Σελίδα 18 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 816171819 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 171 έως 180 από 182

Θέμα: Battlestar Galactica 2003

Moderator Το Avatar του/της ATHENA1971
    Likes / Thanks
    Season 3
    Τέλος και η 3η, είδα και το Razor...
    Πλησιάζει το τέλος και δεν το θέλω με τίποτα.
    Spoiler

2. Likes solonlakis, johny f liked this post
    Likes / Thanks
    Τέλος.
    Φοβερή εμπειρία. Νούμερο 2 στις αγαπημένες μου σειρές γιατί "έκατσε" μέσα μου, το σκέφτομαι με πολλή αγάπη.
    Οι χαρακτήρες και η ανάλυσή τους, δεν υπάρχει σε πολλές σειρές, πόσω μάλλον σε αυτό το είδος.
    ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ κύκλος ο 3ος.
    Spoiler

Καταπληκτική σειρά.

4. Likes dalas9, johny f liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Εγώ, πάλι, απογοητεύτηκα πλήρως. Η όλη ιδέα της σειράς είχε τις προοπτικές για κάτι πολύ ενδιαφέρον, αλλά η εκτέλεσή της ήταν πολύ κάτω του μετρίου. Τα εφέ ήταν εντυπωσιακά για τηλεοπτικό προϊόν, αλλά το σενάριο είχε σοβαρότατα προβλήματα, με ασυνέπειες, ασυνέχειες, κενά, προβληματική ροή και κουραστικές φιλοσοφικές κορώνες, που δεν είχαν βάθος ή κάποια πραγματική επίπτωση στην εξέλιξη της ιστορίας.

Θα συμφωνήσω ότι ο Απόλλο ήταν o πιο ακέραιος απ' όλους τους χαρακτήρες εκεί μέσα, παρότι έκανε κι αυτός τις βλακείες του. Η Κάρα είναι για φάπες, ο Αντάμα ένας φασίστας. Ο Τάι είχε την ωραιότερη εξέλιξη, τον Τσιφ τον κακόγραψαν στην τέταρτη σεζόν, ενώ είχε προοπτικές για πολύ περισσότερα, για το γκομενάκι τον Σαμ δεν μπορώ να φανταστώ χειρότερο και πιο άκυρο τέλος. Ο Κάβιλ είχε χίλια δίκια, αλλά και το δικό του τέλος ήταν παράλογο και εύκολο.

Όμως, το μεγαλύτερο πρόβλημά μου με τη σειρά ήταν ότι το σενάριο έσπερνε στοιχεία εδώ κι εκεί, δημιουργώντας την αίσθηση ότι όλα στο τέλος θα έρχονταν και θα κούμπωναν σε μια τέλεια εξήγηση. Ούτε καν. Εγώ προσωπικά το βρίσκω τρομερά ενοχλητικό να έχουν μπει οι δημιουργοί στον κόπο να σου δώσουν τέτοια στοιχεία, λέγοντάς σου "πρόσεξέ το αυτό, έχει σημασία" και στο τέλος να σκουπίζουν ό,τι δεν τους βόλεψε κάτω από το χαλί.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

6. Likes ATHENA1971 liked this post
    Likes / Thanks
    https://www.giantfreakinrobot.com/en...xCXC3MuL_7x7Kw

Το ξέρετε ότι δεν είμαι φαν του BSG, το αντίθετο. Γι' αυτό και πιστεύω πως οτιδήποτε κι αν δείξει η νέα σειρά, θα είναι καλύτερο, οπότε, ναι, είμαι περίεργη.

Λύστε μου μια απορία, όμως: "If you’re unfamiliar with how BSG ended its run, it was revealed that they were living in a cyclical universe. This meant that every few thousand years, the same events repeated." Εσείς αυτό είχατε καταλάβει; Γιατί εγώ (και ο σύζυγος) ούτε καν.

Likes / Thanks
    Πάει καιρός που το είδα, αλλά θυμάμαι ότι το επαναλάμβαναν συχνά, ότι όλα αυτά έχουν ξαναγίνει και θα γίνουν πάλι. Στο ναό που είχαν φτάσει..... Αυτό που δεν κατάλαβα, ήταν γιατί δεν μας το εξήγησαν εκτενώς. Εκεί πάει και η επιθυμία μου ότι θα ήθελα να είχαν δείξει περισσόερα για τη γη, για το παρελθόν.....

Likes / Thanks
    Τώρα που το λες, σαν να το θυμάμαι κι εγώ ότι το έλεγαν. Υποψιάζομαι ότι δεν είχα δώσει σημασία, γιατί δε μου έβγαζε και πολύ μεγάλο νόημα (τα είχα γράψει αναλυτικά τότε), ούτε κατάλαβα να έχει ιδιαίτερη σημασία, τελικά.

Αν τα γεγονότα είναι καταδικασμένα να επαναλαμβάνονται, τότε πώς
    Spoiler
    όπως υποτίθεται ότι ήταν η μεγάλη αποκάλυψη του τελευταίου επεισοδίου; Δε θα έπρεπε από καιρό
    Spoiler

Αλλά, θα μου πείτε, τι έστεκε πραγματικά σ' αυτή τη σειρά, για να στέκει αυτό; (Που δε θα μου το πείτε, επειδή οι περισσότεροι είστε φαν, αλλά κουβέντα να γίνεται.)
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την HristinaB; 26 Αυγούστου 2020 στις 03:42
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

10. Likes ATHENA1971 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της great
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την HristinaB Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Αλλά, θα μου πείτε, τι έστεκε πραγματικά σ' αυτή τη σειρά, για να στέκει αυτό; (Που δε θα μου το πείτε, επειδή οι περισσότεροι είστε φαν, αλλά κουβέντα να γίνεται.)[/justify]
    Πες τα, όχι πές τα γιατι είμουνα ο κακός τότε.
    so say we all και μπούρδες

12. Likes HristinaB liked this post
    Newbie Το Avatar του/της Guybrush.Threepwood
    Likes / Thanks
    Αλλά, θα μου πείτε, τι έστεκε πραγματικά σ' αυτή τη σειρά, για να στέκει αυτό; (Που δε θα μου το πείτε, επειδή οι περισσότεροι είστε φαν, αλλά κουβέντα να γίνεται.)
    Οι περισσοτεροι δεν θα σας πουνε κυρια Χριστινα γιατι απλα δεν ασχολουνται ενω καποιοι αλλοι θα βρουν ασκοπη μια αντιπαραθεση και χωρις νοημα. Απο την αλλη αν μιλατε εκ πειρας ναι οι φαν δυσκολα βρισκουν ψεγαδια.

Likes / Thanks
    Ούτε κι εμένα με ενδιαφέρουν οι άγονες αντιπαραθέσεις. Αυτό που με ενοχλεί απέραντα σ' αυτή τη σειρά, όμως, είναι η απόλυτη άρνηση των φαν να παραδεχτούν τα λογικά κενά και τις σεναριακές ασυνέχειες της πλοκής. Η οπαδική λατρεία (και η τυφλότητα που προκύπτει από αυτή) με ενοχλεί παντού, από τον αθλητισμό και την πολιτική ως την τηλεόραση.

Επίσης, είναι άλλο πράγμα να γνωρίζεις ότι κάτι είναι ατελές κι όμως να το αγαπάς και άλλο να αγαπάς κάτι και να επιμένεις ότι ΔΕΝ είναι ατελές (ενώ αντικειμενικά είναι και παραείναι). Το πρώτο είναι τρυφερό και το κάνουν όλοι οι υγιείς φαν, το δεύτερο είναι αρρωστημένο.

Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

15. Likes great liked this post
    Likes / Thanks
    [justify]Τώρα που το λες, σαν να το θυμάμαι κι εγώ ότι το έλεγαν. Υποψιάζομαι ότι δεν είχα δώσει σημασία, γιατί δε μου έβγαζε και πολύ μεγάλο νόημα (τα είχα γράψει αναλυτικά τότε), ούτε κατάλαβα να έχει ιδιαίτερη σημασία, τελικά.
    Το έλεγαν περισσότερο σαν επαναλαμβανόμενο μαντρα ή ψαλμό, σαν να μη σημαίνει τίποτα απολυτως. Είναι ένα από τα αδύναμα σημεία της σειράς, καμία εξήγηση, καμία αναδρομή.

17. Likes great liked this post
Σελίδα 18 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 816171819 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία