Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 13

Θέμα: Skyline (2010)

TV Guru! Το Avatar του/της smallville
    Likes / Thanks

Skyline (2010)

Skyline

Σκηνοθεσία:
    Κόλιν Στράους, Γκρέγκ Στράους.
    Σενάριο: Τζόσουα Κορντές, Λίαμ Ο’ Ντόννελ.
    Ηθοποιοί: Έρικ Μπάλφουρ, Ντόναλντ Φέισον, Σκότι Τόμσον,
    Μπρίτανυ Ντάνιελ, Ντέιβιντ Ζάγιας, Νιλ Χόπκινς.
    ΠΡΕΜΙΕΡΑ(US): 12/11/2010
    ΠΡΕΜΙΕΡΑ(GR): 16/12/2010
    Είδος: Επιστημονικής Φαντασίας/Θρίλερ.
    Χώρα Παραγωγής: Αμερική.
    Διάρκεια: 94 Λεπτά.

ΥΠΟΘΕΣΗ
    Η πόλη τους Λος Άντζελες ξαφνικά κατακλύζεται ένα βράδυ από πολλά εκτυφλωτικά μπλε φώτα τα οποία έχουν πέσει από τον ουρανό. Το θέαμα μαγευτικό αλλά ο σκοπός τους μόνο καλός δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Τα φώτα τραβούν τους ανθρώπους σαν υπνωτισμένους κατά χιλιάδες προς το μέρος τους με μόνο σκοπό τον αφανισμό του ανθρώπινου είδους.
    Η εισβολή ξεκινά και 5 άτομα προσπαθούν να επιβιώσουν από την καταστροφή που εξελίσσεται σε όλον τον πλανήτη και όλα δείχνουν να μην είναι υπέρ τους καθώς ο εισβολέας είναι δυνατότερος απ' ότι περίμεναν να είναι.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
    Δεν περίμενα από τα trailer που είχαν κυκλοφορήσει πριν καιρό πως η ταινία θα μου άρεσε τόσο πολύ. Μπορεί να μην είναι μεγάλη και ακριβή παραγωγή αλλά εγώ πιστεύω πως πέτυχε και με τον παραπάνω τον σκοπό της. Πρωτότυπο για εμένα το όλο στυλ της εισβολής και ειδικά το τέλος της. Η ταινία για εμένα προσωπικά εξυπηρέτησε τον σκοπό της και με το παραπάνω και έτσι πλέον περιμένω με αγωνία και την συνέχεια της όπως είχε ανακοινωθεί στην φετινή Comic-Con.
    Aν θα μπορούσα να αναφέρω ένα αρνητικό της είναι ο πρωταγωνιστής ο οποίος δεν μου άρεσε καθόλου και ειδικά το πώς έπαιζε. Σε γενικές γραμμές το καστ ήταν πολύ καλό και κυμάνθηκε σε αρκετά καλό επίπεδο. Μεγάλη έκπληξη η ποιότητα των οπτικών εφέ που ήταν εξαιρετικά και μπορώ να πω αρκετά αληθοφανή και με προοπτική να γίνουν στην συνέχεια ακόμα καλύτερα και να αποφευχθούν μερικά λάθη τα οποία έγιναν.

OFFICIAL TRAILER

BOX OFFICE
    Η ταινία κόστισε μόνο 10 εκατομμύρια δολάρια, και παγκοσμίως οι εισπράξεις έφτασαν τα 52.850.442 εκατομμύρια δολάρια.

Super Moderator Το Avatar του/της tonypapadovic
    Likes / Thanks
    Για μένα συναγωνίζεται με το Splice για τον τίτλο της πιο γελοίας ταινίας της χρονιάς
    Και μ' αρέσουν αυτά ε

Ας ελπίσουμε το Battle: Los Angeles να μην αποδειχθεί κάτι παρόμοιο.

3. Thanks great thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GdSkAtE
    Likes / Thanks
    Εντάξει από εφέ καλά πήγαινε.
    Αλλά από ιστορία.........
    Και τι άθλιο τέλος ήταν αυτό;;;

LooooooooooooooooL
    Spoiler

Banned
    Likes / Thanks
    Δεν μου άρεσε το Skyline. Η ταινία αρχίζει σαν μια απλή μέτρια αμερικανιά, και εξελίσσετε σε μια σεναριακή αθλιότητα. To σενάριο είναι σαν μια κακή διασταύρωση (αντιγραφή όσων αφορά ορισμένα πράγματα) του Independence Day όσων αφορά το τι συμβαίνει στον κόσμο, και του Cloverfield όσων αφορά τον τρόπο που παρακολουθούμε τις εξελίξεις.

Πάντως, είχε όντως καλά εφέ, ένα συμπαθητικό TV-cast(dexter-scrubs) από ηθοποιούς που έπαιζαν άθλια η/και είχαν άθλιους ρόλους, και παρά λίγο να είχε ένα θετικό το οποίο εκτιμώ πάρα πολύ σε ταινίες...

Spoiler

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την smallville Εμφάνιση Δημοσίευσης
    με μόνο σκοπό τον αφανισμό του ανθρώπινου είδους
    Spoiler

Τέλος, εντάξει η ταινία δεν είναι πολύ κακή για να περάσει η ώρα. To trailer της ταινίας είχε όμως περισσότερο ενδιαφέρον για'μενα αφού αναφέρει έναν απρόσμενο προβληματισμό του Stephen Hawkings.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Kircheis; 23 Δεκεμβρίου 2010 στις 00:26

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της kakashi_hatake
    Likes / Thanks
    Την ταινία την είδα και εγώ πριν κάποιες μέρες. Μπορώ να πω ότι αν και low budget movie μου άρεσε σε ικανοποιητικό βαθμό. Βασικά το τέλος του ήταν αυτό που με έκανε να την αγαπήσω σαν ταινία. Θα έλεγα ότι μου θύμισε, πολλά πράγματα, σίγουρα όχι id-4 και cloverfield. Θα έλεγα αρκετά war of the worlds όσον αφορά την επιθετικότητα αλλά και τη μορφή των aliens, ειδικά τα πλοκάμια που μπαίνουν σε οικίες. Η μορφή των aliens επίσης μου θύμισε το videogame crysis, ειδικά ο τρόπος που πετούσαν τα μικρά και scannaran τα κτίρια. Με την τροπή στο τέλος, μου θύμισε αρκετά district 9 αλλά στην πιο videogamίστικη, να το πω, έκδοσή του. Τα εφέ του ήταν αρκετά καλά, αλλά λογικό αφού η Hydraulx των αδελφών Strause βρίσκεται πίσω από τα εφέ πολλών Blockbuster ταινιών. Τώρα δε ξέρω αν είχε την απήχηση στο κόσμο και αν άρεσε στο ιδιαίτερο κοινό, εγώ χαίρομαι που κατάφερε μια ταινία των 10 εκ δολ. να εξοργίσει τη Sony και να αρχίσει η δεύτερη να κατηγορεί την πρώτη ότι της έκλεψε τις ιδέες από το battle los angeles. Το σίγουρο είναι ότι περιμένω να δω το Skyline 2 και γιατί όχι και το φημολογούμενο ακόμα videogame.
    Nice review Κώστα.

7. Thanks freedoom, smallville, Kircheis thanked for this post
    Banned
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την kakashi_hatake Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Θα έλεγα ότι μου θύμισε, πολλά πράγματα, σίγουρα όχι id-4 και cloverfield.
    Spoiler

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της kakashi_hatake
    Likes / Thanks
    Spoiler

10. Thanks Kircheis thanked for this post
    Banned
    Likes / Thanks
    Spoiler
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Kircheis; 23 Δεκεμβρίου 2010 στις 12:12

TV Guru! Το Avatar του/της great
    Likes / Thanks
    πραγματικά για γέλια ταινία χωρίς ίχνος ιστορίας.
    Τα εφέ όμως ήταν όντως πολύ καλά και προσεγμένα.

13. Thanks Kircheis thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Για να περάσει η ώρα καλή ήταν. Δεν προσφέρει στο είδος κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί, στα εφε μένουμε, που είναι εντυπωσιακά φτιαγμένα, αλλά όχι και ξεχωριστά. Όλο είναι μπιμουβικό ως ατμόσφαιρα, με λίγο Cloverfield, λίγο απο Μέρα Ανεξαρτησίας και σενάριο οπού δεν υπάρχει λόγος αναφοράς. Στο θέαμα βασίζεται και σε τίποτα άλλο. Ευχάριστα πέρασα, και δεν είχα απαιτήσεις πρωτοτυπίας.

Κωστville... nice work my friend!

15. Thanks smallville thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία