Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 11

Θέμα: Frasier

TV Maniac Το Avatar του/της spermi
    Likes / Thanks

Post Frasier

Τι γίνεται όταν βρεθούν στο ίδιο show, ένας ψυχολόγος με τάσεις μεγαλείου, ο υποχόνδριος αδερφός του(επίσης ψυχολόγος), ο έξω καρδιά πατέρας του, μια φυσιοθεραπεύτρια–μέντιουμ, μια σεξομανής ραδιοφωνική παραγωγός και ένα τερριέρ; Πολύ απλά, 11 σεζόν ασταμάτητου γέλιου.
    Το show είναι spinoff του Cheers και ακολουθεί τη ζωή του Dr. Frasier Crane, ενός ψυχολόγου που μετακομίζει από τη Βοστόνη στο Σηάτλ για να κάνει το δικό του ραδιοφωνικό show. Αναγκάζεται όμως να συζήσει με τον πατέρα του Martin, πρώην αστυνομικό, ο οποίος αναγκάστηκε να βγει στη σύνταξη επειδή δέχτηκε σφαίρα εν ώρα υπηρεσίας. Θα έρθει να μείνει μαζί τους, επίσης μια εκκεντρική φυσιοθεραπεύτρια από το Μάντσεστερ, η Daphne Moon, για να φροντίζει τον Martin. Φυσικά μαζί με τον Martin πάει πακέτο το πιο συμπαθητικό σκυλί της τηλεόρασης ο Eddie, ο οποίος θα κάνει τη ζωή του Frasier ακόμα χειρότερη. Μέσα σε όλο αυτό τον πανικό έρχεται να προστεθεί ο Niles Crane, αδερφός του Frasier, επίσης ψυχολόγος και ο καλύτερος φίλος του Frasier.
    Σε έναν ραδιοφωνικό σταθμό με talk show μόνο, είναι σίγουρο ότι θα συναντήσουμε πολλούς ενδιαφέρον χαρακτήρες, με αποκορύφωση τον Bob Bulldog Briscoe. Έναν εκκεντρικό αθλητικογράφο-σχολιαστή-σεξιστή. Τον Gil Chesterton, έναν ιδιόρρυθμο κριτικό γαστρονομίας, τη Bebe Glazer, ο διάβολος μεταμφιεσμένος σε μάνατζερ και πολλοί άλλοι ανά τις σεζόν.

Το χιούμορ του Frasier είναι μοναδικό, καθώς προσεγγίζει τα πάντα με ένα ψυχαναλυτικό φίλτρο, ακόμα και τα πιο απλά πράγματα. Συνδυάζει το καλό και ακριβό κρασί, το χαβιάρι και τα πολυτελή γεύματα, με τη φθηνή μπίρα, τα πατατάκια και τη ζεστασιά μιας ξεσκισμένης, παλιάς πολυθρόνας.
    Το Frasier τελείωσε μετά από 11 σεζόν και κέρδισε 37 Emmys καταρρίπτοντας τα προηγούμενα ρεκόρ. Ο Kelsey Grammer έπαιξε τον ρόλο του Dr. Frasier Crane για 20 ολόκληρα χρόνια, σε τρεις διαφορετικές σειρές.
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι το Frasier είναι, μαζί με τo Friends, τα καλύτερα sitcom.

Cast:
    Kelsey Grammer ... Dr. Frasier Crane
    David Hyde Pierce ... Dr. Niles Crane
    John Mahoney ... Martin Crane
    Peri Gilpin ... Roz Doyle
    Jane Leeves ... Daphne Moon

Ratings/Links:
    : 8.4
    : 8.9
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την tonypapadovic; 6 Σεπτεμβρίου 2007 στις 14:14

TV Maniac Το Avatar του/της menes
    Likes / Thanks
    Συμφωνώ, το Frazier ήταν εξαιρετική σειρά. Είχα κατεβάσει και τις 11 σαιζόν αλλά πολλά επεισόδια είχαν τρομερά χάλια ποιότητα οπότε αναγκάστηκα να τα σβήσω. Ξέρεις τι γίνεται από υπότιτλους; Τότε δεν είχα ψαχτεί ιδιαίτερα καθώς θεωρούσα πως το Frazier είναι από τις εύκολες σειρές.
    "Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
    κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
    μα θεοί κι' όξαποδώ
    κει δεν είναι παρά δώ."

3. Thanks gartzo thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της spermi
    Likes / Thanks
    Iparxoun subs gia tis season 2,4,7.
    Oles tis ipoloipes tis eida xoris subs kai den eixa polla provlimata.
    Vevaia epidi to humour einai arketa ekleptismeno merikes fores de xoris subs de ta epiana me ti proti alla palevete imo.

TV Maniac Το Avatar του/της butterfly_
    Likes / Thanks
    Δεν το πιστευω, πριν λιγο καιρο εψαχνα να τη βρω η σειρα ειναι εκπληκτικη την εβλεπα στην τηλεοραση,απιστευτο χιουμορ,πολυ εξυπνη σειρα το λεω αυτο γιατι δυσκολα βλεπω κωμωδιες.
    Μπραβο για το review πολυ καλη επιλογη
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την butterfly_; 8 Σεπτεμβρίου 2007 στις 03:03

Πώς τολμάς και νοσταλγείς, τσόγλανε.
    Γιάννης Αγγελάκας

TV Master
    Likes / Thanks
    έχω δει αρκετά επεισόδια της σειράς την εποχή που ήμουν φοιτητής και ξενυχτούσα, και την έβαζε το μέγκα κατά τις 4 το πρωί!
    Σειρά με καλό χιούμορ και αρκετό γέλιο, αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κάποιος μαζί της....
    Πίστευε και μη Ερεύνα...
    Ψήφιζε και μη Ερεύνα...

TV Maniac Το Avatar του/της menes
    Likes / Thanks
    Τελικά κατάφερα και τα βρήκα όλα τα επεισόδια σε DVD quality και άρχισα να το βλέπω από την αρχή. Είμαι στην 8η σαιζόν και έχω ρίξει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ γέλιο. Θεωρείται αν όχι η κορυφαία sit-com μία από τις κορυφαίες και σίγουρα είναι το πλέον επιτυχημένο spin-off (του Cheers)

Και μερικά facts για τη σειρά:
    • Τα 37 κερδισμένα Έμμυ της σειράς είναι ακατάρρηπτο ρεκόρ
    • Ο Pierce προτάθηκε και τις 11 σαιζόν για Έμμυ (κερδίζοντας 4) το οποίο επίσης είναι ακατάληπτο ρεκόρ
    • Το show κέρδισε 5 συνεχόμενες χρονιές (από 1994-199 το Έμμυ καλύτερης κωμικής σειράς
    • Ο Grammer είναι ο μοναδικός μέχρι στιγμής που έχει προταθεί για έμμυ για τον ίδιο ρόλο σε τρεις διαφορετικές σειρές
    "Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
    κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
    μα θεοί κι' όξαποδώ
    κει δεν είναι παρά δώ."

8. Thanks spermi thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της thanasislost
    Likes / Thanks
    Ξεκαρδιστική κωμωδία!!!Μια απο τις καλύτερες όλων των εποχών...Ο Kesley Grammer εκπληκτικός στον ρόλο του αλλά όλο το cast δίνει ερμηνείες ζωής....Νομίζεις ότι παρακολουθείς θεατρική παράσταση μιας και οι ερμηνείες είναι τόσο ζωντανές που ξεκαρδίζεσαι...Επίσης και τα guests που είχε ανα καιρούς ανεβάζουν την σειρά....
    Το χίουμορ πανέξυπνο πολύ μπροστά απο την εποχή του...Για αυτό και είχε σαρώσει τα βραβεία έχοντας ρεκόρ στα EMMY σε μια πολύ δύσκολη εποχή με αντιπάλους τα επίσης μυθικά Seinfeld και Friends....
    Προσωπική άποψη απο την το λίγο που έχω δει,2 σεζόν ολόκληρες,ότι μαζί με το Seinfeld και το Arrested Development είναι ότι καλύτερο σε κωμωδία...

TV Guru! Το Avatar του/της great
    Likes / Thanks
    Δεν ήξερα ότι έχει τόσα πολλά βραβεία. Την έβλεπα μια εποχή που την είχε ο Alpha τα πρωινά. Ποτέ δεν με ενθουσίασε, δεν ξέρω βρήκα απαρχαιωμένο το χιούμορ ίσως εάν την έβλεπα τότε να μου άρεσε αλλά τώρα δεν μου προσέφερε τίποτα το καινούριο.

11. Likes tasoulis1980 liked this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της thanasislost
    Likes / Thanks
    Τόσο η 4η όσο και η 5η σεζόν είναι εξαιρετικές....Δεν έχω λόγια..Όλοι οι χαρακτήρες έχουν ενδιαφέρον...Έξυπνο χιούμορ που με κερδίζει παρά το γεγονός ότι είναι λιγάκι παλαιομοδίτικό..Έχει έναν κλασσικό τόνο που τονίζει κάθε ανθρώπινη συμπεριφορά με ένα πιο κωμικό τρόπο...

Moderator Το Avatar του/της t0ny3
    Likes / Thanks

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία