Nick πανυγηρίζουμε. Κάρα χειροκροτούμε συγκρατημένα. Οι υπόλοιποι απλά δεν παίζει.

Cap'n_Cook
15 Δεκεμβρίου 2018, 14:34
Πλέον έχω κατασταλάξει, θέλω να κερδίσει

ο Davie. Είναι underrated star της σεζόν. Εκτός του ότι προσφέρει άπειρο γέλιο θεωρώ ότι παίζει aggresive αλλά under the radar παιχνίδι, το αγαπημένο μου στυλ παιχνιδιού. Και ο Nick το έκανε μέχρι ένα σημείο αλλά το έχασε πλέον αν και εξακολουθώ να πιστεύω ότι αν είναι στο F3 έχει τις περισσότερες πιθανότητες να κερδίσει. Απλά με ξενέρωσε το όλο play με το fake idol, είχε προοπτικές δεν λέω αλλά η εκτέλεσή του ήταν απλά κακή. Και ίσως του στοιχίσει γιατί έγινε μπροστά στο jury. Επίσης αν τους συγκρίνω σαν χαρακτήρες, Davie δαγκωτό. O Nick έχει γίνει υπερβολικά gamebot-y για τα γούστα μου στα τελευταία επεισόδια. Το ιδανικότερο όμως θα ήταν F3 με Davie/Nick/Angelina γιατί θα είχαμε ωραία μάχη μεταξύ των δύο Davids και Angelina για comic relief.

Είμαι ερωτευμένος με την Κάρα οπότε θα χειροκροτήσω συγκροτημένα για τα μάτια του κόσμου αλλά καταβάθως θα το καταχαρώ αν το πάρει. Ειδικά επειδή ξέρω ότι θα βγάζει καπνούς από παντού ο Jeff.

joel_barris
15 Δεκεμβρίου 2018, 16:01

ο Davie. Είναι underrated star της σεζόν. Εκτός του ότι προσφέρει άπειρο γέλιο θεωρώ ότι παίζει aggresive αλλά under the radar παιχνίδι, το αγαπημένο μου στυλ παιχνιδιού. Και ο Nick το έκανε μέχρι ένα σημείο αλλά το έχασε πλέον αν και εξακολουθώ να πιστεύω ότι αν είναι στο F3 έχει τις περισσότερες πιθανότητες να κερδίσει. Απλά με ξενέρωσε το όλο play με το fake idol, είχε προοπτικές δεν λέω αλλά η εκτέλεσή του ήταν απλά κακή. Και ίσως του στοιχίσει γιατί έγινε μπροστά στο jury. Επίσης αν τους συγκρίνω σαν χαρακτήρες, Davie δαγκωτό. O Nick έχει γίνει υπερβολικά gamebot-y για τα γούστα μου στα τελευταία επεισόδια. Το ιδανικότερο όμως θα ήταν F3 με Davie/Nick/Angelina γιατί θα είχαμε ωραία μάχη μεταξύ των δύο Davids και Angelina για comic relief.

Είμαι ερωτευμένος με την Κάρα οπότε θα χειροκροτήσω συγκροτημένα για τα μάτια του κόσμου αλλά καταβάθως θα το καταχαρώ αν το πάρει. Ειδικά επειδή ξέρω ότι θα βγάζει καπνούς από παντού ο Jeff.

Για πιθανότητες νίκης καθαρά με βάση το editθα έλεγα 45% Νικ, 45% Κάρα και 10% Davie. Ο Νικ έχει το μεγαλύτερο edit απόντος Christian αλλά δεν είναι και ότι γυρίζουν τα πάντα γύρω του. Το ίδιο και η Κάρα, έχει το focus όταν κάνει όντως κάτι αλλά όταν δεν έχει σχέση με τα τεκταινόμενα δεν την βλέπουμε αλά Michelle σε σφήνα confessional. Όποτε δεν ξέρω καθόλου προς τα που θα γείρει η σεζόν αλλά κανένας από τους δύο δεν θα είναι έκπληξη να κερδίσει ειδικά με τη συγκεκριμένη σύνθεση final-6. Ο Davie όμως θα είναι τρομερή έκπληξη. Και για λόγους edit (απλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάποιος νικητής που έπαιξε 2-3 advantages θα έπαιρνε τόσο διακριτικό edit) αλλά και για καθαρά in-games λόγους. To δικό του path προς τον τελικό είναι μακράν το πιο δύσκολο, τα δύο main connections του στο παιχνίδι είναι ο Νικ και η Κάρα, με τους άλλους τρεις easily beatable παίκτες δεν έχει σχέσεις. Μακάρι βεβαία δεν λέω, και για μένα θα είναι το πιο ωραίο outcome για τη σεζόν αλλά πολύ δύσκολο.

greekie
16 Δεκεμβρίου 2018, 12:26

Για την απόφαση του Nick στο TC
Είμαι 100% πεπεισμένη ότι έκανε όλο αυτό το παιχνίδι με το fake idol για να κόψει αντιδράσεις(πώς;; με γυρισμένη πλάτη;; ) όπως είπε, απλά και μόνο για να μιμηθεί τον Christian που ένα TC πριν όντως διάβασε τις ψυχές όλων κοιτώντας τους στα μάτια και έπαιξε σωστά το δικό του idol.

Αντί λοιπόν να φανεί "ισάξιος" του Christian στα μάτια των jurors φάνηκε χαζός και έχασε και το HI τζάμπα.
Δεν ξέρω αν όλο αυτό το αποτυχημένο σκετσάκι θα του στοιχίσει σε ένα ενδεχόμενο ιδανικό F3 με Davie, Nick & οποιονδήποτε άλλο. Μόνο αν πάει τελικό χωρίς Davie ίσως αρκεί για να κερδίσει. Τώρα οι υπόλοιποι που λίγο πολύ ξέρουν ποιοι είναι οι απειλές έχουν χρυσή ευκαιρία immunity θέλοντος να πάνε χωρίς φαβορί στο F3 και να γίνει χαμός για το ποιος θα κερδίσει.

nwosu
20 Δεκεμβρίου 2018, 19:06
37 x Finale

Ψιλοβαρετό το τέλος. Δυο πραγματάκια μόνο:

Η Άλισον κατέστρεψε το παιχνίδι της και γενικά τη σεζόν, οπότε καλά να πάθει.

Ο Νικ πόσο χαζός είναι που κατέβηκε απ'τη σκάλα; :???: Guaranteed F4 θα είχε με το idol! Παρακαλούσα να χάσει την ασυλία στο F5 για να κοπανάει το κεφάλι του.

neon50
21 Δεκεμβρίου 2018, 02:17
Finale

Το ότι ένας μεθυσμένος Μάικ κρατώντας ένα ποτήρι κρασί κατάφερε να βρει το clue ενώ η Αντζελίνα δεν μπορούσε είναι ότι πιο αστείο έχω δει στο Survivor τα τελευταία χρόνια.

Το χάρηκα πολύ που κέρδισε ο Νικ και θα ξενέρωνα αν κέρδιζε ο Μάικ.

*Η Αντζελίνα είχε ένα αξιοπρεπέστατο FTC και δεν το περίμενα.

joel_barris
22 Δεκεμβρίου 2018, 18:57
Ήταν αρκετά προβλεπε το φινάλε σε σχέση με το placing αλλά για άλλη μια φορά με τέτοιο cast δεν μπορείς να κάνεις λάθος ακόμα και όταν όλα βαίνουν χωρίς μεγάλες εκπλήξεις.

-Ο Νικ έφτασε final-6 με τα περισσότερα connections και με ένα mini immunity run δεν έδωσε πότε την ευκαιρία να τον βγάλουν έξω. Έτσι το έχουν πάρει σχεδόν οι μισοί νικητές, ακόμα και το blindside του Davie στο final-6 ήταν αναμενόμενο. Βέβαια το παιχνίδι του Νικ θύμισε αρκετά JT όχι μόνο ως character type αλλά σε όλα του. Κέρδισε τα τελευταία challenges όταν χρειάστηκε, βρισκόταν διαρκώς στο επίκεντρο της στρατηγικής αλλά πάντα σε συνεννόηση με άλλους και κέρδισε εν τέλει απλά γιατί τον συμπαθούσαν τόσο πολύ οι περισσότεροι. Δεν είχε τον δικό του Stephen, ούτε οι άλλοι παίκτες έπεφταν στα πόδια του όπως με τον JT, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο νικητής ήταν people's person. Οι άλλοι παίκτες ήθελαν να τον κρατήσουν λίγο παραπάνω απ όσο ωφελούσε τα σχέδια τους, και ούτε αυτοί ήξεραν καλά καλά γιατί. Ένα άλλο ατού του πιστεύω ότι ήταν η βλάχικη midwestern προφορά, που όσο χαζό και αν ακούγεται πιστεύω παίζει το ρόλο του, και το ίδιο πίστευα και όταν κέρδισε ο JT ή η officer Sarah πρόπερσι. Όλοι αυτοί από New York και California μες στο παιχνίδι πάντα κολλάνε υποσυνείδητα αυτή τη προφορά με το στερεότυπο του χαζού redneck που δεν έχει δει ποτέ του θάλασσα.

-Όπως και να χει πανάξιος νικητής, αλλά και εγώ ήθελα λίγο παραπάνω να το πάρει ο Davie, όσο δύσκολο και αν έμοιαζε. Και αν έχω ένα μοναδικό παράπονο από την σεζόν είναι που δεν είδαμε λίγο παραπάνω Davie. Εννοείτε δεν θα γκρινιάξω για το balanced editing αλλά κρίνοντας από το πόσο απολαυστικός ήταν ο Davie και στο jury και στο reunion μια δύο στιγμούλες εδώ και εκεί τις άξιζε. Και λογικά θα τις έχει όπως και αρκετοί άλλοι όπως ο Κρίστιαν και η Γκάμπι (άλλα όχι ο Άλεκ για τους γνωστούς λόγους). Πρόκειται για το καλύτερο original cast από εποχής Cagayan, κι αν δέκα σεζόν μετά έχει ήδη γυρίσει το μισό merge tribe, δεν βλέπω γιατί να μη γίνει το ίδιο και με το DvG αν υπάρχει Survivor μέχρι την season 47.

-Σχετικά με το feminist icon Angelina, ειλικρινά δεν έχω πλέον λόγια. Παρόλο που είναι με διαφορά η αγαπημένη μου μέχρι πριν το φινάλε θεωρούσα πως αυτή θα μείνει στη μνήμη ως η σεζόν του Κρίστιαν κι ας μην έφτασε στο φινάλε λόγω του αξέχαστου personality αλλά η Angelina δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Πάρε να βρίσκει και να χάνει το clue, πάρε το σχέδιο για το fake idol, πάρε ρεσιτάλ στο final tribal council, πάρε τη σκάλα που σύμφωνα με έγκυρες πηγές ήταν τουλάχιστον 250 μέτρα ψηλή, το ένα iconic σκηνικό πίσω απ το άλλο. Σε ένα σημείο που έχει βάλει τη σκάλα σε ένα βραχάκι 1,5 μέτρο ύψος, έχει ανέβει και ο Νικ από κάτω της λέει "εεε δε νομίζω ότι είναι γι αυτό το βραχάκι η σκάλα" είχα πεθάνει στο γέλιο. Και μου άρεσε ιδιαιτέρως που δεν την κορόιδεψαν/ έκραξαν στον τελικό, πραγματικά δεν υπήρχε καθόλου bad blood σε αυτό το jury μέχρι που τους χειροκρότησαν στο τέλος.

-Για τούς λοιπούς τρεις Goliaths του final-6 έχω να πω ότι ούτε της Κάρα ούτε του Mike το παιχνίδι με εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Για τον Μάικ και οι τρεις ψήφοι που πήρε πολλές του ήταν. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κάτι άξιο λόγου το ότι έλεγξε την boot order προς το τέλος όταν ήταν ήδη ο επιθυμητός goat όλων και όχι μόνο εξαιτίας της περιουσίας του. Για να μην πω για το εντελώς πλούσιος τύπος απεραντολογεί bit του στον τελικό όπου ήταν όλο "ήρθα για την εμπειρία", πάλι καλά που δεν τους είπε να το χέσω το εκατομμύριο σας, τόσα βγάζω το μήνα. Η Κάρα από την άλλη αν είχε πάει στον τελικό και ήταν real conteder ή το έπαιρνε θα λέγαμε μπράβο της και όπα της πολύ έξυπνο παιχνίδι, social queen κτλ. Αλλά το πρόβλημα μου με αυτό το παθητικό στιλ παιχνιδιού είναι ότι αν δεν πας τελικό η αίσθηση που σου αφήνει είναι "ε και τι έκανε η Κάρα;". Για την αόρατη απειλή Άλισον έχω ακόμα λιγότερα να πω. Είναι pretty clear ότι επειδή κέρδισε ένα challenge, ήταν γενικά συμπαθής και είχε τα λιγότερα κονέ ήταν το πιο εύκολο όνομα να πει ο καθένας στον οποιονδήποτε, το ιδανικό decoy. Γι αυτό έμενε μέσα και οι πραγματικές απειλές έφευγαν.

-Συνολικά η σεζόν ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ, δεν ξέρω για all-time ranking αλλά για την τρέχουσα δεκαετία είμαι:
S31/S37
S33
.
.
S34
S32
S36
.
.
S35

-Για την επόμενη τώρα με αυτά που είδα δεν ψήνομαι καθόλου. Προφανώς και θα τη δω αλλά ήδη ξενερώνω. Μου αρέσουν οι returnings ακόμα και ο Joe αλλά απεχθάνομαι το concept των 2-3 returnings σε καστ με newbies, χίλιες φορές τα Fans vs Favorites απ αυτό. Η μόνη τέτοια σεζόν που δεν ήταν σάπια ήταν οι Φιλλιπίνες όπου οι returning ήταν low level ονόματα. Αλλά κάτι μου λέει ότι το survivor δεν έφερε πίσω 4 μεγάλα fan favorites για να μην είναι όλη η σεζόν ραμμένη πάνω σε όποιον τους φτάσει πιο μακριά. Ετοιμάζομαι ήδη για πολλαπλά αόρατα edits. Επίσης ο τίτλος edge of extinction εντελώς χαμένο σίκουελ των Transformers, έχουμε ξεφύγει πλέον σε άλλη διάσταση με τα ονόματα.

greekie
22 Δεκεμβρίου 2018, 19:50
Αναμενόμενος νικητής μεν, άξιος δε.
Θα σταθώ μόνο στην αστειότητα ότι η Angelina πήρε hate που δε θα έπαιρνε ενας άντρας αν έκανε τα ίδια. Τα ύστερα του κόσμου! Η Angelina σε όλο το παιχνίδι έψαχνε tribal να ψηφίσει και απλά δε σταμάταγε να κάνει τη μια γκάφα πίσω από την άλλη, τι hate και τρίχες κατσαρές.
Αν το λέγανε για την Gabi που όντως έφαγε αδικαιολόγητο κράξιμο γιατί έδιωξε τον Christian επειδή τάχα μου ζήλεψε να το δεχτώ. Γιατί μη μου πει κανεις πως αν είχε στραφεί ο Christian πρώτος εναντίον της δε θα τη βάφτιζαν ως θεϊκή σούπερ ουάου κίνηση και όχι κίνηση ζήλιας.

Και εγώ τη θεωρώ ως μια από τις καλύτερες σεζόν εδώ και πολλά χρόνια. Η επόμενη από την άλλη πάει για μεγάλη φόλα αλλά είμαι team Aubry από τώρα.