Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Αποτελέσματα 21 έως 27 από 27

Θέμα: Casablanca

TV Master Το Avatar του/της tarantino4ever
    Likes / Thanks
    EΠΟΣ!!!!!!!!

Thanks Grace_Kelly

2. Thanks Grace_Kelly thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της loty
    Likes / Thanks
    Ειναι απο τις καλυτερες ταινιες στην ιστορια του Κινηματογραφου.ΘΕΟΣ εδωο Μπογκαρτ!!!
    Μπραβο για το ωραιο σου review!

4. Thanks Grace_Kelly thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της joel_barris
    Likes / Thanks
    Καταρχήν ευχαριστώ για το εξαιρετικό review σου και για την επιλόγη της ταινίας.

Τώρα για τη Casablanca, τον Μπογκι και την Μπεργκμαν τα λόγια είναι περίττα δεν έχω να πώ κάτι πάραπανω σε αυτό το αριστούργημα.

Θα σταθώ μόνο στην ιστορία της δημιουργίας της ταινίας γιατί έχει ενδιαφέρον. Η ταινία ήταν σχεδιασμένη ως ένα β' διαλογής μελόδραμα από τη Warner από τα δεκάδες που γυρίζονταν τότε, ο Μπογκι και η Μπέργκμαν συμμετείχαν παρά τη θέληση τους έπειδη τους δέσμευαν τα συμβόλαια με την εταιρεία και θεωρούσαν ένα "τυπικό" μελόδραμα κατώτερο του βεληνεκούς τους, και το σενάριο και οι ατάκες γράφονταν και ξανάγραφονταν και άλλαζαν συνεχώς κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων.

Αλλά επειδή το πεπρωμένο είναι μεγάλο πράγμα, η β' διαλόγης ταινία της Warner έγινε το λαμπρότερο κόσμημα της ταινιοθήκης της, η αρπάχτη για τους Μπέργκμαν κ Μπόγκαρτ έγινε η ταινία που τους έκανε θρύλους της 7ης τέχνης, και το σενάριο που γράφτηκε σχέδον στο πόδι ψήφιστηκε (όπως αναφέρεις και στο review σου) το καλύτερο όλων των εποχών.

6. Thanks Grace_Kelly thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της carnation
    Likes / Thanks
    Αυτή κι αν είναι ταινιάρα!!!!!!Φοβερές σκηνές και κλασικές ατάκες!ευχαριστώ για το αφιέρωμα,10/10 σαφώς!

8. Thanks Grace_Kelly thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της N1512
    Likes / Thanks
    Αυτο ειναι το πρωτο review που διαβαζω και ολα τα σχολια ειναι θετικα..!! Η αληθεια ειναι πως μονο τα καλυτερα σχολια αξιζουν σ'αυτη την ΥΠΕΡΟΧΗ ταινια!!! Συγχαρητηρια για το review Grace Kelly!!!!

Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Μια από τις πιο κλασικές ταινίες ever. Με έναν φοβερό Χαμφρει Μπογκαρτ και με ένα από τα ωραιοτερα τραγούδια.

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Φέτος η ταινία κλείνει τα 75 χρόνια της κι όμως παραμένει αγέραστη. Σενάριο στιβαρό για την εποχή της, χαρακτήρες αναγνωρίσιμοι, αιθέριοι φωτισμοί στο αλαβάστρινο πρόσωπο της Ίνγκριντ Μπέργκμαν, ρομαντισμός, ανατροπές, κομψότητα, κοσμοπολιτισμός και μικρές ανάσες χιούμορ, που εξισορροπούν το δράμα, χωρίς καθόλου να "κλωτσάνε".

(Ηλικιωμένο ζευγάρι Αυστριακών αποφασίζει να μιλάει μόνο αγγλικά, για να συνηθίσει τη γλώσσα τώρα που φεύγουν για Αμερική. Ο σύζυγος ρωτάει τη γυναίκα του τι ώρα είναι: )
    - Sweetness heart, what watch?
    - Ten watch.
    - Such much?
    Λάτρεψα τον αστυνόμο Ρενώ, τις ατάκες του, το κωμικό του timing, την ελαφράδα με την οποία αντιμετώπιζε τα πάντα στη ζωή... αρκεί πρώτα να εξασφάλιζε τον εαυτό του.

ΥΓ. Διαβάστε στο imdb παραλειπόμενα για την ταινία, έχουν μεγάλο ενδιαφέρον!

http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία