Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 31

Θέμα: The Kids Are All Right (2010)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

The Kids Are All Right (2010)

The Kids
    Αre Αll Right

Τα Παιδιά
    Είναι Εντάξει
    (2010)

Πρωταγωνιστούν- Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo, Mia Wasikowska, Josh Hutcherson

Σκηνοθεσία-Lisa Cholodenko / Σενάριο-Stuart Blumberg ,Lisa Cholodenko / Μουσική-Craig Wedren /Φωτογραφία-Igor Jadue-Lillo/ Μοντάζ-Jeffrey M. Werner/ Κοστούμια-Mary Claire Hannan

Είδος-Κοινωνικό / Κωμωδία

Υπόθεση:
    Η μεγάλη κόρη μιας οικογενείας που αποτελείται από δυο μεσήλικες λεσβίες και έναν νεαρότερο αδελφό, (που αποκτήθηκε με δωρητή σπέρματος οπως και ο αδελφός της) θα ψάξει και θα βρει τον βιολογικό τους πατέρα, και θα τον γνωρίσει στην οικογένεια. Ο ερχομός του θα αποσυντονίσει την οργανωτική και απόλυτη "μαμά" ενώ θα ξυπνήσει ερωτικά συναισθήματα στην άλλη. Οι ισορροπίες θα διαταραχτούν, ενώ τα παιδιά θα προσπαθήσουν να παραμείνουν εντάξει…

Ανάλυση

Μπορείς να κάνεις κινηματογράφο με την απλότητα της καθημερινότητας, των ανθρωπίνων σχέσεων, των καταστάσεων, των προβλημάτων, της ίδιας της ζωής γενικότερα, έχοντας για μπούσουλα το λιτό και κλισέ ως εύρημα, και να του εμφυσήσεις το φρέσκο , και το ανάλαφρο, ( είτε με την σκηνοθεσία, είτε με το σενάριο) προσεγγίζοντας ένα θέμα ταμπού με χιούμορ και ρεαλισμό, απορρίπτοντας την μεσαιωνική αντίληψη του ειδεχθές και προκλητικού σεξιστικού κινηματογραφικού περιεχομένου.

Η απλή ιστορία...

Η ταινία δεν αποτελεί μια εξέχουσα κινηματογραφική εμπειρία, δεν διασφαλίζει την θέση της στην παγκόσμια φιλμογραφια, δεν επιτάσσει την μοναδικότητα της… Είναι απλά, μια όμορφη και γλυκιά ταινία, με πολύ καλοδουλεμένο όμως θέμα. Ανάλαφρη και ευχάριστη γεμάτη συναισθήματα, και χιούμορ. Εύφορη υποκριτικά-πολύ θα έλεγα- αλλά επειδή στο ανθρώπινο DNA, καταγράφεται με απίστευτο τσαμπουκά το δραματικό στοιχείο ως σπουδαίο και αξιομνημόνευτο, οι ανάλαφρες και στο φτερό παιγμένες ερμηνείες,- ειδικά των δυο κυρίων- ίσως περάσουν και στα ψιλά γράμματα, και θεωρηθούν αδιάφορες, και συνηθισμένες (αν και ολοκληρωμένες μέσα στους ρόλους τους και απολαυστικές)

Ερμηνείες

Good Above VS Evil Above

Συνοψίζοντας τώρα , η "πραγματικότητα" της ταινίας, δεν αφορά το μεγαλύτερο μέρος της ελληνικής κοινωνίας, ούτε ως προς την συμβίωση των ανθρώπων του ιδίου φύλου, αλλά ούτε και στην διαδικασία απόκτησης παιδιού με δωρητή σπέρματος. Το μεσήλικο γκέι ζευγάρι δυο γυναικών, επίσης δεν φαντάζει λαχταριστό κινηματογραφικά, και ίσως προκαλέσει αναφυλαξία. Τα «στερεότυπα» της οικογενειακής ευτυχίας που διασφαλίζονται μόνο με την «παρουσία- συμμέτοχη» δυο γονιών διαφορετικού φύλου, δεν συνάδουν με το πρόσωπο μιας υγιούς φαμιλιάς. Αλλά η ταινία οφείλει να έχει φωνή και θέση, χωρίς διδακτισμούς, μεθόδευση και βαθιές αναλύσεις, σε καθαρά επίπεδο σχέσεων, ως μια πραγματικότητα που υφίσταται, ως μια ολοκληρωμένη ευτυχία ανθρώπων κόντρα στις σεξουαλικές πεποιθήσεις των πολλών, με χιούμορ και ρεαλισμό, και με τις δικές του αλήθειες.

Δεν είναι Little miss Sunshine ούτε Juno, δεν ειναι τοσο φρεσκο, ουτε και στην γραφή του, αν και τέτοια ταυτότητα θέλει να έχει και στο « ανεξάρτητο μικρό ανήκει ως παραγωγή» που δεν είναι ούτε μίζερο αλλά ούτε και ασόβαρο! Η δραματική του έκβαση, ίσως του στερεί κάτι από το ύφος του... Θα την υποστηρίξουν παραγωγοί, σεναριογράφοι και βέβαια ηθοποιοί, και θα την δούμε στα φετινά Oscar…αλλά και στις λίστες ενώσεων. Και τα παιδιά και οι μεγάλοι είναι εντάξει τελικά. Το κοινό ας αποφασίσει αν το ενδιαφέρει η όχι! Eμένα με ενδιέφερε...ειδικά σε επίπεδο ερμηνειών, και σε ενα μέρος της αλήθειας του!

TRAILER ΤΑΙΝΙΑΣ

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 17 Οκτωβρίου 2010 στις 19:35

TV Master Το Avatar του/της annie_hall
    Likes / Thanks
    Ωραίο review Above, όπως πάντα άλλωστε!

Η ταινία μου άρεσε αρκετά. Κυρίως για τις δυο υπέροχες κυρίες. Όμως κάτι έλειπε. Εκεί που πήγαινε να απογειωθεί κάτι το κρατούσε και τελικά παραδόθηκε σε ένα εύκολο φινάλε που δεν με ενόχλησε αλλά μου φάνηκε σαν να άκουσα στο βάθος τη σκηνοθέτιδα να φωνάζει "cut, μαζεύετε τα να πάμε σπίτια μας επιτέλους".

Οι διάλογοι είναι εξαίσιοι, γέλασα πάρα πολύ και ο Ruffalo παλικάρι από τα λίγα!

3. Thanks Le Grant, joel_barris, Sunsett, Above thanked for this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    Την είδα και εγω στίς νύχτες πρεμιέρας και εμένα μου αρεσε αρκετά. Οι ερμηνείες ειναι πολυ κάλες ολων, και στον ράφαλο μου αρεσε πολυ η τρέλλα του. Η μουρ είναι αγαπημένη μου. Η μπένιγκ επίσης πολυ καλή. Ευχάριστη έκπληξη η ταινιά, ζωντάνη και αληθινή.

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks
    Πολύ γλυκιά ταινία,που κερδίζει με τις ερμηνείες της.Μοναδικό το δίδυμο Μπένινγκ-Μούρ.Πολύ δεμένες μεταξύ τους.Ανάλαφρο σενάριο σε ένα σοβαρό θέμα.Πολύ καλός και ο Ράφαλο.Βλέπεται ευχάριστα.8/10
    Ευχαριστώ για το πολύ καλό review.

6. Thanks Le Grant, Above thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της greg_m
    Likes / Thanks
    πολύ light η ταινία, καμία σχέση με το βαρύ δράμα που περίμενα να δω έχοντας διαβάσει μόνο την υπόθεση.
    εκνευριστικά καλή η μπένινγκ, έκπληξη η συνήθως βαρετή τζουλιαν μουρ και μεγάλη έκπληξη ο ράφαλο.
    μεγάλη ταινία για μένα δεν είναι. ταινία ερμηνειών ναι.
    γκρέιτ ριβιού ξανά.

8. Thanks Above thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της madsemfe
    Likes / Thanks
    Την διασκέδασα όσο λίγες ταινίες! Δεν μπορώ να πω, αρκετά ανάλαφρη αλλά όχι χαζοχαρούμενη! Πολύ καλόφταγμένη, με αρκετά ενδιαφέρουσες ερμηνίες και ωραία μουσικούλα...

Η Τζουλιαν Μουρ μετά τον ρόλο της στο 30 Rock έχει γίνει λατρεία )))
    Lost-BSG-Caprica-Alias-Sex and the City-Friends-Samantha Who?-Traveler-Carnival-Ugly Betty-Prison Break-Freaks and Geeks-Life Unexpected-SFU
    Californication-Fringe-Glee-Chuck-No Ordinary Family-Grey's Anatomy-House MD-Desperate Housewives-How I Met Your Mother-The Big Bang Theory-Gossip Girl-Private Practice-Mentalist-Brothers & Sisters-30 Rock-White Collar-Cougar Town-Modern Family-Criminal Minds
    Dexter-True Blood-Damages-Nurse Jackie-The Big C-Entourage-Breaking Bad-The Walking Dead

Newbie Το Avatar του/της Academician
    Likes / Thanks
    Αξιολογότατη ταινία. Ελαφριά και ευχάριστη. Οι ερμηνείες είναι υποδειγματικές του ύφους της. Και σκηνοθετικά εκει στηρίζεται. Ομορφη ροή και αίσθηση, χαλαρή. Απίθανη η Benning. Ευχαριστώ Above και πάλι.

11. Thanks Le Grant, Above thanked for this post
    Banned
    Likes / Thanks
    Τιποτα σπουδαιο η ταινια, ουτε δραμα ηταν, ουτε κομεντι ηταν...και δεν νομιζω οτι εχει να προσφερει ή να πει κατι.
    Οι γυναικες καλα επαιξαν(οχι για Οσκαρ κιολας), ο Ραφαλο ομως ηταν απαλευτος(οπως συνηθως)

TV Guru! Το Avatar του/της tanoulitsa
    Likes / Thanks
    Τα παιδια ειναι εντα3ει αλλα εγω δεν ειμαι σε ταξη....Δεν μπορω να καταλαβω που θελει να καταληξει ο κυριος σκηνοθετης.....Sorry κιολας δλδ αλλα ενιωσα οτι η ταινια ηταν λιγο απο ολα και τιποτα συγγεκριμενο.... Παρολαυτα ο ρολος της Νικ ηταν ο μονος ολοκληρωμενος χαρακτηρας.... αλλα στο τελος ενιωσα οτι ειναι το κακεκτυπο μιας αρσενικης φιγουρας στο σπιτι.Αυτο με χαλασε.... ενα γκευ ζευγαρι οπως το εχω εγω στο μυαλο μου δεν χρειαζετε να αντικαταστησει το φυλο που λειπει... η τουλαχ ετσι νομιζω.
    Spoiler
    Τι ηθελε να πει εδω ο ποιητης??? Γενικα τι μας ειπε??? 6/10 απο μενα για την Μουρ που οντως εκανε την διαφορα ερμηνευτικα και τη......"Νικ" (θα την μαθω οταν ερθει η ωρα..!)
    Οχιιιιιιιι above δεν ειναι και Juno δα... Εκει ειχε και μια γλυκητατη Ελεν Παιτζ!!!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την tanoulitsa; 19 Δεκεμβρίου 2010 στις 17:42

14. Thanks Above thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Le Grant
    Likes / Thanks
    Πολύ όμορφη και ανθρώπινη ταινία. Ειναι ευχάριστη, με χιούμορ, καλογραμμένο σενάριο και πολύ καλές ερμηνείες. Η Βenning πολύ καλή, και μ άρεσε φέτος και στο Mother and Child. Kάτι ένιωσα οτι μου λείπει και εμένα, αλλά οχι ωστέ να με χαλάσει. Είναι τόσο χαλαρό και ελαφρύ, που δεν σε χαλάει κάτι. Μόνο ισως αν ενοχλεί κάποιον το θέμα του λεσβιακού ζευγαριού. Σε μια φίλη μου της ήρθε κάπως. Ευχαριστώ για το πολύ καλό review. Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις.

16. Thanks Above thanked for this post
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία