PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Survivor: Edge of Extinction (Season 38) - Official Discussion Thread

drapetisgal7
21 Ιανουαρίου 2019, 00:44
https://i.imgur.com/Y8PnkRN.jpg

Επίσημο thread συζήτησης/trailers/spoilers (απαραίτητα τα spoiler tags)

Η 38η σεζόν του Survivor θα κάνει πρεμιέρα στις 20 Φεβρουαρίου.

Trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=av-gwdvYfNw

drapetisgal7
19 Φεβρουαρίου 2019, 18:35
'Survivor: Edge of Extinction' Premiere Teases New Twist (Video) (https://www.hollywoodreporter.com/live-feed/survivor-edge-extinction-premiere-watch-now-video-1187809)

nwosu
9 Μαρτίου 2019, 15:10
Spoiler μέχρι 38x03 και περσινές σεζόν.

- Οι δεύτερες ευκαιρίες έχουν αποδείξει στο παρελθόν ότι δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα. Είτε οι παίχτες στοχοποιούνται λόγω physical threat (πχ Οzzy, Laura), είτε σέρνονται στον τελικό σαν goats (πχ Lil). Χαλάει και το παιχνίδι από άποψης στρατηγικής... γιατί όλη η στρατηγική αφορά εκείνους.

- Ο Κρις θέλει πολλές σφαλιάρες. Κι όπως ανέφερα πριν... γιατί να έχει το δικαίωμα να επιστρέψει να πάρει εκδίκηση; Για ποιο λόγο επιβραβεύεται το κακό gameplay?

- Aν ήμουν στο νησί με τη Γουέντι, αρχικά θα έκαιγα τα παπούτσια της (https://img.techpowerup.org/190309/3232.jpg) όπως έκαψε ο Russell τις κάλτσες του Jaison. Στη συνέχεια θα έψαχνα ευκαιρία στα επόμενα challenges να σακατέχω και το άλλο της το πόδι. Ειλικρινά μιλάω! Δε μπορώ να καταλάβω τη ψυχραιμία του Ρικ όταν του είπε ότι θα ελευθερώσει τις κότες. Μα καλά... δεν πεινάνε εκεί πέρα;

- Δε μου άρεσε που βρήκε η Aubrey το idol. Τουλάχιστον ευτυχώς δεν το βρήκε ο Τζο.

ΥΓ: Φέτος θα απέχω από την ανάγνωση σχολίων μέχρι το τέλος της σεζόν. Δε βλέπω trailers, secret scenes, ούτε καν το "Previously on Survivor" που προδιαθέτει το επεισόδιο. Πέρυσι πχ ούτε καν έδινα σημασία στην Κάρα και την Αντζελίνα, μέχρι που αναφέρθηκε ότι παίρνουν αρκετό airtime.

nwosu
16 Μαρτίου 2019, 19:52
38x04

- Έμεινα έκπληκτη που ούτε ο Tζεφ, ούτε ο υποτιθέμενος superfan Γκάβιν, ούτε κανείς άλλος ανέφερε το tribe swap από το Survivor All-Stars! (https://www.youtube.com/watch?v=b1NGlB4YTT0)

- Aρχίζω να υποστηρίζω Έρικ και Βικτόρια, μόνο και μόνο επειδή θέλουν να πιάσουν σκοτώσουν τις κότες. Όσο πιο σύντομα τόσο το καλύτερο. Και θα πρέπει να δέσουν την Γουέντι σε κάνα δέντρο γιατί είναι ικανή να πετάξει την κατσαρόλα στη θάλασσα.

- Στη Lesu πόσο δύσκολο ήταν να μαζευτούν οι 3 newbies και να διώξουν τους veterans; Κι άντε ας το δεχτώ ότι ο Wardog θέλει την Κέλι για "ασπίδα" κι ότι η Λόρεν έχει έρθει κοντά με την Κέλι. Και πάλι, γιατί να ψηφίσουν τον Ρικ και όχι τον Ντέιβιντ; Ευτυχώς που στο άλλο tribe, ο δάσκαλος δουλεύει τον Τζο ψιλό γαζί!

- Προς στιγμήν νόμιζα ότι η Λόρεν θα έφευγε με το idol. Mε ξεγέλασε το editing.

- Το edge of extinction είναι το χειρότερο twist στα χρονικά του Survivor. Περίμενα duels σε κάθε επεισόδιο (χωρίς να το γνωρίζουν φυσικά οι υπόλοιπο συμμετέχοντες), όπως στο αυθεντικό ελληνικό Survivor 2 (https://www.youtube.com/watch?v=AaPh3qHKK_k). Δηλαδή πια ήταν η λογική της παραγωγής; Πως αν ο Τζο αποχωρούσε 1ος... θα τον βάζανε να σκαρφαλώνει τα βράχια για 15 μέρες να βρει ρύζι και μετά θα επέστρεφε στο παιχνίδι με μία μόνο μονομαχία;

nwosu
22 Μαρτίου 2019, 18:54
38x05

- Ίσως παρακολουθούμε μια από τις χειρότερες σεζόν ever;
- Η σκηνές στο edge of disaster... ουδέν σχόλιο. :mad:
- Η Βικτόρια είναι φοβερή παίχτρια... ελπίζω να μη καταστραφεί το παιχνίδι της από την Aubrey (αν επιστρέψει) ή από τις πληροφορίες που πιθανόν έδωσε στους υπόλοιπους. Θα είναι κρίμα.
- Επιτέλους έφυγε η μουρλή και δε θα καταστρέψει gameplay μετά την ένωση. Αν επιστρέψει θα τρελαθώ.

Askepios
28 Μαρτίου 2019, 17:25
Την απολαμβάνω τη σεζόν. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Υπάρχουν αρκετοί χαρακτήρες που είναι underedited, δεν έχω κάποιον που υποστηρίζω αλλά σαν ιστορία μου αρέσει πολύ εφόσον όλο αυτό συμβαίνει μία φορά και δεν πρόκειται να το ξαναδούμε.

6
Δεν θυμάμαι να εχω ξαναδει τοσο κακο gameplay από τοσους παικτες. Kelley με διαφορα η χειροτερη. Αντι να προσπαθησει να κρατησει τους Lesu 5 μαζι και να ψαρεψει Joe+Aurora, πηγε να κανει Boston Rob. Δεν εχει κανεναν λογο να διαμαρτυρεται γιατι βρισκεται συνεχεια στην μειοψηφία.
Μονο Julie/Victoria ειχαν σωστο στοχο αλλα τελικα υπέκυψαν να ψηφισουν Joe.

Μπορουμε να δουμε 6vs6 στο επομενο επεισοδιο αλλα πιο πιθανο εχω ενα 10-2 (kelly, lauren), 9-3 (+wardog) και idol play.

nwosu
29 Μαρτίου 2019, 14:30
38x06
- Kατ'αρχάς respect στη Wendy για την προσπάθεια της!
- Mε το edge of extinction έχω πάρει ανάποδες. Επιβράβευση του κακού gameplay με δεύτερες & τρίτες ευκαιρίες, δυνατότητα παρακολούθησης των Tribal Councils και δώρο Immunity idols; Και θα έχουμε και μονομαχία φωτιάς στο F4; :mad: Το outwit, outplay πάει μας τέλειωσε δηλαδή.
- Αν η Reem κέρδιζε τη μονομαχία σιγά μην έβρισκε idol στην τσάντα της.
- Η Wentworth απέδιξε πόσο κακή παίχτρια είναι.
- H Lauren θα τα πήγαινε εξαιρετικά μόνη της, αν δεν είχε fangirl syndrome.
- Ελπίζω η 5άδα Lesu να σταματήσουν να τρώγονται μεταξύ τους.

nwosu
4 Απριλίου 2019, 23:11
38x07
- Οι Survivors άρχισαν να πέφτουν σαν τα κοτόπουλα... και τα κοτόπουλα ακόμα ελεύθερα.
- Respect στον Wardog που εξάντλησε όλες τις επιλογές του και στην Τζούλια που ψάρωσε τον Έρικ.
- Με τόσα tribals που έχουν γλυτώσει Κέλυ και Λόρεν.. κανείς δεν υποψιάζεται ότι έχουν idols.
- H φάτσα του Ρικ στο τέλος όλα τα λεφτά! :shock: :D

Askepios
6 Απριλίου 2019, 01:18
Εχει ψαχτει κανεις με online survivor games; Ειναι πολυ καλα. Οποιος θελει να παιξει, pm me.

nwosu
12 Απριλίου 2019, 13:37
38x08

http://i68.tinypic.com/2zistib.jpg

Πέθανα στα γέλια!

Όλα τα λεφτά οι αντιδράσεις της Wentworth και του David... και η στιγμή που ο Ρον πέταξε το όνομα της Βικτόρια η οποία στεκόταν δίπλα του. Γίνεται όλα τα tribals να είναι έτσι απο δω και πέρα; :giggle:

nwosu
18 Απριλίου 2019, 13:25
39x09
- Eξαιρετικό το 2ο tribal!
- Δε ξέρω αν προσέξατε τη σκηνή στο τέλος (στο Edge of Extinction). H Kέλι τους είπε ψέματα ότι ο Wardog έχει το idol από τη μπλε φυλή.

Askepios
18 Απριλίου 2019, 17:15
9το ξαναειδα τωρα. Κανονικα τα λεει. I had a fucking idol. I'm so pissed. Lauren has the manu one.

8ισως το καλυτερο tribal ever. βαριεμαι να σκεφτω αλλα για να συγκρινω

nwosu
18 Απριλίου 2019, 19:41
9

9το ξαναειδα τωρα. Κανονικα τα λεει. I had a fucking idol. I'm so pissed. Lauren has the manu one.
Έκανε διακοπή στον ήχο η έκδοση μου.. άκουσα War(dog) όχι Λόρ(εν). Έχεις δίκιο... κι ο David ρώτησε "She does?" Kαι πάλι χαζομάρα που το ξεφούρνισε έτσι!!! Αν κάποιος επιστρέψει στο παιχνίδι και χαλάσει το παιχνίδι της Λόρεν, θα είναι κρίμα.

Επίσης ελπίζω το "Holy fuck, Wardog" που είπε η Αubrey στο tribal council δίνοντας του τα εύσημα για το blindside, να μην το πρόσεξε ο Ρον.

Τέλος, μου λείπει πολύ το κλείσιμο του Tribal Counsil και το "Get back to camp" από τον Probst. Kατάντησε βαρετό το το σταυροδρόμι με τον πυρσό. Δε θα ήταν πιο εύκολο να πάει η Kέλυ κατ'ευθείαν απέναντι; :p

joel_barris
21 Απριλίου 2019, 22:15
Το χα πει από το φινάλε του προηγούμενου πόσο δεν με ψήνει το συγκεκριμένο concept αλλά μέχρι και το 5ο επεισόδιο με είχε σχεδόν κερδίσει. Οι returnings είναι αναμενόμενα παντού σε κάθε επεισόδιο και υπάρχουν αρκετοί αόρατοι αλλά υπάρχουν και κάποιοι ενδιαφέροντες από τους καινούριους. Δεν είναι ένα ασταμάτητο Kelley/Joe/David/Aubrey show και στρατηγικά έχει γίνει δουλίτσα από τους καινούριους. Ακόμα και το ίδιο το extinction island μου άρεσε που δεν τρώγαμε 10 λεπτά σε duel και θεωρούσα ότι θα είναι απλά ένα πιο δίκαιο outcast twist μόνο για το πρώτο μισό του παιχνιδιού.

Και μετά ήρθε η ένωση και ξενέρωσε το είναι μου με το έκτρωμα που είναι το φετινό concept
-Να συνεχίζεται το extinction μετά την ένωση απλά δεν το χωράει το μυαλό μου. Και σαν να μην έφτανε αυτό δώρο idols και παρακολούθηση του συμβουλίου, γιατί όχι και μια πίτσα να μασουλάνε στην εξέδρα;
-Το Outcast/Redemption Island είναι τόσο μισητά concept γιατί σπάνε το σημαντικότερο κανόνα του Survivor, αυτόν πάνω στον όποιο έχει χτιστεί το dna του παιχνιδιού από τη στιγμή που το κέρδισε τότε ο Richard Hatch αναγκάζοντας όσους έδιωξε να τον ψηφίσουν για νικητή. Ότι το tribal council είναι αυτό που μετράει και ότι όταν σβήσει ο πυρσός σου έφυγες bye bye καπουτ. Όλα τα advantages και τα idols και τα fire challenges παρόλο που αρκετοί τα μισούν και τα θεωρούν gamebreaking για μένα είναι fair game. Όσο είσαι μέσα στο παιχνίδι φυσικά κάνε ότι μπορείς, άρπαξε ότι twist βρεθεί μπροστά σου αλλά άμα δεν τα καταφέρεις και βγεις εκτός, τότε το μπουλο.

-Μέχρι τώρα σε όλες τις προηγούμενες σεζόν με ανάλογο twist πάντα έβλεπα με την αγωνία να μην κερδίσει στο τέλος κάποιος που έχει ήδη ψηφιστεί εκτός. Και εδώ το πρόβλημα είναι ακόμα μεγαλύτερο. Αφαιρώντας και το challenge κομμάτι από τη διαδικασία, στην ουσία τους λες ότι αν ψηφιστείς εκτός απλά θα μετακομίσεις σε ένα άλλο νησί που δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα μέχρι το final 5-6 που θα έχεις άλλη μια ευκαιρία να ξαναμπεις στο παιχνίδι εις βάρος όλων αυτών που σκοτώνονται παίζοντας survivor όσο εσύ αράζεις στον κώλο σου. Ήθελε πολύ προσπάθεια από την παραγωγή να κάνουν το tribal council να μη σημαίνει απολύτως τίποτα αλλά μετά από αρκετές προσπάθειες το κατάφεραν.

Η σεζόν είχε κάποιες στιγμούλες και είμαι σίγουρος ότι θα έχει και άλλες παρακάτω, αλλά μέχρι να διαβαστεί η τελική ψήφος και να ξέρουμε ότι ο νικητής είναι όντως κάποιος που έπαιξε survivor και τις 39 μέρες, όλα τα blindside που θα συμβούν δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα.

neon50
22 Απριλίου 2019, 23:48
Συμφωνώ 10000% με τον joel_barris και για αυτό και δεν έχω σχολιάσει καθόλου την σεζόν εδώ.

nwosu
25 Απριλίου 2019, 15:30
10

Δεν περίμενα την Wentworth για τόσο sore loser! :whip:

nwosu
2 Μαΐου 2019, 22:19
11
Γιατί ρε Γκάβιν; Γιατί αγόρι μου; :mad:

Τι έχει να κερδίσει ακουλουθώντας ένα blindside για το οποίο οι γυναίκες θα πάρουν τα εύσημα κι όχι εκείνος; :???: Και μάλιστα εναντίον του Ρον που τον επέλεξε στο reward; Όχι πως πίστευα ότι είχε ελπίδες να κερδίσει... αλλά τώρα το τερμάτισε!

Δε θα ήταν πιο σωστή κίνηση να πει στον Ρον τι συμβαίνει, δίχνοντάς του το extra vote... και να ψηφίσουν την Aurora; Θα έχανε την ψήφο της στο jury αλλά θα κέρδιζε respect από άτομα που δεν την χωνεύουν. Και στη συνέχεια θα μπορούσε να ψηφίσει Ντέβινς & Ρον με δική του πρωτοβουλία.

Aπογοητεύομαι όταν βλέπω τόσο κακή στρατηγική από δήθεν superfans.

----------------

Και τώρα έμεινε η σάρα κι η μάρα. Αν κερδίσει ο Ντέβινς θα είναι θαύμα. Φανταστείτε ότι άρχισε να μου αρέσει ακόμα και το ενδεχόμενο να κερδίσει κάποιος από το edge. Ήταν που ήταν χάλια η σεζόν... τουλάχιστον ας έχει ενδιαφέρον το φινάλε.

Askepios
2 Μαΐου 2019, 23:20
εντωμεταξυ διαβασα το θεμα για την επομενη σεζον και εφριξα. Δεν ειχα ποτε θεμα ουτε με redemption, ουτε με ghost island, ουτε με το φετινο αλλα αυτο ειναι για πολλα facepalms
θεμα και τιτλος για τη σεζον 39
island of idols που εχει διπλη σημασια
α) θα υπαρχουν πολλα idols και advantages
β) boston rob και sandra επιστρεφουν σαν συμβουλατορες. Δεν θα ειναι ενεργοι παικτες αλλα θα δινουν συμβουλες οπως ο cochran στο game changers

οχι μονο ειναι ηλιθιο το θεμα απο μονο του, ακομα χειροτερο ειναι το οτι θα παιξει πριν την σεζον 40 που φημολογειται οτι θα ειναι all winners (ή κατι παραπλησιο με καλο καστ απο returnees) και ή θα στερηθουμε boston rob/sandra ή θα μας κανουν να τους σιχαθουμε

nwosu
3 Μαΐου 2019, 23:47
εντωμεταξυ διαβασα το θεμα για την επομενη σεζον και εφριξα.

Tώρα το έμαθα από 'σένα. Δε πιστεύω ότι ο Ρομπ κι η Σάντρα θα φάνε τόσες μέρες εκεί πέρα για να είναι απλά advisers και να πληρωθούν ψωροδεκάρες. Ίσως διαλέξουν τις ομάδες τους και κερδίσουν μεγάλο χρηματικό έπαθλο αν κάποιος παίχτης απ'την ομάδα τους κερδίσει το Survivor. Mε αυτό το τρόπο όχι μόνο θα συμβουλεύουν, αλλά ουσιαστικά θα επηρεάζουν ευθέως το παιχνίδι.

Μιας που βγήκαμε λίγο off-topic... βλέπει κανείς φέτος Amazing Race Season 31; :giggle:

http://i67.tinypic.com/1z7305c.jpg

Askepios
16 Μαΐου 2019, 18:55
finaleπανηγύριζα στο ftc και εβριζα στο reunion

και ενταξει καταλαβαινω αρκετες απο τις ψηφους που πηρε ο Chris. Ειναι συμπαθης τυπος και ειχε καλες απαντησεις (o Gavin καλυτερες)
αλλα Victoria! wtf καλη μου; Πως γινεται ψηφισεις και εσυ Chris;

nwosu
16 Μαΐου 2019, 20:34
Finale

Finale

- Όπως περίμενα, το παιχνίδι της Λώρεν καταστράφηκε λόγω του edge και της λογοδιάρροιας της Kέλυ. Κάνε φίλους να δεις καλό! Από την άλλη όμως τι διάολο σκεφτόταν όταν έδωσε το idol στον Κρις; Να κάνει 'big move'; Έλεος! Με το idol της είχε εξασφαλισμένο F4... όπου θα είχε 2 ευκαιρίες (immunity / fire) να περάσει F3 με 2 goats. ¶ξια της μοίρας της.

- Μια απ'τα ίδια για τον Devins! Kράτησε στο παιχνίδι τον μόνο παίχτη που μπορούσε να μπει εμπόδιο στην είσοδο του στο F3! Κι επιπλέον προσπαθούσε να κάνει συμφωνία με τον Γκάβιν; Ήμαρτον! Αφού το ήξερε πολύ καλά τόσο ότι κανείς δε θέλει να πάει τελικό μαζί του.

- Για τον Κρις δεν έχω να πω κάτι. Με τόσες πληροφορίες που είχε και με καθαρό μυαλό, έπαιξε σαν "survivor του καναπέ". Είχε την τύχη να υπάρχουν και 2 goats διαθέσιμα, οπότε έκανε ό,τι περνούσε απ'το χέρι του για να κερδίσει τα λεφτά.

- Η κίνηση του στο F4 δε με εξέπληξε. Είχα μια ελπίδα να συμβεί και στο Ghost Ιsland πριν 2 σεζόν.

- Αυτό που με εξέπληξε ήταν το fire challenge μεσα στο κουβούκλιο! Tι κι αν έχει αέρα, τι κι αν βρέχει; Survivor είναι ρε! Ας βρούνε τρόπο να ανάψουνε φωτιά. Θα φτάσουμε πάλι σε σημείο να δίνουνε στους παίχτες και σπίρτα;

- Έχει πλάκα που όλη η σεζόν στήθηκε με τέτοιο τρόπο ώστε να κερδίσει ο Τζο, κι εκείνος τα πήγε χειρότερα κι απ'τον Όζυ. Θεΐκή η ανάρτηση του Φίσμπαχ.

http://i68.tinypic.com/2m67kg9.jpg

- Το FTC με εκνεύρισε... ειδικά ο Wardog! Δε κρίνουμε το παιχνίδι, κρίνουμε τους παίχτες. Σώπα ρε! Δεν έχουν δηλαδή το δικαίωμα ο Γκάβιν κι η Τζούλια να πούνε στη Ρημ... "Ποια στο διάολο είσαι εσύ; Έχουμε γνωριστεί"; Ακόμα κι όταν ο Τζεφ ρώτησε ποιοι είναι αναποφάσιστοι, η Ρημ είχε κατεβασμένο το χέρι!

- Μέγα φάουλ όλο το concept αλλά κανείς από τους παίχτες δεν είχε το θάρος να μιλήσει. Βέβαια αν μιλούσαν θα έχαναν κάθε ευκαιρία μελλοντικά να παίξουν για 3η και 4η φορά, οπότε το έκαναν γαργάρα.

- Η επόμενη σεζόν τελικά, είναι όπως ακριβώς είπε ο Αskepios.

Ιsland of idols που εχει διπλη σημασια
α) θα υπαρχουν πολλα idols και advantages
β) boston rob και sandra επιστρεφουν σαν συμβουλατορες. Δεν θα ειναι ενεργοι παικτες αλλα θα δινουν συμβουλες οπως ο cochran στο game changers
Τριπλή σημασία βασικά. Ο Rob κι η Sandra είναι 'Idols'. Πάλι καλά που δεν έφεραν και το Adam Lambert.

- Σήμερα ξεκινάει το Survivor South Africa S7: Island of Secrets (https://www.youtube.com/watch?v=ar-RgheJmDg)

neon50
18 Μαΐου 2019, 17:02
Μου άφησε μια πικρία το φινάλε και γενικά η σεζόν, δεν θέλω να ξαναδώ redemption island ή edge of extinction και τέτοιες μλκιες.. :thumbdown

Rob13
4 Αυγούστου 2019, 21:06
finale
Απιστευτα κακη σεζον,ανετα στις χειροτερες της ιστοριας...πηρε τα λεφτα ενας τυπας επειδη κερδισε μια δοκιμασια και ενα αναμμα φωτιας ενω επαιξε μολις 13 μερες.
Οι χειροτεροι returning players του παιχνιδιου ξεπερασαν και τους returning στις Φιλιππινες..αγωνιστικα τραγικοι,στρατηγικα κομπαρσοι το απολυτο μηδεν.
Το extinction island μαλλον δημιουργηθηκε επιτηδες για ανεβει στην υποληψη μας το redemption duel..μαζι με τους outcasts στα pearl islands οτι χειροτερο σε twists
Στο μεταξυ εκανε μπαμ οτι στo final 6 σχεδιαζαν να μπει ο τζο για να κερδισει σερι τις ασυλιες plus το idol δωρο αλλα υπολογιζαν χωρις την αμπαλοσυνη του
δεν το βαζουν κατω με το extinction και το σκεφτονται για την 40η σεζον