Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 43

Θέμα: Sherlock Holmes (2009)

TV Guru! Το Avatar του/της Dexter
    Likes / Thanks

Sherlock Holmes (2009)

Sherlock Holmes (2009)

Σκηνοθεσία:
    Guy Ritchie
    Σενάριο:
    Michael Robert Johnson, Anthony Peckham, Simon Kinberg, Lionel Wigram
    Παίζουν:
    Robert Downey Jr, Jude Law, Rachel McAdams, Mark Strong, Eddie Marsan, Kelly Reilly, William Houston

Περισσότερα στο IMDB και στο Rotten Tomatoes.

Όντας τεράστιος fan του Sir Arthur Conan Doyle, αλλά και του Jeremy Brett που υποδύθηκε τον μεγάλο detective στη σειρά του ITV, η πρώτη αντίδραση μου όταν ανακοινώθηκε το όνομα του Guy Ritchie για το reboot του Sherlock Holmes ήταν “ωχ αμάν”. Γιατί καλό παιδί ο Guy Ritchie, αλλά έχει στο ενεργητικό του μια ουσιαστικά καλή ταινία: το Lock, Stock and Two Smoking Barrels. Από τότε, έκανε 2 ταινίες με το ίδιο ακριβώς μοτίβο, το Snatch και το RockNRolla, που ήταν μεν διασκεδαστικές, αλλά υπερβολικά “ίδιες”. Οι δυο προσπάθειές του εκτός του μοτίβου αυτού ήταν τραγικές, το Swept Away με την τότε σύζυγο του (τη Madonna ντε) ανούσιο και το Revolver καλογυρισμένο αλλά κακογραμμένο. Κάμποσους μήνες μετά, το πρώτο trailer έκανε την εμφάνισή του, και οι φόβοι απογειώθηκαν, αφού φάνηκε ότι ο Guy Ritchie γύριζε προφανώς action-comedy. Και πάλι όμως, λίγο το όνομα, λίγο το cast, ήξερα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να μην τη δω όταν έβγαινε. Την είδα. Και το παλιόπαιδο με εξέπληξε ευχάριστα.

Έχω ακούσει πάρα πολλά “περίεργα” για τον Holmes από δήθεν fans, οπότε ας πάρουμε τα πράγματα απ' την αρχή. Ποιος είναι ο Sherlock Holmes του Sir Arthur; Είναι ένα λαγωνικό, με αγάπη για τους γρίφους. Όταν δεν έχει να λύσει έγκλημα όμως, απομονώνεται απ' την κοινωνία (της οποίας ούτως ή άλλως δεν είναι μεγάλος θαυμαστής), και αρχίζει τα χημικά πειράματα και την κοκαΐνη. Είναι εν αποστρατεία πρωταθλητής πυγμαχίας, μετρ των μεταμφιέσεων και μεγάλος χιουμορίστας. Έχει μια ιδιαίτερη σχέση με τον φίλο του Dr Watson, πειράζει συνεχώς τους επιθεωρητές της Scotland Yard και την σπιτονοικοκυρά του, κυρία Hudson. Και έχει τεράστια αδυναμία σε μια συγκεκριμένη γυναίκα απ' το παρελθόν του: την Irene Adler, τη μόνη εκπρόσωπο του αδύναμου φύλου που τον έχει “νικήσει”.

Πόσο μέσα πέφτει η ταινία στα παραπάνω; Αρκετά έως πολύ. Σαφώς έχουν παρατραβηχτεί κάποια στοιχεία του χαρακτήρα του ήρωα: ο Holmes των βιβλίων δεν συμμετέχει σε αγώνες πυγμαχίας, αφήνει πάντα (πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων, μετρημένων και πάλι στα δάχτυλα του ενός χεριού) τους αστυνομικούς ή τον Watson να παίξουν ξύλο, να κυνηγήσουν ή να πηδήξουν τοίχους και παράθυρα. Και φυσικά η Irene Adler δεν έχει καμία απολύτως θέση στην ιστορία. Εμφανίστηκε για πρώτη και μοναδική φορά στο “A scandal in Bohemia”, κατατρόπωσε τον Holmes και τον άφησε με τις αναμνήσεις και μια φωτογραφία της, την οποία και φυλάει ως κόρη οφθαλμού.

Μεγάλο στοίχημα της ταινίας ήταν να αποδώσει σωστά τη σχέση του Holmes με τον Watson. Η χημεία των εξαιρετικών Robert Downey Jr και Jude Law παίζει καθοριστική σημασία, και βλέπουμε αυτό ακριβώς που έπρεπε. Μια φιλία με τα απαραίτητα πειράγματα και τις απαραίτητες τριβές. Ακούω πολλούς να τονίζουν την ομοιότητα με τη σχέση House-Wilson, από τη σειρά House MD. Η εξήγηση είναι απλή, αφού ο χαρακτήρας του Gregory House ήταν απ' την αρχή βασισμένος στον Holmes, και ο Wilson ως άλλος Watson, έχει άλλη ειδικότητα αλλά βοηθάει όπως μπορεί και κρατάει τον House/Holmes όσο μπορεί πιο προσγειωμένο. Είναι εμφανής νομίζω η επιρροή ήδη από τα ονόματα.

Ας περάσουμε στο ζουμί, την υπόθεση δηλαδή με την οποία θα ασχοληθεί ο δαιμόνιος detective. Στα πρώτα λεπτά της ταινίας, ο Holmes, ο Watson και οι αστυνομικοί του επιθεωρητή Lestrade, συλλαμβάνουν τον Λόρδο Blackwood, κατά τη διάρκεια μια μυστικιστικής ιεροτελεστίας κατά την οποία ετοιμάζεται να σκοτώσει μια νεαρή γυναίκα. Έχοντας ήδη σκοτώσει 5 γυναίκες, καταδικάζεται σε θάνατο δι' απαγχονισμού. Πριν εκτελεστεί, προειδοποιεί τον Holmes ότι οι δολοφονίες θα συνεχιστούν και μετά το θάνατό του. Ο Sherlock δεν δίνει ιδιαίτερη σημασία, αλλά μερικές μέρες μετά την εκτέλεση, ο Λόρδος Blackwood φέρεται να έχει αναστηθεί: ο τάφος του έχει σπάσει από μέσα, και στο φέρετρό του υπάρχει ένα ξένο σώμα. Ξεκινώντας όπως φαίνεται μια μάχη με τη μαύρη μαγεία, θα έρθει αντιμέτωπος με ένα μυστικό τάγμα που απειλεί την ισορροπία της χώρας, έχοντας στο κατόπι του και την Irene Adler που δουλεύει για κάποιον μυστηριώδη άντρα.

Η ιστορία εξελίσσεται όμορφα, στα βήματα των κλασικών υποθέσεων που έχουμε λατρέψει. Ο Robert Downey Jr είναι για άλλη μια φορά καταπληκτικός, υιοθετώντας εξαιρετικά τις ξακουστές αφαιρετικές ικανότητες του Sherlock Holmes, με τον Mark Strong να παίζει έναν εξίσου επιβλητικό villain και την Rachel McAdams να ισορροπεί ιδανικά τους ρόλους της γοητευτικής πλανεύτρας και της πανέξυπνης κακοποιού. Το τεχνικό μέρος είναι εξαιρετικό: φοβερή φωτογραφία, αποδίδει μαγευτικά την ατμόσφαιρα του Λονδίνου της βικτοριανής εποχής (με την Tower Bridge να χτίζεται στο background), τα slow motion στις σκηνές δράσης χρησιμοποιούνται με μαεστρία και χωρίς υπερβολές, ενώ το πακέτο συμπληρώνει η φανταστική μουσική από το συνήθη ύποπτο Hans Zimmer.

Τελικό συμπέρασμα; Ο Sir Arthur Conan Doyle σίγουρα δεν θα τριγυρίζει στον τάφο του, όπως είχα προβλέψει μερικούς μήνες πριν. Πέρα από κάποια misfires, η ταινία στέκεται στο ύψος της και ικανοποιεί με το παραπάνω τις προσδοκίες που πηγάζουν από τον τίτλο της. Θα ικανοποιήσει σίγουρα και τους fans του Sherlock Holmes, αφού δεν είναι τόσο “ιερόσυλη” όσο φαινόταν αρχικά, αλλά και τους υπόλοιπους, αφού πρόκειται για ένα εξαιρετικά διασκεδαστικό μείγμα δράσης και μυστηρίου, με σωστά μετρημένα ψήγματα κωμωδίας. Αξίζει το αντίτιμο του εισιτηρίου, ενώ προτείνω να προτιμήσετε αίθουσα με καλό ηχοσύστημα, τα ηχητικά εφέ δίνουν ρέστα. Η προσωπική μου βαθμολογία κυμαίνεται γύρω στο 7,5/10, το οποίο λόγω μεγάλης αγάπης στο χαρακτήρα γίνεται με λίγο σπρώξιμο 8. Enjoy!

Trailer

ΥΓ. Να πω ευχαριστώ στον Above για τα καλά του λόγια και για την παραχώρηση του. Χίλια συγνώμη κι από δω για την αναστάτωση.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Chrisb; 17 Ιανουαρίου 2010 στις 19:21
    Land of Cine [My Movie Blog]

Keep thy motives in heart, with closed mouth.
    We are those who will weave history,
    With the ringing of the Great Belfry.

TV Guru! Το Avatar του/της kostasm13
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραίο το review σου dexter!
    Μου άρεσε πολύ που ανέφερες πρώτα τις πληροφορίες για τον Σέρλοκ Χολμς έτσι όπως εμφανίζεται στα βιβλία του Doyle.
    Και μετά φυσικά έγινε η αναπόφευκτη σύγκριση με τον κινηματογραφικό Χολμς.

Λατρεύω την δουλειά του Γκάι Ρίτσι (ναι, ναι, αυτές τις 3 όμοιες μεταξύ τους ταινίες ) και αυτή την ταινία την περίμενα πως και πως!

Θα την δω με πρώτη ευκαιρία και θα επιστρέψω!

Υ:Γ ευελπιστώ σε θετικά σχόλια για την ταινία!
    .
    .
    .

...clear eyes, full hearts, can't lose...

3. Thanks παρασχος, jvlav, Dexter thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της stavros4815162342
    Likes / Thanks
    Εγώ την είδα την ταινία!!!
    Δε με εντυπωσίασε αν και μου άρεσαν οι εξηγήσεις που εδιναν στο τέλος!!!
    Να πω την αλήθεια πριν πάω να δω την ταινία είχα δει 8 επεισόδια "24" και μπροστά στο Τζακ Μπάουερ ο Σέρλοκ Χόλμς μου φάνηκε φλωράκος !!! (πλάκα πλάκα πάντα αυτή την απάντηση δίνω σε όποιον ρωτάει για την ταινία , θα την σημειώσω κάπου και θα την κάνω κόπι-πέιστ)

5. Thanks παρασχος, tiniakos thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της sosas_TK
    Likes / Thanks
    Πήγα και την είδα με τις μεγαλύτερες δυνατές προσδοκίες και ομολογώ ότι ήταν καλή, αλλά θα μπορούσε να ήταν καλύτερη. Με χάλασε βέβαια που ο υπεύθυνος προβολής ήταν τρ0μπας και διακόπηκε η προβολή μετά από μισή ώρα, ενώ 1-2 φορές έκανε ψιλο-fast forward και κόντεψε να κάψει το φιλμ (στα Ster όλα αυτά, ε?), αλλά σαν ταινία είχε κάποιες σκηνές λίγο αμήχανες και κάποιες "κοιλίτσες", ευτυχώς μικρής διάρκειας. Ευτυχώς έχει άλλες τόσες βαρβάτες σκηνές, κάποιες γρήγορες ψιλο-ωμές που όμως ταιριάζαν σε όλη τη Βικτωριανή ατμόσφαιρα, αφθονία στοιχείων από τα μυθιστορήματα του Ντόυλ και ενδιαφέρον soundtrack! To τέλος ανοίγει το δρόμο για το 2.

7+/10 από μένα. Ανυπομονώ για το sequel όπου το ντουέτο θα έρχεται αντιμέτωπο με τον...
    Spoiler

αλλά δεν πρόκειται να το δω στο σινεμά. Αρκετά ξενέρωσα που πλήρωσα 9 ευρώ επειδή ήταν Κυριακή (so what!?) και τύχαν και όλα αυτά. Εδώ επικαλούμαι τον ανθρώπινο παράγοντα και την υποκειμενικότητα του σχολίου μου και εύχομαι σε όσους πάτε να το δείτε να μη σας τύχουν τέτοια κουλά για να το απολαύσετε περισσότερο από ότι εγώ.
    "How wasted am I?"
    "Duuude..."

Booth: Anybody besides me worried that a guy dressed like Santa is in charge?
    Leonard: A Homo habilis just discovering his opposable thumbs says what?
    ΜΙΣΕΪΛΙ ΤΑΝΝΤΑΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟooooooooo!!!!!!!

7. Thanks παρασχος thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks
    Η ταινία ήταν καλή και διασκεδαστική, respect στον Robert Downey που μετά το τρομερό του ρόλο στο Tropic Thunder δίνει για άλλη μια φορά ρέστα. Καλή και η προσπάθεια του σκηνοθέτη, μου άρεσε το ότι η ταινία συμπεριέλαβε και πολλά στοιχεία από τα μυθιστορήματα στην υπόθεση όπως από το σημάδι των 4 κτλ. Μου την έσπασε βέβαια πως ο villain ήταν ανύπαρκτος στα βιβλία, και η εντυπωσιακή μεν αλλά "κλισεδιάρικη" τελευταία σκηνή.

thnx for the review

Κυκλοφορούν και φήμες για Brad Pitt για τον villain σε ένα επερχόμενο sequel.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την TheSpecialOne; 17 Ιανουαρίου 2010 στις 23:53

9. Thanks tanoulitsa, eof13, παρασχος, edem_lord, Dexter, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Greg House
    Likes / Thanks
    Λοιπόν, η ταινία μου άρεσε. Δεν είχε κάποιο βαρετό σημείο, οι δυο ώρες έφυγαν χωρίς να το καταλάβω (καλά, στην περιπτωσή μου βέβαια κ δυο ώρες ένα πλάνο του Downey να είχε, πάλι ευχαριστημενη θα ήμουν ). Δεν έχω ιδέα πώς είναι ο Χολμς των βιβλίων οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω πάνω σε αυτό.
    Στις ταινίες του Ρίτσι πάντα μου αρέσουν οι σκηνές δράσης, και εδώ δεν απογοητευτηκα. Το κατέχει ο άνθρωπος! Ο Τζουντ Λο ήταν αρκετά καλός και έδενε με τον Downey.
    Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα η μουσική, τα πολλά κοντινά ήταν κάπως κουραστικά (ειδικά αν βλέπεις την ταινία τρίτη σειρά από την οθόνη ) και η υπόθεση έπασχε λιγάκι.
    Τώρα για τον Downey (σιγά μη δεν τον σχολίαζα ξεχωριστά ), καλός ήταν γιατί ούτως ή άλλως δεν θυμάμαι και κάποια ταινία του που να μην έχει υπάρξει υπέροχος, αλλά δεν ήταν και εξαιρετικός. Τη Χρυσή Σφαίρα, αν και το χάρηκα που την τσίμπησε, δεν ξέρω κατά πόσο την άξιζε.
    Για τέλος να πω ότι είναι άκρως εκνευριστικό να χρησιμοποιούν πλάνα στα τρέιλερ τα οποία δεν υπάρχουν στην ταινία.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Greg House; 18 Ιανουαρίου 2010 στις 13:57

11. Thanks tanoulitsa, Above thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της giorel
    Likes / Thanks
    Η ταινία μου άρεσε πολύ (φαίνεται και από την υπογραφή μου) και ο Ρόμπερτ Ντάουνι Τζούνιορ ήταν απολαυστικότατος. Η σκηνοθεσία του Ρίστι ήταν πολύ καλή (σε μερικά σημεία μου θύμιζε Μπάρτον ), είχε γρήγορο ρυθμό και υπήρχε πολύ καλή χημεία μεταξύ των Ντάουνι και Λο!

Μοναδικό μειονέκτημα: Το σάουντρακ δεν ήταν καλό. Ήταν ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο που δεν έδενε με την εικόνα.

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Όλοι γνωρίζουμε τον Σερλοκ Χολμς κινηματογραφικά, από τις μεταφορές του στο σινεμά και κάποιες τηλεταινίες του BBC. Και οι περισσότερες αν όχι όλες ήταν βασισμένες στα 4 μυθιστορήματα και στις 56 αυτοτελείς ιστορίες του δημιουργού του, Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόιλ. ( Προσωπικά, ποτέ δεν υπήρξα μέγας λάτρης του , προτιμούσα την Αγκάθα Κρίστι, και τον Γιάννη Μαρη) Είχαν γίνει αρκετές απόπειρες στον κινηματογράφο, τις δεκαετίες του ‘30 και του ’40, με τον κλασσικό και απαράμιλλο γνώριμο ύφος του Χολμς, από τα μυθιστορήματα, αλλά δεν έτυχαν αποδοχής του κοινού και καμία ταινία δεν κατάφερε να αποτυπώσει το φλεγματικό και έφυες του αστυνομικό δαιμόνιο.

Δεν υπάρχει κανένας κινηματογραφικός κανόνας, που να απαγορεύει στον οιονδήποτε δημιουργό να μεταμορφώσει ή να παραποιήσει έναν ηρώα ή ιστορικό πρόσωπο, και να παρουσιάσει μια νέα ή διαφορετική εκδοχή του σε μια μεταφορά. Ο Καζαντζάκης αφορίστηκε για αυτό! Ποσό μάλλον έναν χάρτινο ηρώα αστυνομικού μυθιστορήματος, που οι εκδοχές του μπορεί να είναι δεκάδες! Στο θέατρο γίνεται κατά κόρον, και πριν μερικά χρόνια είχε ανέβει στην Αγγλική σκηνή ο Άμλετ… αποκλειστικά ερμηνευμένος από γυναίκες σε όλους τους ρόλους!

Οπότε εδώ ο Guy Ritchie, ξεγυμνώνει τον Χολμς από την κυρτή πίπα του, την ημικοντη μπέρτα του, και την τραγιάσκα του, και τον παρουσιάζει ως έναν δυναμικό, μαχητικό, αεικίνητο, γνώστη πολεμικών τεχνών και μποξέρ, τσαμπουκά ντετέκτιβ, διατηρώντας την ευφυΐα του και την σπιρτάδα του. Οπότε επειδή αυτή η νέα εκδοχή θα πυροδοτήσει αντιδράσεις , οι… λίβελοι των κριτικών θα είναι πυρακτωμένοι από τα έγκατα της κόλασης! Αλλά, δεν θα τους κάνω την χάρη!

Ο Guy Ritchie και η συγγραφική του ομάδα… στηριχτηκαν…σε ένα comic που κυκλοφόρησε με τον Χολμς, και τον παρουσαζει…όπως στην ταινία. Σημαντικό να το γνωρίζουμε αυτό. Από κει και ύστερα, νιώθεις ότι μπορεί κάτι του λείπει, αν και η δουλειά στα σκηνικά και τα κοστούμια, αποπνέει ατμόσφαιρα, και είναι ο συνδετικός κρίκος με την μυθιστοριακη ατμόσφαιρα και ύπαρξη του ήρωα. Ο Robert Downey Jr, είναι απολαυστικός και με χιούμορ, σαν ήρωας comic , και αν και ο Jude Law μοιάζει υποφωτισμενος, η χημεία μεταξύ τους είναι ιδανική. Στα + η μουσική και το μοντάζ, καθώς και η παρουσία του Mark Strong!

Ο Guy Ritchie σκηνοθέτησε με τόλμη και νεύρο έναν παγκοσμίου φήμης στερεότυπο ήρωα, εκμοντερνισε τον χαρακτήρα του, και τις περιπέτειες του, και έφτιαξε μια ψυχαγωγική και διασκεδαστική ταινία! Η κατάκτηση χρυσής σφαίρας, δεν θα οδηγήσει στην κούρσα των Oscar λαοφιλή Robert Downey Jr. O Johnny Depp π.χ στους «Πειρατές» ήταν μια τέτοια περίπτωση, που παρουσίασε μοναδικά και με ρίσκο, τον χαρακτήρα του Jack Sparrow, και έσπασε τα μέχρι τότε στερεότυπα του χαρακτήρα είδους!

Aγαπητε Dexter, να σε ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου για τα καλά σου λόγια, που με τιμούν και αναγνωρίζουν την δουλειά μου και την πρόσφορα μου, και να σου πω και πάλι, ότι θα ήταν κρίμα και άδικο, μια τόσο όμορφη κινηματογραφική ανάλυση και παρουσίαση να μην βρίσκεται κάτω από το δικό σου όνομα, και ας είχα γράψει εγώ ήδη την κριτική! Σέβομαι απόλυτα την δουλειά σου και το κόπο σου, και την επικροτώ, μιας και η μνησικακία και ο εγωισμός, ανήκουν στην παλέτα χαρακτηριστικών γνωρισμάτων άλλων, και όχι στη δική μου! Εξαιρετικό και πλήρες το review σου, και ότι χρειαστείς… ξέρεις που θα με βρεις!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 19 Ιανουαρίου 2010 στις 18:21

TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks
    Above πιστεύω πως έχει αρκετές πιθανότητες να μπει στην 5άδα των oscar, δεν το αποκλείω καθόλου.

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την TheSpecialOne Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Above πιστεύω πως έχει αρκετές πιθανότητες να μπει στην 5άδα των oscar, δεν το αποκλείω καθόλου.
    Ο Robert? Λες? Από την Σφαίρα και μόνο ρε συ? Ούτε το σωματείο του τον έχει υποψήφιο πάντως, ενώ πίσω στο 2003, είχαν τον Depp, και κέρδισε κιόλας αυτός, και όχι ο Sean Penn, που πηρέ και το Oscar!

Κοιτα, νομίζω πως όχι, δεν είναι τέτοιου είδους ρόλος, στον Σέρλοκ ειναι πολυ καλος, απλά οι χρυσοσφαιραδες...κυνηγούν τον εμπορικό και τον αναγνωρίσιμο ηθοποιό, για την τηλεθεαση αλλιώς κανονικά, ο Matt Damon έπρεπε να το πάρει! Θα τα πούμε στο thread των oscar γιατί θα καταστρέψουμε το review του Dext, και είναι κρίμα! Συγνωμη Dext για το off topic!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 20 Ιανουαρίου 2010 στις 00:32

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία