Αποτελέσματα 1 έως 7 από 7

Θέμα: Pirates of the Caribbean: At World's End (2007)

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks

Pirates of the Caribbean: At World's End (2007)

Directed by: Gore Verbinski

Starring: Jonny Depp
    Geoffrey Rush
    Orlando Bloom
    Keira Knightley

Υπόθεση: Οι πειρατές επιστρέφουν και αυτή τη φορά ο Will Turner (Bloom) και η Eizabeth Swann (Knightley) συμμαχούν με τον Captain Barbossa (Rush) σε μια απελπισμένη προσπάθεια/αναζήτηση μέχρι το τέλος του κόσμου έτσι ώστε να σώσουν τον Jack Sparrow (Depp). Έπειτα προσπαθούν να πείσουν όλους τους αρχηγούς των πειρατών ανά τον κόσμο προκειμένου να πολεμήσουν τον Beckett. Η τελική μάχη είναι γεγονός και η ιστορία κορυφώνεται.

Σχολιασμός: Το τρίτο μέρος των «πειρατών» έχει ως στόχο να τελειώσει την ιστορία που άνοιξε με το dead man ‘s chest και με τον καλύτερο τρόπο. Κατά τη γνώμη μου το πετυχαίνει μια χαρά. Είχα δει την ταινία αυτή στη μεγάλη οθόνη και την απόλαυσα σε όλο της το μεγαλείο, αφού πρώτα πέρασα από το «τεστ της μικρής οθόνης» τις πρώτες δυο. Η πρώτη ταινία ήταν μια ενδιαφέρουσα ιστορία, όμως στο τέλος δημιουργεί την ανάγκη να γνωρίσει ο θεατής περισσότερο τους ήρωες . Η δεύτερη ήταν σεναριακά πιο φλατ και έτσι πέτυχε να κάνει καλό character development. Έτσι λοιπόν στο at world ‘s end, έχοντας πλέον μάθει καλά ο θεατής τους ήρωες, μπορεί να απολαύσει την κορύφωση της ιστορίας. Η παραγωγή είναι πιο ακριβή από ποτέ, ωστόσο σε αντίθεση με τα περισσότερα blockbusters του σήμερα, εμφανίζει ένα κάποιο ιδιέταιρο στυλ, το οποίο οφείλεται στη λάμψη και το στυλ της Disney. Αυτό βρίσκεται σε συνδυασμό με μια πιο ενήλικη κατεύθυνση που έχει υιοθετήσει το στούντιο τα τελευταία χρόνια και λειτουργεί καλά. Η ερμηνεία του Depp ανεβάζει το σενάριο ακόμη και όταν πάει να πέσει και η συμμετοχή του αποδυκνείει γι’ ακόμη μια φορά ότι ο Depp κάνει πολύ καλές επιλογές (εγώ πάντως συνειδητοποίησα ότι είμαι φαν του μόνο όταν διαπίστωσα το πόσο καλές ταινίες επιλέγει). Το μόνο που με ενόχλησε στη ταινία είναι το παραθυράκι που αφήνει για τέταρτη, καθώς θεωρώ ότι η τριλογία έχει κλείσει μια χαρά και δεν χρειάζεται καμία συνέχεια.

Trailer

soundtrack

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Το πρώτο μέρος επανέφερε ξεχασμένο είδος, το ανανέωσε και το εκτόξευσε στα ύψη διασκεδαστικά, είχε έναν ευφάνταστο και «κουνημένο» Τζόνυ Ντέπ, που έφτιαξε Character movie icon, και τον οδήγησε και στην υποψηφιότητα για Οσκαρ… Το δεύτερο το βρήκα καλό, εξέλιξε την ιστορία, αλλά δεν με ενθουσίασε… Αυτο εδω, έμπαζε νερά από το σκαρί του! Από την ιστορία και το σενάριο του, που μπορεί να μην αποτελεί το σημαντικότερο σε τέτοιες ταινίες βέβαια, αλλά εδώ θέλησαν να το κάνουν πιο «σοβαρό» πιο «ιντριγκαδόρικο» και έχασαν στόχο και ταυτότητα.

Όλοι συμμαχούν με όλους, όλοι προδίδουν όλους, και όλοι στο τέλος είναι ευτυχισμένοι… μάλλον. Όλοι, εκτός από τους θεατές, που μένουν σχεδόν μόνο με το τελευταίο μισάωρο της ταινίας να βλέπουν τα έξοχα –κατά τα άλλα- εφέ, να κερδίζουν τις εντυπώσεις και να τους βγάζουν από την βαρεμάρα! Η ανανεωμένη Κιρα Ναιτλι, που και ρόλο κλειδί στην εξέλιξη έχει, και φροντισμένη από τον σκηνοθέτη είναι με κοντινά πλάνα, και πιο δυναμική και σταρ βγαίνει κερδίζει, ο Τζονυ, ε, είναι ο Τζονυ και ο Τσαου Γιου Φατ, είναι το νέο πρόσωπο, και δένει μια χαρά με το "πειρατικό σύμπαν" αλλά δεν έχει μεγάλο αξιοποιήσιμο ρόλο. Δυστυχώς βαρέθηκα ρε γαμώτο, και εύχομαι το τέταρτο, να ανανεώσει την τριλογία και να μην την ναυαγήσει… Καλοί, χρυσοί οι τρίτοι Πειρατές, αλλά μπάζουν νερά, και πιτσιλάνε!

Ευχαριστώ bill για το review.

3. Thanks Greg House, zachpaulos, Dexter, bill667 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της tanoulitsa
    Likes / Thanks
    Οτι μπερδευεσε οτι γινοντε τα χιλια μυρια (συνεργασιες, πουληματα, κλπ,κλπ) γινοντε και μενεις με το στομα ανοιχτο και λες οπα???? Εχεις απολυτο δικιο above μου! Αλλα εμενας μου αρεσε πιο πολυ απο ολους τους πειρατες. Ειδικα η σκηνη με τους πολλους Τζονακους ειναι θεικη!!!!!!
    Εγω παλι χαιρομαι που θα δουμε κι αλλους πειρατες... Ελπιζω σε καλυτερα και λιγο πιο κατανοητα σεναρια.... γτ ηταν λιγο δυσκολα κατανοητο το 3ο πλ μπερδεμα αδερφε!!!
    Θανκς για το ρεβιου!!!!

5. Thanks Above, bill667 thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της elgalla
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την tanoulitsa Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Εγω παλι χαιρομαι που θα δουμε κι αλλους πειρατες... Ελπιζω σε καλυτερα και λιγο πιο κατανοητα σεναρια.... γτ ηταν λιγο δυσκολα κατανοητο το 3ο πλ μπερδεμα αδερφε!!!
    Βασικά, η τέταρτη ταινία "On Stranger Tides" θα βασίζεται στο ομότιτλο βιβλίο του Tim Powers που είναι πολυβραβευμένος και "παλιά καραβάνα" στα βραβεία sf και fantasy. Μάλιστα είχε κερδίσει Locus και World Fantasy Award μέσα από τα χέρια (κυριολεκτικά) του εξαιρετικού "Anno Dracula". Όλα αυτά σημαίνουν πως αν δεν το καταστρέψουν από την παραγωγή, οι τέταρτοι "Πειρατές" θα είναι πιθανότατα καλύτεροι από τους τρεις πρώτους.
    Μετά την απογοήτευση της δεύτερης ταινίας την οποία έχω μέχρι και διαγράψει από τη μνήμη μου, την τρίτη δεν ενδιαφέρθηκα να τη δω. Στην τέταρτη, όμως, θα δώσω μια ευκαιρία νομίζω.

"No one holds command over me. No man. No god. No Prince.What is a claim of age for ones who are immortal? What is a claim of power for ones who defy death? Call your damnable hunt. We shall see who I drag screaming to hell with me."

7. Thanks bill667, Above thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της kukube
    Likes / Thanks
    Καταρχάς πόσο μ'αρέσει που το χόλυγουντ ρίχνει πολλά λεφτά στην παραγωγή, με αποτέλεσμα να έχουμε σε κάθε ταινία εποχής/ιστορικής/φαντασίας τέλεια αναπαράσταση!! Επίσης πάντα φροντίζει και την μουσική!! Σε αυτούς τους τομείς οι πειρατές βγαίνουν άψογοι!! Αλλά δεν είναι δυνατόν, επειδή η Κίρα Νάιτλι εκείνη την εποχή είχαν ανέβει οι μετοχές της, να της δίνεις τον κεντρικό ρόλο παραγκωνίζοντας τους άλλους! Δεν μπορείς να μπερδεύεις τόσο πολύ το σενάριο σε μια πειρατική ταινία (δεν είναι αστυνομική, για να ξύνεις συνέχεια το κεφάλι σου και να παλεύεις να καταλάβεις) που την βλέπεις για να διασκεδάσεις!! Είπαμε πως τέτοιες ταινίες στο χόλυγουντ υστερούν σε σενάριο αλλά αυτοί το έχεσαν!! Στα ερμηνευτικά επίπεδα, όπως και στις προηγούμενες ταινίες!!
    Επειδή μια ταινία δεν τελειώνει ποτέ...

9. Thanks tanoulitsa, bill667, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks
    Εγω παλι ειχα την αισθηση στη 2η και στην 3η ταινια οτι ειδα κατι πιο "πειρατικο" απο την πρωτη... Η πρωτη μου ειχε δωσει την εντυπωση οτι επεσε με τα μουτρα στο fantasy παραγκονιζοντας το πειρατικο στοιχειο... Σιγουρα τη θεωρω ανωτερη απο τις αλλες 2, αλλα στις αλλες ειδα και πραγματα που ηθελα να δω και στην 1η...

Για την 3η δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος, γιατι την ειδα στο σινεμα και ως γνωστον η μεγαλη οθονη ειναι "ατιμη" και ξεγελαει...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την bill667; 6 Οκτωβρίου 2010 στις 14:50

11. Thanks sosas_TK thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της thanasislost
    Likes / Thanks
    Πολύ καλή η ναυμαχία στο τέλος αλλά παλι κατώτερο του πρώτου...Πάντως για μένα είναι εξαιρετική ταινία δράσης...

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
join us