Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 14

Θέμα: Oz - Official All Seasons Discussion Thread

TV Guru!
    Likes / Thanks

Oz - Official All Seasons Discussion Thread

Απαραίτητα τα spoiler tags

Τυχαίνει να βλέπω τη σειρά αυτόν τον καιρό και μου φάνηκε περίεργο που δεν υπήρχε ήδη ένα thread συζήτησης, έστω και αν είναι λίγοι οι τυχεροί που βλέπουν ή έχουν δεί τη σειρά. Γι'αυτό έφτιαξα το θέμα, για να συζητάμε για τη σειρά χωρίς να επιβαρύνουμε το review της.

Εδώ λοιπόν το review της σειράς, και εδώ η ψηφοφορία για τον αγαπημένος σας χαρακτήρα.

Χρήσιμα links:

TV Guru! Το Avatar του/της konner kent
    Likes / Thanks
    Αψεγάδιαστη σειρά, ντοκυμαντερίστικη ατμόσφαιρα.

Φρίκη και ωμότητα, πολύ μπροστά για την εποχή της. Ίσως και για τη δική μας εποχη.

Από χαρακτήρες δεν έχω ξεχωρίσει ούτε έναν, είναι όμως πυκνογραμμένοι και σε σειρά όπου όλα είναι "γκρίζα" άντε να βγάλεις άκρη, πόσο μάλλον να ταυτιστείς με κάποιον.

Σαν εικόνες με έχουν στοιχειώσει πάνω κάτω όλες, αλλά είναι 2-3 που μου έχουν μείνει για κάποιο λόγο.
    Spoiler

Πολύ LOSToπαρέα εκεί μέσα, παρεμπιπτόντως.

3. Thanks Kircheis thanked for this post
    Banned
    Likes / Thanks
    Απ'τις καλύτερες σειρές ever, must-see. Αψεγάδιαστη όμως δεν θα την έλεγα, για'μενα θα μπορούσε να απουσίαζε η υπερβολική επανάληψη όσων αφορά ορισμένα πράγματα που συμβαίνουν σε κάποιους χαρακτήρες της.

Spoiler

TV Guru! Το Avatar του/της konner kent
    Likes / Thanks
    ^Ξέχασα να συμπληρώσω. Αψεγαδιαστη μέχρι εκεί που είδα. Tην άφησα στη μέση λόγω παννελαδικών.

TV Guru!
    Likes / Thanks
    Εγώ έχω φτάσει στο 2x05, και είμαι κατενθουσιασμένος με τη σειρά. Γενικά ακούω εξαιρετικά λόγια, και έχει ήδη γίνει μία από τις αγαπημένες μου. Έχω την εντύπωση ότι σε κάθε επεισόδιο γίνεται όλο και καλύτερη, μάλλον αυτό συμβαίνει γιατί δίνει όλο και μεγαλύτερο βάθος στους χαρακτήρες της.

Πρέπει επίσης να είναι η μόνη σειρά με τόσο μεγάλη διάρκεια στην οποία δεν κοιτάω καν το ρολόι για να δώ σε πόση ώρα τελειώνει. Είναι απίστευτο το πόσο σε καθηλώνει σε όλη τη διάρκειά της και δεν με έχει κουράσει ούτε δευτερόλεπτο μέχρι στιγμής. Φοβερή.

Το ότι δεν έχει όρια και περιορισμούς είναι επίσης μεγάλο προτέρημα κατά τη γνώμη μου, γιατί γουστάρω τις σειρές που τολμάνε. Και στο Oz πραγματικά βρίσκεσαι σε ένα σημείο που νομίζεις ότι τα έχεις δεί όλα αλλά μετά σίγουρα θα σου δείξει κάτι χειρότερο (με την καλή έννοια) και θα σε αφήσει με το στόμα ανοιχτό...

Adebisi με τρέλα. Ο Ύψιστος ψυχάκιας, δεν τον ενδιαφέρει τίποτα, έχει το πιο γαμάτο καπέλο και την πιο γαμάτη ουλή και πραγματικά θα έπρεπε σε όλα τα λεξικά δίπλα στη λέξη cool να έχει το όνομά του (κλισέ το ξέρω αλλά έπρεπε ).

Spoiler

Αυτά τα λίγα πρός το παρόν, θα επιστρέψω με περισσότερα όταν τελειώσω και τη δεύτερη σεζόν.

7. Thanks evangeline thanked for this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    θελω και γω να ξεκινησω να την δω....αλλα ειμαι καινουριος και δεν το κατεχω ακομα...απο που μπορω να την δω?

Moderator Το Avatar του/της t0ny3
    Likes / Thanks
    Ελα ρε δεν ειχα παρει χαμπαρι πως υπαρχει θεμα για τη σειρα. Κριμα γιατι ειμαι στο τελευταιο επεισοδιο...

Moderator Το Avatar του/της t0ny3
    Likes / Thanks
    Και καπου εδω πεφτει η αυλαια και για μενα. Εξι σεζον, 56 επεισοδια απολυτης απολαυσης. Το OZ ειναι απο αυτες τις σειρες που το τελος δεν πολυμετραει, αλλα το ταξιδι. Συμπαθητικο το τελος, αλλα γενικα δεν εχει μεγαλη σημασια τι τελικα εγινε, αφου εχεις δει και εχεις ζησει τοσα πολλα κατα τη διαρκεια της σειρας.

Οταν ποσφερεις στο κοινο σου σαν πρωτη σου σειρα κατι τετοιο, λογικο ειναι να εχεις και την αναλογη πορεια. Φυσικα αναφερομαι στο HBO. Πολυ ευκολα αναριχαται στις top 10 μαζι με το υπολοιπο πανθεον, οπου γινεται και λιγο συνωστισμος. Απο τις λιγες σειρες που παρουσιαζουν τοσο αληθινα την φρικη, τη βια και τις δυσκολες ζωες των κρατουμενων μεσα στις φυλακες. Δεν μου φαινεται καθολου παραξενο που σχεδον καμια σειρα δεν εχει ξαναθιξει το θεμα των φυλακων μετα απο 10 χρονια. Και πως αλλωστε; Οταν θα βρισκετε υπο την σκια του ΟΖ, προσπαθωντας να βαδισει στα μονοπατια που χαραξε.

Ειναι ισως η μοναδικη σειρα που δεν ξεχωρισα καποιον χαρακτηρα περισσοτερο. Ηταν ολοι τους υπεροχοι, με καποιες εξαιρεσεις και με καποιες μικρες αδυναμιες. Το βασικο πλεονεκτημα της σειρας ειναι οτι ανα πασα στιγμη μπορεις να αγαπησεις και να μισεις καποιον χαρακτηρα. Οπως ξανασχολιασα απο την 4η σεζον και μετα, δεν επεσε το επιπεδο της σειρας, απλα με την απουσια αρκετων βασικων χαρακτηρων, αφου το OZ δεν κολωνει να ρισκαρει, σου αφηνε μια περιεργη γευση. Το στησιμο της σειρας ομως βοηθαει να μπαινουν καινουργιοι χαρακτηρες συνεχεια και να καλυπτουν τα κενα.

Ενα σημειο που με παραξενευσε ειναι οι ποινες των κρατουμενων. Γενικα δεν εχω και τις καλυτες σχεσεις με τα δικαστηρια, αλλα μου φανηκαν το πως καποιος με μια ληστεια ή βιοπραγια "ετρωγε" παραπανω χρονια απο εναν που διεπραξε φονο.

Καθε καλος αρρωστος με την τηλεοραση που σεβεται τον εαυτο του πρεπει να εχει δει OZ. Αρα Δειτε OZ!

11. Thanks thanasislost, asparagus, neon50, Chiras365 thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της thanasislost
    Likes / Thanks
    Μια ακόμα εξαιρετική σειρά από το HBO.Ένα πρωτοποριακό δράμα χαρακτήρων που μέσα σε λιγότερο από 60 επεισόδιο κατάφερει να δημιουγήσει ένα κλίμα απομόνωσης,μια αίσθηση τρόμου και ένα κατακλυσμό συναισθήματων ιδιαίτερο.Βίαιο,κυνικό,έδειξε το ακραίο στην τηλεόραση με τρόπο που σε κάνει να νομίζει ότι ούτε καν προσπαθεί ιδιαίτερα.Πολύ φυσικά δημιούργησε μια μικρή κοινωνία διαφορετικών(φυλετικά και λόγω χαρακτήρα) ανθρώπων που προσπαθουν να επιβιώσουν.Μια σειρά που οι λάτρεις ταινιών και σειρών όπως Prison Break,Swawshank Redemption θα αντιπαθήσουν αλλά οι λάτρεις του HBO και του δραματικού στοιχείου θα αγαπήσουν.Καλή θέαση σε όλους....
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την thanasislost; 26 Ιουνίου 2013 στις 16:04

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    HBO's Oz: The Emerald City

''God told me...''

Είναι γεγονός πως μετά από μία πενταετία περίπου θα περιηγηθώ ξανά στον κόσμο του Oz. Ένα γνωμικό που συμμερίζομαι ακράδαντα είναι πως ο άνθρωπος, όσο μεγαλώνει, αντιλαμβάνεται με διαφορετική μορφή, σκέψη, ωριμότητα κ.ο.κ ένα έρεισμα είτε είναι αυτό τηλεόραση, είτε το ο,τιδήποτε και μπορεί κάλλιστα να εναπροσδιορίσει το αρχικό υλικό και να το ερμηνεύσει διαφορετικά. Αυτό τουλάχιστον ισχύει με εμένα και το κατάλαβα πολύ καλά με τα The Shield και The Wire, αλλά και μία σωρεία ταινιών.

Συγκεκριμένα το Oz, βλέπουμε πως ξεκίνησε να προβάλλεται το 1997, 16 χρόνια πίσω, η πρώτη μίας ώρας δραματική παραγωγή του καναλιού μία χρονιά που το HBO ως σταθμός είχε άκρως διαφορετική νοοτροπία, δυναμική και προσέγγιση. Βλέπουμε πως εκείνο το έτος οι ενεργές παραγωγές ήταν 7, από τις οποίες ξεχώριζε το, μπροστά από την εποχή του, The Larry Sanders Show. Από τις υπόλοιπες, το κινούμενων σχεδίων Spawn, ένα τηλεοπτικό κομψοτέχνημα που άρχισε την προβολή του συνάμα με το Oz ήταν κι εκείνο ένα από τα δυνατά χαρτιά του καναλιού.

Ο Tony Fontana και οι παραγωγοί εκμεταλλεύτηκαν την προδιαγεγραμένη ελευθερία που έδινε το κανάλι, μιας και μέχρι τότε αυτό ήταν φανερό μέσα από τις κωμωδίες του και κυρίως το λεξιλόγιο τους. (Kids in the Hall, Larry Sanders Show, Dream On). Όσοι έχουν επαφή με τον κόσμο του Oz γνωρίζουν την γραφικότητα της βίας και των φυλετικών διαφορών που αποτελούν σοκαριστικό καλλιτεχνικό περιεχόμενο για την τηλεόραση του τότε και ίσως και του σήμερα, είναι άξια αναφοράς όμως και η επιρροή από τον Μάγο του Οζ και τον παραλληλισμό του ονόματος, με την γνωστή φράση 'It's no place like home'.

Έχοντας στην κατοχή μου το ολοκληρωμένο Box Set, είχα την τύχη να δω τα auditions των ηθοποιών που ήταν άκρως δυναμικά, μερικές πληροφορίες πίσω από τους τείχους, ενώ μετά το τέλος με περιμένουν κομμένες σκηνές και μερικά μουσικά περιεχόμενα.

1.01 - The Routine (dir. Darnell Martin)

Ένα-δύο και... δράση. Η κάμερα της Darnell Martin καταγράφει με αστρονομική ταχύτητα, το βάθος πεδίου μηδενικό, η ορμή σου σφίγγει τον λαιμό και οι χαρακτήρες είναι δίπλα ο ένας στον άλλον σαν πιόνα του σκάκι. Ή καλύτερα του πολέμου. Το Oz δεν σε καλοδέχτηκε, ούτε ήρθε να σου χτυπήσει την πόρτα. Εσύ ο ίδιος έκανες την κίνηση και εισχώρησες στον εν κινήσει κόσμο του και η πόρτα από πίσω σου έχει κλείσει.

Η Martin και συνάμα η παραγωγή κάνει χρήση film-video, οι ηθοποιοί έχουν ορισμένη ελευθερία χώρου που τους δίνει η μία κάμερα που κινείται διαρκώς και τα λόγια που είναι γραμένα στην κόλα του Fontana υποθάλπτουν όχι μόνο σειρές τύπου Prison Break, αλλά και κινηματογραφικές παραγωγές που ασχολούνται με σωφρονιστικά ιδρύματα.

Οι ερμηνείες είναι αληθινές, είναι ελεύθερες, τα πρόσωπα γίνονται οι χαρακτήρες και αποτυπώνονται με αυτό το πρώτο παντοδύναμο έρεισμα.

Λίγο να με βοηθήσουν οι συνθήκες και θα κάνω update ολόκληρη την θέαση.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας