Αποτελέσματα 1 έως 7 από 7

Θέμα: How to Train Your Dragon (2010)

TV Guru! Το Avatar του/της green lantern
    Likes / Thanks

How to Train Your Dragon (2010)

Είδος: Computer Animation
    Μουσική: John Powell
    Σενάριο: Chris Sanders, Dean DeBlois, William Davies από ένα διήγημα της Cressida Cowell
    Σκηνοθεσία: Dean DeBlois, Chris Sanders
    Πρωταγωνιστούν ( Ακουγονται οι φωνες): Jay Baruchel, Gerard Butler, Craig Ferguson, Christopher Mintz-Plasse, America Ferrera
    Διάρκεια: 98'

Υπόθεση: Νεαρός Βίκινγκ προσπαθεί να ταιριάξει με το τρόπο ζωής της φυλής του, που δεν είναι αλλάς από το να κυνηγούν και να σκοτώνουν δράκους.

Σχόλια: Άντε τώρα να είσαι «Βίκινγκ»….. μια από τις πιο θηριώδεις φυλές που έχουν πατήσει το πόδι τους στη Γη, μεγαλωμένος να σκοτώνεις χωρίς δεύτερη σκέψη, μια ζωή διδασκόμενος να απορροφά η σκέψη σου όσα σου δίνουν χωρίς αντιρρήσεις, χωρίς να ψάχνεσαι να μάθεις αν αυτά που σου λένε είναι σωστά η όχι, μια διαδρομή που σου έχει κληρονομηθεί μέσα από ένα σύστημα που παράγει πανομοιότυπα πρότυπα χωρίς καμία απομάκρυνση από την γνωστή πορεία και ξαφνικά να συνειδητοποιείς ότι ρε παιδί μου δεν το έχεις μέσα σου, θέλεις να γίνεις φίλος με τον εχθρό σου και να αποδεχτής τη διαφορετικότητα του, θέλεις να βιώσεις, να βγάλεις συμπεράσματα δικά σου, θέλεις να γκρεμίσεις τα τείχη που εγκλωβίζουν τη ψυχή σου, να πετάξεις μακριά παρέα με τους δράκους ώστε να νιώσεις ελεύθερος, να ανακαλύψεις αυτό που σας κάνει ίσιους και μαζί να κτίσετε ένα καλύτερο αύριο.

Εντάξει δεν πρόκειται για το αριστούργημα αλλά κατά τη γνώμη μου Όλα όσα πρέπει να περιέχονται σε ενα παραμύθι που συγκινεί μικρούς και μεγάλους τα βρίσκουμε σε αυτό το όμορφο και τρυφερό Animation. Έχει εντυπωσιακές σκηνές δράσης….. Οι σκηνές με τις πτήσεις πάνω στους δράκους είναι συναρπαστικές, εξαιρετική αισθητική στο σκίτσο, χαρακτήρες καλοφτιαγμένους …… ταιριάζει τέλεια η φωνή του Jay Baruchel στο ρόλο του Hiccup, που δεν εξαγριώνουν αλλά αγγίζουν όλους με τη γλυκύτητα που εκπέμπουν, στιγμές κωμικές που δεν εκβιάζουν το γέλιο του θεατή, ενώ ο δράκος – εχθρός είναι από τα πιο συμπαθητικά πλάσματα που έχω δει στα animation. Άκρως διασκεδαστική και ψυχαγωγική ταινία μπορεί να ακουμπά σε γνωστές συνταγές, Ξεπέρασε όμως τις προσδοκίες μου που για να πω την αλήθεια δεν ήταν και πολύ μεγάλες. Πέρασα ευχάριστα κατά τη θέαση της και χάρηκα που μέσα από ένα τόσο απλό παραμύθι κατάφεραν και πέρασαν τόσα επίκαιρα μηνύματα που δεν σίγουρα δεν θα πρέπει να αγγίξουν μόνο τα παιδιά αλλά και εμάς τους μεγάλους.

TV Guru! Το Avatar του/της smallville
    Likes / Thanks
    Πολύ καλό animation.
    Μου άρεσε πάρα πολύ,καλοσχεδιασμένο με ωραία ιστορία και πάρα πολύ διασκεδαστικό.
    Περιμένω για την συνέχεια που έχει ανακοινωθεί.
    Thanks για το review green.

3. Thanks roadtonika, Winchester, green lantern, sosas_TK thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της Winchester
    Likes / Thanks
    Thanks για το review green lantern!
    Πραγματι ειναι πολυ καλη ταινια, απο τις καλυτερες της Dreamworks κατα τη γνωμη μου.

ΥΓ. Δεν το ηξερα οτι εχει ανακοινωθει και συνεχεια, χαρηκα πολυ

5. Thanks wanda, green lantern, sosas_TK thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της roadtonika
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραία ταινία...ούτε και εγώ είχα μάθει για συνέχεια

TV Guru! Το Avatar του/της smile88
    Likes / Thanks
    Πολυ καλη ταινια, με ωραια υποθεση, αν και μου θυμισε σε μερικα σημεια αλλες ταινιες (π.χ. Εραγκον, ξερω, ακυρη συγκριση! ). Το animation ηταν θεϊκο, σε καποιες φασεις νομιζα οτι εβλεπα πραγματικους ανθρωπους, ειδικα με τις κινησεις που εκαναν σε καποια σημεια! Ο δρακος του Χικαπ ολα τα λεφτα, θελω κι εγω εναν τετοιο!
    Spoiler

Θα εχει και συνεχεια; Με τι θα εχει σχεση;
    Ωραιο review, lantern!

8. Thanks green lantern, sosas_TK thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της evil priest
    Likes / Thanks
    Ταινιάρα. Από τα καλύτερα.

Newbie Το Avatar του/της xtrmsnpr
    Likes / Thanks
    Ταινιαρα δεν το λες,καλή ταινία ναι οκ. Σε 720p λέει απίστευτα. Για να δούμε και την συνέχεια του.
    the kids of tomorrow dont need today,when they live in the sins of yesterday
    GR0F.Extreme Sniper

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας