PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Survivor: Winners at War (Season 40) - Official Discussion Thread

drapetisgal7
19 Δεκεμβρίου 2019, 13:25
https://i.imgur.com/sAwi5Pc.jpg

Επίσημο thread συζήτησης/trailers/spoilers (απαραίτητα τα spoiler tags)

Κατά την διάρκεια του φινάλε του Island of the Idols ανακοινώθηκε πως στο Winners at War θα συμμετέχουν 20 νικητές προηγούμενων σεζόν του σόου στο πλαίσιο του εορτασμού των 20 χρόνων του Survivor και το έπαθλο θα είναι 2 εκατομμύρια δολάρια. Η πρεμιέρα είναι προγραμματισμένο να γίνει στις 12 Φεβρουαρίου του 2020.

Trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=-nf10ZuUfOw

greekie
19 Δεκεμβρίου 2019, 17:05
Περιμένω να γίνει ο κακός χαμός. Μη με απογοητεύσετε!

Rob13
21 Δεκεμβρίου 2019, 23:27
τρελο καστ αλλα πολυ φοβαμαι οτι το edge of extinction θα καταστρεψει και αυτη τη σεζον

drapetisgal7
12 Ιανουαρίου 2020, 19:08
‘Survivor’ Sets 40th Season Retrospective Special On CBS - TCA (https://deadline.com/2020/01/survivor-40th-season-retrospective-special-cbs-jeff-probst-tca-1202828106/)

drapetisgal7
15 Ιανουαρίου 2020, 20:06
Survivor Reveals 20 Champs Returning for Winners at War-Themed Season 40 (https://tvline.com/2020/01/15/survivor-season-40-cast-full-list-winners-at-war-photos/)

joel_barris
16 Ιανουαρίου 2020, 18:04
τρελό καστ αλλα πολυ φοβαμαι οτι το edge of extinction θα καταστρεψει και αυτη τη σεζον

Oh No!!!

Προσωπικά σταμάτησα στην ένωση του Edge of Extinction όταν έγινε σαφές τι ακριβώς είναι το συγκεκριμένο twist. Και όταν έγινε στο τέλος αυτό που ήταν δεδομένο ότι θα γινόταν με αυτό το concept απλά δεν είδα πότε τη σεζόν. Ξενέρωσα τόσο που δεν είδα ούτε την επόμενη σεζόν κι ας μην έχει extinction. Αλλά ψήθηκα πάλι για τη σεζόν που περίμεναν οι πάντες απ όταν πρωτομπήκε στο show το concept των returning players/all stars.

Και το καστ είναι μαγικό. Αλλά δεν το χωράει το μυαλό μου ότι έφεραν πίσω όλους αυτούς για να MHN παίξουν survivor. Όταν μπορείς να αράζει σε μια παράλια για 30 μέρες χωρίς challenge, χωρίς τίποτα, και να έχεις ακόμα shot για τελικό όλες οι στρατηγικές και τα tribal council απλά δεν έχουν σημασία. Όταν τα 3-4 πρώτα boots που δεν έχουν καμιά εκ των έσω γνώση του παιχνιδιού post-merge έχουν ψήφο στο τέλος, η ίδια η τελική ψήφος απλά δεν έχει σημασία.

Τη σεζόν 38 ειλικρινά δεν ψήνομαι να τη τελειώσω ποτέ, ειδικά πλέον που έχω ξεχάσει και τι γινόταν μέχρι εκεί που έχω δει.
Τη σεζόν 39 σίγουρα θα τη δω κάποια στιγμή μιας και απ ότι ξέρω δεν έχει extinction αρά είναι "κανονική" σεζόν survivor. Δεν έχω και ιδέα τι γίνεται πέρα από το ότι έχει Sandra-Rob συμβουλάτορες και apparently έπαιξε κάποιου είδους παρενόχληση μεταξύ παικτών.
Τη 40 τώρα ψήνομαι να είναι η τελευταία σεζόν που θα δω ever και μάλλον θα τη δω μαζεμένη αφού τελειώσει. Δεν διατηρώ ιδιαίτερες ελπίδες ότι θα νικήσει όντως κάποιος που θα είναι μέσα στο παιχνίδι 39 μέρες, δεν έχει και τρελή σημασία κιόλας πλέον.

Κρίμα πολύ κρίμα πάντως. Τόσα χρόνια περιμέναμε να δούμε Boston Rob και Parvati και Kim και Tyson και όλους αυτούς σε μια ultimate σεζόν και θα τους δούμε με αυτό τον τρόπο. Φαντάσου τις Black Widow να χάνουν από τον Ozzy που άραζε σε μια παραλία, τη Sandra να χάνει από κάποιο pre-merge boot το HeroesvVillains και όποια άλλη iconic στιγμή του παιχνιδιού δεν θα συνέβαινε πότε με αυτό το concept. Απλά αυτό δεν είναι το show που έβλεπα τόσα χρόνια.

Σε ένα βαθμό ψιλο-θέλω να το πάρει η Μισέλ αφού έχει ψηφιστεί εκτός την πρώτη μέρα, με πολλά κοντινά στην μούρη του Probst.
https://media.tenor.com/images/c962e7ea9628c854fda1270cc0b0c2d7/tenor.gif

nwosu
8 Φεβρουαρίου 2020, 00:41
Eίδα το Survivor.S40E00.Survivor.at.40.Greatest.Moments.an d.Players! Μέχρι και τη Ciera βάλανε που ψήφισε τη μάνα της... ό,τι να'ναι.

@joel_barris τη Δευτέρα ξεκίνησε το All-Stars των Αυστραλών (https://www.gtvs.gr/threads/70363-Australian-Survivor-Season-7-(All-Stars)-Official-Discussion-Thread?p=1173146). Γουστάρω μέχρι στιγμής! Αν δεν έχετε δει τις προηγούμενες σεζόν (3 ως 6) θα μπερδευτείτε πολύ με τους παίχτες, ποιοι έχουν καλές σχέσεις μεταξύ τους, ποιοι ήταν αντίπαλοι κλπ.

38 & 39 κι εγώ ξενέρωσα. Λες κι έχουν βαλθεί να καταστρέψουν κάτι που με τόσο κόπο έχτισαν τόσα χρόνια κρατώντας το Edge στη 40ή σεζόν. Εντάξει το καταλαβαίνω... δε θέλουν να χάσουν όλα τα μεγάλα ονόματα νωρίς και να μείνουμε στο merge με τα περισσεύματα. Αλλά αν το σκεφτούν διαφορετικά, στην 8η σεζόν αποχώρησαν pre-merge ο Ρίτσαρντ, ο Ήθαν, ο Ρούντι, η Τίνα, ο Κόλμπι, η Τζέρι. Ο Ρομπ ήταν στα περισσεύματα και τώρα δεν τον χορταίνουν.

Rob13
13 Φεβρουαρίου 2020, 18:18
αναμεικτα συναισθηματα στην πρεμιερα..στο ξεκινημα που βλεπεις ολο το καστ λες εδω ειμαστε θα γινει σφαγη και μετα το tribal council που συνειδητοποιεις οτι πολυ φασαρια για το τιποτα αφου θα πανε στο extinction

nwosu
13 Φεβρουαρίου 2020, 20:37
1
- Η 1η μονομαχία χάλια. Όπου πάει το κύμα.
- Γέλασα πολύ με τον Άνταμ που είπε ότι θέλει να είναι ο νέος Μάλκολμ. Όχι ρε φίλε... δεν έχεις μάθει πως αν συμμαχήσεις με γυναίκες άνω των 50, καίγεσαι; :giggle:
- Επίσης γέλασα με τον Μπεν που τα μαρτύρησε όλα στον Ρομπ χαρτί και καλαμάρι. Φανταστείτε πόσο εύκολο ήταν για τον Ρομπ να κερδίσει τις Τενερέληδες στο RI. :D
- Πάρβατι και Ρομπ είναι τρελό πώς κατάφεραν να τη σκαπουλάρουν τόσο εύκολα. Θεϊκή η συζήτηση τους πριν το tribal. :clap:
- Μ'αρέσει ο Ήθαν. Ακόμα ψάχνεται να συνηθίσει το νέο στυλ παιχνιδιού αλλά φαίνεται πως όλοι τον εμπιστεύονται και θέλουν να δουλέψουν μαζί του. Απ'τους "παλιούς" ο Γιουλ προσαρμόστηκε πολύ γρήγορα.
- Σύμφωνα με τον Τζεφ (σε συνέντευξη που έδωσε στο ΕΤ Canada) είχανε καλέσει τον Ρομπ πριν τη σεζόν 39 και τον ρώτησαν αν ψηνόταν και η Άμπερ. Τώρα με τη Σάντρα δε μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Λέει αλήθεια ότι ο Ρομπ δεν της είπε τίποτα; 36 μέρες περάσανε μαζί, είναι δυνατόν; Δε μου κολλάει για ποιο λόγο να ρισκάρει ο Ρομπ τη σχέση του με τη Σάντρα και γενικώς ολόκληρο το παιχνίδι. Θεωρίες συνομωσίας έχω πολλές στο μυαλό μου. Ίσως έχουν κάνει καμιά μυστική συμφωνία να παριστάνουν τους αντιπάλους ώστε να προστατέψουν ο ένας τον άλλον από αντίπαλες συμμαχίες; Ίσως η Άμπερ ήταν στο κόλπο να αποχωρήσει νωρίς και να γυρίσει τα παιδιά της (σίγουρα πήρε κάποια fix αμοιβή για να συμμετέχει), ώστε ο Ρομπ να μην είναι τόσο μεγάλος στόχος (σε καλό βγήκε στους Τάισον, Τζέρβις, Μόνικα που έχασαν νωρίς τους αγαπημένους τους στον BvW). Ίσως η Σάντρα και ο Ρομπ παίζουν και την παραγωγή κι έχουν κάνει κάνα ιδιωτικό συμφωνητικό να μοιράσουν τα χρήματα υπό κάποιες προϋποθέσεις; Ίσως είμαι τρελή... αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως υπάρχουν πολλά πράγματα που δε θα μάθουμε ποτέ.
- Το edge άρχισε ήδη να με εκνευρίζει. :mad: Ευτυχώς που κέρδισαν οι μπλε στη 2η μονομαχία και δε πήρε ο Τζέρεμι το idol γιατί πραγματικά θα έσκιζα τα ρούχα μου! Θα είχαμε δηλαδή 2 παίχτες που έγιναν δέκτες ενός blindside (Νάταλι-Τζέρεμι)... η μία να επιβραβεύεται με δεύτερη ευκαιρία και ο άλλος να αποκτάει το token της συν ένα idol; Πάμε καλά ρε; Επίσης άδικο ότι η Νάταλι που αποχώρησε πρώτη βρήκε 1 token δίχως αντίπαλο, και η Άμπερ δεν έχει κανένα. Δηλαδή ο χειρότερος παίχτης επιβραβεύεται με μεγαλύτερες πιθανότητες επιστροφής; Η δε ανάβαση στο βουνό... πόσο εκνευριστική. Θέλουν να περάσουν το μήνυμα στους τηλεθεατές "Κοιτάξτε πόσο κουράζονται οι παίχτες εκεί στο edge of extinction για να κερδίσουν το εισητήριο της επιστροφής". Ρε ουστ.

greekie
13 Φεβρουαρίου 2020, 23:52
- Σύμφωνα με τον Τζεφ (σε συνέντευξη που έδωσε στο ΕΤ Canada) είχανε καλέσει τον Ρομπ πριν τη σεζόν 39 και τον ρώτησαν αν ψηνόταν και η Άμπερ. Τώρα με τη Σάντρα δε μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Λέει αλήθεια ότι ο Ρομπ δεν της είπε τίποτα; 36 μέρες περάσανε μαζί, είναι δυνατόν; Δε μου κολλάει για ποιο λόγο να ρισκάρει ο Ρομπ τη σχέση του με τη Σάντρα και γενικώς ολόκληρο το παιχνίδι. Θεωρίες συνομωσίας έχω πολλές στο μυαλό μου. Ίσως έχουν κάνει καμιά μυστική συμφωνία να παριστάνουν τους αντιπάλους ώστε να προστατέψουν ο ένας τον άλλον από αντίπαλες συμμαχίες; Ίσως η Άμπερ ήταν στο κόλπο να αποχωρήσει νωρίς και να γυρίσει τα παιδιά της (σίγουρα πήρε κάποια fix αμοιβή για να συμμετέχει), ώστε ο Ρομπ να μην είναι τόσο μεγάλος στόχος (σε καλό βγήκε στους Τάισον, Τζέρβις, Μόνικα που έχασαν νωρίς τους αγαπημένους τους στον BvW). Ίσως η Σάντρα και ο Ρομπ παίζουν και την παραγωγή κι έχουν κάνει κάνα ιδιωτικό συμφωνητικό να μοιράσουν τα χρήματα υπό κάποιες προϋποθέσεις; Ίσως είμαι τρελή... αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως υπάρχουν πολλά πράγματα που δε θα μάθουμε ποτέ.

Το ομολόγησε και ο ίδιος

TVLINE | How about pre-game alliances and friendships? Are close friends on the chopping block?

Absolutely everyone is on the chopping block! I’ve never made a deal before I got to the island. Ever. Obviously, my wife and I have an alliance, but other than that, I don’t play the pre-season game or pre-existing alliances. I was on Season 39 and had 10 days before I left for 40. I was on 39 with Sandra and we never once discussed it. I didn’t discuss it with Tyson, Jeremy, Kim… I just have too much respect for the game. I also know that the best laid plans are often laid to waste when you get there and find out the tribes are divided a certain way. I just didn’t want that extra baggage, so I always approach the game as a blank slate.

https://tvline.com/2020/02/08/survivor-season-40-preview-boston-rob-mariano-interview-winners-at-war/

Επίσης η Άμπερ και να φύγει από το ΕοΕ δεν πρόκειται να επιστρέψει στα παιδιά της γιατί γύρισαν όλοι μαζί από το νησί μετά το τέλος του παιχνιδιού προς αποφυγή των σπόιλερς.

Εγώ πάντως το ευχαριστήθηκα το επεισόδιο και δεν βλέπω να τους χαλάει το ΕοΕ, είναι όλοι όπως τους περίμενα.
Οι Αντάμ και Κιμ δεν είχαν καμία θέση σ’ αυτό το καστ. Θα τους άλλαζα με κάποιους εκ των Vecepia, Jenna, Mike, β€œFabio”.

Askepios
14 Φεβρουαρίου 2020, 16:12
δεν εχει θεση η Kim;! Η πιο dominant winner;
Ολοι εχουν θεση. Θα ηθελα να δω Richard, Earl, Tom αν μπορούσαν να έρθουν αλλά το καστ είναι τέλειο όπως είναι.
Εν τω μεταξυ ξερω καποιον που ειχε παιξει fanmade survivor με τον Adam (+ Gabon Suzie, Worlds Apart Carolyn, Thailand John) και ελεγε οτι ειναι douche αλλα πολυ καλος παικτης.

well this is more for IRL survivor
but before tribal he'd be like "okay everyone, let's go on dates"
and so everyone pairs off two by two
and it's a great way to get strategy talk out in the open in a way where the target isn't on you and you can firm up your plan
but a lot of it is body language
he's really good at making people perceive him the way he needs them to at any particular vote
and he always makes sure to build a majority and then really makes everyone within it feel good
because he's so small, relatively speaking for men, he's also good at appearing non-threatening
it's hard to describe, but it's about posture
he sorta shrunk during the merge vote for tribal council, and he looked sorta pathetic and helpless
when really he was running everything
I was the mayor of ponderosa as the first person voted out, and so I spent the entire weekend just grilling everyone who got eliminated for info and tips
I was like, I didn't come here all the way to goddamn Maine to sit around and do nothing, I'm going to use this as Survivor boot camp
φυσικα ειναι διαφορετικο το επιπεδο εδω αλλα μην τον υποτιματε. Ειναι σιγουρα απο τους πιο διαβασμενους και στα pre-season video interviews ηταν μακραν αυτος που με εξεπληξε περισσοτερο.
γενικα ειμαι αρκετα hyped

το eoe/token δεν μου αρεσει καθολου στο πως επηρεάζουν το παιχνιδι αλλά δεν μπορω να πω οτι με χαλαει το οτι θα εχουμε περισσοτερο content απ'ολους

υποστηριζα απο πριν Yul, Nick, Natalie. Μετα τη πρεμιερα προσθετω Ethan και Sophie

Katerinaki_888
14 Φεβρουαρίου 2020, 23:49
Ναι ρε φίλε! Όταν άρχισαν να έρχονται οι βάρκες και να κατεβαίνουν οι παίκτες, I've got the chills (που λεν' και στο χωριό μου!. Πραγματικά, ανατρίχιασα και ήμουν τόσο ενθουσιασμένη!! Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω ποια ομάδα να υποστηρίξω, δεν ξέρω ποιον θέλω να δω να φύγει (καλά, οκ όχι ξέρω, αλλά φοβάμαι τόσο μην φύγουν αρκετοί αγαπημένοι μου, που δεν θέλω να τους βλέπω στο tribal!) Δλδ έχεις από τη μια Jeremy - Natalie και από την άλλη Adam - Denise ;; ΕΕΕ ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ!!.

Πάντως, ο Adam εκτός από αγαπημένος (είναι superfan, είναι ένας από εμάς, ξέρει την ιστορία του survivor, απ'έξω και ανακατωτά, είναι στη βάρκα και βλέπει τον Probst και ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ, ενώ ήδη έχει κερδίσει το show ξέρω γω..), είναι και καλός παίκτης. Προφανώς, δεν πιστεύω ότι θα κερδίσει, αλλά είναι πάντα σε δυσχερή θέση και δεν τα παρατά. Του λέει ο Ben ότι θα ψηφιστεί μαζί με τη Denise, και πείθει τον mafia boss και την queen Parv να ψηφίσουν την Natalie. Ειδικά, τον Rob, δεν τον συμφέρει καθόλου, μιας και ο Jeremy είναι στην poker alliance του και τώρα παίζει να δώσει "πάτημα" στους new schoolers (Ben,Michele,Jeremy,Adam) και μαζί με Danny και Denise να το γυρίσουν πάνω του και να τον διώξουν. Αν και ο Ben παίζει να το φάει το κεφαλάκι του, έτσι όπως τρέχει ροδάνι η γλώσσα του και το παίζει in the middle, τρομάρα του.Ενώ κατά τα άλλα, τους είναι ψιλό άχρηστος στα challenges, ειδικά από τη μεριά των αντρών, που είναι πιο bulk.Επίσης, για όποιον δεν έχει δει, η συνέντευξη του πριν τη season δείχνει ότι ξέρει τι του γίνεται και έρχεται διαβασμένος. Για κάποιον που παίζει με τέτοια θηρία και θα μπορούσε άνετα να είναι star struck ως γνήσιος superfan, good job Adam!

Για τη queen Parvati, δεν έχω να πω πολλά παρά μόνο:"Are we getting punk'd?" :D Το χει πολύ με τα confessionals και μετά από 10 χρόνια παραμένει φοβερή! Βέβαια, ο Rob δεν είναι βλάκας, να ξελογιαστεί, όπως ο Russel, οπότε υποθέτω κάποια στιγμή, θα πρέπει να τον πετάξει όταν δεν θα της χρειάζεται και πολύ θα ήθελα να το ξαναδώ, να τον στέλνει σπιτάκι του, το κορίτσι μου!

Επίσης, κάπου εδώ θέλω να πω και για τον Ethan, παραμένει φιλικός και adorable, ακόμα και μετά από τόσα χρόνια (και μετά από ότι πέρασε, good for him!). Μακάρι, να παραμείνει αρκετά! (Επίσης, φοβερή η ατάκα του στον Boston Rob, "Your wife's here, huh? Good job". ΚΛΑΜΑ, γιατί η Amber είναι πρώην του Ethan!)

Στην κόκκινη ομάδα, ΛΑΤΡΕΥΩ Tony, ο τύπος κρατιέται με το ζόρι να μην πάρει τα βουνά και τα λαγκάδια για να βρει το hii, αλλά κάθεται ήρεμα (ή έστω προσπαθεί), και μπράβο του γιατί είναι απίστευτα διασκεδαστικός και τον θέλω στην οθόνη μου, όσο περισσότερο γίνεται. Tony is on probation, με τον Wendell, να γελάν και τα μουστάκια του.

Ευχάριστη έκπληξη η Sophie, που με το nerd alliance με τον Yul, μου αρέσει αρκετά. Δεν ήμουν και η μεγαλύτερη φαν της στο South Pacific, αλλά μου άρεσε το όλο σκεπτικό της, και η συμμαχία που δημιούργησε.Η Sarah πρέπει να ηρεμήσει, γιατί πολύ ψηλά έχει πάρει τον αμανέ, η Sandra με την κόντρα της με Amber-Rob με έκανε να την συμπαθήσω παραπάνω (tell Rob it was me αλά Olena Tyrel)και η Kim, το άλλο κορίτσι μου, πρέπει κάπως να βγει από τη θέση που είναι. Δεν σχολιάζω, το ότι δεν είχε θέση σε αυτή τη season, γελάει ο κόσμος, που είναι η πιο dominant winner ever, ξέρω γω, αλλά δύσκολα θα γλιτώσει, αν δεν υπάρξει κάποιο tribe swap. Πρέπει να γνωριστεί με την Parv για να γίνουν αχτύπητο δίδυμο!

Περιμένω με αγωνία το επόμενο επεισόδιο, αν και δεν πρέπει να είναι 1.30ωρο δυστυχώς. Ελπίζω σε καλό edit, όχι σαν το απαράδεκτο Game Changers,και may the best win!

joel_barris
16 Φεβρουαρίου 2020, 01:32
38 & 39 κι εγώ ξενέρωσα. Λες κι έχουν βαλθεί να καταστρέψουν κάτι που με τόσο κόπο έχτισαν τόσα χρόνια κρατώντας το Edge στη 40ή σεζόν. Εντάξει το καταλαβαίνω... δε θέλουν να χάσουν όλα τα μεγάλα ονόματα νωρίς και να μείνουμε στο merge με τα περισσεύματα. Αλλά αν το σκεφτούν διαφορετικά, στην 8η σεζόν αποχώρησαν pre-merge ο Ρίτσαρντ, ο Ήθαν, ο Ρούντι, η Τίνα, ο Κόλμπι, η Τζέρι. Ο Ρομπ ήταν στα περισσεύματα και τώρα δεν τον χορταίνουν.

Εγώ είπα να το παίξω σκληρός απογοητευμένος φαν αλλά με το που σκάσανε τα πρώτα gifs λύγισα και το έβαλα να ρχεται. Έχω δει 37,5 σεζόν περιμένοντας αυτό, lol.

Για το Eoe τώρα όσο το σκέφτομαι τόσο μου κάνει ότι είναι κάτι που σκέφτηκαν για αυτήν την σεζόν και απλά την τεστάραν στην 38. Με το σκεπτικό ότι το μόνο "κάλο" αυτού του twist είναι ότι έχεις όλο το καστ σε όλα τα επεισόδια και με αυτό το καστ το καταλαβαίνω. It still sucks though, αλλά θα το πιούμε κι αυτό το ποτήρι.

Τώρα χωρίς να έχω δει ακόμα την πρεμιέρα το καστ είναι απλά ονειρώδες. Φυσικά έχει μέσα τους 4 αγαπημένους μου νικητές ever (Tony, Parv, Sandra, Tyson) που μαζί με Rob είναι οι πιο high profile εκεί μέσα όποτε για νίκη τους ΄έχω ψιλοξεγραμμένους. Αλλά και όλοι οι υπόλοιποι είναι ένας και ένας. Οκ δεν θα ήθελα με τίποτα ένα final3 με meh νικητές τύπου Michelle-Ben-Adam, αλλά και αυτοί κάπου κάπως κέρδισαν μια σεζόν, αξίζουν το invite τουλάχιστον:D

nwosu
16 Φεβρουαρίου 2020, 01:44
@greekie thanks για τη διευκρίνηση σχετικά με τον Ρομπ.

Για την Κιμ διαφωνώ... η πιο dominant female winner αλλά το γεγονός ότι έπαιζε με στουρνάρια το έκανε να φαίνεται πανεύκολο. Η Βεσέπια είναι κατά τη γνώμη μου η χειρότερη νικήτρια στην ιστορία του Survivor... απολύτως τίποτα δεν έκανε. Κι αν τη βάζανε στο cast θα τη σέρνανε στο merge όπως τη Τίνα στο BvW ή την Κίμμι στην Καμπότζη. Μ'αυτή τη λογική αφήσαν τη Τίνα έξω απ'το cast, δε τη πήρανε κάν τηλέφωνο. Η Τζένα (https://www.theashleysrealityroundup.com/2018/02/15/former-survivor-winner-jenna-morasca-reportedly-overdosed-on-drugs-bit-a-cop-got-arrested-last-month/) είχε κάτι προβλήματα με αλκοόλ, ναρκωτικά. Eπίσης αν έμπαινε στο cast, θα έκανε τον Ήθαν μεγαλύτερο target και γενικώς δε θα τον άφηνε να συγκεντρωθεί στο παιχνίδι. Η δε Natalie White που κατά τη γνώμη μου άξιζε μια θέση στο cast, έχει αποκοπεί εντελώς. Έκανε οικογένεια κι έχει βρει τον Θεό. Άσε που αν έμπαινε στο cast θα είχαμε Natalie A και Νatalie W... ή για συντομία Νatalie και Ratalie. Ίσως να έμεινε απ'έξω γι'αυτό το λόγο.

Εκεί που έγινε μεγάλο φάουλ είναι ότι δε φώναξαν τον Ρίτσαρντ, ο οποίος έχει πλέον άδεια να φύγει από Αμερική. Εντάξει... ίσως να μη περνούσε τα ιατρικά, αλλά και πάλι θα έπρεπε να κάνουν τα στραβά μάτια για τον πιο ιστορικό νικητή του franchise.

nwosu
20 Φεβρουαρίου 2020, 14:57
2
- Πώς τη γλύτωσαν έτσι η Ντενίς κι ο Άνταμ; :shock: Αν ήμουν στη θέση τους... ας άνοιγε η γη να με καταπιεί.

- Η Ντάνι από ultimate goat μπήκε ξαφνικά στο στόχαστρο. Αυτό που κατάφερε σήμερα ήθελε τεράστια προσπάθεια!

- Ο Μπεν και ο Τόνυ το έχουν χάσει εντελώς από τόσο νωρίς; :giggle:

- Σόφι, μη τυχόν και πειράξεις την Κιμ... σ'έσφαξα.

- Δε πήρε ο Τζέρεμι το idol στο προηγούμενο επεισόδιο, αλλά πήρε άλλο advantage σήμερα. Κι απ'ότι φαίνεται δε θα έχει τελειωμό αυτό το χάλι. Θα καταντήσουμε αυτοί που είναι στο edge και τα φιλαράκια τους, να έχουν περισσότερο power από αυτούς παίζουν πραγματικό survivor.

Stinkfist
21 Φεβρουαρίου 2020, 21:16
2.

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι? Η Κιμ είναι η επόμενη που φεύγει αν χάσει η ομάδα της, σωστά? Βρήκε το HII και πρέπει το μισό να το δώσει κάπου, είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι η καλύτερη (και ίσως μοναδική) επιλογή της ήταν να το δώσει στον Τόνυ?
Πρώτον ο Τόνυ δεν θα έλεγε πουθενά ότι έχει HII, έστω και μισό, για προφανείς λόγους.
Δεύτερον θα το θεωρούσε τόσο σημαντικό που θα ήταν μία φωνή στην πλειοψηφία ώστε ο επόμενος που θα φύγει να είναι ο Τάισον. Κι αν δεν τα κατάφερνε, θα ήταν τόσο φορτικός που είναι πιθανό να έτρωγε ο ίδιος το κεφάλι του και να έδιωχναν αυτόν.
Κι έτσι μπορεί η Κιμ να την έβγαζε μέχρι τους 15 που είναι πιθανό να γίνει switch σε 3 ομάδες των 5.
wtf κανένας δεν το έχει παρατηρήσει αυτό;

Πόσο τρομερό θα ήταν συμμαχία Ρομπ-Πάρβατι στην μία ομάδα και Κιμ-Τόνυ στην άλλη? :) Δώστε αταίριαστες συμμαχίες μωρέ!

Katerinaki_888
25 Φεβρουαρίου 2020, 21:54
@nwosu για τον Richard ναι μεν,επικοινώνησαν μαζί του, του είπαν ότι λογικά είναι μέσα, γιατί όλοι οι producers τον ήθελαν, αλλά 2 μέρες πριν δώσουν το οκ και φύγουν, δεν επικοινώνησαν καν μαζί του (και μάλιστα είχε παρατήσει και ένα PhD πρόγραμμα, τα αναλύει όλα σε ένα βίντεο που έχει ανεβάσει). Το θέμα είναι ότι μάλλον δεν τον ήθελαν λόγω του συμβάντος που είχε γίνει στην 8η season με το περιστατικό με τη Sue Hawk,όσοι έχετε δει το all stars, ξέρετε τι έχει συμβεί και λογικά δεν ήθελαν να δώσουν συνέχεια μετά το σκηνικό που συνέβη στην 39 με τον @%$#@% Dan και την Kellee. Κατ' εμέ κρίμα, γιατί είναι πολύ συμπαθητικός και πιστεύω ότι είχε πολλά να δώσει σε μια τέτοια season, όπως και η Tina, που θα έπαιζε πολύ καλύτερα από την αντικαταστάτριά της, Amber.

Για το 2ο ep, ό,τι και να πω είναι λίγο! Ακόμα, δεν μπορώ να πιστέψω, ότι έχει γίνει μια τέτοια season, πόσο μάλλον ότι έχει ήδη γυριστεί και την βλέπουμε τώρα!! :clap:

Πιο συγκεκριμένα:
- Danny, απαράδεκτη. Μπορούσε να περάσει απαρατήρητη και να φτάσει merge εύκολα, αλλά έβαλε τα χεράκια της και έβγαλε τα ματάκια της. Θέλει πολύ κόπο, να καταφέρεις κάτι τέτοιο. Προσωπικά, ούτε με ενδιέφερε, τη season της, την είχα βρει βαρετή και good ridance, που λεν' και στο χωριό μου! Ξέρουμε, γιατί έδωσε το fire token της στην Denise;;

- Blue team γενικότερα: όπως ήταν αναμενόμενο, το alliance Rob-Parvati τα έχει βρει σκούρα, με τον Ethan, να υπάρχει σε κάθε κουβέντα που γινόταν για την ψήφο (μακάρι να τα πάει καλά!). Η προηγούμενη ψήφος, ήταν τόσο λάθος για τους Rob-Parv, τώρα όλοι οι new schoolers, θα τους την πέσουν, κι ελπίζω να μην είναι θύμα η Parvati, από όλο αυτό. Μεγάλο φάουλ και της Parvati, που αντί να έχει την Danni από κοντά, την άφησε και την ένιωσε ότι την έκανε πέρα και έκανε τόσο εμφανές ότι είναι too close με Rob-Ethan (χαρακτηριστική η σκηνή που είναι στην παραλία οι 3 τους και η Danny τους κοιτάει από μακρυά, νιώθοντας περιθωριοποιήμενη και την έκανε να πάει να τα ξεράσει όλα περί old schoolers στον Ben κιόλας!

- Jeremy-Michele: Δεν είδαμε πολλά από αυτούς, αλλά νομίζω ότι είναι σε καλό σημείο να μαζέψουν τους Adam-Denise και να πάνε όλοι τους μαζί σε majority alliance. Ο Jeremy, φαίνεται ότι θα τα πάει πολύ καλά, σε όλο το tc δεν πήρε τα μάτια του απ' όλους μετά τη νίλα που έφαγε, και με τη Natalie να του δίνει advantages (βασικά, ακόμα ένα μπορεί να έχει), θα τους πάρει το κεφάλι που τόλμησαν να ψηφίσουν την Νο 1 ally του. Ο τύπος είναι triple threat!

- Adam-Denise: Και οι 2 τους, έχουν κάνει από λάθος σε αυτό το επεισόδιο, αλλά και πάλι θέλω να επαινέσω τον Adam! Αντί να είναι το φοβισμένο αγοράκι ή ο star strucked fan (Ben, κοιτάω εσένα :D), σχεδόν "οδηγεί" και πάλι την 2η ψήφο. Good job, you are living the dream! Η Denise βρίσκει το idol, κάνει σύμμαχο τον Ben (όσο αξιόπιστος μπορεί να είναι ο συγκεκριμένος βέβαια..), δίνει το μισό idol στον Νο 1 σύμμαχο της και καταφέρνει να το κρύψει πετυχημένα στο συμβούλιο! Αν εξαιρέσουμε, το ατυχές της σχόλιο για το ότι ήθελε να δώσει το μισό idol στην Parv (στη συγκεκριμένη ούτε το 1/4 δεν θα έδινα αν δεν ήταν ally μου), πολύ καλό επεισόδιο για τη Denise. Για τον Adam, θα πω μόνο ότι μπορεί να έχει στοχοποιηθεί που πήγε κόντρα στον αρχιμαφιόζο τόσο ανοιχτά στο συμβούλιο. Δεν ξέρω αν το έκανε για να κερδίσει χρόνο ή για να κοιτούν εκείνο αντί της Denise, αλλά αν είναι έξυπνος θα ξέρει να το γυρίσει, σε φάση, καλά είδατε τι έκανε ο Rob, seriously, who does that? Έχει μεγάλη επιρροή στην tribe, όλοι κάνουν αυτό που μας λέει, κάτω η τυραννία του Rob :p

- Ben: Δεν καταλαβαίνω τι κάνει. Μάλλον, τα χει λίγο χαμένα, αλλά και πάλι ρε φίλε, ΜΑΖΕΨΟΥ! Πίστευα ότι θα δώσει κατευθείαν την Denise, αλλά ευτυχώς το βούλωσε! Πρέπει να συγκεντρωθεί, και να αρχίσει να έχει από κοντά τους Denise-Adam, μιας και έχει κάνει ήδη την αρχή με το idol search, και αφού κράτησε το στοματάκι του κλειστό.

- Red tribe, ο Tony τα βρίσκει με τη Sarah (πέσαμε από τα σύννεφα :D), η Kim δίνει το μισό idol στη Sophie (που για μενα καλά έκανε, σε ποιον να το έδινε στον Tyson; Θα την πουλούσε κατευθείαν για να σώσει το τομάρι του, άσε που λογικά θα πήγαιναν σε split vote, οπότε ούτε κι εκείνον συνέφερε να κρατήσει το στόμα του κλειστό και ήθελε να δημιουργήσει κάτι καλό in the lond run, γι' αυτό και πήγε στη Sophie που είναι στο majority alliance.

@Stinkfist διαφωνώ κάθετα. Ο Tony δεν είναι τύπος που θα έπρεπε να εμπιστεύεσαι. Είναι τρελό wild card, που κάνει πράγματα που μπορεί να μην συμφέρουν, ούτε καν τον ίδιο. Ενεργεί impulsive, και αν του έβγαινε εκείνη την ώρα να το διαλαλήσει με ντουντούκα στα λάμα, θα ανέβαινε με τη σκάλα του στον πρώτο φοίνικα και θα το ούρλιαζε σε όλα τα Fiji :D

Για κάποιο λόγο, πιστεύω ότι η Sophie θα το ξανασκεφτεί, και γενικότερα, δεν πιστεύω ότι η επόμενη ψήφος θα είναι Kim ή Tyson. Μου φαίνεται ότι θα κινηθούν στο άλλο τρίο. Θα δείξει! :D

neon50
26 Φεβρουαρίου 2020, 19:32
Εγώ απλά θα πω ότι περνάω τέλεια σε αυτή τη σεζόν και τσιρίζω σαν μικρό παιδάκι κάθε πέντε λεπτά από ενθουσιασμό!!

nwosu
27 Φεβρουαρίου 2020, 14:47
3

- Ρε Άνταμ... ρε αγοράκι μου... νομίζεις ότι μπορείς να συμμαχήσεις με όλο το cast και να μη συζητήσουν μεταξύ τους; Το είπες και μόνος σου... εδώ δεν είναι Redemption Island, είναι Survivor All-Stars.

- To steal a vote σίγουρα προοριζόταν για τον Rob. Ίσως η παραγωγή πίστεψε πως ακόμα κι η Νάταλι θα το έδινε στον Ρομπ επειδή α) έχει 2 tokens και β) βρίσκεται σε minority οπότε θα το αγόραζε 100%. Τελικώς η Νάταλι έκανε την καλύτερη επιλογή στρατηγικά.

- H Queen Σάντρα έχει πολύ γέλιο στις δοκιμασίες. Τους βλέπει όλους να παλεύουν και παράλληλα σκέφτεται πώς θα τους φάει πάλι τα λεφτά. :giggle: Eίναι και τυχερή πανάθεμα της. Φανταστείτε να ήταν στους μπλε και να ήταν αναγκασμένη να συμετέχει σήμερα.

- Eκπληκτικό το staredown... στο μυαλό μου σκεφτόμουνα μουσική τoυ Ennio Morricone.

- Κορυφή η σκηνή με Ρομπ, Τζέρεμι, Μισέλ που τους είπε να αφήσουν τα σάπια. :giggle:

- Μισέλ και Τζέρεμι είτε ηθελημένα είτε άθελα τους, βρίσκονται στη καλύτερη θέση αυτή τη στιγμή. Ωραία το έπαιξαν σήμερα με τον Ήθαν, αφαιρώντας άλλη μια μεταβλητή απ'την εξίσωση.

nwosu
5 Μαρτίου 2020, 19:25
4
Oκ με το story του Ήθαν... αλλά ρε γαμώτο χάσαμε πάλι το 1/3 του επεισοδίου με το κωλοedge!!! Toν Νικ φανταστείτε δεν τον είχαμε δει καθόλου τα 2 τελευταία επεισόδια! Την Κιμ ναι μεν την είδαμε κάνει παρέα με Σάρα και Τάισον αλλά δεν είδαμε αν εξελίχθηκε καθόλου η συμμαχία της με τη Σόφι. Και σήμερα δεν είδαμε καθόλου τον Γουέντελ. Δεν είδαμε καθόλου από πού στηρίζεται η Σάντρα και δεν έκανε flip. Έχουμε μια γενική ιδέα ότι οι newbies έχουν τον έλεγχο, αλλά ποιος πραγματικά κινεί τα νήματα; Η Σόφι; Ο Γιουλ; O Γουέντελ;

Επίσης κάτι δε μου κολλούσε στη μονομαχία. Μήπως χάσανε επίτηδες για να ξεφορτωθούνε τον Τάισον;

drapetisgal7
11 Μαρτίου 2020, 22:55
‘Survivor’ Delays Season 41 Production Amid Global Coronavirus Pandemic (https://variety.com/2020/tv/news/survivor-delays-season-41-production-coronavirus-pandemic-1203530945/)

nwosu
12 Μαρτίου 2020, 15:52
40x05

Kαλά το πήγε ο Rob ως ένα σημείο αλλά το buddy system τι το ήθελε; Πως γίνεται να προσπαθεί να χτίσει εμπιστοσύνη και μετά να τους λέει στα μούτρα ότι δεν τους εμπιστεύεται; Άλλο newbies, άλλο Αll-stars... σιγά μην κάτσει ο Μπεν και Άνταμ να πάρουν εντολές. Βέβαια το αστείο είναι πως αν χάσουνε την επόμενη ασυλία, είναι τελειωμένοι. Τέσπα... το επεισόδιο το απόλαυσα για 1η φορά φέτος. Βέβαια το να βρει η Σόφι το idol είναι τραγικό. :mad:

ΥΓ: 2 secret scenes σήμερα είχανε πολύ γέλιο. Ένα με Μισέλ-Πάρβατι που θάβουν τον Γουέντελ και το άλλο με την σκάλα του Τόνι που ξαναέκανε την εμφάνιση της. :giggle: Όποιος θέλει να του τα στείλω ας πατήσει 'thanks'.

neon50
14 Μαρτίου 2020, 22:26
^I need this!

05
Ξενέρωσα αρκετά γιατί είμαι μεγάλος φαν Boston Rob αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να σωθεί με την στρατηγική που ακολούθησε.

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το επεισόδιο και μου θύμισε πολύ παλιό Survivor.

Συνεχίζω να περνάω τέλεια σε αυτή τη σεζόν! :D

Askepios
19 Μαρτίου 2020, 16:48
6
Τι ειδαμε παλι ρε φιλε;
νιωθω λιγο κενος μετα απο τετοια διπλη αποχωρηση λολ

ο wendel πραγματικα δεν ξερω τι σκεφτοταν με αυτα που ελεγε στο συμβουλιο. Μεγαλο let down μεχρι τωρα (οπως τον παρουσιαζει το edit τελος παντων). Πιστευω καλα εκαναν ομως και ψηφισαν Parvati και το περιμενα κιολας επειδη δεν ειδαμε ποτε τον Yul να ειναι μερος καποιας συζητησης pre-tribal.

BIG Move απο Denise. Ειναι απο τις κινησεις που ειναι πιο ευκολο να τις αναλυσεις in hindsight αφου δουμε τα επομενα επεισοδια. Δεν πιστευω οτι μπορει να πει καποιος με σιγουρια ποσο καλο ή κακο θα της κανει αλλα σιγουρα (πιστευω :p) την προστατευει και απο επομενο συμβουλιο με τον Tony* να ειναι στην απ'εξω

*ποσο γελιο με το spy sack :lol::lol::lol:

neon50
19 Μαρτίου 2020, 20:45
06

ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!

ΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!

nwosu
20 Μαρτίου 2020, 00:29
40x06 (και spoilers από παλιές σεζόν)

O Νικ το είχε καταλάβει απ'τη 1η μέρα ότι τα tokens θα παίξουν μεγάλο ρόλο. Τώρα το κατάλαβε και η Μισέλ. Μακάρι αυτοί οι δύο να βρουν ένα τρόπο να συμμαχήσουν, γιατί δε γουστάρω τον Γουέντελ και ο Γιουλ μου είναι ψιλοαδιάφορος σαν παίχτης.

Ο Ρομπ σε secret scene είπε σε όλους ότι έδωσε τα tokens στην Πάρβατι. Γι'αυτό ο Τάισον την επέλεξε μετά. Μιας που είπα Τάισον, χάρηκα πολύ που έσπασε τη ρέντα της Νάταλι. Όπως επίσης χάρηκα που ακολουθεί εντελώς διαφορετική στρατηγική και το ρίχνει στο φαί. Μακάρι να γυρίσει στο παιχνίδι και να δούμε καμιά τρελή συμμαχία με Νικ, χωρίς κανείς να το περιμένει.

H Nτενίς ήταν λογικό να μη ψηφίσει Τόνυ. Αν δεν γινόταν merge στο επόμενο επεισόδιο θα ξαναέχαναν τη μοναχία (διότι η Σάντρα δε θα μπορούσε να κάτσει στον πάγκο). Οπότε πάλι θα πήγαιναν σε tribal. Έπρεπε να το καταλάβει αυτό η Σάντρα και να κρατήσει το idol. Επίσης δεν πήρε κανένα μάθημα απ'την πατάτα του JT με τον Russell;

Σχετικά με το διπλό idol play της Ντενίς, ήταν καλή κίνηση. 1) Ήθελε να προστατέψει τον Τζέρεμι σε περίπτωση που του έριχναν οι άλλοι μια ψήφο (όπως ο Ντέβον στον Μάικ). 2) Κέρδισε την εμπιστοσύνη του απο δώ και πέρα 3)Ήθελε να ξεφορτωθεί το 2ο idol, ώστε το παιχνίδι της να έχει μεγαλύτερη ευελιξία. Διότι αν το κρατούσε θα ήταν αναγκασμένη να συμμαχήσει ξανά με Μπεν και Άνταμ ώστε να το κρατήσουν μυστικό... με τον κίνδυνο να της έρθει κάνα blindside από εκεί που δεν το περιμένει.

drapetisgal7
21 Μαρτίου 2020, 23:47
10 Most Shocking Survivor Blindsides (https://tvline.com/2020/03/21/survivor-best-blindsides-ranked-list-photos/)

Rob13
25 Μαρτίου 2020, 21:25
αγγαρεια εκανε ο μποστον ρομπ μετα την αποχωρηση της αμπερ...απο τους παλιουρες μονο ο γιουλ το παει καλα ισως επειδη δεν ειχε πολυδιαφημιστει ολα αυτα τα χρονια

nwosu
26 Μαρτίου 2020, 19:09
40x07
- To μάτιασες το παιδί, Rob13. Αν και ο Γιουλ θα ήταν καλύτερος σύμμαχος μελλοντικά, η Μισέλ και ο Νικ μάλλον σκέφτονται από τώρα το F3 και θέλουν τον Γουέντελ για goat.

- Η Μισέλ γιατί έδωσε 1 token στον Γουέντελ; :whip:

- Η Σόφι στα παζλ δεν έχει αντίπαλο. Αν έχουν λίγο μυαλό δε πρέπει να την αφήσουν να φτάσει μακριά.

- Χάρηκα που η 4άδα Tόνυ, Τζέρεμι, Κιμ, Ντενίς δε πήγαν TC. Δεν ήθελα κανέναν να αποχωρήσει.

- Η αποχώρηση της Σάντρα ήταν μια τεράστια απαξιωτική σφαλιάρα στο edge, που ελπίζω να μη ξαναδούμε ποτέ. Μπράβο της. :clap:

Rob13
30 Μαρτίου 2020, 17:35
7
τους τρομοκρατησε ο γιουλ εκει που ελεγε να διωξουν τον γουεντελ ωστε να δωσει σε εκεινον τα τοκενς του...θυμησε λιγο απο την σεζον του που με το cheat super idol τους ''εκβιαζε''να κανουν τα θεληματα του
σοφι και μισελ δεν εδειξαν κατι στις σεζον τους και κερδισαν λογω bitter jury αλλα η σοφι ειναι μακραν πιο εξυπνη και εχει μεγαλες πιθανοτητες να κερδισει..

Katerinaki_888
2 Απριλίου 2020, 20:43
ΠΑΜΕ ΜΩΡΗ ΕΦΤΑΨΥΧΗ ΓΑΤΑ ADAM! Για κάποιο λόγο τον συμπαθώ πάρα πολύ, ίσως και να μου θύμισε τον εαυτό μου εκεί πάνω στο στύλο, που έλεγε ότι φοβάται (θα είχα κάτσει στάνταρ στο τελευταίο foothole από μόνη μου, σίγουρα θα λιποθυμούσα εκεί πάνω :D ).

Το κορίτσι μου η Sophie, τα πάει τέλεια κι ελπίζω να μην τηνε ματιάξω, φτου φτου! Πέρασε και το δικό της (και πήρε το αίμα της πίσω για τον Yul, αντί του Jeremy, που κι αυτός δεν κράτησε λίγο τα προσχήματα, αλλά άρχισε τα bro hanging με τον Wendell και τους πήρε η Sophie χαμπάρι. Τουλάχιστον, τώρα ο Jeremy μπορεί να γίνει ο wingman του Nick, που τόσο ήθελε να τον διώξει :D

Στεναχωρήθηκα που δεν νίκησε η Natalie.. Δεν χωνεύω με τίποτα τον Tyson, αλλά μπράβο του που, όχι μόνο ξαναγύρισε, αλλά δεν ακούστηκε ΚΑΝ το όνομα του.

nwosu
2 Απριλίου 2020, 22:45
8
- Xάρηκα πολύ για τον Τάισον... το ξέσπασμα του με ανατρίχιασε.
- Kρίμα για τον Rob. Περίμενα τον Probst να βγάλει κάνα twist απ'το τσεπάκι του και να πει "έκπληξη"... 13 παίχτες στο merge. Αν βλέπαμε Survivor Australia σίγουρα θα γινόταν αυτό. :giggle:
- Δε μου αρέσει που το edge συνεχίζεται, κι ότι όλοι βρίσκονται πάλι στο jury! Λες και δε πήραμε το μάθημα μας ότι θα χαλάσει όλο το παιχνίδι.
- Στην κανονική μονομαχία φοβήθηκα πολύ για τη Μισέλ. Γενικώς αυτή η μονομαχία είναι απαράδεκτο που τη συνεχίζουν τόσα χρόνια. Μπορείς να σπάσεις από αστραγάλους, γόνατα, ισχύα, λεκάνη μέχρι και σπονδυλική στήλη.
- Η Ντενίς αντί να πει πως ήθελε να ξεφορτωθεί τα idols, καμάρωσε που έκανε blindside στην Queen Sandra.
- Όσο κι αν δε χωνεύω τη Σόφι, διάβασε τέλεια το παιχνίδι για άλλη μια φορά. Είδε τον Τζέρεμι να ακολουθεί την παλιά ληγμένη συνταγή με τα meat shields και του έφαγε ένα σύμμαχο.
- Χάρηκα που τη γλύτωσε ο Νικ, γιατί θέλω να δω αν θα συμμαχήσει με τον Τάισον (λόγω του token).
- H Mισέλ και ο Νικ γνώριζαν ότι όλοι θα ψήφιζαν τον Γουέντελ ή όχι; Έχει ενδιαφέρον αν κατάφεραν να ξεγελάσουν τον Γουέντελ για να πάρουν τα tokens.
- Παρόλο που το gameplay του Άνταμ είναι για τα μπάζα, άρχισα να τον συμπαθώ μετά απ'το confessional.
- Τόνυ, Μπεν, Τάισον, Τζέρεμι... ελπίζω να βρουν τρόπο να ελιχθούν, αν και οι επιλογές τους είναι περιορισμένες.

drapetisgal7
13 Απριλίου 2020, 20:32
'Survivor' Plans Virtual Reunion for Season Finale (https://www.hollywoodreporter.com/live-feed/survivor-plans-virtual-reunion-season-finale-1289993)

nwosu
16 Απριλίου 2020, 20:17
10
Ωραίες οι σκηνές με τα κουτσούβελα.

Στα του παιχνιδιού...κατ'αρχάς η συμμαχία των 5 + extra vote έκαναν πατάτα που ψήφισαν 4 Τάισον & 2 Ντενίς. Θα έπρεπε να ψηφίσουν 3 Τάισον & 3 Ντενίς για είναι 100% ασφαλείς.

Προφανώς η Μισέλ πίστεψε ότι θα πήγαιναν σε 3-3 split, οπότε ψήφισε Τάισον ως αμυντική κίνηση για να αποφύγει πιθανό revote, ή για να καλύψει το ενδεχόμενο να δεχόταν ψήφο από Τάισον ή Ντενίς.

Askepios
23 Απριλίου 2020, 16:24
11γελαω δυο λεπτα συνεχομενα με το spy nest :D :D
we don't deserve tony

Stinkfist
23 Απριλίου 2020, 18:59
11

Δεν μ' αρέσει το μοντέρνο survivor, σιχαίνομαι τα άπειρα advantages, σιχαίνομαι το fire making challenge, σιχαίνομαι που η τύχη παίζει τόσο ρόλο, που έχουμε τυχαίους νικητές, σιχαίνομαι τα ψιθυρίσματα στα συμβούλια, σιχαίνομαι το edit που πάντα θα σου δείξει 2 σχέδια, που ποτέ δεν θα σου δείξει ποιος κάνει μία κίνηση για να μην μαρτυρήσει την αποχώρηση, σιχαίνομαι που δεν σου δείχνουν ποτέ στιγμές από την social ζωή τους εκτός αν πρόκειται για κάτι πολύ άβολο, που δεν σου δείχνει να περνάνε καλά (μπορεί και να μην περνάνε πια) φυσικά σιχαίνομαι το extinction island.
Συνεπώς δεν μ αρέσει και η φετινή σεζόν. Έχουν φύγει και σχεδόν όλοι οι δημοφιλείς/ιστορικοί παίκτες. Ευτυχώς έχει μείνει Ένας.

Πόσο χρειαζόμουν αυτό το TONYRGASM!!!

We are not worthy KIDS!!!

Προσκυνώ.

neon50
23 Απριλίου 2020, 21:26
11

Το καλύτερο επεισόδιο της σεζόν με διαφορά!

nwosu
24 Απριλίου 2020, 01:19
11

The Tony Vlachos Show :rotfl: Eντάξει ο τύπος έδωσε ρέστα σήμερα. To έπαιξε double και triple agent, βρήκε idol, έφαγε τούμπες στη ζούγκλα, μάζεψε tokens λες και ήταν ενεχυροδανειστής και για το τέλος μας φύλαξε το κερασάκι στη τούρτα. Μέχρι το ηλιοβασίλεμα περίμενε ο άτιμος για να μη μπορέσει κανείς να γυρίσει το σχέδιο τούμπα. :clap: Έτσι όπως ήταν το editing απ'την αρχή της σεζόν, είχα τη Σόφι για F3 άνετα κι ένα απ'τα φαβορί για νικήτρια. Δε το περίμενα με τίποτα το σημερινό blindside! Kαι πως έκατσε έτσι, να έχει και idol. Μακάρι να βρει ο Τόνυ και 2ο επόμενο επεισόδιο. Ίσως εκτέθηκε παραπάνω απ'όσο έπρεπε αλλά εδώ που φτάσαμε... καλύτερα να δώσει τα ρέστα του, παρά να συνεχίζει να παίζει εκ του ασφαλούς, διότι όπως αποδείχτηκε τα blindside έρχονται όταν δεν τα περιμένεις.

nwosu
30 Απριλίου 2020, 22:17
12

Εκνευρίζομαι με τις αντιδράσεις της Νάταλι στο jury... του στυλ "Δεν έχετε τι ιδέα τι τραβάμε εμείς". Όπως επίσης εκνευρίζομαι που με τόσο φοβερό gameplay (όλοι πάθανε πλάκα, ειδικά ο Άνταμ) αντί να συζητάνε στη Ponderosa ποιο παίχτη να ψηφίσουν για νικητή (ο Ρομπ παραδέχτηκε το μεγαλείο του Τόνυ), μαζεύουν στο edge όλες τις πληροφορίες που απαιτούνται για να καταστρέψουν το παιχνίδι των πιο δυνατών παιχτών στη συνέχεια. Ελπίζω είτε ο Τόνυ είτε ο Τζέρεμι να φτάσουν F3, αλλιώς θα στεναχωρηθώ. Πολύ δύσκολος όμως ο δρόμος. Τώρα που όλοι ξέρουν για τα idols, θα τους στοχοποιήσουν είτε άμεσα, είτε έμμεσα με flush.

Ο Τόνυ είναι θαύμα που κατάφερε τον Μπεν να μη ψηφίσει Τζέρεμι! Αλλά φοβάμαι ότι ο Μπεν έχει φτάσει πλέον στο σημείο που ήτανε και μετά τον Ρομπ. Θα θελήσει να κάνει το δικό του και όχι ότι του λένε.

Επίσης θαύμα που κατάφερε ο Τόνυ στο TC να πείσει τον Νικ να ψηφίσει Κιμ! Περίμενα πως θα είχαμε στην καλύτερη των περιπτώσεων 4-4 και coin flip! Δε περίμενα με τίποτα αυτό που συνέβη! Λάθος του Νικ αυτή η κίνηση; Ή μήπως θέλει να δώσει στον Τόνυ μια αίσθηση ασφάλειας; Διότι τώρα που συμμετείχε και στα 2 blindsides και του χάρισε 1 immunity, ο Τόνυ θα του έχει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη απ'όσο πρέπει. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, μιλάμε για πολύ έξυπνο gameplay.

Η Σάρα που στο προηγούμενο επεισόδιο μας έλεγε για το φοβερό της social game... απέδειξε ότι δεν έχει κάτι άλλο πέρα από αυτό. Στο θέμα της στρατηγικής είναι λες και πέταξε λευκή πετσέτα και αρκείται σε ρόλο sidekick του Τόνυ.

Η Ντενίς από power player, έχει γίνει πλέον σπασίκλω.

Ο Τζέρεμι πήρε τεράστιο ρίσκο και του βγήκε. Θέλει και τύχη αυτό το παιχνίδι! Αν έχει πάντως μυαλό, θα πρέπει να κρατήσει το coin και να μη το επιστρέψει στη Μισέλ! Εγωιστική κίνηση ναι, αλλά μιλάμε για 2 εκατομύρια! Αν επιστρέψει το coin στη Μισέλ, τότε βασίζεται είτε σε εκείνη είτε στον Νικ να τον σώσουν στο επόμενο TC. Αυτό κι αν είναι ρίσκο! Please φίλε, κράτα το!

Η τριπλέτα Νικ-Μισέλ-Ντενίς ελπίζω να μην επιβιώσει. Συν του ότι όποιος επιστρέψει απ'το edge, προφανώς θα θέλει επίσης να πάει F3 με goats. Aν κρίνω απ'τις αντιδράσεις στο jury, μάλλον ο Μπεν είναι το μεγαλύτερο goat.

Όσο γράφω συνεχίζω να σκέφτομαι πόσο δύσκολο θα είναι για τον Τόνυ να φτάσει έστω F4 για fire challenge. Mακάρι να τα καταφέρει, δεν υπάρχει καταλληλότερος νικητής.

neon50
1 Μαΐου 2020, 16:13
12

Για την ώρα ο Τόνυ αξίζει να κερδίσει το έπαθλο και επίσης δεν πιστεύω ότι θα φτάσει τελικό δυστυχώς.

Το edge μου σπάει τα νεύρα και φοβάμαι ότι θα χαλάσει το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού σε μια σεζόν που πάει τρένο.

Όταν είδα τους Νικ-Ντενίς-Μισέλ να μιλάνε για final 3 πραγματικά τρόμαξα και δεν θέλω ΚΑΘΟΛΟΥ να δω τέτοιο τελικό.

gigi
4 Μαΐου 2020, 23:17
Κάτσε για να καταλάβω καλά τώρα...
Θα μπει παίχτης κάπου στο final 5 μετά από challenge, που σημαίνει θα είναι κάποιος δυνατός στα challenges, υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να εξαγοράσει idol με τα tokens που αυτό σημαίνει ότι έχει εξασφαλισμένο το final 4 και μετά μιας που θα είναι δυνατός/ή στα challenges θα έχει αυξημένες πιθανότητες να πάρει immunity και πάει καρφί στο final 3 και μετά θα πρέπει να ψηφίσουν όλοι οι αποκλεισμένοι από βδομάδες πριν για νικητή; Που αυτός που έχει έρθει από extinction έχει περάσει περισσότερο καιρό μαζί τους χωρίς στρατηγικές και πισωμαχαιρόματα και κακίες που οι άλλοι 2 στο final 3 θα έχουν να υποστούν;
Χώρια που μπορεί να πέσουν συμφωνίες αναμεταξύ τους για μοίρασμα των 2 εκατομμυρίων όσο καιρό είναι στο extinction και δεν τους παρακολουθούν τόσο έντονα όσο τους άλλους στο βασικό παιχνίδι...

Τι λαλακίες, αν ξαναβγεί παίχτης αποκλεισμένος ως νικητής ας αρχίσουν να μοιράζουν χρήμα στο πρώτο επεισόδιο καλύτερα....

Υποθέσεις για final 3

Διαβάζω στα σχόλια πως φοβάστε ο Τόνυ θα αποκλειστεί, αντιθέτως βλέποντας κάποιες παλιές σεζόν ιδίως HvV έχει παρόμοιο edit με της Σάντρας, σχεδόν ανύπαρκτος premerge και παίρνει φόρα μετά το final 9, παρόμοιο με της Σάντρας αλλά εκεί είχαμε και τον βλάκα τον Ράσελ να μας τρώει παραπάνω screentime.
Το έντιτ για εμένα είναι ολοκάθαρο για τον τελικό ποιοι θα πάνε (ίσως σε έναν από τους τρεις να κάνω λάθος αλλά και πάλι θα είναι τέταρτος-η, και ολοκάθαρο το έντιτ του νικητή).
Τόνυ νικητής, η Ναταλί είναι επίσης στο final 3 και είτε Μισέλ είτε Σάρα η άλλη του τελικού.
Σχόλια όπως του Boston Rob β€œTony is the BOSS€ δεν μπαίνουν από την παραγωγή αν δεν βγει νικητής ο Τόνυ, όπως και σχόλια από τους αποκλεισμένους για το πόσο γυμνασμένη και challenge beast είναι η Ναταλί. Σίγουρα επανέρχεται στο παιχνίδι και παίρνει θέση στον τελικό.
Μέχρι το προηγούμενο επεισόδιο είχα την Σάρα για τελικό επίσης, αλλά μετά το τελευταίο να είναι θυμωμένη με τον Τόνυ, της κατέστρεψε το παιχνίδι κτλ και μετά να τον ακολουθάει σκυλάκι, οι πιθανότητες που της δίνω λιγόστεψαν. Αντιθέτως η Μισέλ έχει πιο συμπαθητικό edit χωρίς να παίρνει πρωτοβουλίες αλλά να είναι μέσα στις ψηφοφορίες και να βοηθάει κιόλας παίζοντας διπλό ταμπλό, οπότε αυξάνω τις πιθανότητες να είναι στον τελικό.

Από τους υπόλοιπους, Νικ αποκλείεται με τέτοιο edit να είναι τελικό, Ben επίσης, Jeremy έχει κάποιες πιθανότητες, η άλλη που έδιωξε την Σάντρα πως την λένε ανύπαρκτη μετά το boot της Σάντρας θα φύγει επίσης, κτλ

joel_barris
7 Μαΐου 2020, 16:30
Κάνω χαλαρό catch up στη σεζόν και χάνω το μυαλό μου με το πως γίνεται ο Tony να μην έχει πάρει ακόμα ψήφο. Μου θύμιζει την πρώτη του φόρα που όσο πιο πολύ φαινόταν ότι πάει τρένο τόσο πιο απίστευτο μου φαινόταν ότι παίζει όντως να κερδίσει.

KING SHIT

http://www.survivorgifs.com/wp-content/uploads/2020/04/tonyfastep10.gif

nwosu
7 Μαΐου 2020, 19:08
13

Στην περίπτωση του Τζέρεμι ταιριάζει η ατάκα του Τσάκωνα στον Κώστα Μακρή: "Είσαι βλάκας!!!" :punch: Αντί να κρατήσει το token, αντί να προσπαθήσει να βρει τρόπο να κάνει flush το idol του Τόνυ (ώστε πιθανώς να μπει καινούργιο idol στο παιχνίδι), αντί να εξαντλήσει τις πιθανότητες του να κερδίσει 1-2 μονομαχίες και να πάει τελικό, πέταξε στα σκουπίδια 2 εκατομύρια λόγω ευγένειας. Kαι μετά πάει στο edge και λέει "Δε ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω". :mad:

Aπ'τον Νικ άλλα περίμενα στο F7. Είχε εκδηλώσει το ενδιαφέρον να πάει F3 με Ντενίς και Μισέλ. Γιατί λοιπόν μη πετάξει έξω τον Μπεν; H Σάρα είχε κάθε λόγο να ανησυχεί. Ακόμα και τον Τόνυ θα μπορούσε να πετάξει έξω (μαζί με το idol) αν έβαζε τη Μισέλ και την Ντενίς στο κόλπο.

Η Ντενίς βέβαια ήταν αλλού γι αλλού; Από πού κι ως πού προέκυψε η συμμαχία με Τόνυ, Σάρα και Μπεν; Λες και έβλεπα Survivor σε παράλληλο σύμπαν! Αντί να θέλει να πάει F3 με Mισέλ και Νικ, τους έβαλε στο στόχαστρο; Πέρα από κάθε λογική!

Η Μισέλ πώς γλύτωσε ούτε κι η ίδια δε ξέρει! Μου έσπασε τα νεύρα σήμερα με τόσα confessional, με την εκνευριστική προφορά της.

H Σάρα ακόμα πιστεύει ότι μπορεί να κερδίσει τον Τόνυ στο F3; Θα πεθάνω στα γέλια αν γίνει Woo 2.0 :giggle:

Στο edge όταν μαζεύτηκαν όλοι μαζί στο τέλος και είπανε "See you never edge", είπα επιτέλους.

Τώρα πάμε τελική ευθεία. Η Νάταλι, ο Τάισον και ο Ρομπ αν μπουν στο παιχνίδι με idol, θα είναι τεράστια ανοησία. :mad: Βέβαια το edge ίσως βγει σε καλό για τον Τόνυ. Ίσως καταφέρει να πείσει Σάρα-Μπεν-Ντενίς να κάνουν 2-2 split εναντίον Μισέλ και όποιου επιστρέψει από edge.

Βέβαια είναι ριψοκίνδυνο στο F6 να γίνει blindside στον Τόνυ. Διαφορετικά του χαρίζουν μια θέση στο F4, εφόσον γνωρίζουν ότι έχει idol. Απ'την άλλη αν ο Τόνυ χαραμίσει το idol στο F6, μετά θα είναι ξεκρέμαστος στο F5. Για να είναι σίγουρος πρέπει να τα δώσει όλα για όλα στο αγώνισμα της ασυλίας στο F6. Αν κερδίσει, μετά μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει. Ίσως γι'αυτό προτίμησε να διώξει τον Νικ αντί για τη Ντενίς. Ήταν πολύ δυνατός στα παζλ.

neon50
8 Μαΐου 2020, 19:21
13

Από όοοοοοολα τα σενάρια που φοβάμαι, ένα και μόνο ένα είναι που μου προκαλεί κρύο ιδρώτα.

Να κερδίσει η Νάταλι στη δοκιμασία, να γυρίσει και να πάει F3 και να τη ψηφίσουν επείδη πωπω πόσο καιρό ήταν στο Edge.

Γενικά θέλω όποιος έρθει από edge να φύγει ξανά στα καπάκια.

Stinkfist
9 Μαΐου 2020, 18:46
13

Από όοοοοοολα τα σενάρια που φοβάμαι, ένα και μόνο ένα είναι που μου προκαλεί κρύο ιδρώτα.

Να κερδίσει η Νάταλι στη δοκιμασία, να γυρίσει και να πάει F3 και να τη ψηφίσουν επείδη πωπω πόσο καιρό ήταν στο Edge.

Γενικά θέλω όποιος έρθει από edge να φύγει ξανά στα καπάκια.

Αυτό είναι το 2ο πιθανότερο σενάριο, μετά από αυτό που κερδίζει ο Τόνυ.

nwosu
10 Μαΐου 2020, 23:10
13

Ξαναείδα όλη τη σεζόν από την αρχή το ΣΚ.

- Η δοκιμασία με τους ψηλούς στήλους πρέπει να καταργηθεί πριν σκοτωθεί κάποιος. Δε μπόρεσα καν να την ξαναπαρακολουθήσω. Επίσης εκείνη τη μέρα πρέπει να έγινε θέμα το γεγονός ότι ο Νικ φορούσε παντελόνι-πουκάμισο-σακάκι και οι υπόλοιποι είχανε ξεπαγιάσει με σορτσάκια και κοντομάνικα. Mετά τη μονομαχία η παραγωγή έδωσε σε όλους χειμωνιάτικα.

- Μου προκάλεσε ενδιαφέρον πόσο με ξεγέλασε το editing όλη τη σεζόν. Στην αρχή έβλεπα Σόφι, Τζέρεμι, Ντενίς για φαβορί.

- Τι θα γινόταν άραγε αν η Ντάνι δεν τα έκανε μαντάρα; Πόσο μακριά θα μπορούσαν να φτάσουν Ρομπ, Πάρβατι, Ήθαν;

- Ο Τόνυ πόσες φορές την σκαπούλαρε pre-merge; Mια με τη Σάντρα και το idol... ή μετά που κερδίσανε την ασυλία για 1 δευτερόλεπτο (που έκανε βλακεία ο Γούεντελ στο παζλ). Λίγο πριν το αγώνισμα είχαν συμμαχήσει Τζέρεμι-Κιμ-Ντενίς και ο Τόνυ θα ήταν εύκολος στόχος.

- Ο Άνταμ είχε τρομερό entertainment value. Όλα τα confessional στην αρχή είχαν ένα 'υφάκι' ότι έχει τον απόλυτο έλεγχο. :giggle: Και μετά πήγε από γκάφα σε γκάφα.

- O Tζέρεμι που επανελλημένα αποκάλεσε "παιδάκι" τον Μπεν, σαν μικρό παιδάκι συμπεριφέρθηκε κι ο ίδιος. Κάθε φορά που πήρε ψήφο κουνούσε το κεφάλι λες και ήταν απογοητευμένος που οι άλλοι τόλμησαν να γράψουν το όνομα του. Στα blindsides όλα μια χαρά αλλά όταν έφυγε ο ίδιος αμέσως να ρωτήσει "Ποιος το έκανε;" Μου θύμισε τη Καμπότζη, τα ίδια έκανε με την Κίμι.

- Ο Μπεν έκανε καλό παιχνίδι pre-merge... δε μάσησε απέναντι στον Ρομπ. Μετά το social game του έχει πιάσει πάτο. Ο τρόπος που συμπεριφέρθηκε σε Άνταμ, Τζέρεμι είναι λες κι έχει ξεχάσει ότι θα πρέπει να ζητήσει τη ψήφο τους στο jury. Έχω την εντύπωση ότι θα πάρει 1 από τις 3 θέσεις στον τελικό. Για τις υπόλοιπες 2 θέσεις δεν έχω ιδέα.

- Η Σάρα φαίνεται πως ό,τι κι αν κάνει ο Τόνυ, δεν έχει σκοπό να τον προδώσει. Αλλά ο Τόνυ άνετα θα βάλει τα 2 μύρια πάνω απ'τη Σάρα.

- Με τη Μισέλ είμαι ακόμα μπερδεμένη. Aπ'τη μία έχει δοθεί αρκετή έμφαση στη προσπάθεια της να δείξει ότι ήταν άξια νικήτρια στην αρχική σεζόν (μέχρι και one-to-one συζήτηση με τον Ρομπ μας έδειξαν) και ότι αξίζει (ή μάλλον προσπαθεί να πείσει τον ευατό της ότι αξίζει) μια θέση στον τελικό . Ίσως της δίνω μεγαλύτερη σημασία απ'όσο πρέπει. Με τον ίδιο τρόπο είχα ξεγελαστεί με τον edit της Άλισον και της Κάρα πρόσφατα.

- Η Ντενίς δεν έχω καταλάβει αν πάει για goat, ή αν θα πάρει τον πούλο.

- Με την Νάταλι έχω εκνευριστεί απίστευτα. Μαζί με την Πάρβατι βρήκανε το extortion advantage. H Πάρβατι την βοήθησε να απομακρύνει τους πάντες από τον καταυλισμό ώστε να το βρει η Νάταλι. Μετά η Νάταλι κράτησε και τα 6 tokens του Tόνυ για την πάρτη της... και τώρα που της περίσσεψαν χάρισε idol στον Τάισον και όχι στην Πάρβατι; :whip:

Σημεία που προκαλούν ενδιαφέρον:

- Στο TC που έφυγε η Κιμ, όταν μιλούσε με τον Τζέρεμι του είπε "Νομίζω ότι Τόνυ-Σάρα-Μπεν προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο". :clap: Όντως πήραν τον έλεγχο αλλά θα φτάσουν τελικό όλοι μαζι;

- Μετά την αποχώρηση του Τζέρεμι, ο Τόνυ τόνισε πόσο σημαντικό είναι να φύγει η Μισέλ. Και στο τελευταίο επεισόδιο έφτασε κοντά να διώξει τη Ντενίς αντί του Νικ. Πολύ επικίνδυνο που έχει αφήσει 2 goats στο παιχνίδι.

- Έχει γίνει 2 φορές αναφορά στο πόσο καλός είναι ο Μπεν στο fire challenge. Kάτι που θα μπορούσε να δουλέψει υπέρ ή κατά του Τόνυ.

Όσο πιο πολύ το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι.

Έχω αλλάξει όμως άποψη σχετικά με το edge, έτσι όπως πάει να εξελιχθεί η σεζόν. Ίσως βγει σε καλό γιατί αν όλοι εστιάσουν σε ένα κοινό στόχο (πχ Νάταλι) τότε θα ξεχάσουν πόσο επικίνδυνος είναι ο Τόνυ. Όπως στο Cagayan είχανε εστιάσει όλοι στην Τάσα και τον Σπένσερ. Αν γυρίσει δηλαδή η Νάταλι (με idol) και κερδίσει και 1 ασυλία (είτε F6, είτε F5)... πιστεύω ότι Τόνυ-Σάρα-Μπεν θα μείνουν ενωμένοι και θα τα δώσουν όλα για να κερδίσουν τη F4 ασυλία και το fire challenge. Δηλαδή αυξάνονται οι πιθανότητες να περάσουν αέρα στον τελικό Τόνυ & Σάρα και ο Μπεν να αναλάβει να καθαρίσει τη μπουγάδα στο fire challenge.

Αντιθέτως αν Μισέλ ή Ντενίς πάνε F4... μπορεί ο Τόνυ να χάσει το παιχνίδι μέσα απ'τα χέρια του. Το χειρότερο σενάριο για μένα θα είναι πιθανό fire challenge μεταξύ Μπεν-Τόνυ. Από καρδιά θα πάω.

Τώρα αν περάσει η Νάταλι τελικό και κερδίσει τη σεζόν, νομίζω ότι θα επηρρεάσει σε μεγάλο βαθμό το μέλλον του franchise. Αν υπολογίσουμε και πόσος χρόνος θα περάσει μέχρι να γυριστεί καινούργια σεζόν, θα πέσουν πολύ τα νούμερα της τηλεθέασης.

Askepios
14 Μαΐου 2020, 18:27
finale
thank god
οσο ο jeff διαβασε τις natalie ψηφους εβλεπα τον εφιαλτη με τα ματια μου

το eoe δουλεψε ως entertainment σε αυτην τη σε σεζον λογω καστ αλλα πληζ πληζ πληζ ποτεεεεεε ξανα
οτι χειροτερο εχει υπαρξει για το gameplay
δεν εχω διαβασει τιποτα απο post game δηλωσεις. Απλα ελπιζω να μην ηταν ο Tony ο μονος ανθρωπος που θα μπορουσε να νικησει την Ναταλι. Πιστευω οτι παικτες σαν τη Σοφι, τον Ανταμ και τον Γουεντελ σεβονται αρκετα το παιχνιδι για να ψηφιζαν και τη Σαρα ασχετα με το ποσο κοντα ειχαν ερθει στο παιχνιδι

joel_barris
14 Μαΐου 2020, 20:04
Φοβερό φινάλε, θέλω να ξαναδώ κάποια highlights από τη σεζόν πριν σχολιάσω γιατί τα είδα πολύ απανωτά αλλά για την ώρα

https://i.giphy.com/media/JtM1TlW4iGMKjv6qMj/giphy.webp

Τρεις σεζόν μαζί και είτε ο καθένας μόνος του είτε και οι δύο μαζί τους πήραν όλους παραμάζωμα και στις τρεις. Όποιος ξαναδεί μπάτσο ή μπατσίνα στο καστ και δεν τον βγάλει με τη μια είναι απλά ηλίθιος. Το firemaking challenge τους ήταν τόσο επικό που θα έπρεπε να αποσυρθεί ως διαδικασία προς τιμήν τους.

Όσο για το EoE συμφωνώ ότι ήταν οκ εδώ για να δούμε μια τελευταία φορά τους big legends που δεν θα είχαν πότε στον ήλιο μοίρα με οποιοδήποτε καστ λόγω reputation. Αλλά από δω και πέρα kill it with fire, αν και δεν βλέπω να γίνεται.

nwosu
14 Μαΐου 2020, 20:19
Finale
Mου ανέβηκε η πίεση σήμερα. Κυριολεκτικά! Ακόμα έχω ένα κόμπο στο λαιμό, μιλάμε για πολύ αγωνία!

- Όταν ο Τζεφ είπε ότι δε θα έχουμε reunion έστω και με παράθυρα είπα "Ωχ, κερδίζει η Νάταλι και θέλουν να κάνουν γρήγορο wrap-up να μη φάνε κράξιμο".

- Return immunity challege: Δε φτάνει που η Νάταλι είχε 3 πλεονεκτήματα, μιλάμε για τεράστια πλεονεκτήματα. Ειδικά αυτό που προσπέρασε το σκάψιμο. Δηλαδή αν είχε και 4ο πλεονέκτημα τι θα γινόταν; Θα της έλεγαν να βάλει μόνο 1 μπάλα στο πάζλ; Έλεος! Εξελίχθηκε η σεζόν όπως εξελίχθηκε, αλλά σ'αυτό το σημείο θα μπορούσε η παραγωγή να της δώσει κάτι λιγότερο. Θα μπορούσε με το 1 advantage πχ να διαλέξει ένα παίχτη να ξεκινήσει τη μονομαχία 10 δευτερόλεπτα αργότερα. Κάτι τέλοσπάντων που να μην επηρρέαζε τόσο πολύ την έκβαση.

- Κατ'ευθείαν με το που μπήκε να καταστρέψει το παιχνίδι του Τόνυ! Πάει λέω... ήρθε η αρχή του τέλους!

- Τι ξεροκεφαλιά ήταν αυτή της Σάρα και του Μπεν! Ένα σωρό advantages είχε η Νάταλι, πού είναι το απίθανο να έχει και idol; Πόσο μάλλον όταν στη προηγούμενη σεζόν και ο Ντέβινς και ο Κρις μπήκαν στο παιχνίδι με idols! Εκτός κι αν φοβόντουσαν το ενδεχόμενο να συμμαχήσει η Ντενίς με Νάταλι και Μισέλ. Σ'αυτή τη περίπτωση το split vote θα ήταν επίφοβο.

- Απόδειξη ότι η Νάταλι και η Μισέλ δε σκαμπάζουν από στρατηγική, είναι ότι δεν έκαναν minority split. Έπρεπε να ρίξουν μία ψήφο στον Τόνυ και μία στον Μπεν ή τη Σάρα. Δε μάθατε τίποτα απ'τον Νικ ρε κορίτσια; Όλο λέμε ότι παιχνίδι εξελίσεται... αλλά υπάρχουν στιγμές που όταν κάποιοι παίχτες δε κάνουν το αυτονόητο, με πιάνουν τα νεύρα μου.

- Όταν ξεκίνησε ο Τόνυ το idol hunting... τα confessionals μου έδωσαν την αίσθηση ότι το βρήκε. Μόλις ξύπνησαν όλοι και πάλι ήμουν σίγουρη ότι θα τους προλάβει στο νήμα. Μόλις το βρήκε η Νάταλι έμεινα με το στόμα ανοιχτό! :mad: Στο δευτερόλεπτο πέρασε απ'το μυαλό μου το καταστροφικό σενάριο να κερδίσει η Νάταλι ή η Μισέλ την F5 μονομαχία και ο Τόνυ θα ήταν τελειωμένος!

- F5 μονομαχία... άλλο εγκεφαλικό εκεί! Τι γκελ ήταν αυτό που έκανε το πουγκί του Μπεν; Λες και το έριξε κάτω ο Θεός για να κερδίσει ο Τόνυ. Κι εκεί που νόμιζα ότι επιτέλους θα μπούνε όλα ξανά σε μια σειρά και θα πάρει πόδι η Μισέλ... υπολόγιζα χωρίς τον Μπεν!

- Τον Μπεν τον είχα για goat στο F3, αλλά αυτό που έγινε δεν το περίμενα με τί-πο-τα!!! Κατάλαβε ότι παίζει για 3η θέση ανεξαρτήτως με ποιον θα πάει τελικό κι έφυγε με τους δικούς του όρους.

- Mόλις το story της Σάρα άρχισε να παίρνει τα πάνω του, και πάλι νόμιζα ότι ο Τόνυ είναι τελειωμένος. Όχι ρε γαμώτο να πάει χαμένη η προσπάθεια του στη τελική ευθεία!

- F4 μονομαχία δεν έδινα ελπίδες στον Τόνυ.. χρειάζεται τρομερά αντανακλαστικά.

- Όταν κέρδισε η Νάταλι, πίστεψα ότι θα προκαλέσει τον Τόνυ σε fire challenge. Noμίζω έχω ξανακάνει αναφορά στη συγκεκριμένη συζήτηση απ'το Poker Game

https://www.youtube.com/watch?v=kxsTkHDGc2Y&t=15m30s

αναφορικά με το Ghost Island και την απόφαση του Ντομ να μη πάει σε fire challenge ενάντια στον Γουέντελ. (πηγαίνετε στο 15:30) Όταν ξέρεις ότι έχεις τον Ρομπ στο jury και θέλεις την ψήφο του, τότε πρέπει να πάρεις το ρίσκο! Γιατί η Νάταλι επέλεξε να μη το ρισκάρει όπως ο Κρις; Μήπως ήξερε ότι ακόμα κι αν κέρδιζε τον Τόνυ, θα έχανε απ'τη Σάρα; Σ'αυτή τη περίπτωση παίζει τεράστιο ρόλο και το χρηματικό ποσό των runner-ups. H 2η θέση πληρώνει 100 χιλιάρικα ενώ η 4η θέση 25 χιλιάρικα νομίζω.

- Στο fire challenge όταν η Σάρα έβαλε όλο το νήμα της καρύδας στη φωτιά κι άρχισε να καίγεται το σχοινί είχα την ίδια αντίδραση με τον Νικ! Δεν είναι δυνατόν να κερδίσει μ'αυτό το τρόπο, σωστά; Δεν είναι δυνατόν!!!!! :shock: Ξαφνικά ήρθε στο μυαλό μου η σχεδία του Richard Hatch στο Survivor All-Stars (ότι να'ναι το ξέρω! :giggle:) ... που πήρε όλα τα μπαμπού όπως τους τα έδωσε η παραγωγή, τα έδεσε μεταξύ τους και πήγαινε σφαίρα... ενώ ο Ρούπερτ πάλευε πόσες ώρες να φτιάξει σχεδία τύπου καταμαράν και δεν προχωρούσε με τίποτα. :giggle: Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο! Πίσω στο fire challenge... παρακαλούσα να φυσήξει αέρας να πάει τουλάχιστον πλάγια η φλόγα της Σάρα και να μη καεί το σχοινί, αλλά ο αέρας φυσούσε πλάγια μόνο στον Τόνυ. Ήμουν έτοιμη να τρελαθώ! :mad: Μόλις ξεψύχησε η φλόγα της Σάρα, πήρα βαθιά ανάσα!

- Φοβερή η στιγμή μετά το fire challenge. Μέχρι κι εγώ δάκρυσα! Ποια εγώ... που δε δακρύζω ούτε στις καλύτερες δραματικές και ρομαντικές ταινίες. Αχ ρε Survivor τι μου έκανες! :clap:

- Στο FTC αναρωτιέμαι αν στο editing έκοψαν πολλά κομμάτια που μαρτυρούσαν ότι ο Τόνυ θα ήταν ξεκάθαρος νικητής ή αν λόγω βροχής ήταν το πιο σύντομο FTC στην ιστορία του survivor.

- Mέχρι και τη τελευταία στιγμή νόμιζα ότι η Νάταλι θα έκλεβε τη νίκη έστω και για 1 ψήφο. Όταν μας έδειξαν τη ψήφο του Ρομπ στον Τόνυ, νόμιζα πως είναι η ψήφος της παρηγοριάς. Σαν να μας λέγανε δηλαδή ότι ο Τόνυ έχασε αλλά ο legend του παιχνιδιού αναγνώρισε το μεγαλείο του παιχνιδιού του.

- Τέλος καλό, όλα καλά! Ακόμα δεν το πιστεύω ότι ο Τόνυ είναι για 2η φορά sole survivor! Αnd the King stays King! :worthy: :yahoo: Πραγματικός King όμως! Όχι σαν τον King της Σαμόα που όσες φορές κι αν παίξει Survivor, δε πρόκειται να δει τη 1η θέση ούτε με κυάλια.

- Στην αρχή της σεζόν που κάναμε προβλέψεις ποιος κερδίζει... το σκεπτικό μου ήταν να βρω πρώτα ποιος δεν κερδίζει. Τόνυ, Ρομπ, Πάρβατι, Σάντρα, Τάισον τους είχα ξεγραμμένους. Αυτό που κατάφερε ο Τόνυ ήταν άθλος!

Πάω να δω interviews και να ακούσω podcasts. Όλη τη σεζόν έμεινα spoiler free και το καταευχαριστήθηκα.

Stinkfist
14 Μαΐου 2020, 21:40
He is the GOAT. :worthy:

Απίστευτο, τρομερό παιχνίδι ο Τόνυ. Ούτε μία ψήφος εναντίον του, ούτε μία στιγμή που δεν ήξερε τί γίνεται. Ιστορικό το επεισόδιο που διώχνει την Σόφι και παίρνει τον έλεγχο.

Spoiler free κι εγώ, φοβόμουν ότι θα κερδίσει η Νάταλι αλλά όταν πέρασε ο Τόνυ στον τελικό δεν είχα την παραμικρή αμφιβολία.
Ξεφτιλίστηκαν οι legends που ψήφισαν την Νάταλι, ακόμα και η Μισέλ καλύτερα έπαιξε. Ρίξτο εκεί αν δεν θέλεις να ψηφίσεις Τόνυ, σιγά το πράγμα.

Αποτυχία το eoe για μένα, μέτρια η σεζόν, αλλά με σωστό αποτέλεσμα. Είχες εκεί την Νάταλι που βγήκε εκτός την 2η μέρα να στέλνει disadvantages στους άλλους που έπαιζαν τον κώλο τους στο παιχνίδι, για να τους κάψει? Δεν θα πάρω. Τουλάχιστον είχε το εκπληκτικό extortion advantage που το έκανε επικό ο Τόνυ, διότι οποιονδήποτε άλλο θα τον έκαιγε. Δεν συζητάμε που πήγε στο τελικό αγώνισμα με πυρηνικά όπλα και οι άλλοι με σφεντόνες, ένα πλεονέκτημα από τα 3 να μην είχε δεν θα γυρνούσε ποτέ στο παιχνίδι. Final 6 και με idol στην τσέπη το πρώτο boot, ευχαριστώ δεν θα πάρω. Και γενικά δεν νομίζω ότι είδαμε και τίποτα από τους legends εκεί. Τον Boston Rob να σέρνει το μπυροκοίλι, τον Ethan να αράζει, τον Yul να μην είναι πουθενά, τον Tyson και την Parvati να τρώνε φυστικοβούτυρο.

Την Σάρα την είχα ξεγραμμένη για νικήτρια από τότε που δήλωσε ότι ο Tony δεν έχει social game και 10 λεπτά μετά ο Τόνυ κρατούσε 6 fire tokens για να ξεπεράσει το extortion disadvantage. Δεν δείχνεις τέτοια εκτός τόπου και χρόνου κρίση από τον νικητή, ούτε το άλλο που έλεγε ότι είναι σίγουρη ότι η Νάταλι δεν έχει idol επειδή είναι τόσο καλό το social game της που θα της το είχε πεί! Ντόινγκ!

Μπεν και Τζέρεμι πολύ κακό παιχνίδι και οι δυό τους, Σάρα αρκετά καλό αλλά σαφώς υποδεέστερη του Τόνυ, Μισέλ καλό, Νικ καλούτσικο (πιστεύω ότι θα είχε καλύτερο edit αν είχε φτάσει ψηλά ή επηρέαζε περισσότερο το τελικό αποτέλεσμα). Ο Μπεν είναι undeserving winner γενικά τα έχουμε πεί, μόνο ο Underwood άξιζε λιγότερο από τους πρόσφατους. Ο Τζέρεμι έπαιξε το ίδιο παιχνίδι με αυτό που είχε κάνει στην σεζόν που κέρδισε, έπαιξε για να φτάσει στον τελικό χωρίς να τον νοιάζει ποιος θα κάθεται δίπλα του, ποντάροντας ότι θα κερδίσει έτσι κι αλλιώς επειδή είναι ο πιο συμπαθητικός παίκτης που έχει περάσει, επειδή είναι πυροσβέστης, επειδή έχει 6 παιδιά. Αυτή την φορά όμως δεν είχε ποτέ τον έλεγχο, ούτε κινήσεις έκανε, ουσιαστικά πιόνι του Τόνυ ήταν όσο τον χρειαζόταν. Έδειξε και ο πιο bitter juror (ίσως ο μοναδικός bitter juror? )

Η Σάντρα ακόμα φοράει το στέμμα? :rotfl: Τί νούμερο, εκτός κι αν έχει αγκαλιάσει τον νέο της τίτλο queen of the quitters, queen of the bench κτλ Ούτε top10 πια.

gigi
14 Μαΐου 2020, 22:55
Winners at war...

Και κουραφέξαλα, ονομάστε την σεζόν «Πώς να χαρίσεις 2 εκατομμύρια στον Τόνυ».
Βλέποντάς την από την πλευρά του Τόνυ φοβερό παιχνίδι και το άξιζε.
Βλέποντάς την από την πλευρά οποιουδήποτε άλλου παίχτη, οι newbies κόντρα στον Boston Rob στο Redemption Island ήταν αστέρια.

Η Ναταλί η μια βλακεία μετά την άλλη, έχεις idol και την ψήφο της Μισέλ, τράβα πες ψέματα ότι το jury υποστηρίζει Σάρα και δώσε ότι δήθεν στοχεύεις εκεί, και ρίξε blindside στον Τόνυ, πήγε και τους τα είπε με την μία χαρτί και καλαμάρι, LoL.
O Ben με την βλακεία δήθεν να υποστηρίξει την Σάρα βασικά την έθαψε στην 4η θέση, η Σάρα στον κόσμο της αν και ξεγέλασε την Ναταλί ότι έχει idol χωρίς να της το δείξει (το είπε ο Τόνυ σε μια συνέντευξη σήμερα), Μισέλ ούτε έναν ψήφο και έριξαν 4 στην Ναταλί γιατί; Για την καλή της φυσική κατάσταση προ παιχνιδιού και τους μύες της;

Η ponderosa δεν κατάλαβα τι παίχθηκε και η Ντενίς είχε τέτοια ψυχρή υποδοχή και την πέρασαν από Ιερά Εξέταση λες και έκαναν πρόβα για το FTC...

Πολύ κακή σεζόν για σεζόν με 20 νικητές, μόνο ένας Τόνυ άξιζε και ευτυχώς πήρε και τα 2 εκατομμύρια και κάπως σώθηκε το πράγμα...

neon50
14 Μαΐου 2020, 23:13
finale

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΤΟ ΚΑΡΔΙΑΚΟ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΘΩ ΠΟΤΕ, Δεν ξέρω για σας αλλά ίσως να πήρα 3 ανάσες στις 2 ώρες του φινάλε.

Μέχρι την στιγμή που πήρε ο Τόνυ δύο ψήφους στη σειρά στη ψηφοφορία για νικητή, είχα χεστεί πάνω μου ότι θα το δώσουν στην Νάταλι αλλά THANK GOD ψήφισαν σωστά οι περισσότεροι.

Τζέρεμι, τεράστιος ******ς και sore loser ελπίζω να μην τον ξαναδούμε.

Νάταλι δεν άξιζε την νίκη με καμία και ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να πάρει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ψήφο κανονικά. Το Extinction Island θέλω να πάρει φωτιά και να το ξεχάσουμε για πάντα.

Σάρα και Τόνυ πρέπει να είναι το αγαπημένο μου δίδυμο έβερ και τώρα θέλω να τους δω στο Amazing Race!

Ο Boston Rob ήταν για πολλά χρόνια ο αγαπημένος μου, μόνο που τον βλέπω στην οθόνη χαμογελάω σαν παιδάκι αλλά πλέον την θέση του πήρε ο γίγαντας Τόνυ! Επικό confessional του Boston Rob όταν έδινε την Ψήφο στον Τόνυ!

Στο fire challenge πρέπει να έφαγα ότι νύχια είχα, δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι η Σάρα θα κέρδιζε με αυτόν τον τρόπο αλλά ευτυχώς δεν έγινε μλκια και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως πλαντάξαμε στο κλάμα μετά το challenge, σφίχτηκε τόσο πολύ η καρδιά μου βλέποντας τον Τόνυ.

Επίσης, το edit σε αυτή τη σεζόν είναι παααααρα πολύ καλό και οι μουσικές κλπ αλλά στο φινάλε νομίζω το πήγανε αλλού, μιλάμε γάμησε. Δεν ξέρω αν είναι επειδή είχαν πολύ υλικό και πραγματική αγωνία κάθε φορά αλλά με έπιανε ρίγος κάθε φορά.

Όσοι βλέπετε συνεντεύξεις, ακούτε podcasts κλπ αν θέλετε ποστάρετε εδώ τίποτα λινκ. Δεν έχω ιδέα από αυτά απλά βλέπω το επεισόδιο και μπαίνω εδώ να διαβάσω/σχολιάσω(δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν σπόιλερς για το Survivor) οπότε έχει πολύ ενδιαφέρον να δω τις γνώμες και άλλων.

Askepios
15 Μαΐου 2020, 00:00
αν καποιος απο ολους τους jurors δικαιολογειται που ψηφισε την Ναταλι, αυτος ειναι ο Jeremy. Συνεχεια ελεγαν ποσο ειναι σαν οικογενεια και επισης διαβασα οτι η Ναταλι εχει βαπτισει το ενα παιδι του. Καταλαβαινω και τον Tyson αφου του εδωσε ενα idol. Τωρα θα μου πειτε αν ο καθενας ψηφιζει με βαση τις σχεσεις τους εξω απο το παιχνιδι, για ποιο λογο παιζουν αλλα οταν υπαρχουν 2 μυρια στη μεση αυτο ειναι λιγο πολυ αναμενομενο.

Πιο πολυ με πειραξε η Parvati. Αντε τον Tony δεν τον γνωρισε ingame. Δεν μπορεις μωρη να δωσεις μια ψηφο στη Michele που ησασταν και besties;

για συνεντευξεις κλπ μπες στο survivor reddit. Εχει πολλα καλουδια και ειναι φουλ ενεργο
https://www.reddit.com/r/survivor/comments/gjp0qu/thread_of_interesting_things_players_have/
https://www.youtube.com/watch?v=Utm7Prgi4a4&feature=youtu.be

για podcasts ολοι λενε τα καλυτερα για το rhap του rob cesternino αλλα δεν τα ακουω γιατι δε το εχω γενικα με τα podcasts. Τα θεωρω υπερβολικα μεγαλα

nwosu
15 Μαΐου 2020, 00:26
Finale

Την Σάρα την είχα ξεγραμμένη για νικήτρια από τότε που δήλωσε ότι ο Tony δεν έχει social game και 10 λεπτά μετά ο Τόνυ κρατούσε 6 fire tokens για να ξεπεράσει το extortion disadvantage.
Εμένα μου έκανε εντύπωση η ατάκα που είπε στο TC που έγινε το blindside της Σόφι. Πως όποιος κάνει το απόλυτο blindside έχει το δικαίωμα να λέει πως είναι ο καλύτερος παίχτης. 10 λεπτά αργότερα έβαζε στον Τόνυ τις φωνές και το επόμενο πρωί τον είχε κιόλας συγχωρέσει και βάζανε σε εφαρμογή το spy nest. :giggle: Βέβαια τότε πίστευα ότι κάποια στιγμή θα αποχωρούσε ο Τόνυ και το blindside της Σόφι δε θα είχε ιδιαίτερη σημασία. Πού να φανταζόμουνα ότι το editing ήταν τόσο ξεκάθαρο.

το άλλο που έλεγε ότι είναι σίγουρη ότι η Νάταλι δεν έχει idol επειδή είναι τόσο καλό το social game της που θα της το είχε πεί! Ντόινγκ!
Kι εδώ είχα flashback από παλιά σεζόν και με πιάσανε τα γέλια. Cook Island, στο επεισόδιο που ο Γιουλ έδειξε το idol στον Τζόναθαν. Πάει ο Τζόναθαν στη συμμαχία του (Πάρβατι, Κάντις, Άνταμ...) τους λέει απ'όξω χωρίς να καρφωθεί εντελώς, ρε παιδιά μήπως ο Γιουλ έχει το idol και θα ήταν καλύτερα ρίξουμε αλλού τις ψήφους; Απάντηση: Δεν έχει idol, αποκλείεται. Λες και περίμεναν να τους πει ο Γιουλ "Παιδιά το βρήκα". :giggle:

Απίστευτο, τρομερό παιχνίδι ο Τόνυ.
Post-merge το παιχνίδι του ήταν καρμπόν από Cagayan. Το είπε και ο ίδιος... έφτασε η ώρα να κάνω flip-flop. Πετσόκοψε την Σόφι και την Κιμ με παρόμοιο τρόπο που ξεφορτώθηκε LJ και Τζέφρα. Χρησιμοποίησε άτομα εκτός της συμμαχίας του όπως τον Τζέρεμι και τη Μισέλ με τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποίησε τον Σπένσερ και την Τάσα. Τελευταία στιγμή πριν το ΤC έδινε εντολές στα στρατιωτάκια του... τον Νικ και τον Μπεν, όπως έκανε και με τον Γου. Έκανε blindside κρατώντας το μυστικό από τη Σάρα, όπως είχε αφήσει στην απ'έξω και την Τρις. Και η Νάταλι ήταν η σπασίκλω που παραλίγο να του κοστίσει τη νίκη όπως η Κας!

joel_barris
15 Μαΐου 2020, 00:59
Δεν ξέρω προσωπικά δεν έδωσα τόση σημασία στις σκόρπιες ψήφους ακριβώς επειδή το αποτέλεσμα ήταν τελειωμένη υπόθεση εφόσον ο kingpin έφτασε τελικό. Υπάρχουν τελικοί στο παρελθόν που ήταν unanimous ενώ δεν θα έπρεπε :cough:Adam:cough: και ακόμα περισσότεροι που λογικά θα ήταν unanimous αλλά κάποιοι έριξαν μια-δύο ψήφους αλλού για να δώσουν τα 100 χιλιάρικα ή λόγω bitterness ή απλά για τη φάση. Αν και θα προτιμούσα οι σκόρπιες ψήφοι να πάνεστη Μισέλ. Όχι γιατί έκανε τίποτα σπουδαίο αλλά γιατί έπαιξε όντως Survivor 39 μέρες και επιβίωσε από idols, advantages και tribal councils. Αγαπώ Νάταλι μου άρεσε στη σεζόν που πήρε με το σπαθί της, μου άρεσε και εδώ ως περσόνα φυσικά, αλλά survivor δεν έπαιξε, έπαιξε κυνήγι θησαυρό για το 90% της σεζόν. Προφανώς δεν φταίει η ίδια, η παραγωγή φταίει αλλά το runner up status της δε δεν μετράει και τόσο πως να το κάνουμε.

Αυτό που δεν θα μάθουμε πότε στα αλήθεια είναι τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε obvious pick στον τελικό. Sure κάποιοι jurors θα πουν τι "θα ψήφιζα αν" 6 μήνες μετά και έχοντας δει τη σεζόν, αλλά όπως έχω ξαναπεί αυτά για μένα είναι κολοκύθια τούμπανα και καθόλου ενδεικτικά του τι θα ψήφιζαν σε πραγματικές συνθήκες νησιού. Θέλω να πιστεύω πως αν ήταν η Σάρα αντί του Τόνι στον τελικό που δεν είχε το ίδιο resume αλλά σίγουρα πολύ μεγαλύτερο από τις άλλες θα τη σεβόταν αρκετοί ώστε να κερδίσει. Ή έστω αν δεν την σέβονταν στη χειρότερη θα το έδιναν στο outsider που επιβίωσε (Μίσελ) Δεν θα το μάθουμε πότε ότι και αν δηλώνει ο ένας και ο άλλος στο podcast του Cesternino και εν τέλει καλύτερα, αφού το αποτέλεσμα ήταν το καλύτερο δυνατό που θα μπορούσε.

Η ουσία είναι ότι το EoE πρέπει να πεθάνει, αλλά φοβάμαι ότι πρέπει να φάμε στη μάπα ακόμα 3-4 νικητές τύπου Chris Underwood για να πάρει πρέφα η παραγωγή ότι είναι η μεγαλύτερη μαλακία που έχουν σκεφτεί ποτέ.

nwosu
15 Μαΐου 2020, 08:50
Σάρα και Τόνυ πρέπει να είναι το αγαπημένο μου δίδυμο έβερ και τώρα θέλω να τους δω στο Amazing Race!

Ναι!!!

Όσοι βλέπετε συνεντεύξεις, ακούτε podcasts κλπ αν θέλετε ποστάρετε εδώ τίποτα λινκ.

Εxit interviews απ'τον Rob Cesternino:
https://robhasawebsite.com/survivor40-finale-exit-interviews-tony-vlachos-natalie-anderson-michele-fitzgerald-sarah-lacina-ben-driebergen-denise-stapley/

(δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν σπόιλερς για το Survivor)
Yπάρχουν περιπτώσεις που έχει γίνει leak ολόκληρη η σεζόν πχ Νicaragua, HvV, BvW. Λίγα να πει ο ένας, λίγα ο άλλος... δε θέλει και πολύ να ενωθούν τα κομμάτια. Κι όσο κι αν θες να τα αποφύγεις, μπορείς να φας spoilers από ένα comment στο reddit ή στο youtube ή στα comments από κάποιο podcast. Οπότε σταμάτησα μαχαίρι να επισκέπτομαι τέτοια μέρη κατά τη διάρκεια της σεζόν.

Stinkfist
15 Μαΐου 2020, 10:46
Finale

Εμένα μου έκανε εντύπωση η ατάκα που είπε στο TC που έγινε το blindside της Σόφι. Πως όποιος κάνει το απόλυτο blindside έχει το δικαίωμα να λέει πως είναι ο καλύτερος παίχτης. 10 λεπτά αργότερα έβαζε στον Τόνυ τις φωνές και το επόμενο πρωί τον είχε κιόλας συγχωρέσει και βάζανε σε εφαρμογή το spy nest. :giggle: Βέβαια τότε πίστευα ότι κάποια στιγμή θα αποχωρούσε ο Τόνυ και το blindside της Σόφι δε θα είχε ιδιαίτερη σημασία. Πού να φανταζόμουνα ότι το editing ήταν τόσο ξεκάθαρο.

Μετά το blindside της Σόφι το είχα καταλάβει ότι θα φτάσει ψηλά, δεν ήμουν σίγουρος αν θα πάει τελικό (άρα θα κερδίσει) ή αν φύγει στους 4 ή στους 5, αλλά ήμουν σίγουρος ότι δεν θα αποχωρήσει άμεσα γιατί κανένας άλλος παίκτης δεν είχε δυνατό edit για να κουβαλήσει την σεζόν. Τα edits της Σάρα και του Τζέρεμι είχαν σοβαρές σκιές σ' αυτό το επεισόδιο. Η Κιμ ήταν περίπου ανύπαρκτη. Αν κέρδιζαν αυτοί οι παίκτες, τα edit τους θα ήταν διαφορετικά, κάποια πράγματα θα τα έδειχναν αλλιώς.
Μεγάλη κίνηση κατά της Σόφι, αφού όταν άλλαξαν στρατόπεδο Κιμ και Ντενίς αν έφευγε ο Τζέρεμι θα δημιουργούνταν μία μεγάλη συμμαχία 7 ατόμων με τον Τόνυ και τον Νικ (και Μπεν σε δεύτερο βαθμό) να είναι ουσιαστικά χαμένοι από χέρι. Η Σόφι έπαιξε πολύ καλά και παίζει να κέρδιζε σ' αυτό το σενάριο αφού θα ήταν τοποθετημένη εξαιρετικά με Σάρα, Κιμ, Μπεν, είχε idol και ήταν καλή στις δοκιμασίες.

Post-merge το παιχνίδι του ήταν καρμπόν από Cagayan. Το είπε και ο ίδιος... έφτασε η ώρα να κάνω flip-flop. Πετσόκοψε την Σόφι και την Κιμ με παρόμοιο τρόπο που ξεφορτώθηκε LJ και Τζέφρα. Χρησιμοποίησε άτομα εκτός της συμμαχίας του όπως τον Τζέρεμι και τη Μισέλ με τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποίησε τον Σπένσερ και την Τάσα. Τελευταία στιγμή πριν το ΤC έδινε εντολές στα στρατιωτάκια του... τον Νικ και τον Μπεν, όπως έκανε και με τον Γου. Έκανε blindside κρατώντας το μυστικό από τη Σάρα, όπως είχε αφήσει στην απ'έξω και την Τρις. Και η Νάταλι ήταν η σπασίκλω που παραλίγο να του κοστίσει τη νίκη όπως η Κας!

Όπως είπε ο Spencer στο Cagayan ο Τόνυ δεν κοιμόταν ποτέ, φαίνεται ότι και τώρα το ίδιο έκανε. Γι' αυτό μ' αρέσει ο Τόνυ ως παίκτης, το φλιπ φλόπινγκ -αλλά έχοντας εμπιστοοσύνη σε 1,2 παίκτες- είναι η πιο εντυπωσιακή στρατηγική για να την βλέπεις, η πιο δύσκολη και η πιο επικίνδυνη, αλλά παίκτες σαν τον Τόνυ δεν μπορούν να κερδίσουν αλλιώς.

Stinkfist
15 Μαΐου 2020, 11:07
Αυτό που δεν θα μάθουμε πότε στα αλήθεια είναι τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε obvious pick στον τελικό. Sure κάποιοι jurors θα πουν τι "θα ψήφιζα αν" 6 μήνες μετά και έχοντας δει τη σεζόν, αλλά όπως έχω ξαναπεί αυτά για μένα είναι κολοκύθια τούμπανα και καθόλου ενδεικτικά του τι θα ψήφιζαν σε πραγματικές συνθήκες νησιού. Θέλω να πιστεύω πως αν ήταν η Σάρα αντί του Τόνι στον τελικό που δεν είχε το ίδιο resume αλλά σίγουρα πολύ μεγαλύτερο από τις άλλες θα τη σεβόταν αρκετοί ώστε να κερδίσει. Ή έστω αν δεν την σέβονταν στη χειρότερη θα το έδιναν στο outsider που επιβίωσε (Μίσελ) Δεν θα το μάθουμε πότε ότι και αν δηλώνει ο ένας και ο άλλος στο podcast του Cesternino και εν τέλει καλύτερα, αφού το αποτέλεσμα ήταν το καλύτερο δυνατό που θα μπορούσε.

Όπως είπε ο Boston Rob στο τελικό συμβούλιο, η Νάταλι δεν έπαιξε και πολύ καλά social στο eoe. Ήταν κοντά με κάποια άτομα (αυτούς που την ψήφισαν) αλλά με τους υπόλοιπους είχε απόσταση. Θα κέρδιζε η Σάρα στον τελικό με παρόμοιο τρόπο, φαίνεται ότι παίκτες όπως ο Ρομπ, η Άμπερ, η Ντάνι, ο Γουέντελ, ο Άνταμ, ο Γιούλ, η Σόφι, η Κιμ, η Ντενίς, ο Νικ, ο Μπεν, ο ίδιος ο Τόνυ, δεν είχαν λόγο να ψηφίσουν την Νάταλι.
Ίσως να κέρδιζε η Νάταλι αν είχε μαζί της Μπεν και Ντενίς στον τελικό.

Rob13
21 Μαΐου 2020, 20:28
ο probst μαλλον επηρεαστηκε απο τον κορονοιο τι καλυτερη σεζον της ιστοριας? ουτε για αστειο,τουλαχιστον σωθηκε στο τελος με την παναξια νικη του τονι..τελικα ολα γινονται για καποιο λογο αν δεν ειχε κανει τα τρελα του την δευτερη φορα που επαιξε δεν θα ειχε καμια ελπιδα στο φετινο..απο οτι καταλαβα ειναι ευχαριστημενοι απο το eoe οποτε θα το φαμε παλι στην μαπα

joel_barris
21 Μαΐου 2020, 23:15
Δεν ξέρω εγώ απόλαυσα την σεζόν τρομερά. Παρόλο που το πρόσφατο run S35-39 με έκανε να ψίλο-παρατήσω το Survivor για πρώτη φόρα μετά από τα σκοτεινά χρόνια της Nicaragua και του Redemption Island, αυτή η σεζόν ήταν ότι χρειαζόμουν για να μου θυμίσει γιατί έχω δει 38.5 σεζόν από αυτό to show. Ξάναβλέποντας διάφορα highlights έχω πολλά να πω.

Όπως έχουμε πει το EoE πρέπει να πεθάνει αλλά εν τέλει ξέροντας ότι όντως αυτή τη φορά δεν χάλασε το endgame της σεζόν δεν νομίζω ότι αφαίρεσε κάτι από το main παιχνίδι. Ξανάβλεποντας σκηνές είναι ακόμα πιο πασιφανές ότι Romber, Parv και Tyson είχαν πολλαπλάσιο screentime από όλους τους άλλους μαζί εκτός της Nat που εν τέλει κατέληξε runner up. Όλο το experience του EoE ήταν από τη δική τους οπτική γιατί η παραγωγή ήξερε ότι δεν πρόκειται να ξαναπαίξουν.

Όλα αυτά τα χρόνια που περίμενα αυτή τη σεζόν ήταν κυρίως γιατί θα ήταν η ΜΙΑ ευκαιρία όλων αυτών που στην πορεία έγιναν τόσο πολυδιαφησμένοι legends να παίξουν ξανά με ίσους όρους χωρίς η τεραστία φήμη τους να τους κάνει αυτόματο disqualify για τη νίκη. Αλλά όπως αποδείχθηκε από ένα level φήμης και πάνω απλά δεν υπάρχει επί ίσοις όροις πλέον ακόμα και σε all winners cast. Παρόλο που όλοι οι υπόλοιποι ήταν διατεθειμένοι να ρίξουν μια-δύο easy votes στην αρχή αυτά τα 4-5 ονόματα δεν έφυγαν πότε από το μυαλό κανενός μέχρι που ήταν όλοι εκτός. Και το καταλαβαίνω, ακόμα και αν βγάλει πολλούς νέους εντυπωσιακούς παίκτες και νικητές στη συνέχεια του Survivor, δεν υπάρχει μελλοντική σεζόν που αυτοί οι pro-Heroes vs Villains legends δεν θα ήταν και πάλι οι τεραστιότεροι στόχοι. Και πάλι θα ήταν οι 5-6 timers που όλο το υπόλοιπο καστ θαύμαζε πολύ πριν παίξει καν survivor, και πάλι θα ήταν το εξώφυλλο της ιστορίας του παιχνιδιού.

Στο οποίο εξώφυλλο μπαίνει δικαιωματικά ο Tony, για μένα πιο ψηλά από οποιονδήποτε άλλο. Ήταν ο καλύτερος και στις δύο σεζόν που κέρδισε με τόσο εμφατικό και ταυτόχρονα entertaining τρόπο που για μένα δεν υπάρχει καν debate πλέον. Και τη δεύτερη φόρα το έκανε με ακόμα μεγαλύτερο στόχο πάνω του και απέναντι σε ασύγκριτα μεγαλύτερο ανταγωνισμό. Αδιανόητα πράγματα. Αλλά πιο πολύ μου άρεσε το πως κορυφώθηκε και έκλεισε το Cops R' Us, ίσως το κορυφαίο multi-season arc στην ιστορία του παιχνιδιού. Και για αυτό αξίζει αρκετό από το credit και η officer Sarah (πλέον σκέτο Lacina).

Φυσικά δεν θεωρώ ότι ήταν εξίσου καλή με τον Tony (no one is) και είχε ένα-δύο bad calls όπως με το idol της Natalie, αλλά as far as losing games go για μένα είναι εκεί ψηλά με τα καλύτερα. Νομίζω πως με εντυπωσίασε περισσότερο αυτή τη φορά και από την ήδη εντυπωσιακή νίκη της. Και το φανταστικό social game της ήταν από τους κύριους λόγους που οι υπόλοιποι δεν έσπασαν πότε το cops r' us. Αν η Sarah ήταν η obvious plus one vote του Tony, θα ήταν ο αυτόματος στόχος όλες τις φορές που αυτός ήταν immune. Αλλά όλοι αυτοί που έβλεπαν ότι το Tony-Sarah είναι ένα πασιφανές power-couple και θεωρούσαν την ίδια την Sara big threat, με κάποιο τρόπο δεν στρεφόταν προς αυτήν όλες τις φόρες που ο Tony δεν ήταν option. That's Game. Ειλικρινά πιστεύω ότι με τον καιρό αυτό το losing game θα την ανεβάσει ακόμα περισσότερο στα μάτια του κόσμου απ ότι το winning game της και για ένα άλλο λόγο. Το μεγαλύτερο σκάλωμα με το Game Changers ήταν ότι έπαιξε ένα φανταστικό bigmovez παιχνίδι αλλά η ίδια ήταν κάπως flat και όχι αρκετά ενδιαφέρουσα τηλεοπτικά μιλώντας.

Ενώ εδώ ήταν παρά πολλή fun to watch και σε αυτό μεγάλο μερίδιο έχει ο Tony. Λύθηκε σίγουρα και η ίδια μετά τη νίκη της αλλά ήταν ο Tony και όλα τα αμέτρητα αναίτια ξεκαρδιστικά stunts που την συμπεριέλαβε. Γιατί πέρα από στρατηγικές και νίκες αυτό είναι που ξεχωρίζει τον Tony από οποιονδήποτε άλλο. Κάνει τους πάντες και τα πάντα πολύ πιο exciting και διασκεδαστικά απλά με το πως κινείται, πως παίζει, πως μεταδίδει μια ενεργεία ασταμάτητη. Μια σεζόν που ο Tony φτάνει μακριά δεν γίνεται να μην είναι γεμάτη πυροτεχνήματα. Σε αυτό τον τομέα και αν δεν υπάρχει δεύτερος.

Στο φινάλε δεν ξέρω που ακριβώς κατατάσσω τη σεζόν. Είναι σίγουρα εκεί ψηλά απλά επειδή την κέρδισε ο Tony με τον τρόπο που την κέρδισε, αλλά δεν ξέρω αν θα έλεγα ότι ήταν η κορυφαία μιας και υπήρχε το διαρκές άγχος μέχρι και την τελευταία στιγμή ότι το EoE θα τα γ@μήσει όλα. Ίσως σε rewatch να είναι ακόμα καλύτερη ή η καλύτερη αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι αυτόματα η πιο ιστορική. Δεν υπήρχε κανένας που να αγνοήθηκε από το edit και ακόμα και το designated Clown edit του Adam ήταν πολύ περισσότερο “A for trying kid” παρά “χαχα την πάτησες”. Υπάρχει αρκετό respect to spread around από τους editors προς όλο το καστ, και μετά από τόσες γκρίνιες (και δικές μου) για τον τάδε η την τάδε που ήταν κωλόφαρδοι ή άσχετοι νομίζω ΄όλοι το άξιζαν.

Προσωπικά σκέφτομαι πως αν βάλεις σε μια τυχαία original season την Dany ή τον Adam ή την Michelle ή όποιον άλλο θεωρεί ο καθένας unworthy θα ήταν στη χειρότερη ο 5ος-6ος καλύτερος παίκτης σε αυτή. Αν αυτό είναι το bottom tier του καστ καταλαβαίνει κανείς το αδιανόητα μεγαλύτερο επίπεδο που είχε αυτή η σεζόν και δεδομένου ότι δύσκολα θα υπάρξει άλλη all winner season δεν βλέπω πως μπορεί να ξαναυπάρξει σεζόν με τόσο star power τηλεοπτικά και στρατηγικά μιλώντας. Όποτε ας το απολαύσουμε σαν ένα τύπου series finale για όλο αυτό που είναι το Survivor είκοσι χρόνια. Η παλιά φρουρά χαιρέτησε και η καινούρια τύπου Kim, Tony, Sarah, Jeremy δεν θα έχει Rob και Sandra πλέον να κρυφτεί έστω για λίγο από πίσω τους, όποτε θεωρώ και αρκετοί από τους πιο “νέους” δεν θα ξαναπαίξουν. Φυσικά το survivor συνεχίζεται, κάποιοι θα το προσπαθήσουν, ο Tony και η Sarah μοιάζουν με τους τύπους που θα ξηθούνε λίγο σε μερικά χρόνια να γυρίσουν και ας είναι first boots. Αλλά ως τότε και δεδομένου ότι λόγω COVID-19 το show θα έχει μεγάλο break, αυτή η σεζόν ήταν ένα υπέροχο series finale.

drapetisgal7
12 Σεπτεμβρίου 2020, 18:53
Survivor Season 41 Filming Postponed Until Spring, to Air Fall 2021 (Report) (https://tvline.com/2020/09/12/survivor-filming-postponed-season-41-spring-2021/)

drapetisgal7
16 Σεπτεμβρίου 2020, 02:05
‘Survivor’: CBS Explores Options To Get Reality Adventure Series Back Into Production Safely (https://deadline.com/2020/09/survivor-cbs-options-production-safety-1234577568/)

drapetisgal7
22 Μαρτίου 2021, 21:25
‘Survivor’ Heads Back Into Production In Fiji To Shoot Season 41 (https://deadline.com/2021/03/survivor-season-41-back-in-production-fiji-cbs-1234719349/)