Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 78

Θέμα: The Social Network (2010)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

The Social Network (2010)

The Social Network

Σκηνοθεσία: David Fincher /Σενάριο: Aaron Sorkin/ Ben Mezrich ( μυθιστόρημα)

Πρωταγωνιστούν: Jesse Eisenberg -Andrew Garfield- Justin Timberlake -Rooney Mara -Joseph Mazzello -Max Minghella

Φωτογραφία: Jeff Cronenweth /Μοντάζ : Kirk Baxter-Angus Wall/ Καλλιτεχνική Διεύθυνση:Curt Beech /Σκηνικά : Victor J. Zolfo

Είδος :ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ- ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΗ

Υπόθεση:Ένα φθινοπωρινό βράδυ του 2003, ο δευτεροετής του Harvard Mark Zuckerberg, αποφασίζει να εκδικηθεί απογοητευμένος την κοπέλα του που τον χώρισε, και να δημιουργήσει μια σελίδα κοινωνικής διαδικτύωσης για να της τα χώσει. Το facebook θα δημιουργηθεί από το πείσμα και το θυμό ενός άντρα ύστερα από έναν χωρισμό, θα αποκτήσει τεραστία αναγνώριση, και η ξαφνική επιτυχία και αποδοχή θα φέρει σε δικαστικές διαμάχες, φίλους και συνεργάτες. Η αλήθεια έχει πολλές και διαφορετικές όψεις…

Facebook? Συγγνώμη, δεν θα πάρω…

Το Δίκτυο του 2010.

Ο David Fincher δεν ανήκει στους αγαπημένους μου σκηνοθέτες, λαμβάνοντας υπ όψιν το συνολικό του έργο, αλλά ποτέ δεν κρίνω τον πρότερο του βίο, αλλά την ταινία που βλέπω μπροστά μου. Οπότε τα "φαντάσματα του παρελθόντος" όσο μεγάλα και υπερεκτιμημένα είναι, δεν μου ασκούν καμία επίδραση. Και επίσης δεν υιοθετώ και ούτε ακολουθώ, την "βροντοσαυρική θεωρεία" ότι "έκανε μια σπουδαία ταινία κάποτε, άρα και αυτή θα είναι εξίσου καλή". Εδώ και τώρα κρίνονται τα πράγματα, και όχι τότε και πριν. Η ακολουθία της δημιουργίας και του ταλέντου υπάρχει βέβαια, αλλά δεν είναι πάντοτε συμβατή με το αποτέλεσμα.

Είναι όμως κινηματογραφιστής. Του αναγνωρίζω την οπτική του, την μαεστρία της κάμερας, την αφηγηματική του δεινότητα. Και εδώ με εντυπωσίασε. Ως προς την διαχείριση του θέματος, και των γεγονότων. Έδωσε ρυθμό και πνοή, ασίγαστο ενδιαφέρον στο κοινό γενικότερα, και όχι μόνο στους γνώστες και στους ηλικιακά ενδιαφερομένους θεατές. Μετατρέπει την ιστορία του σε μια δικαστική διαμάχη, με flash back, με παράπλευρες απώλειες, θέτει βασικά ερωτήματα πνευματικής ιδιοκτησίας, αρχικής ιδέας και σύλληψης, γυμνώνει τις ετοιμόρροπες -και με ημερομηνία λήξης σχέσεις-τις φιλίες (και λυκοφιλίες) μπρός στο στόχο, το ατομικό συμφέρον και την οικονομική ευμάρεια.

Συνθέτει άψογα το παρασκήνιο του θέματος, με σύμμαχο του την φωτογραφία που επιμέρους επιλέγει σκούροπράσινες και μουντές αποχρώσεις, σκιαγραφώντας με αυτό τον τρόπο και την ψυχοσύνθεση των ηρώων του, και τους εντάσσει σε ένα άφωτο χρωματικό περίβλημα, που τα πάντα έχουν άλλες διαστάσεις, και είναι πιο επικίνδυνες. Η σκοτεινιά είναι ιδίωμα του σκηνοθέτη και εδω λειτουργεί στο δια ταύτα του, και όχι στον εντυπωσιασμό του. Το πολυεπιπεδο σενάριο του θαυμάσιου Aaron Sorkin ( West Wing/ Ζήτημα Τιμής ) συνθέτει με βαθύνοια διάλογους, ιδέες, απόψεις, έννοιες, χωρίς να κουράζουν και να βαραίνουν την βασική ιστορία, έχει αφηγηματική δομή, τεχνικά είναι εξαιρετικό, διατηρώντας τις βασικές αρχές της σεναριογραφίας, και είναι σαν να «μοντάρει αυτόματα» και την ταινία. Στον χρονικό περιθώριο που έχει, φτιάχνει χαρακτήρες και ιστορία, σε ισορροπία. Το μοντάζ ενώνει παρόν με παρελθόν, διατηρώντας την ροή της ταινίας ιδανικά. Έξοχο είναι, όπως και η μουσική.

Οι ερμηνείες είναι μετρημένες, είναι ρεαλιστικές, είναι στο σωστό μέτρο και βάθος. Ο νεαρός Jesse Eisenberg ( που τον απολάυσαμε στο Zombieland) μεταφέρει όλη την ευφυΐα, ειρωνεία, κυνισμό και «απανθρωπισμό» του ηρωα, την δυσκολία του στις καθημερινές ανθρωπινές σχέσεις, όλη την φλόγα της δημιουργίας και το πάθος της, χωρίς υστερισμούς, στα μεταδίδει αμέσως, και δεν ξέρεις αν τον συμπαθείς ή όχι τελικά. Δεν ξέρεις και τι προκάλεσε ο ίδιος, και αν... (Real pain in the ash). Ο Timberlake αναδύεται σε ηθοποιό, που δεν θυμίζει σε τίποτα τον διάσημο pop star, και παίζει με άνεση... αλλά τα εύσημα πάνε στον νεόκοπο Spiderman, Andrew Garfield ( ναι αυτός θα είναι) που ως παρουσία είναι εντυπωσιακά καλός, υποκριτικά άριστος, δικαιολογεί τον όρο supporting, για ήρωα και την ιστορία, σου κεντρίζει το ενδιαφέρον, και εχει και μια σκηνάρα στο τέλος, που "καθαρίζει" με τον ρόλο του. (Και μάλλον μια υποψηφιότητα για B’ Ανδρικό στα Oscar. Τουλάχιστον εγώ τον σημειώνω, και τον Jesse Eisenberg ισως, αλλα ο Garfield ξεχωρίζει.)

Όλα τα υπόλοιπα συνηγορούν σε μια πολύ καλή ταινία, ταινία μιας ολόκληρης γενιάς, (και έτσι θα μείνει και στην κινηματογραφική ιστορία ως σημείο αναφοράς) που πετυχαίνει διάνα τον στόχο της, και σε αφορά και ως θέμα και ως κινηματογραφικό ολοκληρωμένο αποτέλεσμα.

Τώρα, επειδή φιγουράρει ως φαβορί για την απόκτηση του Oscar καλύτερης ταινίας ( εχει κλειδωμένο το διασκευασμένο σενάριο ως νίκη για μένα) θα μιλήσω όταν δω και τις 10 ταινίες που θα προταθούν, αλλά και πάλι έχω τις επιφυλάξεις μου. Θα μιλήσω αργότερα για αυτό…

Good Above VS Evil Above
    + Ερωτήματα...

TRAILER ΤΑΙΝΙΑΣ
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 3 Νοεμβρίου 2010 στις 06:21

Newbie Το Avatar του/της roby
    Likes / Thanks
    Πολύ καλό και πλήρες review Above!
    Κατ΄αρχάς να πω και γω οτι δεν έχω facebook και γενικά οποιουδήποτε είδους social network. Δεν τα απεχθάνομαι απλά δε μου αρέσουν σαν τρόπος επικοινωνίας.
    Στα της ταινίας τωρα, το οτι ο Fincher είναι φοβερός στις δουλειές του νομίζω το αποδεχόμαστε όλοι είτε μας αρέσουν (όπως εμένα) είτε όχι. Το σενάριο του Social Network το βρήκα απλό αλλά λόγο μονταζ ( το storytelling με τις δίκες δηλαδή), θεματολογίας (προώθηση νέων ιδεων μέσω internet) και προσωπικού ενδιαφέροντος (σπουδάζω πληροφορική) μου άρεσε συνολικά σα δημιούργημα χωρίς όμως να πάθω τη πλάκα μου.
    Το Facebook σίγουρα άλλαξε το τρόπο ζωής μας ( της δικής μου όχι και τόσο ) αλλά η ταινία δε θα το έλεγα.Αν αναλογιστώ άλλες του σκηνοθέτη(πχ FightClub) σίγουρα τη χαρακτηρίζω αυτήν εδώ μετρια-σίγουρα όμως από τις καλές της χρονίας που διανύουμε.
    7/10

I WILL ALWAYS LOVE YOU

3. Thanks Above thanked for this post
    Banned
    Likes / Thanks
    Οταν το θεμα ειναι τοσο αδιαφορο ο,τι και να κανουν ο σκηνοθετης και ο σεναριογραφος δε γινονται θαυματα. 6/10 για μια ταινια που δε θα ξαναεβλεπα με τιποτα και πιστευω οτι θα ξεχαστει σε μερικα χρονια.
    Ελπιζω να μην παρει Οσκαρ.
    Οσο για τον Φιντσερ για μενα η τελευταια του μεγαλη ταινια παραμενει το Fight Club.

5. Thanks Sunsett, Nomanda, Pepem, loutrinos, patrickdrd, darlaf thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της nakos26
    Likes / Thanks
    Σαν γνήσιο τέκνο του Φίντσερ (ήμουν 16 όταν βγήκε το Fight Club και μου άνοιξε τα μάτια σε έναν άλλο κινηματογράφο από εκείνον μου μέχρι τότε ήξερα) ήμουν θετικά προκατειλημμένος για την ταινία και έρχομαι μετά την προβολή της δηλώσω φαν.
    Δεν είναι το Fight Club για τη γενιά του Facebook,αλλά είναι μια πανέξυπνη ταινία σχέσεων πάνω απ'όλα.Νομίζω πως στα χέρια άλλου σκηνοθέτη η ταινία θα κούραζε κ θα έχανε το ενδιαφέρον της,χωρίς βέβαια να υποτιμώ τον σεναριογράφο.
    Στα συν οι υπέροχες ερμηνείες από όλο το κεντρικό καστ και οι κορυφαίοι διαλογοι.
    9/10 για την ταινία, 10/10 για το σούπερ soundtrack!

7. Thanks Above, greg_m thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της colectoras
    Likes / Thanks
    Πολυ ωραία ταινία. Δεν περίμενα τέτοια ιστορία. Αλλά απο τον άρχοντα που έκανε το Fight Club, δεν περιμένεις τίποτα κατώτερο. Οι διάλογοι μου άρεσαν πολύ, κορυφαίος ο τυπάκος που έκανε τον Zuckerberg. 6 δις εχει? Τι λέτε ρε παιδιά?΄9 /10 της δίνω.
    Πολυ ωραίο review.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την colectoras; 2 Νοεμβρίου 2010 στις 21:01

9. Thanks Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της kostasm13
    Likes / Thanks
    Πάρα πολύ ωραία ταινία. Παρ' ότι είμαι κατά του Facebook, από την αρχή ήθελα να δω αυτή την ταινία,
    γιατί ό,τι και να λέμε, το FB είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο. Και μια περιέργεια την έχεις να δεις πως ξεκίνησε.
    Με κέρδισε και το trailer, οπότε η "συνάντησή" μας ήταν αναπόφευκτη!

Η ταινία κράτησε όσο έπρεπε, δεν κούρασε καθόλου, πάντα υπήρχε υλικό, και μου άρεσε
    η παράλληλη παρουσίαση του παρελθόντος (η γέννηση και η υλοποίηση της ιδέας) και του παρόντος
    (οι δικαστικές διαμάχες).

Ο πρωταγωνιστής δεν μου γεμίζει το μάτι γενικά, αλλά σε αυτή την ταινία ήταν πολύ καλός.
    Είχε μπει στο πετσί του ο ρόλος του nerd που μιλάει ακατάπαυστα και πετάει τεχνικούς όρους,
    και το λίγο χαμένο του βλέμα.
    Ευχάριστη έκπληξη ο Timberlake. Σαν τραγουδιστής δεν είναι το στυλ μου, αλλά εδώ
    έδειξε ότι έχει ταλέντο στην υποκριτική.

Καταπληκτική μουσική!

Γενικά είναι μια ταινία που μου έμεινε και θα την θυμάμαι για πολύ καιρό,
    και θα την προτείνω σε φίλους.
    .
    .
    .

...clear eyes, full hearts, can't lose...

11. Thanks chocolat, great, Above thanked for this post
    Super Moderator Το Avatar του/της tonypapadovic
    Likes / Thanks
    Πόσο τραγική η τελευταία σκηνή;

Πολύ ωραίο review Above, ενδιαφέρουσα και εν τέλει πολύ καλή ταινία, ενώ πέρασε η ώρα χωρίς να το καταλάβω. Ο Garfield ήταν καταπληκτικός, ο Eisenberg από την άλλη μου αρέσει γενικά, αλλά κάπως έτσι νομίζω πως παίζει πάντα.

Τέλος, Mark Zuckerberg on the Inaccuracies of ‘The Social Network’

13. Thanks Nefelistar, joel_barris, Strange Loop, Greg House, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της joel_barris
    Likes / Thanks
    Αν και έχω facebook κ το χρησιμοποιώ η "ιστορία πίσω από τη δημιουργία του" απλά δεν με ενδιαφέρει όπως φαντάζομαι κ την πλειοψηφία των 500 εκ. κ κάτι ψιλά χρηστών του. Δν είναι καν κάτι τόσο ανήκουστο. Τύπος γίνεται πλούσιος κ στην πορεία πατάει επί πτωμάτων για να φτάσει ψηλότερα. Υπάρχουν αμέτρητες παρόμοιες αληθινές ιστορίες (ίσως χωρίς τόσο εντυπωσιακά ποσά αλλά ίδιες). Θα ήταν ενδιαφέρον ως άρθρο σε ένα περιοδικό ή μια εφημερίδα αλλά όχι ως 2ωρη ταινία.

Και αυτός είναι ένας από τους λόγους που μου άρεσε τόσο πολύ η ταινία. Γιατί από μια τόσο φτωχή πρώτη ύλη την έκαναν τόσο απολαυστική και ενδιαφέρουσα, της έδωσαν βάθος και ουσία καθαρά οι συντελεστές. Έχει εξαιρετικό ρυθμό χωρίς καθόλου κοιλιές είναι αστεία, σκοτεινή, δραματική στα σημεία που πρέπει και αυτό οφείλετε αποκλειστικά στον Φιντσερ και στον Σόρκιν. Για μένα δεν της προσθέτει τίποτα το ότι αναφέρεται "στο φαινόμενο π στιγμάτισε την δεκαετία μπλα μπλα μπλα" δεν έχει ανάγκη να της προσθέσει. Ακόμα και αν επρόκειτο για ένα φανταστικό χαρακτήρα κ μια φανταστική εφεύρεση ίσως να μην γίνοταν τόσο διάσημη και επιτυχυμένη αλλά θα ήταν εξίσου καλή ταινία.

Στα επιμέρους το σαουντρακ είναι συγκλονιστικό, ο πρωταγωνιστής και όλοι οι ηθοποιοί παίζουν πολύ καλά. Ξεχωρίζει σίγουρα ο Γκάρφιλντ που κ σε άλλες ταινίες που τον εχώ δει φαίνεται ότι είναι μεγάλο ταλέντο. Τώρα το πόσα όσκαρ θα κερδίσει ή όχι μου είναι αδιάφορο. Προσωπικά πιστεύω ότι θα αντέξει στο χρόνο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την joel_barris; 4 Νοεμβρίου 2010 στις 03:28

15. Thanks saya, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της sirina
    Likes / Thanks
    Εξαιρετικη ταινια, την λατρεψα ανελεητα και δε ξερω απο που να αρχισω τους υμνους και που να τελειωσω.

Ο υπεραγαπημενος μου Φιντσερ κανει παλι το θαυμα του. Αυτο το αγορι δεν κανει ποτε κακη ταινια(δεν εχω δει το αλιεν 3), αλλα και σε αυτες που δεν ειναι Fight Club καταφερνει να δωσει μια ιδιαιτερη οπτικη.Κραταει εξαιρετικα τον ρυθμο, δεν κανει κοιλια ουτε δευτερολεπτο, τα πλανα του εχουν ολα γουστο και ειναι "γεματα" και γενικα ειναι μια ταινια να χαιρεσαι να την βλεπεις.

Οι ερμηνειες ειναι εξαιρετικες. Ο πρωταγωνιστης πειθει σαν νευρωτικο, ψυχαναγκαστικο, ειρωνικο, ευφυεστο αγορι που επειδη απλα μπορει κατεκτησε το ιντερνετ. Και γιατι να μη το κανει αλλωστε? Ο Αιζεμπεργκ αποδιδει αριστα τον ρολο του με τις κινησεις του, την γρηγορη εκφορα του λογου, το βλεμμα του και πειθει σαν ευφυης και αβασταχτα μονος καουμποι. Η φρενηρης διαδρομη του προς την μοναξια, σκιαγραφειται λιγο λιγο και παροτι δεν υπαρχει καμια τρομακτικη τιμωρια του τυπου να τα χασει ολα, στο τελος μενει μονος. Ετσι απλα. Και ο Αιζεμπεργκ απλα το δειχνει.

Αλλα αυτος που ειναι ακομα καλυτερος και του πρωταγωνιστη ειναι ο Γκαρφιλντ στο ρολο του Εντουαρντο. Πιο ομορφος, πιο αστειος, πιο γοητευτικος, πιο καλοψυχος απο τον Μαρκ, αλλα εξισου απομονωμενος τυχαινει να εχει φιλο τον ανθρωπο με την Ιδεα. Τι γινεται ομως οταν αυτος δεν μπορει να συμβαδισει με την ευφυια αλλα και την μεγαλομανια του φιλου του? Ολα αυτα και ακομα παραπανω τα αποδιδειο εξαιρετικα ο Γκαρφιλντ και προσωπικα του δινω πολυ καλα στατιστικα και για οσκαρ β ρολου. Οχι μονο σαν ερμηνεια αλλα και σαν βοηθεια για την εξελιξη της ιστοριας ειναι υπεροχος.

Ιδανικος ο Τιμπερλεηκ στο ρολο του πολυ κακου για να πεθανει και πολυ γαματου για να μην τον συμπαθησεις Σον. Δε του το χα το υποκριτικο και με εξεπληξε ευχαριστα.

Εξισου καλοι ειναι και ολοι οι αλλοι ηθοποιοι που ο καθενας κανει τον ρολο κτημα του και ολοι μαζι κανουν το S.N μια πολυ καλη ταινια.Μια ταινια που βασιζεται στο σεναριο του αγαπημενου κυριου Σορκιν, ενος ανθρωπου με ατακα πολυβολο που ωστοσο καταφερει να δεσει αρμονικα το κειμενο του με το πιο σκοτεινο και προσωπικο σκηνοθετικο στυλ του Φιντσερ. Μια ιστορια ενος ανθρωπου που απο το πουθενα κατεκτησε τον κοσμο και μετα αποξενωθηκε απο ολους γιατι εκει ψηλα δεν χωρανε πολλοι. Μια ιστορια χιλιοειπωμενη μεσα στα χρονια και παροτι διαδραματιζεται μεσω φλας μπακ καταφερνει να σε κανει να νοιαστεις ειλικρινα και να θες να φωναξεις στην οθονη. Μια ιστορια για την δυναμη, την φιλια, την ανθρωπια, την ευφυια, την μοναξια. Μια εξαιρετικη ταινια που προτεινω σε ολους.

Υ.Γ Διαβασα οτι ο αληθινος Μαρκ εχει την ιδια γκομενα απο το Χαρβαρντ και οτι η facemash δεν ηταν μονο για γυναικες. Με ενοχλησε λιγο που αλλαξαν την ιστορια ενω ολα τα υπολοιπα ειναι αληθινα γιατι θεωρω οτι το αληθινο γουστο στην Ιδεα ειναι το κινητρο. Και ειναι κριμα να του προσαπτουν τοσο ταπεινα κινητρα οσο η εκδικηση και το αεναο κολλημα σε μια γυναικα την στιγμη που η αληθεια απεχει. Αν ηταν απολυτη βιογραφια θα μπορουσαμε να φιλοσοφησουμε σε πιο στερεες βασεις για το ηθικο διδαγμα που προκυπτει απο την ιστορια μας. Τωρα ομως μπορουμε να κρινουμε τον χαρακτηρα Μαρκ και οχι τον ανθρωπο και αυτο εμενα σαν μεγαλη φαν των βιογραφιων με ενοχλει λιγακι.

Υ.Γ2 Η μουσικη τα σπαει ασχημα.

17. Thanks tanoulitsa, zachpaulos, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της tanoulitsa
    Likes / Thanks
    Και να μην ηθελα να το δω (και οχι γιατι εχω βιβλιοφατσα οπως ολοιοι συνομιλικοι μου) αλλα γενικα μετα απο αυτο το ριβιου τοσ/κ θα ειναι το πρωτο στην λιστα!
    Αυτο πουεπισημενω προσεξατε ολοι οτι πισω απο την επιτυχια τουκρυβετε μια ερωτηκη απογοητευση.Εδω κολλαει το ρητο πισω αποεναν πετυχημενοαντρα κρυβετε μια γυναικα!
    Και κατι ακομα (τα πολλα θα τα πω μολις την δω!) δεν μισω τον 26χρωνο ασχημο δισεκατομυριουχο αφουειχε την μαγκια μπραβο του!Δεν μπορουμε να τα βαζουμε με ανθρωπους που οραματιζονταιμονο εμεις να πεισμωνουμε και να γινομαστε καλυτεροι! Μεχρι τα 20 μου θα εχω περισσοτερα αυτο λεω εγω!

19. Thanks Above thanked for this post
Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία