Αποτελέσματα Δημοσκόπησης: Πως σας φάνηκε το 7ο (Part 1) Χάρυ Πότερ;

Ψηφοφόροι
90. Δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση
  • 1

1 1,11%
  • 2

0 0%
  • 3

0 0%
  • 4

0 0%
  • 5

2 2,22%
  • 6

8 8,89%
  • 7

13 14,44%
  • 8

22 24,44%
  • 9

25 27,78%
  • 10

19 21,11%
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 49

Θέμα: Harry Potter and the Deathly Hallows (Part 1)

TV Guru! Το Avatar του/της tanoulitsa
    Likes / Thanks

Harry Potter and the Deathly Hallows (Part 1)

Harry Potter and the Deathly Hallows:

Πριν ξεκινήσω αυτό το αφιέρωμα θέλω να ξεκαθαρίσω 2 πράγματα για να μην με βρίσει κανείς.

Είδα αυτήν την ταινία την Τρίτη όταν κέρδισα έναν διαγωνισμό για μια και μονή προβολή 2 μέρες νωρίτερα, αλλά πήγα και εχτές να το δω γιατί ήθελα να έχω περάσει το πρώτο σοκ και να είμαι πιο…. (όσο γίνεται) πιο αντικειμενική…. Αν και δεν ξέρω κατά ποσό θα το καταφέρω…

Όταν ξεκίνησα να βλέπω τα Ποττερ ένιωσα μια μαγεία ένα πάθος έναν ερώτα… Ήμουν 8 χρόνων και τώρα 10 χρόνια μετά όταν πια το σημαντικότερο κομμάτι της εφηβείας μου αυτό που με σημάδεψε και με μάγεψε τόσο φτάνει ένα βήμα πριν το τέλος είναι λογικό να είμαι λίγο περισσότερο συναισθηματικά φορτισμένη από όσο επιτρέπουν οι συνθήκες… και όχι όσο αντικειμενική πρέπει!

Ξεκινάμε λοιπόν..

Plot:

Ο Χαρυ μετά την επεισοδιακή επιστροφή στην οδό Πριβετ Νο4 από το Χογκουαρτς μετά τον θάνατο του καθηγητή/ διευθυντή Νταμπλιντορ ετοιμάζει την έξοδο του από το σπίτι που τον κρατάει ασφαλή από τον λόρδο Βολντεμορτ εξαιτίας της θυσίας της μητέρας του. Όμως ο Χαρυ πέφτει σε παγίδα αν και με απώλειες φτάνουν στο σπίτι του Ρον για τον γάμο της Φλερ και του Μπιλ. Όταν όμως το Υπουργείο πέφτει στα χερια του Λόρδου ο Χαρυ το σκάει μαζί με τον Ρον και την Ερμιόνη. Εκεί κάπου ξεκινάει η ιστορία. Ο Χαρυ ψάχνει τρόπο να βρει τους 3 επιπλέον πεμπτουσιώτες και αυτόν που ήδη έχει αλλά δεν είναι ο πραγματικός. Επιπλέον ψάχνει να βρει τρόπο να τους καταστρέψει. Λίγο πριν το γάμο και τον θάνατο του ο Υπουργού Μαγείας Σκρουμτζεουρ επισκέπτεται το Μπάροου και ανακοινώνει ότι ο Αλμπους έχει αφήσει 3 κληροδοτήματα στην διαθήκη του στους 3 τους όπως κα ένα που δεν μπορεί να τους δοθεί… Τα παιδιά ξεκινάνε ένα ταξίδι ψάχνοντας να λύσουν τους γρίφους που ο διευθυντής τους έβαλε για να μην μπορεί κανένας άλλος να αποκρυπτογραφήσει… ένα παραμύθι ένα σπαθί έναν μαγικό λαμπτήρα και μια χρυσή μπάλα… Το ταξίδι είναι μακρύ πολλά παλιά και νέα πρόσωπα στον δρόμο τους όπως και ένα μενταγιόν που αλλοιώνει κάθε κάλο συναίσθημα προσθέτοντας μονάχα οργή!

Cast:

Daniel Radcliffe: Harry Potter
    Emma Watson: Hermione Granger
    Rupert Grint: Ron Weasley
    Ralph Fiennes: Loed Voldemort (Tom Ridley)
    Alan Rickman: Severous Sneip
    Helena B. Carter: Bellatrix Lestrange
    Tom Felton: Draco Malfoi
    Evanna Lynch: Luna Lovegood
    Matthew Lewis: Neville Longbottom
    Michael Gambon: Professor Albus Dumbledore

Director: David Yates
    Writers: Steve Kloves (screenplay), J.K. Rowling (novel)

Release Date:18 November 2010 (Greece)

IMDB

Trailer

Πριν ξεκινήσω, ενημερώνω ότι το κείμενο περιέχει ουκ ολίγα spoilers μονάχα όμως απο αυτήν την ταινία, για το υπόλοιπο μισό όποιος γράψει να το βάλει σε spoiler tag.

Η ταινία έχει από όλα… Πόνο… Αγάπη… Λύπη… Χαρά… Απώλεια… Μισός… Τρόμο… Χαρά… Χιούμορ… Και ένα συγκλονιστικό τέλος!

Το στοίχημα αυτής της ταινίας είναι ένα… Θα καταφέρουν να κρατήσουν αμείωτο το ενδιαφέρον των θαυμαστών μακριά από το Χογκουαρτς?? Θα μπορέσουν να τους πείσουν να περιμένουν το επικό φινάλε μέχρι το καλοκαίρι?? Θα μπορέσουν να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις των θαυμαστών για το πιο πολυ αναμενόμενο βιβλίο και κατεπεκταση ταινία? Θα τους ικανοποιήσουν??

Όποιος λοιπόν διαβάζει τα βιβλία (βλέπε tanoulitsa) είναι σίγουρα αρκετά ικανοποιημένος…

Μια απίστευτα έντονη αρχή…Εντυπωσιακή! Δεν μπορώ πάρα να παραδεχτώ και να υποκλιθώ στην ΜΟΝΑΔΙΚΗ μορφή που ονομάζετε Ρει Φαινς! Δεν μπορώ να σκεφτώ κανέναν καλύτερο να ενσαρκώσει τον ρολό του απόλυτου κακού με τόσο μεγάλη επιτυχία! Με τρόμαζε σε κάθε σκηνή που εμφανιζόταν κενός από κάθε συναίσθημα διαβολική μορφή σκληρή προσωπικότητα… Αυτό είναι ο Λόρδος Βολντεμορτ οι ήρωες της Ροουλινγκ φοβόντουσαν να αναφέρουν το όνομα του και είναι γνωστός και ως Ξέρεις – Ποιος σε αυτήν την ταινία κάθε φαν μπορεί να καταλάβει γιατί… Ο άνθρωπος είναι μοναδικά κακός! Είχε σκηνές που ούτε καν μίλαγε και η παρουσία του ήταν επιβλητικότατη!

Ένα σκηνικό επιβλητικό τα χρώματα και μουσική που τις περικλείουν ολοκληρώνουν το σκηνικό της συγγραφέως που περιγράφετε λεπτομερώς χωρίς να ξενίσει κανέναν.

Το σκηνικό εδώ αλλάζει πολύ βλέπεις τους Θανατοφαγους να τρέμουν μπροστά στον Λόρδο με φωτεινή εξαίρεση την μαγική και ανυπέρβλητη φιγούρα της λατρεμένης Helena BonahamCarter (BellatrixLestreing) που αγαπάω να μισώ! Στα μάτια της βλέπεις αυτό που χαρακτηρίστηκα λέει στις πρώτες σκηνές ο Άρχοντας του Σκότους «Την διψά της για αίμα!» Δίνει ρεσιτάλ τρέλας σε μια ακόμα ταινία!

Αλλά επιπλέον το σκηνικό όλο διαδραματίζετε εξωτερικό χώρο . Για πρώτη φόρα δεν έχουμε ούτε καν σε πλάνο το Χογκουαρτς, σήμα κατατεθέν των ταινιών Χαρυ Ποτερ.

Ταυτόχρονα με όλο αυτό το σκοτεινό κλίμα έχουμε και το χιούμορ που ο Yates έβγαλε στην προηγούμενη ταινία διάχυτο… Ακόμα έχουμε και αρκετές τρυφερές σκηνές όχι απαραίτητος ερωτικές που σε αποπροσανατολίζουν γλυκά από το σκληρό σκούρο και τρομακτικό σκηνικό της ταινίας! Όπως η σκηνή χορού με την Ερμιόνη και τον Χαρυ η πρώτη σκηνή με το ξόρκι λήθης που εκτελεί η Ερμιόνη στους γονείς της.. Εκεί θα μπορούσαν να βάλουν την ΜΟΝΑΔΙΚΗ σκηνή που μ' άρεσε στο βιβλίο σε ότι άφορα τους Νταρσλυ. Την σκηνή αποχαιρετισμού με τον Χαρυ.

Σε αυτήν την ταινία έχουμε καυγάδες Ρον-Χαρυ που όπως οφείλω να ομολογήσω για την διάσταση που είχε ήταν κάπως…. Άτονος και ανάλατος… Αλλά και επανασυνδέσεις… Με παλιά αγαπημένα πρόσωπα Ντομπυ… Κάθε σκηνή σε αυτήν την ταινία με το μικρό λατρεμένο ξωτικακι είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ! Μια απίστευτη απεικόνιση της αγάπη και της λατρείας που είχε το μικρό ξωτικό στον Χαρυ και τους φίλους του ιδιαίτερα σε αντίθεση με το μνησίκακο Κριτσερ με τον οποίο δεν είδαμε δυστυχώς την συμφιλίωση αλλά οκ.

Όμως όλα τα λεφτά και αυτό που κάθε φαν περίμενε ήταν οι σκηνές των μαχών και των γενικών αναμετρήσεων… όχι στο πρώτο μέρος τόσες όσες στο δεύτερο αλλά αρκετές…

Εδώ έχω και το πρώτο παράπονο… Καλά ρε παιδιά ο Χαρυ στο Γκοντρικς Χαλοου δεν συνάντησε την απαισια Ναγκινι και τον ίδιο τον Βολντεμορτ?? Που ήταν οεο ο κακοτατος?? Εεε??? Τεσπα το προσπερνώ και συνεχίζω με την πρώτη σκηνή αναμέτρησης . Την σκηνή των 7 Ποτερ. Οπου ειχαμε ενταση ειχαμε κινηση ειχαμε μισος ειχαμε ανατροπές.. Και εκπληκτικά εφε!

Οι απώλειες σε αυτήν την ταινία ήταν αρκετές αλλά σε καμιά περίπτωση δεν συγκρίνονται με αυτές της επόμενης… Η Απώλεια της τελευταίας σκηνής… είναι μια από τις καλύτερες σκηνές Χαρυ Ποτερ που έχω προσωπικά δει.

Για μένα ήταν ένα μεγάλο δώρο να κόψουν την ταινία. 1ον γιατί δεν ξέρω αν θα άντεχα το τέλος από τώρα…. Χαχαχαχα! 2ον γιατί είναι ένα βιβλίο φουλ σε εξελίξεις και σε σημαντικά κομμάτια που ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ να παραβλέψουμε. Έτσι δεν ένιωσα προσωπικά ότι πετσόκοψαν τις πρώτες 420 σελίδες του βιβλίου. Παρουσίασαν μάλιστα με έναν πολύ πρωτότυπο τρόπο το παραμύθι που αποτελεί κλειδί της ταινίας για την συνεχεία της με έναν πολύ πρωτότυπο τρόπο κάτι που με εντυπωσίασε γιατί μια απλή αφήγηση θα ήταν βαρετή και μονότονη… Το φύλο από το γεράκι που φεύγει στην λίμνη…. Καταπληκτικό! Όπως και τα όνειρα του Χαρυ ήταν πολύ πιο ωραία δοσμένα αυτήν την φόρα… Η σκηνή που ενημερώνονται ότι το υπουργείο έπεσε στον γάμο όπως και όλο το σκηνικό του γάμου πέρασε όπως έπρεπε χωρίς να κουράσει.

Δεν ένιωσα ούτε μια στιγμή να χάνομαι να βαριέμαι η να μπερδεύετε η ιστορία και αν για μένα είναι εύκολο μετά από τόσες φόρες επανάληψης του βιβλίου η κοπέλα που το είδε μαζί μου και δεν έχει ιδέα από τα βιβλία ένιωθε το ίδιο! Υπήρχε κίνηση και η πλοκή ήταν αρκετά γρήγορη… Πιο πολύ όμως χάρηκα που είχαν ατάκες από το βιβλίο. Αυτό ήταν το καλύτερο κομμάτι!!!! Σκηνές όπως αυτή του Υπουργείου ήταν πίστες απολυτά στο βιβλίο.

Και έτσι κλείνω αυτό μικρό (?) ρεβιου στην αγαπημένη μου ταινία! Ελπίζω να μην σας κούρασα και να μην βλέπω με ένα τέλειος δικό μου μάτι το μάτι μιας 12χρονης ξετρελαμένης που δεν λέει να μεγαλώσει ούτε μια μέρα σε ότι άφορα αυτήν την σειρά!

Τελευταία επεξεργασία από τον/την tanoulitsa; 20 Νοεμβρίου 2010 στις 14:01

Newbie
    Likes / Thanks
    Το είδε χτες φίλος και μου το χαρακτήρισε μάπα,πολύ βαρετό.
    Όλο το σινεμά λέει μετά την πρώτη ώρα άρχισε να βαριέται!
    Στο τέλος ρωτούσε ο ένας το άλλον αν του άρεσε και μόνο τα πιτσιρίκια είχαν ενθουσιαστεί!

TV Guru! Το Avatar του/της Dexter
    Likes / Thanks
    Εξαιρετική ταινία, θα τολμήσω να πω ότι είναι η καλύτερη της σειράς. Άργησε αλλά ωρίμασε ο Yates, και η ατμόσφαιρα που έφτιαξε είναι καθηλωτική.
    Land of Cine [My Movie Blog]

Keep thy motives in heart, with closed mouth.
    We are those who will weave history,
    With the ringing of the Great Belfry.

4. Thanks tanoulitsa thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Fireball
    Likes / Thanks
    Thanks για το review.

Σαφως πιο σκοτεινη από τις προηγούμενες και με άλλο ύφος. Νοσταλγησα τo hogwarts και τις καταπληκτικές αλλαγες στις εποχες για να φανεί το πέρασμα του χρόνου αλλά οκ....
    Ισως ακουστεί σαν προκαταληψη αλλα κάποιες σκηνές μου θύμησαν έντονα LOTR.
    Spoiler

Δεν μου έβγαλε καθόλου πάθος
    Spoiler
    Σαν παρωδια ήτανε.

Σε γενικές γραμμες όμως πολύ καλο, αρκετη δράση, ωραία εξελιξη χαρακτήρων, καλη σκηνοθεσία, εξαιρετικα εφε και αξίζει για cinema.
    I am not Antisocial, society is Antime!

6. Thanks glikoula, tanoulitsa thanked for this post
    Likes / Thanks
    Fireball συμφωνω απολυτα ειδικα στο δευτερο αλλα ειναι αναμενομενο!
    Στο πρωτο η φαση μεταγιον μου εκανε το κλικ με το που το ειδα στο σινεμα (στο βιβλιο οταν το διαβαζα οχι τοσο..)

8. Thanks xaidemenos thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της jakegate7
    Likes / Thanks
    πολύ καλό το review. από τις 7 ταινίες που έχουν βγει ως τώρα πιστεύω χαλαρά ήταν αυτή η καλύτερη. μου άρεσε που ακολούθησε την πλοκή του βιβλίου και όπως είπε ι tanoulitsa δε το πετσόκοψε. μάλιστα μερικοί διάλογοι ήταν ακριβώς όπως του βιβλίου. Το είδα μαζί με ένα φίλο μου που δε έχει διαβάσει τα βιβλία και δε με ζάλισε στις ερωτήσεις όπως στα προηγούμενη ταινία. στα αρνητικά τώρα, ο τρόπος που παρουσιάσουν τον τσακωμό του χάρυ με του ρον ήταν κάπως γρήγορος. για κάποιον που δε έχει διαβάσει τα βιβλία ίσως να τον παραξένεψε κι όλας. δε μου άρεσε η σκηνή με τον χορό, μου φάνηκε κάπως αστεία και πιστεύω και οι ίδιοι οι ηθοποιοί ένιωθαν κάπως άβολα.

10. Thanks xaidemenos, tanoulitsa thanked for this post
    Likes / Thanks
    jakegate7 Συμφωνω απολυτα σε ολαααααα και η σκηνη του φιλιου δεν μου πλ αρεσε οπως την εδωσαν... (αν και αυτη ηταν υποχρεωτικη) αλλα ο τροπος που παρουσιασαν το κομματι της ψυχης του Λορδου με αποζημιωσε!!!

TV Guru! Το Avatar του/της konner kent
    Likes / Thanks
    Πολύ καλή ταινία, ωρίμασε η σειρά .Thanks για το review..!!

Μου άρεσε ο τρόπος που έδωσαν όλη την ιστορία. Αν δεν είχα διαβάσει το βιβλίο , έπαιρνε ένα 9. Τώρα 8, γιατί αυτοσχεδίασε και παρέλειψε αρκετά σημεία. Λογικό βέβαια, τέτοιο βιβλίο έκανε και τρίτη ταινία.

Κατά τα άλλα, από όλες τις πλευρές ωρίμασε η σειρά. Όμορφη σκηνοθεσία, εκπληκτικά εφε και πολύ καλές ερμηνείες.

Αυτό που με χάλασε περισσότερο, απ'ολη την ταινία ηταν
    Spoiler

Αυτό που μου άρεσε απίστευτα και ήταν μια ευχάριστη έκπληξη ήταν
    Spoiler

Περιμένω με ανυπομονησία το 2ο κομμάτι!

13. Thanks v@nd@lo$, tanoulitsa thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της depy13
    Likes / Thanks
    Eπιτελους μια καλη ταινια hp.. KΑΛΗ!!!! Στην εκτη ειχα φαει πολυ μεγαλη ηττα, το 6ο βιβλιο ηταν το αγαπημενο μου κ η πιο συγκινητικη στιγμη για μενα ηταν η κηδεια του Νταμπλντορ.. Ημουν πραγματικα απογοητευμενη απο τ 6η ταινια..Αυτη με αποζημιωσε.. με συγκινηση ο ντομπι, βρηκα οτι οι ερμηνειες ηταν καλυτερες, μ αρεσε το σημειο στο οποιο τελειωσε.. ευτυχως στην τελικη που αποφασισαν να κανουν διο ταινιες.. Η μπελατριξ ειναι τρελο η γυναικα ειναι ισως ο μονος χαρακτηρας που ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ στην ταινια.. Ολως περιεργως στις ταινιες λυπαμαι καπως τον μαλφοι

γνκ, πολυ καλη ταινια ας προετοιμαστουμε για το -ελπιζω- επικο φιναλε..
    Δεν το πιστευω οτι τελειωνει ο χαρυ ποττερ ..για δευτερη φορα.. !

Μεγαλωσαμε και μεις.. Σαν τον Ρον που χει γινει ολοκληρο γομαρι!

15. Thanks tanoulitsa thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της KingOfDeath
    Likes / Thanks
    Επιτέλους, είδα την ταινία σήμερα (ήταν να πάω την Πέμπτη αλλά έχασα το εισητήριο καθώς πήγαινα στο σινεμά με την παρέα κι τελικά αναβλήθηκε για όλους εξαιτίας μου ) κι ένα έχω να πω...
    Έμεινα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΟΣ!

Μη μπορώντας να το πιστέψω, μετά τις αποτυχημένες 4-5-6 ταινίες της σειράς, κι ενώ διατηρούσα επιφυλάξεις, έμεινα έκπληκτος με το όλο αποτέλεσμα, το σκηνικό χωρίς το Χόγκουαρτς που ήταν ένα από τα δυνατά σημεία του Χάρι Πότερ (άσχετα με το γεγονός του πόσο με συγκλόνιζε η εικόνα του καμμένου Χόγκουαρτς στην φωτογραφία).

Δεν είχε ανουσίες σκηνές, απέδωσε από το βιβλίο, έκοψε μονάχα την σκηνή με την τράπεζα Γκρίνγκοτς που αν θυμάμαι καλά ήταν πριν αποχωρήσει ο Ρον.
    Όλα τα άλλα τα κάλυψε πλήρως, έντονες δράσεις κι επιπλοκές, συναισθηματικές φορτίσεις μεταξύ φίλων κι "σχέσεων", "εσωτερικές" μάχες με το συναίσθημα κι την λογική, τον έρωτα και τον φόβο...

Στα + :
    Spoiler

Στα - :
    Spoiler

Είναι κι άλλα πολλά αλλά δεν είμαι σε θέση να γράψω κι άλλα (επιτέλους νύσταξα).

Α! Θα ήθελα να πω τρία πράγματα, τα δύο προς την tanoulitsa...

Καταρχάς μπράβο για το review Κι αν θα ήθελες επιπλέον προσθήκες, σχόλια, μπορώ να βοηθήσω!
    Επίσης, αυτό που είπες για το Γκόντρικ'ς Χολλόου με την Ναγκίνι, έτσι έγινε στο βιβλίο... Ήταν ως Μπατίλντα μεταμορφωμένη κι μετά έγινε Ναγκίνι κι ανακαλυπτούμε πως η Μπατίλντα είχε πεθάνει πριν καιρό κι περίμεναν να έρθει ο Χάρι να τους επισκεφτεί.

Τρίτον...

Emma Watson παντρέψου με!!! PLEASE!!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την KingOfDeath; 21 Νοεμβρίου 2010 στις 16:41 Αιτία: Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς
    Το post μου είναι πάνω, τι κοιτάς εδώ;

17. Thanks Nanatsa thanked for this post
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία