Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 20

Θέμα: 15 ταινίες για να χάσεις τον ύπνο σου (Μέγα αφιέρωμα Αγγλόφωνου τρόμου)

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks

15 ταινίες για να χάσεις τον ύπνο σου (Μέγα αφιέρωμα Αγγλόφωνου τρόμου)

Εισαγωγή

Οι απόκριες πλησιάζουν και κατά τη διάρκεια τους έχει επικρατήσει στους δυτικούς η συνήθεια να βλέπουν ταινίες τρόμου. Αυτό συμβαίνει στο λεγόμενο Halloween. Εγώ στις φετινές απόκριες σκέφτομαι να ντυθώ ζόμπι, μιας και είναι στην μόδα. Εδώ υπάρχουν 15 ταινίες αντιπροσωπευτικές του κινηματογράφου τρόμου, οι οποίες επιλέχτηκαν με βάση κάποια κριτήρια που θα αναφέρω παρακάτω και που αποτελούν τη δική μου πρόταση προς τους φαν του είδους και προς όλους που θέλουν να επιλέξουν να δούνε horror που να μην τους βγει πατάτα.

Λίγα λόγια για τον Αγγλόφωνο τρόμο

Ο πιο μεγάλος όγκος παραγωγής αγγλόφωνου τρόμου, προέρχεται –όπως είναι αναμενόμενο από τις ΗΠΑ. Αυτή είναι η υπερδύναμη του δυτικού τρόμου εδώ και πολλές δεκαετίες. Ο Αμερικάνικος τρόμος χαρακτηρίζεται κυρίως από την ποσότητα και όχι από την ποιότητα των ταινιών. Πρέπει να ψάξει πολύ κάποιος μέσα στη σαβούρα για να βρει κάτι που να ξεχωρίζει. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν πολλά κλισέ σε βαθμό που πολλές ταινίες μοιάζουν μεταξύ τους. Έτσι για παράδειγμα αν κάποιος ψάχνει μια ταινία που δεν θυμάται τον τίτλο της αλλά θυμάται ότι αφορούσε κάτι Teens που κάνανε road-trip και κάποιος τους έδωσε λάθος κατευθύνσεις με αποτέλεσμα να καταλήξουν στην ερημιά και να τους κυνηγάνε μεταλλαγμένοι, εγώ δεν θα ξέρω για ποια από τις 7 ταινίες που έχω δει με αυτό το θέμα πρόκειται. Υπάρχει λοιπόν πολύ αντιγραφή, πολλά κλισέ και πολύ… remake. Όμως το παρόν αφιέρωμα προσπαθεί να τα αποφύγει όλα αυτά, όπως θα αναφέρω παρακάτω. Σημασία έχει ότι όταν η παγκόσμια παραγωγή ανθεί, τότε ανθεί και η Αμερικάνικη και μπορούμε να μιλάμε για μια γενικότερη άνθιση. Στα 80s ανθούσε ο Ιταλικός τρόμος και αυτός ήταν ο λόγος που ανθούσε και ο Αμερικάνικος. Στα 90s οι Ιταλοί έπαψαν να παράγουν πολλές και αξιόλογες ταινίες τρόμου, οπότε η Αμερική έχοντας το πάνω χέρι επέβαλε ένα γλυκανάλατο-mainstream horror (ασφαλώς υπήρχαν και λαμπρές εξαιρέσεις σε αυτό και κάποιες εμφανίζονται και στο παρόν αφιέρωμα). Στα 00s ο Ασιατικός τρόμος μπήκε δυναμικά στο παγκόσμιο σκηνικό και αποτέλεσε ένα trend που διαρκεί μέχρι και σήμερα. Το γεγονός αυτό οδήγησε τις ΗΠΑ σε συμμόρφωση και σε μαζική παραγωγή (στα πλαίσια του ανταγωνισμού), ενώ ακολούθησαν και οι Ευρωπαϊκές χώρες. Το αποτέλεσμα ήταν ένας τεράστιος όγκος παγκόσμιας παραγωγής τρόμου και η επαναφορά του κινηματογραφικού τρόμου στο προσκήνιο.

Πώς επιλέχτηκαν αυτές οι 15 ταινίες;

Είναι καλές οι ταινίες της λίστας;

Με βάση τον δικό μου τρόπο σκέψης και το γούστο μου, αρκεί μια ταινία τρόμου να πληρεί τα δύο πρώτα κριτήρια για να είναι καλή. Πάντως τις έψαξα πολύ και τις ξέθαψα μέσα από πολύ σαβούρα και φαντάζομαι ότι κάτι έχουν να πούνε όλες τους σε όποιον ενδιαφερθεί να τις δει. Είναι ευρέως γνωστό πλέον το πόσο δύσκολο είναι να βρεθεί πρωτότυπο και όχι διασκευασμένο σενάριο στις μέρες μας. Γι’ αυτό και εκτιμώ το πρωτότυπο σενάριο. Κλείστε τα φώτα, πιάστε μια μπύρα και ξυροκάρπια, πατήστε το play και φύγαμε!

15. Seventh moon (2008 )

Director:

Eduardo Sánchez
    Writers:

Eduardo Sánchez

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

14. Unrest (2006)

Director:

Writers:

Jason Todd Ipson

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

13. Cabin Fever (2002)
    Director:

Writers:

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

12. Room 6 (2006)

Director:

Writers:

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

11. The Thaw (2009)

Director:

Writers:

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

10. Damned by dawn (2009)

Director:

Writers:

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

9. Outcast (2010)

Director:

Writers:

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

8. Dead meat (2004)

Director:

Writer:

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

7. Book of Blood (2009)

Director:

Writers:

John Harrison (screenplay), Darin Silverman. Βασισμένο σε short story του Clive Barker.

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

6. The night Flier (1997)

Director:

Mark Pavia
    Writers:

Stephen King (story), Mark Pavia (screenplay)

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

5. Lord of illusions (1995)

Director:

Writers:

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

4. End of the line (2007)
    Director:

Writer:

Maurice Devereaux

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

3. Braindead (1992)

Director:

Writers:

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

2. Drag me to hell (2009)

Director:

Writers:

Υπόθεση
    Σχολιασμός

Trailer

1. Evil Angel (2009)

Director:

Writer:

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

Τελευταία επεξεργασία από τον/την bill667; 23 Φεβρουαρίου 2011 στις 21:03

Αρθρογράφος Το Avatar του/της elgalla
    Likes / Thanks
    Εξαιρετικό αφιέρωμα, bill, μπράβο, είμαι σίγουρη ότι οι οπαδοί θα το απολαύσουν.
    Εντυπωσιάστηκα που έχω δει έστω και μία ταινία από τις 15 (ποια άλλη, το Braindead που είναι ψιλο-κωμωδία) και η αλήθεια είναι πως από τις υπόλοιπες ίσως να δοκίμαζα 2-3 με παρέα. Επίσης παραξενεύτηκα που δεν έβαλες μέσα το Event Horizon (όχι τίποτε άλλο, τότε θα μπορούσα να λέω ότι έχω δει 2 από τις 15, κατάλαβες; ), μιας και νομίζω πληροί τα κριτήρια που αναφέρεις...βέβαια θα μου πεις και πόσες να χωρέσουν πια; Σωστό κι αυτό, I guess.
    Τώρα, αιτούμαι να κάνεις και ένα μέγα αφιέρωμα στις καλτίλες των 70s που έβγαζε η Hammer (ωραία χρόνια, σνιφ-κλαψ).

"No one holds command over me. No man. No god. No Prince.What is a claim of age for ones who are immortal? What is a claim of power for ones who defy death? Call your damnable hunt. We shall see who I drag screaming to hell with me."

3. Thanks bill667 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Πολύ καλο το αφιέρωμα bill.
    Tις μισές τουλάχιστον τις έχω δεί. Δεν ξέρω αν θέωρώ τις συγκεκριμένες ταινίες τις καλύτερες του είδους αλλά τις θεωρώ σίγουρα αντιπροσωπευτικές και συνεπείς με τα κριτήρια που έβαλες.

Χαίρομαι για το Evil Angel που το έβαλες στο νούμερο 1 γιατί είναι μιά απο τις καλύτερες αγγλόφωνες τρόμου που είδα τα τελευταία χρόνια.
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

5. Thanks bill667 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της lerris
    Likes / Thanks
    Τέλειο θέμα, Bill! Έχω δει Drag me to hell, Cabin Fever και The Night Flιer (απλά στην τελευταία! Την είχα δει πολύ παλιά! Απλά τέλεια!).
    Σίγουρα θα προτιμήσω άμεσα και τις υπόλοιπες που προτείνεις, φαίνονται αρκετά ενδιαφέρουσες.

7. Thanks bill667 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Bill πάλι θα βγάλω το τεφτέρι για να κρατήσω σημειώσεις και να φανταστείς ότι έψαχνα αυτές τις μέρες καλές προτάσεις για ταινία τρόμου.
    για το αφιέρωμα.

9. Thanks bill667 thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Filmfreak
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραίο αφιέρωμα πραγματικά. Πάντως εγώ να πω την αλήθεια από τα Cabin Fever, Unrest, Night Flier και Drag Me To Hell που είδα με εξαίρεση το πρώτο που κάπως σώζεται και δικαιολογείται λόγω είδους, τα υπόλοιπα τα βρήκα κάκιστα στον μέγιστο βαθμό που θα μπορούσαν να είναι. Ειδικά τα δύο τελευταία είναι από τα χειρότερα του είδους που έχω παρακολουθήσει. Και είναι γεγονός οτι παρόλο που το Νight Flier είναι βασισμένο σε ιστορία του King που πάντα βλέπω και μου αρέσουν όλες σχεδόν οι ταινίες και σειρές που βγάζουν βασισμένες σε βιβλία του, αυτό για πρώτη φορά από ένα σημείο και μετά το είδα σε ff και αυτό για να πω οτι το είδα.

Όπως και να έχει δεν είμαι hardcore fan του είδους στους οποίους είναι εμφανές οτι απευθύνεται το αφιέρωμα, άρα η γνώμη μου δεν έχει να πει και πολλά στο αντικείμενο.

11. Thanks bill667 thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της kukube
    Likes / Thanks
    Πααααααααααααααααααρα πολύ καλό το αφιέρωμα!!!!! Μπράβο bill!!! και μόνο από τις παρουσιάσεις και τα τρειλερ, ενας φόβος μου ήρθε!!! Γενικά δεν συμπαθώ τις ταινίες τρόμου αλλά πιστεύω πως θα διαλέξω μια να δω!! Μπορείς να μου προτείνεις κάποια!! (βασικά η πιο γνωστή σε μένα από αυτές είναι το πρόσφατο drag me to hell)
    Επειδή μια ταινία δεν τελειώνει ποτέ...

13. Thanks bill667 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks
    ^Kukube: Σε κομωδια προτεινω το drag me to hell... Το Braindead εχει πιο πολυ γελιο, αλλα και πιο πολυ σπλατερια που ισως σε αηδιασει σε μερικα σημεια...

Απο κει και περα σε κατι πιο σοβαρο, το Outcast και το lord of illusions ειναι για πιο ευρυ κοινο, αν και το evil angel, παρα τη σπλατερια του το συστεινω κι αυτο...

^Elgalla: To event horrizon είναι αδιαμφησβητητα μια απο τις καλυτερες ταινιες τρομου ever... Πράγματι, αν εβαζα 16 ταινιες, θα εβαζα κι αυτο... Απλος θελησα να εξαντλησω τις ταινιες των 00s που πληρουσανε τα κρητηρια που εθεσα (εδωσα προταιρεοτητα σε αυτές δηλαδη) και αυτες των 90s τις εβαλα για να συμπληρωσω την 15αδα. Εννοειται παντως οτι κι αυτες τις κατεταξα στη θεση που τους αναλογει με βαση τις προτιμησεις μου. Αν προσθετα και το event horrizon, θα το τοποθετουσα μεταξυ του 1 και του 2...

Ευχαριστω όλους για τα καλα λόγια...

Οσους δεν σας αρεσουν οι ταινιες τις λιστας, θυμιζω οτι υπαρχει και το μέγα αφιέρωμα ασιατικού τρόμου (καντε κλικ για να μεταφερθειτε) με έργα αλλης φιλοσοφιας και αισθητικης τρομου. Οπως επισης και η λιστα με τα reviews μεταξύ των οποίων υπάρχουν και reviews για αλλες δημοφιλεις ταινιες τρομου, δικα μου ή αλλων users... Αλλα ακομη και στην παρουσα προσπαθησα να βαλω παραγωγές απ' ολο το horror φασμα σχολιασμενες με βαση κριτηρια του ειδους...

Καποια στιγμη σκεφτομαι να κανω αφιερωμα και για το κομικ hack/slash
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την bill667; 19 Φεβρουαρίου 2011 στις 23:26

15. Thanks elgalla, kukube, cgeorge^^ thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της lerris
    Likes / Thanks
    Συμφωνώ με Bill για το Drag Me To Hell. Ενώ είχε καλές προοπτικές για τρόμου, το διακωμωδούσε το ίδιο του το σενάριο ή ο σκηνοθέτης, αν ήταν αυτός που έβαλε τις "καλλιτεχνικές" επεμβάσεις. Κάθε φορά που είχε ένα "τρομακτικό" ή αγωνιώδες σημείο κάτι "χαζό" έκανε και γέλαγες!

Αααααααααααααααα! Άσχετο, αλλά μου ήρθε φλασιά για το BrainDead που προτείνεις στον kukube! Το είδα και αυτό πριν ποοοοοοοοοολλά ποοοοοοοοοοοοοολλά χρόνια! Χεχε!
    Τότε μού άρεσε. Τώρα φαντάζομαι θεωρείται καλτ και με το παραπάνω!

17. Thanks bill667 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της χάρις2106
    Likes / Thanks
    Ευχαριστουμεεε παρα πολυ για το αφιερωμα...εξαιρετικο
    Θα δοκιμασω να δω καποιες....και εψαχνα να βρω θριλερ για να δω

19. Thanks bill667 thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας