Αποτελέσματα Δημοσκόπησης: 127 hours - Βαθμολογήστε όσοι έχετε δει την ταινία

Ψηφοφόροι
49. Δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση
  • 1

0 0%
  • 2

0 0%
  • 3

1 2,04%
  • 4

1 2,04%
  • 5

3 6,12%
  • 6

5 10,20%
  • 7

10 20,41%
  • 8

17 34,69%
  • 9

7 14,29%
  • 10

5 10,20%
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 έως 20 από 34

Θέμα: 127 Hours (2010)

Newbie Το Avatar του/της Johnny Boy
    Likes / Thanks
    μπραβο για αλλη μια φορα στην Tarantina!

και να εξηγηθω: πρεπει να ειμαι απο τους πολυ, πολυ λιγους ανθρωπους που πιστευουν οτι ο μποϊλ ΕΧΕΙ ουσια και ζουμι να πει σε καθε ταινια του. περαν απο το στυλ κινηματογραφησης που εχει επιλεξει να ακολουθησει στην καριερα του και προσωπικα το θεωρω ακρως ρηξικελευθο και πρωτοτυπο, παντα θα περασει περιεχομενο, ασχετως το αν το 90% των κριτικων θα μεινει στο "βιντεοκλιπιστικο" στυλ των εικονων του (οταν γραφονται κατι τετοια, αναρωτιεμαι, εχουν δει ποτε στη ζωη τους αυτοι που γραφουν τα συγκεκριμενα πραγματα βιντεο κλιπ; πιο συμβατικα γυρισμενα δε γινονται!), θα θαμπωθει απο αυτο και μετα θα λεει "α ειδες, το εκανε για να καλυψει οτι δεν εχει τιποτα να πει". εγω λεω, και παιρνω μονο τις τρεις τελευταιες του ταινιες: στο Sunshine κανει μια σαφεστατη αναφορα πανω στη σχεση της ανθρωπινης λογικης με την παρανοια, πως η επιστημη και ο ορθολογισμος που εκπροσωπει μπορει να συνυπαρξει, η λιγο να απεχει απο τον φανατισμο και την τρελα, κυριως αποτυπωμενα απο δυο χαρακτηρες στην ταινια, τον σηρλ και τον καπετανιο πινμπεϊκερ. στο Slumdog Millionaire φοντο ειναι η ινδια των τριων τελευταιων δεκαετιων, το πως τελικα η επελαση του καπιταλισμου οχι μονο μεγεθυνε τις ηδη προϋπαρχουσες ταξικες διαφορες αλλα και σε επιπεδο καθαρα εξατομικευμενων επιλογων (που συμβολιζονται μεσω των δρομων που ακολουθουν οι δυο αδερφοι) περιορισε τους ανθρωπους εκει, ως υπηρετες αλλων, ιδωμενη απο το ετεροαναφορικο πρισμα ενος μπολιγουντιανου, πλουσιου μελοδραματος.

εδω, σε μια απο τις καλυτερες φετινες ταινιες για εμενα, στοχαζεται οχι μονο στο πως, παρα την τεχνολογικη εξελιξη των αιωνων μας παραμειναμε ξενοι, ουσιαστικα απεριπλανητοι, αβγαλτοι σε ενα περιβαλλον οπως η φυση (τα δεκαδες μικρογκατζετ του πραγματικου ηρωα ραλστον δε βοηθουν την απαιτουμενη επιβιωση στην κατασταση στην οποια εμπλεξε) αλλα και στο πως, περα απο τις δικες μας προσωπικες επιλογες μπορουμε, ακομη και μεσω ενος τραγικου λαθους (η ισως ακριβως λογω αυτου) να ξεπερασουμε εαυτο και να επανορθοποδησουμε. ισως να υπαρχουν και μερικα αλλα αποκρυπτογραφησιμα μηνυματα αλλα βαριεμαι να τα εντοπισω τωρα

ο φρανκο στην καλυτερη ερμηνεια που ειδα φετος, γενικοτερα. για μερικες στιγμες οντως εζησα την ταινια, κι αν ελειπαν καποια μικροπραγματα που με ψιλο-εκνευρισαν (π.χ. τα λεγομενα περι μοιρας που δυστυχως τα πιστευει και ο ιδιος ο μποϊλ) θα τη θεωρουσε αριστουργημα, και ναι ξερω, θα με πειτε υπερβολικο του κερατα, αλλα τα λεω ετσι η αλλιως

για να τελειωσω την ακατασχετη φλυαρια, θα επισημανω και το πολυ ομορφο σαουντρακ, ειδικα στο τελος και οτι το βρηκα κλασεις ανωτερο απο το καλο κατα τα αλλα Buried που ηταν αναλογης θεματικης!

Banned
    Likes / Thanks
    ^ Θέλεις να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα;; Να ψάξεις να βρεις προβληματισμούς, και ουσία σε ένα τυπικά χλιαρό, εύπεπτο και διασκεδαστικό Χολιγουντιανό σενάριο;; Μπορείς να το κάνεις, είναι σεβαστή η γνώμη σου, όπως είναι σεβαστή η γνώμη π.χ. του doctor για το σενάριο του Social Network. Όμως η αλήθεια είναι πως το μόνο που κάνεις (όπως και ο doctor) είναι πως προσπαθείς να βγάλεις απ'την μύγα ξύγκι.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Above Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Αν ήταν αμιγώς ευρωπαϊκή ταινία, ή προερχόταν από κάποια τριτοκοσμική χωρα,και ήταν ακριβώς γυρισμένη έτσι όπως αυτή-τονίζω το ακριβώς- θα την υμνούσαν οι Ελληνες κριτικοί!
    Πρώτα απ'ολα είτε αρέσει είτε όχι η πλειοψηφία των κριτικών έχουν γνώση στο θέμα του κινηματογράφου, και αυτό όπως και να το κάνουμε δίνει λίγο παραπάνω αξιοπιστία στην άποψη που εκφράζουν.

Αλλά το κυρίως πρόβλημα μου είναι το κομμάτι που έχω βάλει σε bold απ'το μήνυμα του Αμπόβ. Κρίμα, και όταν λέω κρίμα εννοώ ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ. Κρίμα γιατί ευτυχώς για το πολύ αξιόλογο σινεμά ορισμένων τριτοκοσμικών χωρών υπάρχουν λίγοι άνθρωποι (προφανώς εκτός του συστήματος προώθησης του Χόλιγουντ) που το στηρίζουν, και το αποτέλεσμα αυτής της στήριξης είναι πως σινεμά φτιάχτηκαν σε αυτές τις χώρες, δημιουργοί βρήκαν χρήματα για να φτιάξουν ταινίες με ουσία, προβληματισμούς για την ζωή σ'αυτές τις χώρες, την ελευθερία, για τον αποικισμό και τις συνέπειες αυτού κλπ. Γι'αυτούς τους λόγους δεν αξίζει οι άνθρωποι που στηρίζουν αυτές τις ταινίες να τα ακούνε από κανέναν, γιατί αυτό που κάνουν είναι λειτούργημα προς τον Παγκόσμιο κινηματογράφο, και όχι κάποια κατακριτέα πράξη.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Kircheis; 6 Φεβρουαρίου 2011 στις 02:06

3. Thanks doctor, absolut_, butterfly_, Johnny Boy, green lantern thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Johnny Boy
    Likes / Thanks
    σορι αγαπητε Kircheis αλλα δε δικαιολογω τιποτα, γιατι πολυ απλα δε βρηκα τιποτα τετοιο. βασικα δεν καταλαβαινω τι οριζει, τι αποτελει το στανταρ, η βαση ενος "ευπεπτου" και "διασκεδαστικου" χολυγουντιανου σεναριου. ολα αυτα δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ταμπελες. και δεν μπορω να καταλαβω απο ποτε η καθαρα υποκειμενικη αποψη, που ειναι και η δικη σου και η δικη μου, αποτελει σωστη, χαρτι και καλαμαρι. η αξια μιας ταινιας δυστυχως δεν ειναι μαθηματικα: εχεις αυτο και αυτο, αρα αξιζει τοσο. βασιζεται αποκλειστικα και μονο στο τι θα βρει ο καθενας που θα μπει στην εμπειρια να ερμηνευσει μια ταινια. καλως η κακως αυτο ειναι που κανουν και οι κριτικοι, που μια παραπανω γνωση για το θεμα μπορει να εχουν, αλλα δεν παυουν να ειναι θεατες, οπως ο καθενας μας. αρα και παλι εμπειρικα θα κινηθουν, σαν εμας. επισης μιλησα για μια μεριδα κριτικων, οχι την πλειοψηφια τους. υπαρχουν παρα πολλοι που εκτιμουν το σινεμα του μποϊλ εν γενει οποτε καπως καταδικαστικος ο χαρακτηρισμος μου.

επισης το "βγαζω απο τη μυγα ξιγκι" θα μπορουσε να ειναι χαρακτηρισμος που θα χρησιμοποιουσα για οποιοδηποτε απο τα υπεραναλυτικα σχολια οποιουδηποτε μελους του φορουμ επειδη βρισκει ουσια που δεν ειδα, αλλα πολυ απλα ο καθενας μας ειναι διαφορετικος (και ιδιος). βρισκεις το 127 Hours ανουσιο, οκ, δικαιωμα σου, αλλα δεν ειναι ετυμηγορια μιας παγκοσμιας ενωσης που καταφερνει να υπολογισει με κομπιουτερακια και μηχανες αδυναμιες και θετικα μιας ταινιας, αρα και η σωστη αναγνωση της. οπως αλλωστε δεν ειναι και καμια γνωμη, κανενος μας. αλλιως ολοι θα πιστευαμε τα ιδια με τον εμπερτ η τα Cahiers Du Cinema επειδη ειναι πιο καταξιωμενες πηγες αρα θα επρεπε να λεμε αυτο που θεωρουν σωστο.

για τις τριτοκοσμικες χωρες δεν ειπα τιποτα, εκτος αν απευθυνοσουν στον Above.

αν τυχον επεκταθει η συζητηση, παρακαλω να συνεχιστει σε πμ για να μην επιβαρυνθει με ασχετα ποστ η κριτικη.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Johnny Boy; 5 Φεβρουαρίου 2011 στις 21:14

5. Thanks tanoulitsa, Kircheis thanked for this post
    Banned
    Likes / Thanks
    Κοίτα, δεν ξέρω αν έχει γίνει κατανοητό αυτό, αλλά εγώ αναφέρομαι μόνο στο σενάριο στην απάντηση μου προς εσένα, και ναι το σενάριο πιστεύω πως είναι αντικειμενικά αδύναμο. Προφανώς η ανθρώπινη εμπειρία παίζει το ρόλο της στην γνώμη του καθενός, επίσης παίζει το ρόλο του πόσες και ποιες ταινίες έχει δει ο καθένας, η εκπαίδευση κλπ κλπ, βέβαια δεν ξέρω αν θα ήταν καλό να μπουμε σ'αυτή τη συζήτηση εδώ.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Johnny Boy Εμφάνιση Δημοσίευσης
    βασικα δεν καταλαβαινω τι οριζει, τι αποτελει το στανταρ, η βαση ενος "ευπεπτου" και "διασκεδαστικου" χολυγουντιανου σεναριου. ολα αυτα δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ταμπελες.
    Δεν είναι ταμπέλες αλλά χαρακτηρισμοί. Χαρακτηρισμοί που δυστυχώς η ευτυχώς χαρακτηρίζουν την συντριπτική πλειοψηφία των παραγωγών του Χόλιγουντ, και γενικότερα της mainstream κουλτούρας.

για τις τριτοκοσμικες χωρες δεν ειπα τιποτα, εκτος αν απευθυνοσουν στον Above.
    Yep!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Kircheis; 5 Φεβρουαρίου 2011 στις 22:41

7. Thanks Johnny Boy thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    ....για τις τριτοκοσμικες χωρες δεν ειπα τιποτα, εκτος αν απευθυνοσουν στον Above.
    Και ο Αbove βέβαια, αφού έπραξε τα δέοντα...θα βγει έξω σε λίγο! Σκοτίστηκε πολύ!

TV Master Το Avatar του/της glikoula
    Likes / Thanks
    Ξεκινώντας να πω ότι δε μου αρέσουν οι ταινίες επιβίωσης γιατί πάντα είναι ένας που χωρίς να σκεφτεί τίποτα και κανέναν πάει να κάνει το ακατόρθωτο, την πατάει και βρίσκεται αποκλεισμένος. Μόνο το Into the Wild μ'άρεσε.
    Δεν ήξερα τίποτα για την ταινία, ούτε καν αν διαδραματίζεται σε χιόνια. Αφού άρχισε η ταινία και είδα τι παίχτηκε μάντεψα:
    Spoiler

Έχουμε περίπτωση που το γεγονός-ιστορία κλέβει την παρασταση από όλους. Είναι τόσο συνταρακτική η ιστορία και η δύναμη για ζωή που δεν μπορώ να πω ότι η ταινία κάνει τη διαφορά ή ότι προσδίδει κάτι το νέο στο είδος.
    Θα μπορούσε όμως να είναι πιο βαριά και καταθλιπτική.Οπότε μου άρεσε που με διαφορα κολπάκια ελάφρυνε το κλίμα σε πολλά σημεία.Ο Franko είναι πολύ καλός αλλά είναι ο ρόλος τέτοιος (one man show)που έτσι κι αλλιώς είναι αβανταδόρικος. Θα μπορούσε να είναι υπερβολικός οπότε καλό είναι που είχε μέτρο.
    Ο Danny Boyle δεν είναι από τους αγαπημένους μου και κατ'εμε υπερεκτιμημένος. Η' έστω τόσοι και τοσοι δεν έχουν αναγνωριστεί και αυτόν βρήκανε? Ήταν μια καλή ταινία και μέχρι εκεί που ανέδειξε μια συνταρακτική ιστορία. Και ντοκιμαντέρ να έβλεπα ίδια αίσθηση θα μου άφηνε.
    για το review!!

10. Thanks Above, tarantina thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks
    Η ταινία είναι πάρα πολύ καλή.
    Σίγουρα κούρασε αρκετά, άλλα όπως συνηθίζω να λέω στην πραγματική ιστορία όση σάλτσα και να βάλεις fictional επίπεδα δεν φτάνεις.
    Για αυτό λοιπόν θα είμαι λιγότερο αυστηρός μαζί της.
    Ο Franco ήταν συγκλονιστικός. Η φωτογραφία και η σκηνοθεσία ήταν υψηλής αισθητικής. Όπως και η μουσική που είναι φανταστική.
    Η ιστορία σας ιστορία εμένα κατάφερε να με αγγίξει και να μου περάσει το μυνημά της. Πραγματικά στο τελευταίο μισό της ταινίας που είναι μακράν ανώτερο από τα μέσα της ταινίας...έκλαψα. Ο сool περιπετείωδης πρωταγωνιστής "ξεγυμνώνεται" και μας ανοίγει τις πτυχές του χαρακτήρα του. Η ζωή είναι κάτι το ανεκτίμητο και αυτό το δείχνει η δύναμη του ανθρώπου που θέλει να κρατηθεί σε αυτήν.
    Βεβαία το 1/4 της ταινίας ήταν γεμάτο "πίπες" αλλά κάπως έπρεπε να γεμίσει η μιάμιση ώρα και για αυτό δικαιολογώ τον Boyle, για αυτό και θα πάρει η ταινία ένα οχταράκι από μένα.
    Σε κάθε περίπτωση αξίζει να την δεις.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την TheSpecialOne; 11 Φεβρουαρίου 2011 στις 20:52

12. Thanks N1512, Above, tarantina thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της sixpack
    Likes / Thanks
    Πολύ καλή ταινία, με κράτησε, αν και με ψηλόζάλισε λίγο με τα πλάνα και τις εικόνες του σε ορισμένα σημεία. Τα χρειάστηκα στη σκηνή με το χέρι, ήμουν στην τσίτα, και έλεγα, άντε καντο πια να τελειώνουμε. Πολύ δυνατή σκηνή. Τον φράνκο δν τον εχω δει καλύτερο, και ούτε που περίμενα ο,τι μπορεί να είναι τόσο πειστικός. Άξιος. Πάρα πολύ καλός ήταν. Μου άρεσε και η μουσική του. 8 στα 10 βάζω.
    ευχαριστώ για το πολυ καλό ριβιού ταραντίνα.
    Gym is my life

14. Thanks sweetcharlote, DeeMon, tanoulitsa, tarantina thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της OpeNWorld
    Likes / Thanks
    Πάρα πολύ καλή ταινία. Με είχε στη πρίζα από ένα σημείο και μετά. Η σκηνή...η γνωστή, με πέθανε. Πολύ ένταση. Κράταγα την καρέκλα μου.
    Έξυπνα τα πλάνα και η σκηνοθεσία, Και η φωτογραφία. Ο franco είναι ηθοποιάρα. Ολη την ταινία κράτησε στους ώμους του. Μπράβο στον franco που έκανε μια απο τις καλύτερες ταινίες που είδα φέτος. 9/10 Ευχαριστώ για το review. Πολύ καλό και αξιόλογο.

16. Thanks sweetcharlote, T.GhosT, tarantina thanked for this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    kalo deixnei

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία