• Οι νικητές των Όσκαρ 2019

      Το Bohemian Rhapsody κατάφερε να φύγει με τα περισσότερα Βραβεία Όσκαρ στην 91η απονομή της Αμερικανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου που έλαβε χώρα στο Dolby Theatre του Λος Άντζελες τα ξημερώματα. Η βιογραφική ταινία του Freddie Mercury κέρδισε 4 χρυσά αγαλματίδια (Ά Ανδρικού, Μοντάζ, Μίξη ήχου και Ηχητικό Μοντάζ) ενώ από τρία απέσπασαν τα Black Panther, Green Book και Roma.


      Η λίστα με τους νικητές:

      Best Picture

      "Black Panther"
      "BlacKkKlansman"
      "Bohemian Rhapsody"
      "The Favourite"
      "Green Book" (WINNER)
      "Roma"
      "A Star Is Born"
      "Vice"

      Director

      Spike Lee, "BlacKkKlansman"
      Pawel Pawlikowski, "Cold War"
      Yorgos Lanthimos, "The Favourite"
      Alfonso Cuaron, "Roma" (WINNER)
      Adam McKay, "Vice"

      Lead Actress

      Yalitza Aparicio, "Roma"
      Glenn Close, "The Wife"
      Olivia Colman, "The Favourite" (WINNER)
      Lady Gaga, "A Star Is Born"
      Melissa McCarthy, "Can You Ever Forgive Me?"

      Lead Actor

      Christian Bale, "Vice"
      Bradley Cooper, "A Star Is Born"
      Willem Dafoe, "At Eternity’s Gate"
      Rami Malek, "Bohemian Rhapsody" (WINNER)
      Viggo Mortensen, "Green Book"

      Original Song

      "All The Stars" from "Black Panther" by Kendrick Lamar, SZA
      "I’ll Fight" from "RBG" by Diane Warren, Jennifer Hudson
      "The Place Where Lost Things Go" from "Mary Poppins Returns" by Marc Shaiman, Scott Wittman
      "Shallow" from "A Star Is Born" by Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt and Benjamin Rice (WINNER)
      "When A Cowboy Trades His Spurs For Wings" from "The Ballad of Buster Scruggs" by David Rawlings and Gillian Welch

      Original Score

      "BlacKkKlansman," Terence Blanchard
      "Black Panther," Ludwig Goransson (WINNER)
      "If Beale Street Could Talk," Nicholas Britell
      "Isle of Dogs," Alexandre Desplat
      "Mary Poppins Returns," Marc Shaiman, Scott Wittman

      Adapted Screenplay

      "The Ballad of Buster Scruggs," Joel Coen , Ethan Coen
      "BlacKkKlansman," Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee (WINNER)
      "Can You Ever Forgive Me?," Nicole Holofcener and Jeff Whitty
      "If Beale Street Could Talk," Barry Jenkins
      "A Star Is Born," Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters

      Original Screenplay

      "The Favourite," Deborah Davis, Tony McNamara
      "First Reformed," Paul Schrader
      "Green Book," Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly (WINNER)
      "Roma," Alfonso Cuaron
      "Vice," Adam McKay

      Live Action Short Film

      "Detainment," Vincent Lambe
      "Fauve," Jeremy Comte
      "Marguerite," Marianne Farley
      "Mother," Rodrigo Sorogoyen
      "Skin," Guy Nattiv (WINNER)

      Visual Effects

      "Avengers: Infinity War"
      "Christopher Robin"
      "First Man" (WINNER)
      "Ready Player One"
      "Solo: A Star Wars Story"

      Documentary Short Subject

      "Black Sheep," Ed Perkins
      "End Game," Rob Epstein, Jeffrey Friedman
      "Lifeboat," Skye Fitzgerald
      "A Night at the Garden," Marshall Curry
      "Period. End of Sentence.," Rayka Zehtabchi (WINNER)

      Animated Short

      "Animal Behaviour," Alison Snowden, David Fine
      "Bao," Domee Shi (WINNER)
      "Late Afternoon," Louise Bagnall
      "One Small Step," Andrew Chesworth, Bobby Pontillas
      "Weekends," Trevor Jimenez

      Animated Feature

      "Incredibles 2," Brad Bird
      "Isle of Dogs," Wes Anderson
      "Mirai," Mamoru Hosoda
      "Ralph Breaks the Internet," Rich Moore, Phil Johnston
      "Spider-Man: Into the Spider-Verse," Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman (WINNER)

      Supporting Actor

      Mahershala Ali, "Green Book" (WINNER)
      Adam Driver, "BlacKkKlansman"
      Sam Elliott, "A Star Is Born"
      Richard E. Grant, "Can You Ever Forgive Me?"
      Sam Rockwell, "Vice"

      Film Editing

      "BlacKkKlansman," Barry Alexander Brown
      "Bohemian Rhapsody," John Ottman (WINNER)
      "Green Book," Patrick J. Don Vito
      "The Favourite," Yorgos Mavropsaridis
      "Vice," Hank Corwin

      Foreign Language Film

      "Capernaum" (Lebanon)
      "Cold War" (Poland)
      "Never Look Away" (Germany)
      "Roma" (Mexico) (WINNER)
      "Shoplifters" (Japan)

      Sound Mixing

      "Black Panther," Steve Boeddeker, Brandon Proctor and Peter Devlin
      "Bohemian Rhapsody," Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali (WINNER)
      "First Man," Jon Taylor, Frank A. Montano, Ai-Ling Lee and Mary H. Ellis
      "Roma," Skip Lievsay, Craig Henighan and Jose Antonio Garcia
      "A Star Is Born," Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder and Steve Morrow

      Sound Editing

      "Black Panther," Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker
      "Bohemian Rhapsody," John Warhurst (WINNER)
      "First Man," Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan
      "A Quiet Place," Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
      "Roma," Sergio Diaz, Skip Lievsay

      Cinematography

      "Cold War," Lukasz Zal
      "The Favourite," Robbie Ryan
      "Never Look Away," Caleb Deschanel
      "Roma," Alfonso Cuaron (WINNER)
      "A Star Is Born," Matthew Libatique

      Production Design

      "Black Panther," Hannah Beachler (WINNER)
      "First Man," Nathan Crowley, Kathy Lucas
      "The Favourite," Fiona Crombie, Alice Felton
      "Mary Poppins Returns," John Myhre, Gordon Sim
      "Roma," Eugenio Caballero, BÑrbara Enrı́quez

      Costume Design

      "The Ballad of Buster Scruggs," Mary Zophres
      "Black Panther," Ruth E. Carter (WINNER)
      "The Favourite," Sandy Powell
      "Mary Poppins Returns," Sandy Powell
      "Mary Queen of Scots," Alexandra Byrne

      Makeup and Hairstyling

      "Border," Goran Lundstrom and Pamela Goldammer
      "Mary Queen of Scots," Jenny Shircore, Marc Pilcher and Jessica Brooks
      "Vice," Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia Dehaney (WINNER)

      Documentary Feature

      "Free Solo," Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi (WINNER)
      "Hale County This Morning, This Evening," RaMell Ross
      "Minding the Gap," Bing Liu
      "Of Fathers and Sons," Talal Derki
      "RBG," Betsy West, Julie Cohen

      Supporting Actress

      Amy Adams, "Vice"
      Marina de Tavira, "Roma"
      Regina King, "If Beale Street Could Talk" (WINNER)
      Emma Stone, "The Favourite"
      Rachel Weisz, "The Favourite"
      Σχόλια 7 Σχόλια
      1. Το Avatar του/της solonlakis
        solonlakis -
        Η μοναδική ταινία του Λάνθιμου που μου άρεσε κέρδισε όσκαρ! Τελικά είχα δίκιο για όλες τις άλλες!
      1. Το Avatar του/της drapetisgal7
        drapetisgal7 -
        Lady Gaga, Bradley Cooper - Shallow (From A Star Is Born/Live From The Oscars)

    • Reviews Ταινιών

      Από Έρωτα (2014) Ηalloween (2018) Avengers-Infinity War (2018) Tomb Raider (2018) Black Panther (2018)
    • Μέλη: 198,986
      Θέματα: 68,735
      Δημοσιεύσεις: 1,168,498
      Συνδεδεμένοι Χρήστες: 113
      Νεότερο Μέλος: NatalieMac
    join us
    style
    switch to fluid
    vBulletin & Site Copyright