Αποτελέσματα 1 έως 5 από 5

Θέμα: Saw 3D

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks

Saw 3D

Directed by
    : Kevin Greutert

Starring:

Tobin Bell/Jigsaw
    Costas Mandylor/Hoffman
    Cary Elwes/Dr. Gordon
    Sean Patrick Flanery/Bobby

Υπόθεση: Ο Hoffman γλιτώνει από την παγίδα που του έστησε η γυναίκα του Jingsaw και αρχίζει να την καταδιώκει για να πάρει την εκδίκηση του. Εντωμεταξύ, ένας από τους επιζώντες των παγίδων (μεταξύ των οποίων υπάρχει και ο γιατρός Gordon από την πρώτη ταινία) αποφασίζει να κυκλοφορήσει ένα dvd στο οποίο εξιστορεί αναλυτικά το κατόρθωμά του και την εμπειρία του. Όμως στην πραγματικότητα είναι ψεύτης, διότι ποτέ δεν έπεσε θύμα του Jingsaw. Μέχρι τώρα βεβαίως-βεβαίως. Διότι τώρα βρίσκεται να είναι πραγματικά θύμα του Jingsaw και το «κεντρικό παιχνίδι» της ταινίας έχει να κάνει με αυτόν. Παράλληλα με τις δοκιμασίες του άτυχου αυτού ανθρώπου, μαίνεται η καταδίωξη του Hoffman, ο οποίος είναι πλέον ο νούμερο ένα καταζητούμενος από τις αρχές. Στόχος του είναι να βρει την Jill (την σύζυγο του Jingsaw) και να πάρει τη θανάσιμη εκδίκησή του.

Σχολιασμός: Η εταιρία παραγωγής του saw, δήλωσε ότι αυτή η ταινία της σειράς θα είναι και η τελευταία. Αρχικά ο προγραμματισμός ήταν για 8 ταινίες, όμως εφόσον το saw 6 δεν πήγε καλά στο box office, ο Greuter αποφάσισε να συνενώσει τις ιδέες που προγραμματίστηκαν για την 7η και την 8η σε μία μόνο συνέχεια που θεωρητικά θα είναι η τελευταία. Και λέω θεωρητικά, γιατί σιγά να μην είναι όντως η τελευταία. Ας το πούνε αυτό στον Freddy και τον Jason για να βάλουν τα γέλια. Η ιστορία των Franchise έχει δείξει ότι προκειμένου να σταματήσουν πραγματικά, θα πρέπει η τελευταία ταινία που βγάζουνε να είναι τόσο άθλια και σιχαμερή, ώστε να αποθαρρύνει ακόμη και τους φαν να δούνε τις επόμενες (οπότε και δεν τις βλέπουν). Συνέβη λοιπόν κάτι τέτοιο με τη συγκεκριμένη ταινία; Δυστυχώς στο άνοιγμά της πήγε πολύ καλά. Λέω «δυστυχώς», διότι αυτό ίσως τελικά να είναι και το κίνητρο να μην αποτελεί το πραγματικό τέλος. Το 3d φαίνεται να λειτούργησε ως «κράχτης», όπως και το γεγονός ότι ο Cary Elwes (ο γιατρός από την πρώτη ταινία) επέστρεψε, γεγονός που ο κόσμος ήθελε πολύ να το δει. Επομένως σε κάνα 2 χρόνια περιμένετε και την 8η και άμα ανήκετε σε όσους έχουν σιχαθεί τη σειρά saw αλλά ωστόσο έχετε την περιέργεια να δείτε πώς θα τελειώσει, καλύτερα προτιμήστε να δείτε κάτι άλλο γιατί υπάρχουν σοβαρές αμφιβολίες ότι αυτή θα είναι η τελευταία συνέχεια όπως ισχυρίζεται.

Πάμε τώρα στα όσα αποκόμισα εγώ. Θεωρώ το saw 7 μια καλή συνέχεια, όμως σε καμία περίπτωση δεν ήταν καλό όσο το 6. Το 3d δεν μου έκανε εντύπωση, αλλά ίσως φταίει που γενικότερα το 3d δεν μου κάνει εντύπωση. Σεναριακά έχει μεν αυτό το «κάτι» που μπορεί να κρατήσει το ενδιαφέρον σου μέχρι το gameover, από την άλλη όμως το «κεντρικό παιχνίδι» και οι παγίδες του, δεν με εντυπωσίασε όσο στο 6. Περισσότερο μου άρεσαν οι «άσχετες» παγίδες με περιφερειακούς συμμετέχοντες, παρά με το θύμα που είναι σε πρωταγωνιστικό ρόλο. Χώρια που πολλές από αυτές είτε τις δεις 3d είτε κανονικά, μια από τα ίδια είναι. Η «κεντρική» λοιπόν παγίδα-παιχνίδι δεν είναι τόσο καλή όσο άλλες φορές. Πολύ καλή όμως είναι η καταδίωξη του Hoffman που γίνεται παράλληλα με αυτή, όπως και οι ιστορία με τους επιζώντες. Ο doctor Gordon είναι μεταξύ αυτών και παίζει καταλυτικό ρόλο, αλλά –κρίμα- δεν έχει το screen-time που θα έπρεπε. Πάντως ο Gary Elwes θα πρέπει να στήσει στη σειρά έναν μεγάλο αδριάντα, διότι κατάφερε και κέρδισε όλα αυτά τα χρόνια μεγάλη δημοτικότητα και μάλιστα δια της απουσίας του (όλοι ασχολούνταν με το αν είναι ζωντανός ή όχι και θέλανε να τον ξαναδούνε, οπότε μπορούμε να πούμε άνετα ότι «έλαμψε» δια της απουσίας του).

Θα δείτε πάντως τον γιατρό και μάλιστα αρκετές φορές μέσα στην ταινία, αλλά δυστυχώς δεν θα τον χορτάσετε όσο θα έπρεπε. Επίσης, αυτό το saw ήταν για μένα και για αρκετούς άλλους το πιο προβλέψιμο της σειράς και αυτό συνέβη διότι η έκβαση/ανατροπή της ιστορίας, βασίστηκε σε μία θεωρία κάποιων από τους φαν που κυκλοφορεί εδώ και καιρό στο ίντερνετ. Όσοι δεν γνωρίζουν τη θεωρία αυτή, ίσως εκπλαγούνε ευχάριστα με το τέλος. Όσοι όμως την γνωρίζουν… sorry guys, αλλά ξέρετε το τέλος πριν το δείτε. Πάντως αυτό λογικά εννοεί το trailer όταν λέει «the last piece of the puzzle is you». Δηλαδή ότι τον τελευταίο λόγο το έχει το κοινό και επομένως η οριστική λύση του δράματος βασίζεται στην θεωρία του κοινού.

Μια άλλη λεπτομέρεια που αξίζει να αναφερθεί, είναι ότι το saw franchise εξακολουθεί ακόμη και τόσες συνέχεις μετά να εμφανίζει τη μεγαλύτερη συνοχή στη σύνδεση των ταινιών που έχει υπάρξει ποτέ σε franchise. Υπάρχει και ένα τίμημα σε αυτό όμως και είναι η προυπόθεση ότι έχει δει κάποιος τις προηγούμενες συνέχειες προκειμένου να καταλάβει αυτή. Τέλος, πιστεύω ότι εμείς οι έλληνες ξέρουμε να παρακολουθούμε saw και το λέω διότι όσοι ήταν μαζί με εμένα στην αιθουσα δεν ξεπερνούσαν τα 20 άτομα και μάλιστα στη 2η μέρα της προβολής. Μακάρι να παραδειγματίζονταν και στην αντίπερα όχθη του Ατλαντικού από μας. Εννοείται ότι 7 ταινίες μετά, ο αριθμός των εισητηρίων οφείλει να είναι μειωμένος. Αυτά λοιπόν για το saw 7. Κατ’ εμέ είναι καλύτερο από τα 3, 4 και 5, αλλά χειρότερο από τα 1,2 και 6.

Game over!!!!
    (μέχρι αποδείξεως του εναντίον).

Trailer
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την bill667; 7 Νοεμβρίου 2010 στις 01:27

TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Μπράβο για το review Bill.

Για τη σειρά Saw:
    Έχω δεί πολλές ταινίες τρόμου και αρκετές σειρές τρόμου και μπορώ να πώ οτι το Saw είναι απο τις καλύτερες σειρές τρόμου απο όσες έχω δεί.Η συνοχή που αναφέρει ο Βασίλης είναι το ένα στοιχείο που την κάνει καλή.Για μένα αυτό που την κάνει καλή είναι το οτι δεν χρησιμοποιούν ηλιθιότητες για να βγάλουν sequels.
    Όσοι έχουν παρακολουθήσει σειρές ταινιών τρόμου,έχουν δει τους πρωταγωνιστές σήριαλ-κίλλερς να σκοτώνονται,να ξανανασταίνονται με απίστευτους τρόπους (κεραυνούς στους τάφους τους,βουντού νεκρανάσταση,να μπει δαίμονας μέσα τους κτλ),να πηδάει η ψυχή τους απο σώμα σε σώμα,να πηγαίνουν στο διάστημα κτλ.
    Αντίθετα τα Saw στηρίζονται στην ιδέα ακολούθων του αρχικού δολοφόνου και στις έξυπνες παγίδες για να βγάλουν συνέχειες.Οπότε ειλικρινά αμφιβάλλω αν το 7 θα είναι το τελεταίο έργο της σειράς.
    Αυτό γιατί στα Saw είναι το οτι απο την 3η ταινία και πέρα δεν βλέπουμε sequels αλλά επεισόδια.Έτσι (και λόγω του τρόπου αφήγησης των ταινιών) πάντα θα μπορούν να βγάλουν κι άλλο λαγο απο το καπέλο.

Για το Saw 7:

Τα +:
    Στην 7η συνέχεια για πρώτη φορά στη σειρά συμπάθησα αρκετά το πρωταγωνιστικό θύμα.Αυτό έγινε για 2 λόγους.Πρώτον γιατί δεν θεώρησα οτι έκανε κάτι κακό και δεύτερον γιατί σε αντίθεση με τις προηγούμενες ταινίες δεν είχαμε ομάδα θυμάτων να δομκιμάζεται αλλά ένα θύμα πρωταγωνιστή.
    Οπότε αυτό,σε συνδυασμό με τις ενδιαφέρουσες παγίδες,με κράτησαν μέχρι το τέλος χωρίς να βαρεθώ.

Τα -:
    Η τελική ανατροπή βρωμούσε απο την αρχή και όχι μόνο γι'αυτούς που εδώ και χρόνια ήξεραν την θεωρία που κυκλοφορούσε στο internet.
    Πιο αναλυτικά:
    Spoiler

Γενικά η ταινία μου φάνηκε έτσι κι έτσι.Ίσως η χειρότερη της σειράς μαζί με το 3 (αντε και το 5 για να μην χαλάσω το χατήρι στο Βασίλη) και σίγουρα ήταν ένα μέτριο series finale.

Το 3D:
    Όταν ήμουν μικρός είχα δεί κατι ταινίες σε 3d και μετά απο κάποια χρόνια είχα δει στην disneyland.Όταν με το avatar ξαναγύρισε η μόδα του 3d ήμουν αρχικά αρνητικός πιστεύοντας οτι η χρήση του αποπροσανατολίζει τον θεατή απο την ταινία.
    Τελικά είπα να το δοκιμάσω και έτσι είδα το saw σε 3d.Ειλικρινά έκλαψα τα επιπλέον χρήματα.Το 3d πέρα απο μια δυό σκηνές που φαινόταν να πετάγονται κομμάτια πάνω μας,δεν εξυπηρετούσε σε τίποτα στην ταινία παρα μόνο σαν κράχτης.Επιπλέον με ζάλισε.

Τέλος έχω να συμβουλέψω οτι όσοι σκέφτεστε να το δείτε,περιμένετε κάποιο dvdrip δε νομίζω οτι αξίζει να το δείτε στο σινεμά.Έτσι κι αλλιώς δε βλέπω να παίζεται για πολύ.Χθές στην αίθουσα ημασταν εγώ,ο Βασίλης και 10-15 άτομα ακόμη το πολύ.

Θα τα ξαναπούμε του χρόνου για το Saw 8
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

3. Thanks Aman-Aman, MixaliskaiMarilena, freedoom, bill667 thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της sofia!
    Likes / Thanks
    τελος ηταν αυτο;στανταρ το πανε για 8ο..
    εντάξει μετα το saw1 το χαος.-

5. Thanks MixaliskaiMarilena, bill667 thanked for this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    telio thriller

7. Thanks bill667 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της sweetcharlote
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε περισσότερο από τα 2 τελευταία. Πολύ. Είμαι φαν όλης της σειράς, και των ταινιών αυτών. Εντάξει, υπερβολή υπάρχει, αλλά έτσι είναι αυτά. Η σκηνή με το αυτοκίνητο και τους τέσσερις, καταπληκτική. Και όλο το στόρι μου άρεσε. Δεν θα με χάλαγε και 8ο μέρος. bill667 πολύ ωραίο review. Eίσαι και εσύ φαν είδα.

9. Thanks bill667 thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας