Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 77

Θέμα: Κινούμενα Σχέδια Μικρού Μήκους… Μικρά αριστουργήματα!

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

Κινούμενα Σχέδια Μικρού Μήκους -"Μεγάλες καλλιτεχνικές δημιουργίες"

ΚιΝοΥΜεΝΑ ΣχΕΔιΑ
    ΜιΚΡoΥ ΜηΚoΥΣ

"Μεγάλες καλλιτεχνικές δημιουργίες"

Μεγάλη και σπουδαία η προσφορά τους στην έβδομη τέχνη, τα κινούμενα σχέδια μικρού μήκους, αποτελούν πηγή δημιουργίας και έμπνευσης από τον περασμένο αιώνα, που έκαναν αρχικά την εμφάνιση τους, μέχρι να γίνουν μεγάλου μήκους ταινίες. Την ιδέα για το αφιέρωμα την πήρα από την sirina ( την ευχαριστώ) άθελα της, που πόσταρε στο review του «Ψηλά στον Ουρανό» την γνώμη της, και πρόσθεσε και ένα θαυμάσιο πραγματικά, κινούμενο σχέδιο μικρού μήκους, που προβάλλεται πριν την ταινία…(Party Cloud) Σκέφτηκα λοιπόν, αφού δεν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα ή αφιέρωμα να δημιουργήσω ένα thread, που θα μπορεί ο καθένας να ποστάρει αγαπημένα του short animated films, ώστε να ανακαλύψουμε και αυτήν την μορφή τέχνης του κινηματογράφου.

Διαθέτω στην προσωπική μου συλλογή DVD με πάνω από 500 ταινιακια κινούμενων σχεδίων μικρού μήκους, που μου έχουν στείλει φίλοι από έξω, η έχω αγοράσει σε κασετίνες από το εξωτερικό… Πολλά έχουν υπάρξει υποψήφια ή βραβευμένα από την Ακαδημία κινηματογράφου ή έχουν πάρει διακρίσεις σε διεθνή φεστιβάλ.

Αγαπώ πολύ το είδος, το θεωρώ πολύ σπουδαία πηγή διατήρησης της παιδικότητας και της φαντασίας, με διαφορετικές τεχνοτροπίες και εκτέλεση, ασπρόμαυρα και έγχρωμα, υψηλής καλλιτεχνικής έκφρασης, δραματικά και κωμικά, γνώριμης τεχνολογικής αισθητικής κάποια, σαν πινάκες ζωγραφικής κάποια, αλλά όλα εξίσου μοναδικά.

Δεν θέλω να πω περισσότερα… Προσπάθησα να βρω κάποια πολύ αγαπημένα μου… δυστυχώς βρήκα πολύ λίγα… Έκανα επιλογή και ανέβασα 8! Και ενδεικτικά τα πόσταρα, για να τα μοιραστώ μαζί σας!

Θέλουν λίγο υπομονή πραγματικά, αλλά ειδικά το προτελευταίο, είναι τόσο συγκινητικό, (Father and Daughter) που δεν μπορώ να το περιγράψω εύκολα με λόγια… Υπέροχο μέσα από την απλότητα της ιστορίας του…

Ο Κάθε χρήστης μπορεί να ποστάρει αγαπημένα του κινούμενα σχέδια μικρού μήκους, ή ό,τι άλλο θέλει, να δώσει πληροφορίες και να σχολιάσει…

FOR THE BIRDS

(Βραβευμένο με oscar το 2002)

GοPhEr BRokE
    (Υποψήφιο το 2004)

THE FLY
    (Βραβευμένο με oscar το 1981. Ρωσικό.)

The Mysterious Explorations of Jasper Morello

(Υποψήφιο το 2006-Εκπληκτικο είναι! Θαυμάσια τεχνοτροπία και ατμοσφαίρα)

Oktapodi
    (Υποψήφιο το 2008 )

The Old man and the Sea -Part 1

(Βραβευμένο με oscar το 2000. Τόσο όμορφο...Σαν ζωντανός πινάκας ζωγραφικής)

The Old man and the sea -Part 2

Father and Daughter

(Βραβευμένο με oscar το 2001- Πολύ αγαπημένο... Θαυμάσια ιστορία για την απώλεια, τη προσμονή, τη πίστη, τα χρόνια που φεύγουν, τη συνάντηση... Με συγκινεί πάντα!)

Tir Nan Og
    (2003)

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 18 Απριλίου 2013 στις 06:28 Αιτία: Ρετουσάρισμα, νέες Φωτό + γραμματοσειρά+ νεα trailer που ειχαν σβησει

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της kakashi_hatake
    Likes / Thanks
    Και το σκεφτομουνα τέτοιο τοπικ όταν έψαχνα να δω που θα ποσταρω το the cat piano το οποίο κατέληξε στις νέες κυκλοφορίες. Μπράβο above για το τοπικ. Πολύ χρήσιμο μιας και δίνονται όλα τα animated μικρού μήκους δωρεάν στο Ίντερνετ. Θα μπορούσαμε να τα μαζέψουμε εδώ. Λατρευω τέτοιου είδους ταινίες και πιο συγκεκριμένα αυτές που βασίζονται κυρίως στην απλή αναπαράσταση εικόνων και κινήσεων. Περνάνε τρομερ μηνύματα. Above ξέρεις αν το cat piano θα είναι στα Oscar?

3. Thanks Above thanked for this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    M O R E

Ένα state-of-the-art φιλμάκι από τον Mark Osborne υποψήφιο για Oscar το 1999 και, κατά τη γνώμη μου, ένα απ'τα καλύτερα short όλων των εποχών.

Εκπληκτικό thread!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την 3lbereth; 10 Ιανουαρίου 2013 στις 01:43 Αιτία: deleted video

TV Maniac Το Avatar του/της annie5
    My home planet (somebody bring me back to earth plz!)
    Likes / Thanks
    Τέλειο θέμα Above!
    Ολα τα βιντεάκια είναι υπέροχα και το καθένα έιναι ξεχωριστό απο όλες τις απόψεις, αλλά θα σταθώ στο Father and Daughter. Γενικά δεν έχω κλάψει ποτέ σε ταινία, άντε να έχω βουρκώσει σε μερικές, αλλά σε αυτό έκλαιγα απο το 1ο λεπτό!Και στο τέλος φυσικά πλάνταξα .
    Απλά ένα μεγάλο ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας.
    "the hardest thing in this world is to live in it"

6. Thanks Above thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της Krasas
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραίο θέμα.
    Θα δώσω και εγώ δύο από τα αγαπημένα μου, τα οποία πρέπει να είναι και σχετικά δημοφιλή. Ωστόσο, δεν είναι ακριβώς κινούμενα σχέδια, αλλά ανήκουν στην ευρύτερη κατηγορία των animated CGI shorts.

Το πρώτο είναι το Kiwi! (2006) από τον Dony Permedi. Ήταν η μεταπτυχιακή του εργασία στη School of Visual Arts της Ν. Υόρκης. Είναι αρκετά απλό αλλά το τέλος αποζημιώνει.
    Πρωταγωνιστεί το Kiwi, ένα περίεργο πουλί.

Το δεύτερο είναι ένα αρκετά πιο πολύπλοκο project, το Ark (2008 )από Grzegorz Jonkajtys και Marcin Kobylecki. Έχει αποσπάσει αρκετά βραβεία σε σχετικά φετιβάλ.
    "Ένας ιός έχει εξολοθρεύσει σχεδόν όλο τον ανθρώπινο πληθυσμό. Όσοι έχουν επιζήσει, χωρίς να γνωρίζουν πολλά για την πραγματική φύση του ιού, βρίσκουν διαφυγή από τη θάλασσα. Με μεγάλα πλοία ξεκινούν την αναζήτηση νέας ακατοίκητης ξηράς..."

TV Guru! Το Avatar του/της smallville
    Likes / Thanks
    Εξαιρετικό θέμα Above!

9. Thanks Above thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Luffy
    Likes / Thanks
    Πολυ ωραιο θεμα
    Ενα απο τα αγαπημενα δικα μου La Maison en Petits Cubes
    http://www.youtube.com/watch?v=hU103...rom=PL&index=6
    http://www.youtube.com/watch?v=cBj7917mNfk

11. Thanks smile88, Above thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της Prison Breaker
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραίο θέμα!Το "For the birds" πρέπει να ήταν το πρώτο που είδα!
    Thanks Above!

13. Thanks Above thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της eirinaki
    Likes / Thanks
    Είναι πραγματικά εκπληκτικό το πόσα πολλά και διαφορετικά συναισθήματα μπορεί να σε κάνουν να νιώσεις 5-10λεπτα φιλμάκια, όπως ακριβώς λέει και ο τίτλος είναι μικρά αριστουργήματα!

Το Partly Cloudy, που πόσταρε και η Εύα στο review του Up, είναι πραγματικά αξιολάτρευτο:

Θα ποστάρω άλλο ένα, που μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση την πρώτη φορά που το είδα -και κάθε φορά από τότε-. Το Sebastian's Voodoo είναι η ιστορία μιας κούκλας voodoo, που κάνει τα πάντα για να σώσει τους φίλους της. Τόσο συγκινητικό και "ανθρώπινο":

Αγαπημένα μου επίσης τα: For the Birds, The Mysterious Explorations of Jasper Morello και το La Maison en Petits Cubes, αλλά τα ποστάρατε ήδη . Πολύ όμορφο και το Father and Daughter, που δεν το είχα ξαναδεί

Πολύ ωραίο αφιέρωμα Above σε ένα όχι και τόσο δημοφιλές είδος, αλλά με πραγματικά διαμαντάκια αν το ψάξει κανείς.

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την kakashi_hatake Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Και το σκεφτομουνα τέτοιο τοπικ όταν έψαχνα να δω που θα ποσταρω το the cat piano το οποίο κατέληξε στις νέες κυκλοφορίες. Μπράβο above για το τοπικ. Πολύ χρήσιμο μιας και δίνονται όλα τα animated μικρού μήκους δωρεάν στο Ίντερνετ. Θα μπορούσαμε να τα μαζέψουμε εδώ. Λατρευω τέτοιου είδους ταινίες και πιο συγκεκριμένα αυτές που βασίζονται κυρίως στην απλή αναπαράσταση εικόνων και κινήσεων. Περνάνε τρομερ μηνύματα. Above ξέρεις αν το cat piano θα είναι στα Oscar?

Σε ευχαριστώ κινέζε φίλε μου καταρχήν, και εγώ πιστεύω ότι εδω μπορούμε να μαζέψουμε animated μικρού μήκους, άσχετα αν είναι βραβευμένα η όχι, αν έχουν πάρει ή προταθεί για oscar!H προσφορά και η αξία τους, δεν καθορίζεται από βραβεία και Oscar!

To cat piano, που το βρήκα θαυμάσιο, (και από σένα το έμαθα πρώτα) δεν το γνωρίζω αν θα το υποβάλουν επίσημα. Και εκεί όπως και στην ξενόγλωσση κατηγορία αλλά και στα ντοκιμαντέρ μικρού και μεγάλου μήκους υποβάλλονται απευθείας, και μια ειδική επιτροπή αποφασίζει ποια θα μπουν στην πεντάδα. Λογικά, θα το υποβάλουν, και ίσως και να μπει. Θα γνωριζώ λίγες ημέρες, πριν την ανακοίνωση των υποψηφιοτήτων!

eιrinaki...υπέροχο το "Sebastian's Voodoo"απλά υπέροχο!!! Σε ευχαριστώ...

3lbereth το "More" το έχω και εγώ...και είναι απο τα πολύ ιδιαίτερα μου! Σε ευχαριστώ, που το βρήκες και το ανέβασες!

Κrasas...super τα "μικρά σου"

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση και τα σχόλια σας!

Ποστάρετε ότι και όποια θέλετε, και ας είναι με κούκλες, με πλαστελίνες, ή ασπρόμαυρα...η περίτεχνα και παράξενα...Ασχέτως βραβείων και oscar!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 14 Νοεμβρίου 2010 στις 14:58 Αιτία: Αφαίρεση trailer (+ σχόλια) που δεν υπάρχει πλέον.

16. Thanks JIMXCON, kakashi_hatake, film-hunter, 3lbereth thanked for this post
Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας