Αποτελέσματα 1 έως 3 από 3

Θέμα: Ψύχος - Frost (2010)

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks

Ψύχος - Frost (2010)

Σκηνοθεσία: Γιώργος Πιτσάκης
    Σενάριο: Γιάννης Γεράνιος

Starring: Βασιλική Δαλίσκα (Μαίρη)
    Ειρήνη Μαργαρίτη (Έλλη)
    Νικολίτσα Ντρίζη (Δέσποινα)
    Γιάννης Διαμαντής (Νίκος)

Υπόθεση: Μια δολοφονία στον παλιό Πειραιά της δεκαετίας του 30 ξεκινάει ένα είδος κατάρας με έναν παράξενο καθρέφτη. Ο καθρέφτης αυτός περνάει από χέρι σε χέρι σε διάφορα σπίτια και εξαιτίας του οι κάτοχοί του παθαίνουν παράξενα ατυχήματα. Στην εποχή μας, τρεις φοιτήτριες από την επαρχία ψάχνουν ένα σπίτι για να μείνουν και βρίσκουν ένα σε τιμή ευκαιρίας. Μόνο που μέσα του βρίσκεται και ο δολοφονικός καθρέφτης. Και τα προβλήματα ξεκινούν…

Σχολιασμός: Το ψύχος είναι μια ελληνική, ανεξάρτητη και ψηφιακή ταινία, που έχει δημιουργήσει θετικές εντυπώσεις σε όποιους είχαν την τύχη να την δούνε. Έχετε αναρωτηθεί ποτέ πώς θα μπορούσε να είναι ένα ghost story, τοποθετημένο στην Ελλάδα του σήμερα; Δείτε την ταινία για να το ανακαλύψετε. Από τους τίτλους έναρξης κιόλας, φαίνεται ότι δεν έχουμε να κάνουμε με μια συνηθισμένη ελληνική ταινία. Το επιβλητικό soundtrack σε συνδυασμό με τις καλά επεξεργασμένες εικόνες προδιαθέτει για κάτι καλό. Λίγα λεπτά αργότερα, ο θεατής έχει ήδη μπει στο γνώριμο σε πολλούς κλίμα της φοιτητικής ζωής και των δυσκολιών της. Οι ερμηνείες και ο τρόπος που αποδίδονται, υπάγονται στα θετικά.

Όταν ξεκινάει το μυστήριο και το μεταφυσικό στοιχείο, αυτά παρουσιάζονται τόσο επιτυχώς που ξεχνάς πλέον ότι βλέπεις ταινία χαμηλού προϋπολογισμού. Όταν με το καλό πέφτουν και τα ειδικά εφέ, μπορεί να μιλήσει κανείς για ένα έργο που διαθέτει όλα όσα περιμένει να δει σε μια τέτοια θεματολογία. Το σενάριο εκμεταλλεύεται την ελληνική πραγματικότητα έτσι ώστε να διαφοροποιείται όσο γίνεται η υπόθεση από τα κλισέ ή έστω, να τα ενσωματώσει εντός της με έναν τρόπο επιτυχή.

Υπάρχουν μέσα πολλές σκοτεινές και ατμοσφαιρικές σκηνές που δείχνουν καλοδουλεμένες όπως επίσης και μουσική που ενισχύει το σασπένς. Το μόνο αρνητικό που εντόπισα στην ταινία, είναι η διάρκειά της. 60 λεπτά δεν μου φάνηκαν αρκετά.

Στο φεστιβάλ της Θεσσαλονίκης που την είδα, έριχνα συνέχεια ματιές στο ρολόι μου διότι μου άρεσε τόσο που δεν ήθελα να τελειώσει. Ίσως όμως αν διαρκούσε παραπάνω, η υπόθεση να πλατείαζε και να καταντούσε βαρετή, πάντως η μία ώρα που διήρκεσε μου φάνηκε αρκετά περιεκτική χωρίς να είναι φορτωμένη. Υπήρξε μάλιστα και καλή ανάλυση στους χαρακτήρες της ιστορίας.

«Υπάρχει μια έντονη συζήτηση, αλλά και μια στροφή των Ελλήνων δημιουργών προς τις ταινίες τρόμου, ίσως λόγω της οικονομικής κρίσης και της ανησυχίας που αυτή προκαλεί», παρατήρησε ο Γιώργος Πιτσάκης, μιλώντας για την ταινία του. Δεσμεύτηκε επίσης ότι θα εξακολουθήσει να κάνει horror– πράγμα πολύ ευχάριστο για μας τους φαν του είδους. Εύχομαι τo «Ψύχος» να πάει καλά και στα επόμενα φεστιβάλ που θα προβληθεί και οι επόμενες δουλειές του σκηνοθέτη να είναι το ίδιο καλές (αν όχι καλύτερες).

Πώς μπορείτε να δείτε την ταινία

Trailer

Πληροφορίες για τον σκηνοθέτη

Τελευταία επεξεργασία από τον/την bill667; 29 Δεκεμβρίου 2010 στις 12:46

TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Πολύ καλή ταινία τρόμου.Την είδα back to back στο φεστιβάλ με το Subconscious.
    Μου άρεσε πολύ η ιστορία,η σκηνοθεσία αλλά περισσότερο μου άρεσε ο φυσικός τρόπος με τον οποίο έπαιζε η πρωταγωνίστρια.
    Ναι τα 60 λεπτά είναι λίγα για μια ταινία και μπορεί να σταθούν εμπόδιο στη διανομή της αλλά εμένα μου έφτασαν.Μου αφηγήθηκαν μια ωραία ιστορία τρόμου χωρίς σάλτσες και περιττά.
    Επίσης χαίρομαι που ο δημιουργός είπε οτι θέλει να συνεχίσει κάνοντας ταινίες τρόμου.Ως φαν του είδους νιώθω την ελλειψή τους απο την ελληνική παραγωγή.

Βασίλη μπράβο για το review.
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

3. Thanks stekou, bill667 thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της elgalla
    Likes / Thanks
    Είδα κι εγώ την ταινία που μου ήρθε σήμερα ταχυδρομικώς (ευχαριστώ!!! ).
    Θα σταθώ να πω έναν καλό λόγο για το DVD. Η αλήθεια είναι πως εξεπλάγην ευχάριστα, περίμενα κάτι πιο απλό μιας και οι συντελεστές προσφέρθηκαν να τη στείλουν δωρεάν (δείτε στο review του bill για περισσότερες πληροφορίες), ωστόσο πρόκειται για ένα κανονικό DVD, με όμορφο cover art που θα με προσέλκυε αν το έβλεπα σε ένα dvd club.
    Στα της ταινίας, τώρα, εντυπωσιάστηκα με τη μουσική. Μου άρεσε πάρα πολύ. Αλλά πάρα πολύ όμως. Και οι τίτλοι αρχής ήταν πολύ προσεγμένοι, σε έκαναν να τους κοιτάξεις και σε προδιέθεταν θετικά γι'αυτό που θα έβλεπες παρακάτω.
    Οι ερμηνείες ήταν καλές, το story more or less ok, αν και κάποια κενά μου τα άφησε. Τα effects με απογοήτευσαν. Γενικά σ' αυτό το κομμάτι είμαι οπαδός του "όλα ή τίποτα". Αν το budget δεν μπορεί να τα στηρίξει, καλύτερα να καλύπτεται αυτή η έλλειψη με διάφορα tricks (όπως π.χ. η σκιά στον τοίχο), παρά να φαίνονται ψεύτικα. Αν εξαιρέσουμε αυτό, όμως, η παραγωγή είναι αρκετά προσεγμένη κατά τα άλλα και νομίζω ότι άνετα θα την έβλεπα και στον κινηματογράφο.
    Γενικά μου άρεσε, πάντως, και επειδή το speculative fiction μας λείπει στην Ελλάδα, είναι προσπάθεια που αξίζει να στηριχτεί.

"No one holds command over me. No man. No god. No Prince.What is a claim of age for ones who are immortal? What is a claim of power for ones who defy death? Call your damnable hunt. We shall see who I drag screaming to hell with me."

5. Thanks bill667 thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας