Αποτελέσματα Δημοσκόπησης: Battlestar Galactica 4x20 - "Daybreak, Part II" - Πως σας φάνηκε το φινάλε;

Ψηφοφόροι
268. Δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση
  • Άριστο

211 78,73%
  • Πολύ Καλό

33 12,31%
  • Καλό

10 3,73%
  • Μέτριο

7 2,61%
  • Χάλια

0 0%
  • Απογοήτευση

7 2,61%
Σελίδα 1 από 30 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 291

Θέμα: Battlestar Galactica 4x20 - "Daybreak, Part II"

Super Moderator Το Avatar του/της tonypapadovic
    Likes / Thanks

Battlestar Galactica 4x20 - "Daybreak, Part II"

"All this has happened before, and all of it will happen again."

Τελευταία επεξεργασία από τον/την tonypapadovic; 21 Μαρτίου 2009 στις 02:11

Newbie
    Likes / Thanks
    Καλημέρα παίδες και παιδούλες.
    Μόλις τελειωσα και δεν μπόρεσα να αντισταθώ από το να κάνω το πρώτο σχόλιο.
    Κάποια πράγματα ήταν αναμενόμενα αλλα όχι τα περισσότερα, πολλή δράση στην αρχή και 'επεξηγηματικό' τελείωμα, με κούρασε λίγο αλλα μάλλον επειδή νύσταζα, δεν ψηφίζω ακόμα καθώς χρειάζεται μια δυο τρεις ... επαναλήψεις και δεν αντέχω άλλο κουτουλάω.
    καληνύχτα
    Ένα κλικ την μέρα τον κάτοικο φέρνει εδώ πέρα.
    Πάμε όλοι μαζί για μια μεγάλη πόλη.

Multyland

TV Maniac Το Avatar του/της menes
    Likes / Thanks
    Το επεισόδιο σαν επεισόδιο ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ, ΑΡΙΣΤΟ. Απλά το περίμενα πιο σκοτεινό. Φυσικά πιστό στο πνεύμα της σειράς το τέλος του ήταν απαισιόδοξο. Δε μου άρεσε το πως συνέδεσε την εμφάνιση του homo sapien αλλά what the hell, σειρά scifi είναι και όχι documentary.

Με άφησε με μια γλυκόπικρη γεύση στο στόμα, είναι αυτή η γεύση του τελευταίου αποχαιρετισμού. Τα Σάββατα μου πλέον θα είναι πολύ λιγότερα ενδιαφέροντα.

Πλέον, μετά το τέλος του μπορώ να το γράψω άφοβα. Μαζί με το Wire είναι η καλύτερη τηλεοπτική σειρά που έχω δει.

BESTSHOWGLOBALLY

SO SAY WE ALL!!
    SO SAY WE ALL!!
    SO SAY WE ALL!!

...SO SAY WE ALL!!

Τελευταία επεξεργασία από τον/την menes; 21 Μαρτίου 2009 στις 11:45
    "Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
    κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
    μα θεοί κι' όξαποδώ
    κει δεν είναι παρά δώ."

TV Guru!
    Likes / Thanks
    Δε θα ζητούσα τίποτα άλλο από το φινάλε του Galactica γιατί δεν έχει σημασία αν ταιριάζει με τα σενάρια που πλάθαμε στο μυαλό μας, αλλά ότι όλα τα κομμάτια του παζλ ενώθηκαν για να δώσουν την πιο όμορφη εικόνα που δε θα άλλαζα με τίποτα.
    Mερικές φορές όμως φτάνοντας στο προορισμό σου δε ξέρεις αν είναι η μεγαλύτερη η χαρά σου άπό τη θλίψη για το τέλος του ταξιδιού.
    Σήμερα τέλειωσε ένα από τα ομορφότερα τηλεοπτικά μας ταξίδια. Το κενό του θα 'ναι δυσαναπλήρωτο. Θα μου λείψει.

PS Φιλοδοξώ να επανέλθω με περισσότερα σχόλια απλά να πω ότι ειδικά η εξέλιξη της ιστορία Gaius-Six για μένα δε θα μπορούσε να είναι καλύτερη.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την myrona; 21 Μαρτίου 2009 στις 12:27

TV Maniac Το Avatar του/της fmayakos
    Likes / Thanks
    Απίστευτο, φανταστικό, τέλειο, αριστουργηματικό!
    Το λάτρεψα! Όπως αναφέρθηκε το επεξηγηματικό τέλος, ήταν λιγάκι του ματς, αλλά σε καμία περίπτωση δεν το χάλασε...
    Το μήνυμα της παγκοσμιότητας του είδους μας ήταν το επιστέγασμα ενός φανταστικού ταξιδιού!

Κλασικά θα κάνω 2-3 καφροσχολιάκια:
    Spoiler

Αλλά ντάξει, μην το ξεφτιλίσουμε, χωρίς να είμαι φαν του sci-fi genre, η σειρά τα έσπασε και μάλιστα με άνεση! Θα μείνει στην ιστορία και της αξίζει!
    ασκαρδαμυκτί - το καμμένο blog του fmayakos
    Ιστοριούλες πάσης φύσεως - brother blog του Breadfan

6. Thanks Gus_, sarig, menes thanked for this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    Πάρα πολύ καλό,με επίκεντρο βέβαια τους χαρακτηρες και την όλη ηθικοπλαστικη φυση της σειρας.Πάντως,μου χτυπησε καπως όλο αυτο με τον Θεό.Γενικα,καλο τελος,εκει που λες οτι τελειωσε το ολο πραμα,εκει καποια νεα τροπη παιρνει το θεμα.Και όπως παντα ειμαι φουλ στις ερωτησεις.

TV Maniac Το Avatar του/της Krasas
    Likes / Thanks
    Εξαιρετικό. Καταπληκτικό, συγκινητικό και χορταστικό φινάλε για τη σειρά και πραγματικά συνεπές με τις ιδέες και τη μυθολογία που υπήρχαν από την αρχή αρχή. Ήταν αυτό ακριβώς που χρειαζόταν η σειρά για να ολοκληρωθεί ως μύθος από μόνη της.

Σαν φινάλε λοιπόν ήταν για μένα άριστο. Σαν επεισόδιο είχε κάποιες αδυναμίες σε σημεία, αλλά αυτά θα τα αναλύσω σε επόμενο σχολιασμό.

Μη ξεχνιόμαστε, έχουμε και το "The Plan" το φθινόπωρο...

9. Thanks tonypapadovic, dalas9, menes thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της jaiel
    Παντού! Σαν τη Μικρή Αννούλα Μετά Την Έκρηξη...
    Likes / Thanks
    Φανταστικό, τέλειο, ονειρεμένο!! Απ' όλα είχε. Και μάχες και δράση και συγκίνηση και φιλοσοφία....Εξαιρετικό...1,30 ώρα ήμουν με κομμένη την ανάσα...

Το μόνο πλην ήταν όντως η εξαφάνιση της Στάρμπακ, λίγο απότομη και χωρίς πολλά πολλά...Λάτρεψα το φινάλε του φινάλε (sic) και την κουβέντα περί Θεού...Όπως είπε και ο baltar στο τέλος, You know it doesn't
    like that name...Οπότε καθείς βγάζει τα συμπεράσματά του....
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την jaiel; 21 Μαρτίου 2009 στις 16:37 Αιτία: ο Μπάλταρ το είπε, όχι η six..:p

11. Thanks nala, Gus_, sarig, menes thanked for this post
    Moderator Το Avatar του/της Kal_El_77
    Mεταξύ των Veronica Mars, WhedonVerse & ΗΙΜΥΜ Forums
    Likes / Thanks
    Εξιλέωση, λύτρωση, ζωή, θάνατος, (νεά) αρχή, ολοκλήρωση, το τέλος... και μετά πάλι όλα από την αρχή. Ένα reboot και μια νέα αρχή είναι αρκετά για να μην επαναλάβουμε τα λάθη του παρελθόντος? "Γνωρίζοντας", και αφήνοντας πίσω μας όλα τα άσχημα, μπορούμε να προχωρήσουμε μπροστά; Δύσκολο, και ίσως λογικό... Αυτή είναι η "ανθρωπότητα", και αυτό ήταν το τέλος μιας πολύ όμορφης ιστορίας.

Όλα ξεδιπλώθηκαν (οκ, όχι όλα, 2,3 απορίες υπάρχουν, αλλά μάλλον θα λυθούν στην πορεία με τς ταινίες), είδαμε την αρχή, την ιστορία αυτών των χαρακτήρων, και το πως κατέληξαν. Είδαμε τον Γκάιους να λυγίζει καθώς αποδέχεται την κληρονομιά του (ι know about farming, είπε ο γιος του γεωργού, μια ταμπέλα που πάσχιζε να πετάξει από πάνω του τόσα χρόνια, και τώρα, απελευθερωμένος, την αποδέχεται πλήρως). Στην ιδέα ενός ανώτερου όντος (call me God, or whatever) οι αιώνιοι εχθροί συνάπτουν ειρήνη, αλλά ο πόνος του χαμού τα καταστρέφει όλα... Ο καθένας ανέλαβε τον ρόλο που έπρεπε, την πορεία που χάραξε ή χαράκτηκε γι αυτόν... Se you on the other side...

Υπάρχουν τόσα άλλα πολλά που μπορούν να περιγράψουν αυτό το τέλος, αλλά είναι τόσο συγκλονιστικό που δεν μπορεί να περιγραφεί με λίγα λόγια, ούτε περιφραστικά... Ενα άξιο τέλος για μια κορυφαία σειρά. Η σημερινή/χθεσινή μέρα θα μείνει για πάντα στην ιστορία της παγκόσμιας τηλεόρασης.

Its All Fun And Games, Until One Of You Gets My Foot Up Your Ass!
    Veronica Mars Forum*Whedonverse

TV Maniac Το Avatar του/της sarig
    Likes / Thanks
    Εξαιρετικό φινάλε, αλλά τι διάλο έγινε με την Κάρα; Άγγελος ήταν τελικά;

Το πρώτο μέρος με τις μάχες και τα ρέστα, μέχρι το σημείο που εμφανίζεται η Γη παίρνει 10000000. Το δεύτερο μέρος 10, ειδικά μάλιστα από ένα σημείο και μετά με κούρασε αλλά δεν πειράζει, με αποζημίωσε το 1ο μέρος.

Περί του επεισοδίου:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΨΟΦΗΣΕ Η ΚΙΝΕΖΑ
    Και μάλιστα ενώ ήμουν σίγουρος ότι θα πάμε σε μια γλυκανάλατη μπλιαχ σκηνή του στυλ "οκ, μας πήρες το παιδί, πυροβόλησες τον Αντάμα, μας πρόδωσες, πηδήχτηκες με τον άντρα μου, μας ανάγκασες να έρθουμε στο στόμα του λύκου, να πεθάνουν τόσοι από μας εξαιτίας σου ΑΛΛΑ μετάνιωσες, και αυτό έχει σημασία. : Έλα να σε πάρουμε μια αγκαλίτσα τώρα. Άχου το."

Δυστυχώς δεν ψόφησε το καθίκι ο Μπάλταρ . Δεν άλλαξε η γνώμη μου γι' αυτόν επειδή είπε δυο βλακείες στον Κάβιλ.

Kάβιλ . Ενώ είναι τόσο "κακός" ταυτόχρονα καταφέρνει να μου είναι και "αρεστός" με τον τρόπο του.

Πέθανε η γιαγιά-Ρόζλιν τι κρίμα...
    Spoiler

Επίσης την είδαμε και ημίγυμνη να μας το παίζει και δύσκολη. Μπλιάχ.

Ωραίο σημείο και με τον Chief που έπνιξε την άλλη. Καιρός της ήταν. :

Admiral Adama και πάλι . -

XO Tigh . -

Χμ.. Ποιον ξεχνάω;

Α, την Starbuck... Είπαμε, εξαφανίστηκε απότομα.
    Btw, στο "παρελθόν" ήταν πιο όμορφη παρά τώρα. Της πήγαινε το κοντό μαλλί και το υπόλοιπο σύνολο γενικά.

Γενικά το μόνο ερωτηματικό που μου έμεινε είναι το harbinger of death.

PS:
    Battlestar Galactica (το σκάφος εννοώ) Άντεξε μέχρι το τέλος.

14. Thanks boredmind, Arsenal-Hellas thanked for this post
Σελίδα 1 από 30 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία