Αποτελέσματα 1 έως 8 από 8

Θέμα: Predators (2010)

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks

Predators (2010)

Directed by
    : Nimrod Antal

Starring:

Adrien Brody/Royce
    Topher Grace/Edwin
    Alice Braga/Isabelle
    Laurence Fishburne/Noland

Υπόθεση: Μία ομάδα ανθρώπων που είναι άγνωστοι μεταξύ τους και που όλοι τους διαθέτουν δεξιότητες μάχης, ρίχνονται σε έναν άγνωστο πλανήτη που η χλωρίδα του προσομοιάζει αυτή ενός τροπικού δάσους. Σύντομα ανακαλύπτουν ότι αυτοί που τους έριξαν εκεί και που τους περιμένουν, δεν είναι ανθρώπινα όντα, αλλά η τερατόμορφη φυλή των «κυνηγών». Την φυλή αυτή καλούνται να την αντιμετωπίσουν ως οπλισμένα θηράματα, προκειμένου να επιβιώσουν.

Σχολιασμός: Για μένα ο πρώτος «κυνηγός» (του 1987), ήταν μια από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών. Το σίκουελ που ακολούθησε λίγα χρόνια αργότερα (1990) το βρήκα κάπως αδιάφορο. Μέχρι που ήρθε αυτή η Τρίτη ταινία (παραγωγής Robert Rodriguez) για να κλονίσει και πάλι τα νερά. Αυτή τη φορά δεν έχουμε μόνο έναν πρωταγωνιστή, αλλά πολλούς. Αυτό λειτουργεί κάπως εις βάρος όλων, εφόσον εκ τον πραγμάτων δεν μπορούν να αναλυθούν εκτενώς. Στον τομέα «δράση» η ταινία αποζημιώνει και με το παραπάνω και τα εφφέ είναι παραδοσιακά και συμβατικά (όχι ηλεκτρονικά) έτσι ώστε να υπάρχει αρκετός ρεαλισμός στη βία και στις εκάστοτε βαρβαρότητες με τις οποίες έρχονται αντιμέτωποι οι ήρωες.

Η Alice Braga (η κυρία της παρέας) κέρδισε τις εντυπώσεις και πήρε από πολλούς τα εύσημα, κυρίως επειδή αν και ντυμένη, θεωρείται πιο sexy και από άντυτη. Παρόλο που η ταινία εμφανίζεται «διαβασμένη» σε βασικά θέματα της βιολογίας των «Κυνηγών», τα εν λόγω τέρατα δεν έχουν στην κατοχή τους κάποια πολύ ωραία όπλα που υπήρχαν στην 1η ταινία και κρίμα, διότι αυτή η όχι και τόσο σημαντική παράλειψη, θα μπορούσε να την ανεβάσει αρκετά. Υπάρχουν όμως και κάποια ωραία όπλα (η φονική ακτίνα είναι όλα τα λεφτά).

Ίσως προβλέψιμο αλλά και πιστό σε αυτό που ζητάει κάποιος από μια τέτοια ταινία, το “predators” αποτελεί ένα καλό sequel του predator και ολοκληρώνει την τριλογία με έναν αρκετά καλό, αλλά ίσως όχι τέλειο τρόπο. Να σημειωθεί ότι δεν χρειάζεται να δείτε τις προηγούμενες ταινίες, αν και την πρώτη την προτείνω ανεπιφύλακτα καθώς θεωρείται κλασσική ως «φανταστική περιπέτεια δρασης»

Trailer

Τελευταία επεξεργασία από τον/την bill667; 22 Δεκεμβρίου 2010 στις 00:01

TV Guru! Το Avatar του/της solonlakis
    Likes / Thanks
    Δυστυχώς η χαμηλού προϋπολογισμού αυτή ταινία δεν στάθηκε αντάξια των πρσοσδοκιών μου για τη συγκεκριμένη σειρά ταινιών. Με απογοήτευσε σχεδόν σε όλα τα επίπεδα. Με άριστα το 10 της βάζω 3.

3. Thanks bill667 thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Mahmut A
    Likes / Thanks
    Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ. Απο το μετριότατο Αλιεν εναντίων Κυνηγού 2, πολύ καλύτερο.Και για τα χρήματα που ξόδεψαν, πολύ καλή τους βγήκε. Καλά, ο λεχρίτης ο Brody τι γράμμωση και σώμα είχε φτιάξει? Πολύ καλός και στο ρόλο του. Ωραία περιπέτεια, καλά εφέ, δράση και μακελειό. Μου άρεσε που έβαλαν και άλλη φυλή κυνηγών, μ άρεσε και το τέλος του. Σε όσους αρέσουν αυτές οι ταινίες να τη δουν. Εγώ την γούσταρα πολύ. 8/10 Ευχαριστώ για τη πολύ καλή κριτική. Συμφωνώ σε όσα λες.
    Hallo hallo.

5. Thanks Zolla, sosas_TK, Nasoss69, bill667 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της sosas_TK
    Likes / Thanks
    10'/10! Διαμαντάκι και το μοναχικό επάξιο sequel του αυθεντικού Predator! Μετά βάζω 3ο το 1ο Alien vs Predator! Δείτε το όπως & δήποτε, ταινιάρα!
    "How wasted am I?"
    "Duuude..."

Booth: Anybody besides me worried that a guy dressed like Santa is in charge?
    Leonard: A Homo habilis just discovering his opposable thumbs says what?
    ΜΙΣΕΪΛΙ ΤΑΝΝΤΑΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟooooooooo!!!!!!!

Newbie Το Avatar του/της safetynet
    Likes / Thanks
    Και μένα μου άρεσε.Το έχω δει εδώ και καιρό. Καλύτερο από όλα τα προηγούμενα. Μόνο το πρώτο δεν ξεπέρασε, που είναι κλασσικό και αγαπημένο. Οι σκηνές μάχης καταπληκτικές, και το τέλος του πολύ καλό, και ο Μπρόντυ κορμάρα, και του πήγαινε ο ρόλος. 9/10.

8. Thanks sosas_TK, Zolla thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της lerris
    Likes / Thanks
    Αρκετά καλό sequel, και καλύτερο από το 2ο Predator ίσως.
    Το μόνο που με χάλασε είναι ότι
    Spoiler
    Από τα μέσα της ταινίας και μετά πήρε φωτιά η δράση, και η αγωνία εκτινάχτηκε στα ύψη! Και μ'άρεσε που επιχείρησαν να επεκτείνουν τη μυθολογία κι έγινε επιτυχώς αυτό!
    Ευχάριστα πέρασε το (σχεδόν) δίωρο. Όσοι είστε φαν του Predator, πιστεύω δεν θα απογοητευτείτε.

Ευχαριστούμε, bill, για το review.

10. Thanks sosas_TK, bill667 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της freedoom
    Likes / Thanks
    Για μένα η ταινία ήταν χάλια, δεν περίμενα και κάτι ιδιαίτερο βέβαια. Το δε σενάριο, έλεος, απλά μια υπόθεση να συνεχίζει ένα πετυχημένο story από παλιά.
    Πιο πολύ όμως λυπάμαι αυτόν τον Adrien Brody, ο οποίος μετά τον Πιανίστα, επιλέγει όλο και χειρότερες ταινίες να πρωταγωνιστήσει. Κρίμα.
    Good night moon. Good night stars. Good night po-pos. Good night fiends. Good night hoppers. Good night hustlers. Good night scammers. Good night to everybody. Good night to one and all.

Newbie Το Avatar του/της colectoras
    Likes / Thanks
    Εμένα μου άρεσε για το είδος της. Καλή περιπέτεια ήταν. Και καλά εφφε είχε και δράση. Πολύ καλύτερη από τα Alien Vs Predator. O Adrien Brody πολύ καλός και αυτός. Γενικά μου άρεσε. 7/10 Ευχαριστώ για το review.

13. Thanks sosas_TK, bill667 thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας