Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 12

Θέμα: Kwaidan (1964)

Banned
    Likes / Thanks

Kwaidan (1964)

K(w)aidan

Kaidan / kwaidan / 怪談 σημαίνει ιστορία -ες φαντασμάτων η του υπερφυσικού (δεν διαφέρει ο ενικός απ'τον πληθυντικό στα γιαπωνέζικα), και αναφέρεται κυρίως σε παλιότερες παράξενες/ασυνήθιστες ιστορίες που πολλές φορές είχαν φαντάσματα η δαίμονες. Για πιο σύγχρονες ταινίες τρόμου όπως π.χ. το Ringu και το Ju-on χρησιμοποιούνται άλλες εκφράσεις, συνήθως: j-horror/jホラー (αν είναι γιαπωνέζικο), k-horror/kホラー (αν είναι κορεάτικο), και με μικρότερη συχνότητα: kowai hanashi/怖い話 (τρομαχτικές ιστορίες).

Γι'αυτό παρ'ολο που μπορεί κάποιοι τυπικά (και απρόσεχτα) να βάλουν την ταινία στο ίδιο "καλάθι" με τις σύγχρονες ιαπωνικές horror ταινίες, το Kwaidan περιέχει ορισμένες ιστορίες φαντασμάτων απ'τις οποίες εμπνεύστηκαν αυτές ταινίες, και γι'αυτό ουσιαστικά διαφέρει αρκετά απ'αυτές.

Τα καλοκαίρια στην Ιαπωνία είναι αρκετά ζεστά και έχει υγρασία πολύ, γι'αυτό παλιότερα μαζευόντουσαν και έλεγαν παράξενες "kaidan" ιστορίες για φαντάσματα, δαίμονες κλπ. Κάπως έτσι γύρω στο 1650 μ.χ., στην περίοδο του edo (Tokyo), έγινε αρκετά δημοφιλές ένα παιχνίδι που έπαιζαν ως αφορμή για να λένε τέτοιες ιστορίες, το Hyaku Monogatari Kaiden (100 ιστορίες του υπερφυσικού). Στο παιχνίδι αυτό, αυτοί που συμμετείχαν μαζευόντουσαν σε ένα δωμάτιο, γύρω από 100 αναμμένα κεριά, κάθε φορά που κάποιος τελείωνε την εξιστόρηση μιας kaidan ιστορίας έσβηναν ένα κερί, μέχρι που δεν θα υπήρχε αναμμένο κερί στο δωμάτιο. Επίσης, κυκλοφορούσε η φήμη πως μόλις σβηστεί το τελευταίο κερί μπορεί να εμφανιστεί κάποιο υπερφυσικό πλάσμα.

Η δημοφιλία αυτού του παιχνιδιού έκανε πολλούς Ιάπωνες να θέλουν να βρουν περισσότερες τέτοιες ιστορίες, και κάπως έτσι κυκλοφόρησαν πολλά βιβλία με kaidan ιστορίες.

Το πρώτο βιβλίο με ιστορίες kaidan που βγήκε στα αγγλικά ήταν το Kwaidan: Stories and Studies of Strange Things του Lafcadio Hearn. Απο τα βιβλία του Hearn πήρε ο Masaki Kobayashi τις τέσσερις ιστορίες που έχει η ταινία...

- "Τα μαύρα μαλλιά" Όπου ένας σαμουράι εγκαταλείπει την φτωχή γυναίκα του, και παντρεύεται μια άλλη γυναίκα έτσι ώστε να πλουτίσει.

- "Η γυναίκα του χιονιού" Δυο ξυλοκόποι που είναι κατά την διάρκεια μιας φοβερής χιονοθύελλας σε ένα απομονωμένο δάσος, βρίσκουν καταφύγιο σε μια καλύβα για να μην πεθάνουν απ'το κρύο.

- "Ο Χοΐτσι δίχως αυτιά" Όταν ο τυφλός μοναχός Χοΐτσι έμεινε μόνος του στον ναό ένας παράξενος πολεμιστής εμφανίστηκε, και του ζήτησε να τραγουδήσει για τους αφέντες του.

- "Μέσα σε μια κούπα τσαγιού" Ένας συγγραφέας αφηγείται την ιστορία ενός άντρα που βλέπει συνέχεια ένα πρόσωπο σε μια κούπα.

Πολλές Kaidan ιστορίες δεν είχαν ως σκοπό να τρομάξουν, αλλά ήταν αστείες, η απλά περιείχαν κάτι παράξενο, ασυνήθιστο κλπ. Γι'αυτό ο στόχος της ταινίας με το ίδιο όνομα δεν είναι απαραίτητα να μας τρομάξει, αλλά να μας μεταφέρει με σωστό τρόπο μερικές απ'αυτές τις "παραδοσιακές" ιστορίες. Οι τέσσερις ιστορίες της ταινίας είναι απλές και προβλέψιμες, όμως έτσι είναι η φύση τους, και αυτό είναι μέρος της ομορφιάς τους. Το φράγμα της γλώσσας βοηθάει λίγο για να γίνουν περισσότερο απρόβλεπτες, για'μενα που ξέρω λίγα Ιαπωνικά ορισμένα κομμάτια της ταινίας ήταν ακόμα πιο αναμενόμενα, γιατί υπήρχαν πράγματα που δεν μεταφράστηκαν όπως π.χ. ονόματα με διπλές σημασίες κλπ.

Οι ιστορίες του Kwaidan δεν συνδέονται, όμως έχουν μπει στην κατάλληλη σειρά έτσι ώστε να μπουν οι θεατές πιο εύκολα στο κλήμα της ταινίας. "Τα μαύρα μαλλιά", η πρώτη ιστορία, μπορεί να πει κανείς πως δρα ως εισαγωγή, προσωπικά δεν μου άρεσε τόσο όσο οι άλλες, όμως είναι αρκετά ενδιαφέρον το γεγονός πως η επιρροή της στις σύγχρονες j-horror ταινίες είναι ολοφάνερη.

Η δεύτερη με τους ξυλοκόπους είναι ένα διαμαντάκι, η αγαπημένη μου της ταινίας, λόγο της απλότητας της ιστορίας, και των πανέμορφων background της.

Η τρίτη ιστορία kaidan, αυτή με τον τυφλό μοναχό, πολύ μου άρεσε, είναι η μεγαλύτερη σε διάρκεια ιστορία, η πιο ποιητική, και εμφανώς επηρεασμένη απ'το παραδοσιακό Ιαπωνικό θέατρο kabuki. Ενώ η τελευταία ιστορία δίνει περισσότερο βάρος στην αφήγηση, και βοηθάει ώστε να δοθεί μια αίσθηση τέλους στην ταινία.

Η ταινία είχε έναν πρωτοφανή προϋπολογισμό για την εποχή: 350.000.000 yen, και επειδή κρίθηκε πως δεν υπήρχε καταλληλότερος χώρος διαθέσιμος φτιάχτηκε σε ένα τεράστιο υπόστεγο αεροσκαφών που μετατράπηκε σε studio για τα γυρίσματα. Τα σκηνικά που έγιναν εκεί είναι εκπληκτικά, και ειδικότερα τα πανέμορφα background είναι κομψοτεχνήματα, κάτι σαν μικρά αριστουργήματα. Η υπερ-παραγωγή όμως αυτή ξέμεινε από χρήματα προς το τέλος της ταινίας, και αυτό φαίνεται αφού η τελευταία ιστορία είναι πολύ μικρή σε διάρκεια, και λιτή σχετικά με τις άλλες.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως η ταινία είχε λάβει αναγνώρηση από πολλές διαφορετικές πλευρές. To 1965 έφυγε απ'τις Κάννες με το ειδικό βραβείο της επιτροπής, και ένα χρόνο αργότερα προτάθηκε για Όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας. Επίσης, κέρδισε το βραβείο καλύτερου σεναρίου στα σημαντικότερα Ιαπωνικά βραβεία κινηματογράφου, αυτά του Kinema Junpo.

Ο Masaki Kobayashi είναι σχετικά υποτιμημένος σκηνοθέτης, που δυστυχώς συχνά επισκιάζεται από ονόματα όπως: Kurosawa, Ozu, και Mizoguchi. To Kwaidan ήταν η ταινία που έκανε αμέσως μετά το Harakiri, για'μενα και οι δύο ταινίες αποτελούν αριστουργήματα του Ιαπωνικού κινηματογράφου.

Το Kwaidan θα έπρεπε να αναφέρεται ως μια απ'τις βασικότερες ταινίες που πρέπει να δουν οι fan του horror, είναι κρίμα που κοντεύει να ξεχαστεί η ταινία, και οι ιστορίες kaidan έχουν καταντήσει να είναι τροφή μόνο για φανατικούς Γιαπωνεζόφιλους.

Προσοχή: Κυκλοφορούν δύο εκδόσεις της ταινίας, απ'την κομμένη έκδοση λείπουν 20 λεπτά απ'την ιστορία της γυναίκας του χιονιού.

Links: IMDB, Οι τρείς απ'τις τέσσερις ιστορίες της ταινίας: Τα μαύρα μαλλιά, Ο Χοΐτσι δίχως αυτιά, Η γυναίκα του χιονιού.

Posters:

1

2

3

4

Trailer:

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Kircheis; 31 Ιανουαρίου 2011 στις 21:49

TV Maniac Το Avatar του/της cgeorge^^
    Likes / Thanks
    Φοβερή η παρουσίαση. Φοβερό το Seppuku. (Επομένως,) τρέχω.

3. Thanks Kircheis thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της butterfly_
    Likes / Thanks
    Η ταινία είναι ένα ποίημα. Ένα εικαστικό αριστούργημα. Όλες οι ιστορίες της ταινίας είναι εξαιρετικές, ξεχωρίζω την Γυναίκα του Χιονιού..πανέμορφες εικόνες ..ο λυρισμός σε όλο του το μεγαλείο. Ο Kobayashi είναι από τους καλυτέρους Ιάπωνες σκηνοθέτες (αγαπημένη μου ταινία το Seppuku).
    Ευχαριστώ για το review
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την butterfly_; 31 Ιανουαρίου 2011 στις 21:26

Πώς τολμάς και νοσταλγείς, τσόγλανε.
    Γιάννης Αγγελάκας

5. Thanks green lantern, callista, Kircheis thanked for this post
    Banned
    Likes / Thanks
    Αυτό που με το που δω μυστήριο τίτλο στα reviews ξέρω ποιός το έχει κάνει...

7. Thanks Kircheis thanked for this post
    Banned
    Likes / Thanks
    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την The Comedian Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Αυτό που με το που δω μυστήριο τίτλο στα reviews ξέρω ποιός το έχει κάνει...
    χαχα, δεν ξέρω αν θα είχε τόσο νόημα να έκανα review ταινίες που ξέρει όλος ο κόσμος, προτιμώ να κάνω review ταινίες που ουσιαστικά λειτουργούν ταυτόχρονα και ως προτάσεις, έτσι ώστε αν θέλει κάποιος να το ψάξει λίγο παραπάνω το θέμα κινηματογράφος να μην του είναι τόσο δύσκολο.

Και οι επιλογές μου δεν είναι τυχαίες, δηλαδή...

- Το Kwaidan είναι ιδανικό για εισαγωγή στο Ιαπωνικό horror.
    - Το Daisies είναι απ'τις καλύτερες τσέχικες ταινίες, κατάλληλη για εισαγωγή στο new wave κίνημα της Τσεχοσλοβακίας.
    - Τα La planete sauvage και Kirikou et la sorciere είναι απ'τις σημαντικότερες ταινίες του ευρωπαϊκού animation.
    - To Petla μπορεί να ανοίξει την πόρτα για πολλούς στο όμορφο και περίεργο ρουμάνικο σινεμά του Wojciech Has.
    - Το Sans Soleil, και το My winnipeg είναι δύο δείγματα ενώς ιδιαίτερου τύπου ντοκιμαντέρ, όπου στόχος δεν είναι η όσο περισσότερο γίνεται αντικειμενική οπτική των πραγμάτων.
    - Το Lessons of Darkness γιατί υπάρχει δημιουργικό γερμανικό σινεμά πέρα απ'τα γνωστά: τρέξε Λόλα τρέξε, The Lives of Others, Χάνεκε κλπ.
    - Την Πρωινή Περίπολο για να μην ξεχάσουμε τον μεγάλο Νίκο Νικολαΐδη, έναν απ'τους λίγους Έλληνες σκηνοθέτες με όραμα.

Και τέλος την Ποίηση, γιατί η περσινή κινηματογραφική χρονιά δεν ήταν μόνο Black Swan, King's Speech, Social Network, Toy Story3, και 5 ταινίες ακόμα που όλες πάνε για κάποιο όσκαρ. Και γιατί το Κορεάτικο σινεμά είναι σε άνθηση τα τελευταία χρόνια.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Kircheis; 1 Φεβρουαρίου 2011 στις 03:00

TV Maniac Το Avatar του/της butterfly_
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Kircheis Εμφάνιση Δημοσίευσης

προτιμώ να κάνω review ταινίες που ουσιαστικά λειτουργούν ταυτόχρονα και ως προτάσεις, έτσι ώστε αν θέλει κάποιος να το ψάξει λίγο παραπάνω το θέμα κινηματογράφος να μην του είναι τόσο δύσκολο.
    Σίγουρα υπάρχουν πολλές αξιόλογες ταινίες και δημιουργικές δουλειές, εκτός οσκαρ και βραβείων που δεν είναι και τόσο πολύ γνωστές και θέλει ψάξιμο για να τις βρει κανείς για να τις δει.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Kircheis Εμφάνιση Δημοσίευσης
    - Το Kwaidan είναι ιδανικό για εισαγωγή στο Ιαπωνικό horror.
    Θα έλεγα και το Onibaba (1964) ( κάπου διάβασα οτι η μάσκα δαίμονα ενέπνευσε τον William Friedkin, σκηνοθέτη του Εξορκιστή ) που είναι εξαιρετικό και ειδικα σε σχέση με κατι σημερινές ανούσιες ταινίες που με υπερβολική βια και αίμα προσπαθούν να κερδίζουν τις εντυπώσεις και να κάνουν αρπαχτές.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την butterfly_; 1 Φεβρουαρίου 2011 στις 04:27

Πώς τολμάς και νοσταλγείς, τσόγλανε.
    Γιάννης Αγγελάκας

10. Thanks green lantern, Kircheis, cgeorge^^, bill667 thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της callista
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την butterfly_ Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Η ταινία είναι ένα ποίημα. Ένα εικαστικό αριστούργημα. Όλες οι ιστορίες της ταινίας είναι εξαιρετικές, ξεχωρίζω την Γυναίκα του Χιονιού..πανέμορφες εικόνες ..ο λυρισμός σε όλο του το μεγαλείο. Ο Kobayashi είναι από τους καλυτέρους Ιάπωνες σκηνοθέτες (αγαπημένη μου ταινία το Seppuku).
    Θα συμφωνήσω με την αγαπητή butterfly πως ο Kobayashi μας έδωσε μια ξεχωριστή εικαστική ματιά και μια διαφορετική ατμόσφαιρα όσον αφορά την αίσθηση του υπερφυσικού και του τρόμου που μπορεί να προκαλέσει. Αυτό που με συναρπάζει στην δουλειά του είναι ότι οι ιστορίες του αποπνέουν την αίσθηση που έχω όταν διαβάζω Ιαπωνική λογοτεχνία, έχουν μια ανεπαίσθητη, διακριτική γοητεία που λειτουργούν βαθιά και αθόρυβα στο υποσυνείδητο μου.
    Από τις ιστορίες της ταινίας λάτρεψα την ιστορία του μοναχού κυρίως επειδή όπως είπε και ο φίλτατος Kircheis, παραπέμπει σε kabuki το οποίο προσωπικά μου αρέσει ιδιαίτερα. Το K(w)aidan αποτελεί για εμένα μια πολύ όμορφη σπουδή πάνω στην Ιαπωνική ψυχή.
    Kircheis, thank you for the lovely review and movie choice
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την callista; 1 Φεβρουαρίου 2011 στις 15:11
    “Women are made to be loved, not understood.”
    - Oscar Wilde.

12. Thanks butterfly_, green lantern, Kircheis, cgeorge^^ thanked for this post
    Banned
    Likes / Thanks
    Θα έλεγα και το Onibaba (1964) ( κάπου διάβασα οτι η μάσκα δαίμονα ενέπνευσε τον William Friedkin, σκηνοθέτη του Εξορκιστή ) που είναι εξαιρετικό
    Ναι, σίγουρα και το Onibaba. Υπάρχουν και άλλες πολλές παλιές Ιαπωνικές ταινίες φαντασμάτων/δαιμόνων που είναι must, όπως: Η ιστορία της Ugetsu, και το Yabu no naka no kuroneko.

και ειδικα σε σχέση με κατι σημερινές ανούσιες ταινίες που με υπερβολική βια και αίμα προσπαθούν να κερδίζουν τις εντυπώσεις και να κάνουν αρπαχτές.
    Κρίμα που οι σημερινές ταινίες συνήθως όσο περισσότερα χρήματα έχουν στο budget τους τόσο χειρότερες γίνονται. Το Kwaidan είναι απόδειξη πως τα πολλά χρήματα μπορούν να βοηθήσουν την καλλιτεχνική δημιουργία, αντί για να πάνε σε ανούσια εφέ.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την callista Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Αυτό που με συναρπάζει στην δουλειά του είναι ότι οι ιστορίες του αποπνέουν την αίσθηση που έχω όταν διαβάζω Γιαπωνέζικη λογοτεχνία, έχουν μια ανεπαίσθητη, διακριτική γοητεία που λειτουργούν βαθιά και αθόρυβα στο υποσυνείδητο μου.
    Μ'αρέσει πολύ ο τρόπος που το έθεσες! Βέβαια έχω την εντύπωση πως αυτό είναι κάτι που γενικότερα υπάρχει στην Ιαπωνική κουλτούρα, έχει ένα ας πούμε zen quality.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Kircheis; 1 Φεβρουαρίου 2011 στις 15:00

14. Thanks butterfly_, green lantern, cgeorge^^, callista thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της green lantern
    Likes / Thanks
    Για μένα ο Kobayashi είναι ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα του παγκόσμιου κινηματογράφου. Με ταινίες όπως το Seppuku, Jôi-uchi: Hairyô tsuma shimatsu και φυσικά το Kwaidan, ο άνθρωπος εχει γράψει ιστορία. Ταινία σπάνιας ομορφιάς το Kwaidan αιχμαλωτίζει το βλέμμα με τα υπέροχα κάδρα του, τα σουρεαλιστικά σκηνικά του, την μυσταγωγία σε κάθε του λεπτομέρεια, την καθηλωτική μουσική και το μεγάλο πάθος που βγάζουν και οι τέσσερις ιστορίες του. Αν και με κάλυψαν τα προηγούμενα ποσταρίσματα, απλά θα ήθελα να πω ότι λάτρεψα την ιστορία… αν είναι δυνατόν να ξεχωρίσεις κάποια, του τυφλού μουσικού που δεν έχει αυτιά για της όμορφες εικόνες της, τα τραγούδια που φωνάζουν παράδοση από χιλιόμετρα, τους αργούς ρυθμούς της που σε κάνουν συμμέτοχο στα γεγονότα, την ιαπωνικότητα στις ζωγραφιές της. Σα ταινία τέλος δεν μου έβγαλε ότι κινείται απόλυτα στο είδος του τρόμου. Πιο πολύ το είδα ως ένα υπαρξιακό δοκίμιο πάνω στα αιώνια πάθη που στοιχειώνουν την ανθρωπότητα, με τον σκηνοθέτη να τα αιχμαλωτίζει στη κάμερα του, δημιουργώντας το απόλυτο μεταφυσικό-υπαρξιακό ποίημα. Αριστούργημα μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Ευχαριστώ

Δεν νομίζω οτι ήταν υποτιμημένος σκηνοθέτης . Απλά οι αριστερές ιδέες του ίσως δεν τον έκαναν αγαπητό στα μερη του και έξω φυσικά, αφού στις ταινίες του τα έχωνε κανονικά στους δικούς του
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την green lantern; 1 Φεβρουαρίου 2011 στις 15:53

Αρθρογράφος Το Avatar του/της elgalla
    Likes / Thanks
    Η πρώτη φορά που είχα διαβάσει για το 100 ghost stories ήταν στο XxxHolic (σε μια από τις καλύτερες ιστορίες του, πριν πάρει την κάτω βόλτα) και με είχε συνεπάρει ως παράδοση. Μου θύμισε λίγο τα παιδικά μου χρόνια που λέγαμε τρομαχτικές ιστορίες στην κατασκήνωση. Η γυναίκα του χιονιού που αναφέρεις αν δεν κάνω λάθος έχει κυκλοφορήσει επίσης σε manga και αν η μνήμη μου δεν με απατά πολύ είχα διαβάσει καλά σχόλια. Είναι κλασική ιστορία πάντως, την έχω πετύχει σε διάφορα manga και anime. Anyhow, στο ψητό, η ταινία έχει αίματα και αηδιαστικές σκηνές; Όχι τίποτε άλλο, φοβάμαι κι εύκολα με τις ταινίες και σαν concept με εμπνέει, αλλά μην το κόψω και στη μέση

"No one holds command over me. No man. No god. No Prince.What is a claim of age for ones who are immortal? What is a claim of power for ones who defy death? Call your damnable hunt. We shall see who I drag screaming to hell with me."

17. Thanks Kircheis thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία