Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 19

Θέμα: Buried (2010)

TV Guru! Το Avatar του/της sirina
    Likes / Thanks

Buried (2010)

170,000 SQ miles of desert. 90 minutes of Oxygen. No way out

Υπόθεση:

Ενας νεαρός άνδρας ξυπνά μέσα σε ένα φέρετρο που βρισκεται θαμμενο κατω από την γη. Δεν μπορει να κουνηθει, να αναπνευσει καλα καλα, εχει μονο έναν αναπτηρα και ένα κινητο. Θα τα καταφερει να σωθει?

Trailer:

Η ταπεινή μου άποψη:

Ενας ανδρας που δε φταιει κυριολεκτικα σε τιποτα, βρισκεται θαμμενος με το ρολοι να μετραει αντιστροφα και τις πιθανοτητες επιβιωσης να είναι εναντιον του. Ο κλειστοφοβικος του εφιαλτης ξεκινα και για 90 λεπτα παρακολουθουμε τις εναγωνιες του προσπαθειες να ακουστει. Δυστυχως παροτι εχει ένα κινητο και παιρνει τηλεφωνο ένα σωρο ανθρωπους κανεις δεν μπορει ή δεν θελει να τον βοηθησει. Δε λεω παραπανω, γιατι χαλαει το σασπενς αλλα η αληθεια είναι ότι η ταινια ξεφευγει από το απλο θεμα της επιβιωσης και θετει(με αρκετα απλοικο τροπο) βεβαια γενικοτερους προβληματισμους.

Ποιος ανθρωπος θα ακουγε καποιον να λεει με τρεμαμενη φωνη ότι είναι θαμμενος ζωντανος και αυτός θα νοιαζοταν για την θεση του? Η θα ζητουσε αριθμο κοινωνικης ασφαλισης? Η θα ρωτουσε γιατι μπηκε στο φερετρο? Αυτά και αλλα τρομακτικα γινονται μεσω τηλεφωνου. Και μπορει το αληθινα τρομακτικο να είναι ότι είναι θαμμενος αλλα προσωπικα με στεναχωρησε και με εκνευρισε η αντιμετωπιση των απεξω. Ποτε ακριβως πεθανε η ανθρωπια? Ποιος είναι τρομοκρατης και μεχρι που θα εφτανες αν ειχες χτυπησει τον πατο της εξαθλιωσης?

Περα από αυτά που ηδη ανεφερα, η ταινια εχει και πικρο χιουμορ ειδικα μεσα από τις ενιοτε ειρωνικες απαντησεις του απηυδυσμενου Πωλ, όταν πλεον κατανοει ότι γυρω του εχει στηθει ένα θεατρο του παραλογου.

Στα της ταινιας, ο Cortes καταφερνει να αποδωσει τελεια την κλειστοφοβικη του ατμοσφαιρα και μας πειθει απολυτα ότι βλεπουμε έναν εγκλωβισμενο ανθρωπο. Εντονα πλανα οπου πρεπει, σιωπες οπου απαιτειται, επιβραδυνει και επιταχυνει με τους σωστους ρυθμους και γενικα η ταινια είναι τοσο οσο. Ο Ρεινολντς, μου αρεσε αρκετα, δινει μια καλη ερμηνεια και αποδεικνυει ότι μπορει να μην είναι ο Ντε Νιρο της γενιας του, αλλα δεν είναι μονο ενας μορφονιος που του πρεπουν μονο ρομαντικες κομεντι. Καταφερνει να πεισει σαν ενας απελπισμενος που προσπαθει να κρατηθει στη ζωη, με αντιδρασεις ταιριαστες στις μεταπτωσεις των συναισθηματων και στην κορυφωση του πανικου του.

Γενικα η ταινια, είναι ένα κερδισμενο κινηματογραφικο στοιχημα παροτι αντικειμενικα δεν είναι και πολύ ευκολο να κρατησεις αμειωτο το ενδιαφερον με έναν μονο ηθοποιο σε ένα τοσο μικρο χωρο, Ωστοσο, τα καταφερνουν αρκετα καλα και αυτό είναι αρκετο. Δεν πεφτει σε επαναλαμβανομενα μοτιβα, παροτι εξαρχης αναρωτιομουν ποσα πραγματα μπορουν να συμβουν μεσα σε ένα φερετρο, δεν εχει δραση, δεν περπαταει καν ο ηρωας και ωστοσο κρατα το ενδιαφερον καλυτερα από αρκετες μπλοκμπαστεριες.

Τελειωνοντας αυτό το ταπεινο ριβιου, να πω ότι η ταινια δεν είναι κανενα αριστουργημα. Ο Ρεινολντς είναι μεν καλος, αλλα καποιος άλλος θα ητανε εξαιρετικός και η ιδεα είναι μεν ευφυεστατη αλλα δεν ξεφευγει από μερικα αρχετυπικα κλισε που με ταραζουν στις περισσοτερες ταινιες. Δυστυχως, δεν μπορω να πω παραπανω γιατι θα χαλασω την ταινια, ουτε θα γκρινιαξω για μερικες απιθανοτητες όπως το γιατι αναπνεει ακομα ενώ δεν μπαινει αερας από πουθενα και το ζιπο δε σταματει να δουλευει. Το θεμα είναι, πως το buried είναι μια αξιοπρεπης ταινια που μπορει να μη συγκλονισε τον κοσμο μου, αλλα είναι καλη για ένα βραδακι με παρεα.

ΥΓ Το φιναλε είναι ωραιο, αν και εχω αντιρρησεις.
    ΥΓ2 Αν πω ότι το αναλογο επεισοδιο CSI του Ταραντινο μου αρεσε πιοτερο τι θα πειτε?

Cast
     Ryan Reynolds as Paul Conroy[8]

Ακουγονται μονο:
     Ivana Miño
     Anne Lockhart
     Robert Paterson
     José Luis García Pérez
     Stephen Tobolowsky
     Samantha Mathis
     Erik Palladino
     Warner Loughlin

Newbie Το Avatar του/της roby
    Likes / Thanks
    Πηγα και εγώ χθες με καλή παρεούλα να δω το Buried και ενώ είχα ήδη ακούσει θετικά σχόλια ήμουν αρκετά περίεργος να δω αν θα μου κεντρίσει το ενδιαφέρον τελικά. Νομίζω πως είναι από τις καλές ταινίες της χρονιάς που σίγουρα δε πρέπει να προσπεράσετε. Κυρίως το σενάριο ήταν έξυπνα δοσμένο αφού ο τρομοκρατημένος πρωταγωνιστής περιγράφει τα πάντα μέσω των συνομιλιών του με ένα κινητό. Και μόνο το οτι σε κρατούσε μιαμιση ώρα περίπου στη τσίτα με έναν ηθοποιο και μάλιστα σε ένα φέρετρο respect! Τέλος πού σημαντικό, μου άρεσε και μένα (αρκετά) το τέλος, δε λέω παραπάνω για να μη το χαλάσω για αυτούς που δε το είδαν ακόμη
    ΥΓ1 : Επιτέλους ο Ρεινολντς σε μια καλή ερμηνεία (το χει νομίζω)
    ΥΓ2 : Τρέμω στην ιδέα ότι το σενάριο θα μπορούσε να πέσει σε αμερικανική παραγωγή (είναι ισπανική) καθώς είμαι σίγουρος πως θα το είχαν ξεφτιλίσει
    ΥΓ3 : Μπράβο για το review sirina!
    Προσωπική Βαθμολογία : 7/10 (Αν δεν είχε και εκείνο το 5λεπτο με το φύδι ίσως να είχα βάλει λίγο παραπάνω )
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την roby; 14 Οκτωβρίου 2010 στις 09:47

I WILL ALWAYS LOVE YOU

3. Thanks N1512, Sunsett, sirina, bill667 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της tanoulitsa
    Likes / Thanks
    Eγω να πω την αληθεια μου δεν ξερω ακομα αν θα την δω... δεν αποκαλω τον ευατο μου κλειστοφοβηκο αλλα μια τοσο.... "στενη" ταινια δεν ειναι στις προταιρεοτητες μου!

5. Thanks athras thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της kukube
    Likes / Thanks
    Την είδα γιατί ήθελα να διαπιστώσω πως ένας σκηνοθέτης με μια τετοια υπόθεση και έναν μόνο ηθοποιό μπορεί να γυρίσει ταινία 95 λεπτών χωρίς να χτυπήσεις καμιά ένεση!!
    Τελικά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Cortes!! έκανε μια άκρως κλειστοφοβική ταινία, είχε ένα απίστευτα σφιχτοδεμένο σενάριο, υπέροχη η σκηνοθεσία, εξαιρετικός ο τρόπος παιχνιδιού με το φως της ταινίας!!!
    Η ιστορία ήταν ένας κύκλος, είχε αρχή, μέση, τέλος!! γενικώς είχε κορυφώσς με κλιμακούμενη αγωνία με τοπ φυσικά το τέλος!!!
    Ο ρεινολοντς κυριολεκτικά άψογος!!!(και δεν του το χα) Δεν πέφτει στην παγίδα του μελοδραματισμού, δεν είναι καθόλου υπερβολικός, αντιδράει όπως θα αντιδρούσε ένας άνθρωπος που ζει για κάποιους μήνες σε μια περιοχή όπως το ιρακ (δν βρισκόταν π.χ. στο σπίτι του βλέποντας τηλεόραση και ξαφνικά τσουπ βρέθηκε σε φέρετρο)!! Από μια στιγμή και μετά η αίθουσα του σινεμά γίνεται ένα είδος τάφου για του θεατές και έτσι συμμερίζεσαι απόλυτα τον ήρωα και πληγώνεσαι αρκετά με το τέλος!!!
    Επίσης εντύπωση μου έκανε από μια τόσο απλή υπόθεση, πόσα πολιτικά θέματα έθιγε!! Γενικώς η ταινία για μένα είναι ένα αριστούργημα γιατί κυριολεκτικά ο σεναριογράφος-σκηνοθέτης είχε στην διάθεση του 2 τούβλα και μπόρεσε και έχτισε μια πολυκατοικία!!!! Μπραβο!!

Υ.Σ. Sirina ευχαριστούμε για το πολύ ωραίο ριβιού!!!

Βαθμολογία: 10/10
    Επειδή μια ταινία δεν τελειώνει ποτέ...

7. Thanks N1512, greg_m, sosas_TK, Sunsett, Above, The Comedian, sirina thanked for this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    Τρελό ταινιάκι και δεν το περίμενα με τίποτα να ειναι τοσο καλό. Με κρατήσε, και ας ήταν σε ενα κουτί. Και αυτό στις Νυχ.Πρε. το είδα.

9. Thanks Sunsett thanked for this post
    Banned
    Likes / Thanks
    Τιποτα σπουδαιο για μενα, βλεποταν ανετα...αλλα πολυ απλο σεναριο. Δεν μπορεσε να μου κρατησει το ενδιαφερον αμειωτο, ψιλοκουρασε. Οσο για το τελος εγω το βρηκα απολυτα αναμενομενο.
    5/10

11. Thanks absolut_, theocity12 thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της v@nd@lo$
    Likes / Thanks
    Στην αρχή της ταινίας το μόνο που ακούς μέσα στο σινεμά είναι διάφορα καυστικά σχόλια Ναι, ήμουν κι εγώ ένας από αυτούς....

Στην συνέχεια όμως, παρακολουθώντας την πλοκή, απλώνεται σιγά-σιγά μια σιωπή στους θεατές. Πραγματικά το ζεις, σε ορισμένα σημεία.

Για την φάση
    Spoiler

Ο απαγωγέας, είχε πραγματικά κορυφαίες ατάκες. Ούτε καν θυμάμαι σε αρκετά σημεία την ελληνική απόδοση, απλά τα λόγια του:
    Spoiler

Και άλλα τέτοια ωραία

Κορυφαία σκηνή η φάση με την εταιρία:
    Spoiler

Ποιος αμφιβάλει πως θα τύγχανε και στην πραγματικότητα μιας τέτοιας αντιμετώπισης;

Όσο για τον Άγγλο...
    Spoiler

Ένα 7 κι από μένα, γιατί κάποια πράγματα με χάλασαν...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την v@nd@lo$; 21 Οκτωβρίου 2010 στις 03:17

We need Angelus

13. Thanks kukube thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της Katerinaki_888
    Likes / Thanks
    Την ειδα κ γω,μολις χθες!!Τα πρωτα λεπτα που βλεπεις το απολυτο σκοταδι κ σχεδον δεν ακουγεται τπτ,ακουγονταν αρκετα πραγματα κ εγω με την παρεα μου μπορω να πω οτι το ξεκινησαμε... Μερικα πραγματα ,ηταν λιγο υπερβολικα η και φανταστικα,αλλα σε γενικες γραμμες δεν με χαλασε.Το οτι με κρατησε σε αγωνια την περισσοτερη ωρα ηταν κατι που δεν περιμενα μιας κ ηταν ουσιαστικα ΕΝΑΣ ανθρωπος κλεισμενος σε ενα φερετρο.Αν μου το ελεγαν οτι θα ειχα αγωνια,δεν θα το πιστευα!Το τελος ψιλοαναμενομενο,παρολα αυτα στεναχωρηθηκα και απ οτι παρατηρησα οταν αναψαν τα φωτα,οι περισσοτεροι ειχαν μεινει κ δεν μιλουσαν!Ενα 7αρακι απο μενα,γιατι περασα καλα βλεποντας την(εχω δει κ αν εχω δει μουυυυφες ταινιες...) και θηγει θεματα που συμβαινουν στην εποχη μας(την εκμεταλλευση,το οτι κανεις δεν νοιαζει πλεον για το συνανθρωπο,το τι μπορει να παθαινουν αθωοι ανθρωποι εξαιτιας των πολεμων-τρομοκρατων μπλα,μπλα,το οτι με το που ανεβηκε το βιντεακι στο youtube ειχε κ γω δεν ξερω ποσες χιλιαδες views,αλλα ουτε ενας δεν ειχε την καλοσυνη να τον βοηθησει...)

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της lizard-joe
    Likes / Thanks
    Ταινιάρα. Δεν την υπολόγιζα σωστά, με πήγαν με το ζόρι σχεδόν, αλλά ξετρελάθηκα τελικά. Με κράτησε στην τσίλια, και ηταν όλη σε ένα κουτί. Πολύ καλή ταινία. 8/10

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks
    Πολυ μου αρεσε η ταινια και οπως ειπα και αλλου μομίζω ότι θα υπαρξει μια μεριδα κοσμου που θα τη αντιμετωπιζει στο εξής ως διαχρονικη...

Εμένα ας πουμε πολυ μου αρεσουν αυτου του ειδους οι ταινιες που ο χωρος ειναι περιορισμενος και ο στόχος ειναι να κρατηθει το ενδιαφερον του θεατη μεχρι το τελος. Εδω ο χωρος ηταν περιορισμενος οσο ποτε αλλοτε. Το ενδιαφερον, φανταζομαι διαφερει αναλογα με τον καθε ανθρωπο, ωστοσο εμενα με κρατησε πραγματικα σε αγωνια.

Υπηρχαν και τα μυνηματα που εξέπεμπε σχετικά με τη γραφειοκρατια των διπλωματικων οργανισμων και την αφασια του ανθρωπου προς των άνθρωπο. Ενα κινηματογραφικο μονοπρακτο που σιγουρα θα αντέξει στον χρονο. Εστω και για μια συγκεκριμενη μεριδα του κοινου. Και ως παροδικο hit ομως, μια χαρα στεκεται.

Απλως καποιοι που το χαρακτηριζουν ως καλυτερο θριλερ και το χρησιμοποιουν ως προσχημα να θαψουν αλλα κλασσικα hits δεν με βρισκουν συμφωνο, διοτι ψιλιαζομαι οτι σε καμια δεκαετια θα ριχνουν το ιδιο θαψιμο και σε αυτο...

Δεν θα πω τιποτα παραπανω. Sirina με καλυψες 100% με το review σου και ειναι το καλυτερο που εχω δει για τη συγκεκριμενη ταινια
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την bill667; 11 Δεκεμβρίου 2010 στις 23:55

17. Thanks sirina thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία