PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Westworld 3x05 - Genre

GTVSBot
13 Απριλίου 2020, 04:00
Σειρά : Westworld
Σαιζόν : 3
Επεισόδιο : 5
Τίτλος : Genre

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 12/04/2020

johny f
14 Απριλίου 2020, 01:23
Οκ δε λεω ενδιαφερον επισοδειο και με ενα καρο εξελιξεις,οπως και μια ενδιαφερουσα παρουσιαση του παρελθοντος του Σερακ,της δημιουργιας του Ροβοαμ και της διαμορφωσης και του ελεγχου του συχρονου κοσμου απ'το Σερακ,απ'την αλλη στο παρον οσο ευγενης και να ειναι ο σκοπος της Ντολορες,(με το ηθικο βεβαια διλημα του αν πρεπει να ξερει καποιος το μελλον του ακομα κι αν το ξερει μια παντοδυναμη Τ.Ν. και πως θα διαχειριστει τη γνωση αυτων των δυο πραγματων δηλαδη και τον ελεγχο της πορειας της ζωης του και τη γνωση του πιο πιθανου μελλοντος), και οσο εφευρετικη και να ειναι η Ντολορες,η ευκολια και η ανεση με την οποια καταφερνει ο,τι θελει μεχρι τωρα εναντιον του παρουσιαζομενου κατα τα αλλα ως παντοδυναμου Σερακ ειναι η αχειλιος πτερνα του επισοδειου και της σεζον μεχρι στιγμης.

tasoskratos
16 Απριλίου 2020, 11:57
3 επεισόδια πριν το μεγάλο φινάλε και κάπου εδώ θα ήθελα να τραβήξουμε μια γραμμή.
Η Ντολόρες, η Μέιβ, οι οικοδεσπότες, οι επισκέπτες, ο Μπερνάρ, ο Φορντ, ο άντρας με τα μαύρα, μετά ήρθε η άλλη η μαμάω και δέρνω, η μαυρούλα ως επικεφαλής της εταιρίας και ξέραμε ότι επιθυμά τω ν οικοδεσποτών ήταν να βγουν έξω.
Βγαίνουμε έξω και βλέπουμε έναν περίεργο κόσμο, πολύ πιο εξελιγμένο από τον δικό μας και νέα αφεντικά τελικά εγώ έχασα την ιεραρχία.
Είναι όμως κι άλλα δεδομένα που μπήκαν στο παιχνίδι και για μένα μπήκαν πολύ ξαφνικά! Φτάσαμε σε ένα σημείο όπου τελικά και αν κατάλαβα καλά, ο Σέρακ με τον αδελφό του φτιάχνουν το Ροβοάμ, διότι αφού έγινε μπάχαλο έπρεπε να πάρουν το έλεγχο αυτοί με όλα τα δεδομένα, όλων των κατοίκων να περνάνε από κόσκινο. ¨οχι και πολύ μακριά από τηνπραγματικότητα θα έλεγα αφού με τα social media τους τα έχουμε δώσει όλα στο πιάτο!
Άρα λοιπόν και πάλι εάν κατάλαβα καλά, η Ντολόρες (που ναι ρε Τζόνυ πολύ εύκολα βγήκε παγανιά) θέλει να τους καταστρέψει και, να επιτρέψει σε έναν διαφορετικό κόσμο του τομέα 16 που έχει φτιαχτεί και κάποιος εχει το κλειδί?
Αυτός είναι σκοπός της?
Το westworld και τα λοιπά όμως γιατί φτιάχτηκαν? Για να μελετηθεί ο άνθρωπος και συμπεριφορά του σε ιδιαίτερες συνθήκες, αλλά οι οικοδεσπότες βέβαια αναπτύχτηκαν κλπ κλπ...
Ποιό είναι το νόημα σε όλα αυτά?
Εκεί που κάτι άρχισα να καταλαβαίνω, δηλαδή τι ήθελε να μας πει ο Νόλαν και η άλλη κυριούλα, τώρα το΄χασα!
μελετούσα κάθε λέξη του Αντονι Χόπκινς, τον είδα να έχει φτιάξει και τον κλώνο του σε μικρή ηλικία και, όπως σωστά είπε ο Τόνι, μέσα τι γίνεται? Λογικά, εάν υάρχει μία γραμμική λογική, το μέσα γενικώς το αφήνουμε στην άκρη και περιμένουμε να δούμε τον τομέα 16?
Κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί:)

t0ny3
16 Απριλίου 2020, 13:35
Αρχικα να πω πως καθε Δευτερα παρακολουθω καθηλωμενος τα επεισοδια και το Westworld ειναι απο τις αγαπημενες μου σειρες.

Παμε λοιπον σε μερικες παρατηρησεις. Ειναι γεγονος πως κι εγω ξαφνιαστηκα με την αναπτυγμενη τεχνολογια του real world της σειρας και το ποσο φουτουριστικος ειναι. Το φετινο setting θυμιζει περισσοτερο Person of Interest με το Rehoboam ως ενα εναλλακτικο The Machine. Εδω λοιπον μπαινει το ερωτημα, ποιος ηταν ο λογος που χτιστηκαν τα παρκα εφοσον τα δεδομενα τα ειχαν κανει extract απο το Rehoboam και ο ηδη υπαρχον κοσμος ειναι πολυ high tech. Το πιο πιθανο ειναι για πειραματισμους, αλλα πλεον δεν βγαζει το ιδιο νοημα τουλαχιστον ετσι οπως το ειχα στο μυαλο μου τις προηγουμενες δυο σεζον. Δηλαδη καπως με μπερδεψε το sotry του Serac, γιατι μας βγαζει εντελως εκτος πορειας με τα οσα ξεραμε για Dellos και hosts. Γενικα θεωρω πως εχει γινει στροφη 180 μοιρων και αποπροσανατολισμος της ιστοριας. Αισθανομαι σαν να βλεπω αλλη σειρα, αφου δεν ασχολουμαστε καθολου με τα παρκα πλεον. Δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο, αφου η σειρα μας εχει συνηθισει οπως και με τη δευτερη σεζον, οτι ξερει να υποστηριζει μεγαλες αλλαγες.

Θα συνφωνησω ομως πως η φετινη χρησιμοποιηση της Dolores ως Terminator χανει απο την αισθητικη της σειρας.

blackys88b
16 Απριλίου 2020, 22:46
εγω μπορω να πω οτι ειναι απο τις σειρες που απολαμβανω οσο τιποτα.!!! δεν ξερω τι πινουν οι δημιουργοι και δεν μας δινουν αλλα μου κρατα το ενδιαφερον σε ολο το επεισοδιο.!! να δουμε πως θα εξελιχθει η σχεση της Ντολ και του Aaron "i didn't got his name yet" Paul

ATHENA1971
20 Απριλίου 2020, 17:48
Γαματο επεισόδιο. Speechless.
Πολύ πλάκα το φτιάξιμο του κέιλεμπ, καθόλου πλάκα ό,τι ακολούθησε. Σαν να έβλεπε ταινία :D Όταν μπήκαν στο σταθμό, έπαιζε τραγούδι από το trainspotting!
Παιδιά, τα πάρκα έγιναν πολλά χρόνια πριν το roboham και ο Σεράκ ήθελε τα δεδομένα από τους επισκέπτες ώστε να συμπληρώσει τα δεδομένα του. Όσο αφορά εμένα, τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν με τον μπερναρντ και τον φορντ έχουν γίνει πολύ καιρό πριν και είμαστε πλέον στο μακρινό μέλλον. Έτσι το έχω φτιάξει στο μυαλό μου.
Όντως, Person of Interest.

greekie
30 Απριλίου 2020, 18:16
Φοβερό επεισόδιο που ανέπτυξε πλήρως την προϊστορία και το πως φτάσαμε εδώ που φτάσαμε στη σειρά. Το τριπαρισμα του Jesse χρησιμοποιήθηκε στο κατάλληλο επεισόδιο και περιμένω να δω και το self revelation που επίκειται.

Τα πάρκα έκαναν ανάλυση όχι μόνο των hosts αλλά και των εκατομυρίων επισκεπτών όπως γνωρίζαμε ήδη, ο Σεράκ αγόρασε όλα αυτά τα δεδομένα τα έβαλε στο σύστημα και ουσιαστικά το εκπαίδευσε να κάνει future projections για όλους και για όλα.
Τρομερά ενδιαφέρουσα ιδέα για να την βλέπεις στην τηλεόραση όχι τόσο για να τη ζεις για να πω την αλήθεια.
Θέλω να δω τη χρησιμότητα του Μπέρναρντ στο σχέδιο της Ντολόρες.