PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : True Detective 3x08 - Now Am Found

GTVSBot
25 Φεβρουαρίου 2019, 03:00
Σειρά : True Detective
Σαιζόν : 3
Επεισόδιο : 8
Τίτλος : Now Am Found

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 24/02/2019

t0ny3
25 Φεβρουαρίου 2019, 21:18
Στον αποηχο των Oscars κι ενος ακομη αγαλματιδιου για τον Mahershala Ali, η τριτη σεζον του True Detective ολοκληρωνεται με εναν φανταστικο και ανατρεπτικο τροπο. Ισως δεν εκτιμησα τη σεζον στην πορεια της οσο θα επρεπε και πλεον νιωθω την αναγκη να την παρακολουθησω ξανα.

Το επεισοδιο ουσιαστικα προσφερει δυο twists στον θεατη. Μετα την αποκαλυψη της αληθειας για το τι πραγματικα συνεβει εχουμε το πρωτο, οπου η Amelia εμφανιζεται ως "φαντασμα" και δινει μια αλλη εκδοχη στην καταλληξη της μικρης. Κι ενω εχουν ακολουθησει τα επακολουθα αυτου του οραματος του Wayne, ερχεται η τελευταια σκηνη να μας αποτελειωσει. Πραγματικα δεν μπορω να αποκρυπτογραφισω την τελευταια σκηνη στο Vietnam. Μηπως τελικα κανενα απο τα γεγονοτα δεν ειναι πραγματικοτητα και ειναι απλα ενα παιχνιδι του μυαλου του Wayne ή απλα ειναι μια ακομη αναλαμπη απο το παρελθον του;

Θελω να δωσω συγχαρητηρια στον Nic Pizzolatto που παρα την πληθωρα αρνητικων κριτικων που πηρε η δευτερη σεζον, βρηκε το χρονο να σκεφτει μια πανεξυπνη ιστορια που συνδιαζει της ριζες της σειρας απο την πρωτη σεζον με την πολυπλοκοτητα της ιστοριας απο τη δευτερη σεζον. Επισης χαιρομαι που μου ξυπνησε στιγμες απο την πρωτη σεζον με τις θεωριες και γενικοτερα ολο το buzz. Πολυ ωραια η αναφορα που εγινε σε προηγουμενο επεισοδιο για τα γεγονοτα της πρωτης σεζον και πως τελικα βρισκομαστε σε ενα ενιαιο συμπαν, ενω μου αρεσε που δεν ασχοληθηκε παραπανω με την συνωμοσια/θεωρια της δημοσιογραφου καια φηνει τους θεατες να κρινουν. Απο την πλευρα μου να πως πως αρχικα αδικησα τον Stephen Dorff που ηταν ο κρυφος MVP της σεζον, αφου η ερμηνεια του Mahershala δε χωραει αντιρρησεις. Τελος να σημειωσω πως ο Pizzolatto επελεξε ενα Oscar winner πρωταγωνιστη την ιδια χρονια με την κυκλοφορια της σεζον, οπως ειχε γινει και την πρωτη χρονιά με τον Matthew McConaughey. Συμπτωση;

https://www.youtube.com/watch?v=M3qTwHRECmM

drapetisgal7
3 Μαρτίου 2019, 01:07
Καταπληκτικό το season finale για μια εξαιρετική σεζόν. Ελπίζω να υπάρξει και τέταρτη σεζόν η οποία είναι το ίδιο ποιοτική μ' αυτήν και την πρώτη. Υπέροχες ερμηνείες από τους Mahershala και Ali Stephen Dorff.

GeorgeCR7
3 Μαρτίου 2019, 08:44
Άλλη μια όμορφη σεζόν έφτασε στο τέλος της! Μου άρεσε πολύ ο τρίτος κύκλος της σειράς, ακολούθησε τα χνάρια της πρώτης, πάτησε πάνω σε αυτή και μας έδωσε μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία και υπόθεση! Ωραίες οι αποκαλύψεις και οι ανατροπές που είχαμε στην υπόθεση, μάθαμε ακριβώς τι έγινε με τα εξαφανισμένα παιδάκια, με τον θάνατο του αγοριού αλλά και με την Τζούλι, η οποία φάνηκε να ζει ευτυχισμένη με την οικογένεια που έχει πλέον αποκτήσει! Περίεργη η τελευταία σκηνή, δεν κατάλαβα αλήθεια που αποσκοπούσε, αλλά τέλος πάντων, πολύ καλή η σεζόν, μπράβο στους δημιουργούς!

Βαθμολογία: 9/10.

tasoskratos
4 Μαρτίου 2019, 15:48
Ισως δεν εκτιμησα τη σεζον στην πορεια της οσο θα επρεπε και πλεον νιωθω την αναγκη να την παρακολουθησω ξανα.

Ακριβώς το ίδιο νοιώθω κι εγώ!
Φταίει που έβαζα τα επεισόδια να τα δω αργά το βράδυ και η ροή συνέπεφτε με μι αδόση νύστας? Φταίει που τα τα επεισόδια τα έβλεπα με αρκετά μεγάλη, για τη σειρά, χρονική διαφορά μεταξύ τους και έχανα τηνροή των γεγονοτων?
Κάποιες φορές ένοιωθα ότι ένα όνομα που αναφερόταν δεν θυμόνουν ποιός/α είναι.
Τέλος πάντων, πιστεύω ότι για εκτιμήσει κανείς την τελευταία σκηνή θα πρέπει να δει μαζεμένα τα επεισόδια, άντε το πολύ σε 2 δόσεις.
Με όλα αυτά τα χρονικά άλματα, μπρος και πίσω, λίγο να αφαιρεθείς, το'χασες!
Από εκεί και πέρα, ηθοποιοί, σενάριο κλπ κλπ παίρνουν άριστα.

hakinen
4 Μαρτίου 2019, 17:47
Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα με τους φίλους.

Θεωρώ οτι μετά την αποτυχημένη 2η σζ, επέστρεψαν στην πράγματι εκπληκτική 1η και την αντέγραψαν επακριβώς, σε σημείο να αναρωτιέσαι αν έχει χαθεί η έμπνευση.

Σαφώς δεν υστερεί σε τίποτα όσον αφορά ερμηνείες, σκηνοθεσία, φωτογραφία. Ήταν άριστο.
Το σενάριο όμως ήταν αδύναμο, επαναλαμβανόμενο και πάντα είχες την αίσθηση οτι το έχεις ξαναδεί.

Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο μυστήριο στην τελευταία σκηνή. Απλά μας έδειξε τι έκανε στο Βιετνάμ ως μοναχικός φονιάς, για να κατανοήσουμε την συμπεριφορά του στο σήμερα, αλλά και τα φαντάσματα που τον κυνηγούν, όπως χαρακτηριστικά είδαμε σε ένα επεισόδιο.

Εντύπωση προκάλεσε, για σειρά του ΗΒΟ μιλάμε, η παντελής έλλειψη γυμνού.
Βέβαια μας έδωσε την ευκαιρία να δούμε την κατά προσωπική μου άποψη, ομορφότερη γυναίκα στην τβ τα τελευταία χρόνια.
Μιλάω φυσικά για την υπέροχη Sarah Gadon.

αρης333
5 Μαρτίου 2019, 21:01
Χαίρομαι που αποφάσισα να δω τη Τρίτη σεζόν, ενώ είχα αφήσει στη μέση τη δεύτερη, γιατί για εμένα ήταν καλύτερη και από την πρώτη. Ολοκληρωμένη ιστορία, υπέροχες δυνατές ερμηνείες, σκηνοθεσία και φωτογραφία στα καλύτερα τους και αγωνία σε κάθε επεισόδιο για τη συνέχεια, την αποκάλυψη και το τέλος. Η τριπλή χρονικά αφηγηση δε με μπέρδεψε καθόλου, το πλεονέκτημα του να βλέπεις τα επεισόδια μαζεμένα.
Ξέρουμε τίποτα για τέταρτη σεζόν;;

drapetisgal7
5 Μαρτίου 2019, 21:38
Ξέρουμε τίποτα για τέταρτη σεζόν;;

Προς το παρόν το HBO δεν έχει ανακοινώσει κάτι επίσημα.

NikBG
6 Μαρτίου 2019, 21:21
Τη βρήκα εξαιρετική τη σαιζόν, αν και ξεκίνησε αρνητικά προκατειλημμένος μετά την προηγούμενη.
Τρομερές ερμηνείες και από τους δύο πρωταγωνιστές.
Ωραία και η ανατροπή στο τέλος αν και μισώ τον Pizolato για την αδικία να μη θυμηθεί τη μικρή στο τέλος.
Η τελευταία σκηνή με μπέρδεψε κι εμένα.

αρης333
6 Μαρτίου 2019, 21:32
Τη βρήκα εξαιρετική τη σαιζόν, αν και ξεκίνησε αρνητικά προκατειλημμένος μετά την προηγούμενη.
Τρομερές ερμηνείες και από τους δύο πρωταγωνιστές.
Ωραία και η ανατροπή στο τέλος αν και μισώ τον Pizolato για την αδικία να μη θυμηθεί τη μικρή στο τέλος.
Η τελευταία σκηνή με μπέρδεψε κι εμένα.
Δε νομίζω ότι ήθελε να πει κάτι πέραν από αυτό που είδαμε.. Είδαμε διάφορες περιόδους της ζωής του, αλλά τίποτα για τη περίοδο που ήταν στον πόλεμο, που αναφέρθηκε αρκετές φορές στη σεζόν, χωρίς να μαθαίνουμε τίποτα παραπάνω, οπότε στο τέλος μας πέταξε ένα τυράκι ακριβώς για να ψάχνεται ο κόσμος τι θέλει να μας πει.

blackys88b
8 Μαρτίου 2019, 20:35
πολυ καλο το φιναλε...εκλεισε μια πολυ δυνατη σεζον αν και μου εμειναν γενικα αποριες..!!! το βρηκα εξαιρετικα παιγμενο...σκηνοθετημενο...τα παντα..!!

johny f
24 Μαρτίου 2019, 22:13
Πολυ καλη η 3η σεζον,σιγουρα καλυτερη της 2ης,χωρις βεβαια να πιανει τη μαγεια της 1ης κατι που βεβαια δεν γινεται να επαναληφθει.

Και σε καποιο βαθμο ειναι καλο γιατι ενω εχει μια πιο συμπυκνωμενη αισθηση οπως αυτη, οι χαρακτηρες ειναι αρκετα διαφορετικοι και με αλλου ειδους δαιμονες και φορτια,παρολο που σε επιπεδο υποθεσης γινεται μια απευθειας συνδεση με την αναφορα στα ομοειδη γεγονοτα της 1ης σεζον.

Μου αρεσε που οι δυο ντετεκτιβ ειναι πολυ γηινοι με τα οποια λαθη και τους φοβους μπροστα στην εξουσια που δυο φορες τους κλεινει βολικα την υποθεση με καποιον αποδιοπομπαιο τραγο για να μη θιγει το ταδε μελος της κοινωνιας (τους) ενω οι δυο ντετεκτιβ εχουν και τις δυο φορες την αισθηση οτι θελει παραπανω ψαξιμο η υποθεση και πως δεν ειναι τοσο βολικα οσο εμφανιζονται τα πραγματα.Ειδικα τη δευτερη φορα το 1990 ειναι πολυ δυνατο το σημειο που ο Χειζ κανει πισω για να προστατεψει την οικογενεια του.Οπως ειναι συγκινητικο το φιναλε που πανω που παει πια το 2015 στην οικογενεια της Τζουλι ξαναπαθαινει μπλοκαρισμα και ξεχναει τα παντα.Πολυ δυνατες οι εμηνειες των Mahershala Ali,Stephen Dorff και Carmen Ejogo σε κανουν να δεθεις με τους ηρωες και την ιστορια τους.

ATHENA1971
4 Απριλίου 2019, 16:51
Πολύ καλό. Δεν φτάνει την 1η σεζόν, σίγουρα και είχε κάποιες αδυναμίες αλλά και πάλι, είναι πολύ καλή σεζόν.
Νομίζω ότι την αναγνώρισε στο τέλος, όταν ήπιε το νερό φάνηκε η αλλαγή στο βλέμα του.
Η δική μου ερμηνεία για την τελευταία σκηνή, είναι ότι επιτέλους, έφτασε τελικά, η στιγμή που εκείνος ο εαυτός του θα μπει στο δάσος και δεν θα τον "στοιχειώνει" πια.

freedoom
17 Απριλίου 2019, 02:03
Τη λάτρεψα τη σεζόν, υπέροχη ατμόσφαιρα μυστηρίου και δράματος, θύμισε το μεγαλείο της 1ης. Φανταστικός Αλι, άξιος στο πλευρό του ο Dorff.
Εκτίμησα ιδιαίτερα την τριπλή παράθεση γεγονότων από τρεις διαφορετικές περιόδους, τη βρήκα πολύ έξυπνη και προσέδιδε την απαραίτητη αγωνία στο θεατή.
Υπέροχο και το φινάλε, συγκινητικό, πιστεύω ότι κατάλαβε στιγμιαία ποια ήταν, αλλά μετά λόγω άνοιας, το ξέχασε.

Megatron
9 Απριλίου 2020, 23:35
με κουρασε το φιναλε και γενικα σεναριακα ξεφουσκωσε καπου στο τελος
ειχε δειξει τοσα και τελικα δεν κρυβοταν κατι τοσο φοβερο και τρομερο για να δικαιολογησει τοσο στορυ για 8+ ωρες και για 70+ λεπτα στο φιναλε

στα θετικα και οι 2 ντετεκτιβ ηταν πολυ καλοι :thumbsup1