Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 23

Θέμα: The Fighter (2010)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

The Fighter (2010)

Τhe
    FIGHTER
    (2010)

Σκηνοθεσία- David O. Russell / Σενάριο- Scott Silver , Paul Tamasy / Φωτογραφία- Hoyte Van Hoytema / Μοντάζ- Pamela Martin /Καλλιτεχνική Διεύθυνση- Laura Ballinger, Gene Serdena Κοστούμια- Mark Bridges/ Μουσική- Michael Brook

Πρωταγωνιστούν- Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams, Melissa Leo, Mickey O'Keefe ,Jack McGee

Είδος -ΔΡΑΜΑ/ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ/ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΥΠΟΘΕΣΗ: O αγώνας ενός λαϊκού παιδιού, που μεγάλωσε στις φτωχογειτονιές του Ντιτρόιτ, και αγωνίζεται να γίνει επαγγελματίας μποξέρ, το προβληματικό του οικογενειακό περιβάλλον, ο έρωτας του με μια νεαρή μπαργούμαν, και η ανοδική του πορεία. Βασισμένη στην αληθινή ιστορία του Ιρλανδού Micky Ward.

ΒΙΟΓΡΑΦΙΕΣ: Oταν η ζωή γράφει… και κάποιος τις κάνει ταινίες…

Ο David O. Russell όμως σχεδόν "μαεστρικά" καταφέρνει και τα δυο. Επιλεγεί ένα ανθυπό-ντοκιμενταρίστικο ύφος στην σκηνοθεσία του και στην αρχή, αλλά και κατά την διάρκεια, και δημιουργεί μια αίσθηση reality movie on the go, τοποθετώντας τα πρόσωπα του οικογενειακού περιβάλλοντος του ηρώα, και τις προσωπικότητες τους ως βασικό άξονα της ιστορίας, με καθοριστικό ρόλο και αντίκρισμα στην εξέλιξη, μετατρέποντας το σε δράμα.

Ο Mark Wahlberg, είναι το λαϊκό αγνό παιδί που μεγάλωσε στις φτωχογειτονιές, δεν έμπλεξε, δεν αμαύρωσε τη ψυχή του, δεν επιδόθηκε σε υπερβολές,. Και γύρω του μια παλαβό οικογένεια επτά γυναικών/κοράκων με αρχηγό την λυσσασμένη δευτεράτζα, πρώην γκόμενα μαμά-τσατσά που διψάει για δημοσιότητα, φανταχτερά ρούχα και χρήμα. Πιο κει ο ξεχασμένος πρεζάκιας αδελφός, στην σχεδόν κουφαριασμένη σάρκα του, σκιά του εαυτού του, μπλεγμένος σε χίλια δυο προβλήματα, σε ντρόγκια και σε ακολασίες. Όλοι γύρω από έναν νεαρό ελπιδοφόρο μποξέρ, που η αγάπη του για την οικογένεια του είναι δυνατότερη από την καταδίκη του. Και αυτός ένα άβουλο πιόνι, μια μαριονέτα χωρίς σπάγκους, ένα φιλήσυχο υποχείριο της μητρικής και αδελφικής αγάπης που τον καταδυναστεύει υπόγεια. Και όλα αυτά μέσα από τη σκηνοθεσία, το σενάριο και ειδικά τις ερμηνείες.

Γιατί το Τhe Fighter, it’s all about the acting…

Eξαιρετικός ο «λιγόσαρκος» και μεταμορφωμένος και πάλι Christian Bale, σε μια ερμηνεία-δυναμίτη, ως junkie, ξεπεσμένος μποξέρ, ζώντας τα πάθη του και το περιθώριο, που σαρώνει με την παρουσία του, υποσκελίζει πρωταγωνιστή και ιστορία, και γίνεται πόλος έλξης, και σπουδαιότερος της ίδιας της ταινίας. Παρά πόδας και η θαυμάσια Melissa Leo, ως οξυζεναρισμένη κατίνα της γειτονιάς, ως νευρική heavy smoker, φωνακτού και απαιτητική, σε μια εξωλεκτική ερμηνεία ζωής, που αντικατοπτρίζει και τη μητριαρχική της επίδραση/υπεροχή στη φαμίλια της. Ο ήσυχος δυναμίτης βραδείας καύσης όμως ακούει στο όνομα της υπέροχης Amy Adams, και στην όλο εσωτερική ηρεμία ερμηνεία της, που δεν διστάζει να κομματιάσει ώστε να διεκδικήσει με θέληση και πείσμα τον άντρα που αγαπά και πιστεύει, και να μας πείσει για το πάθος της. Καταλυτική ερμηνεία, για ήρωα και ιστορία/εξέλιξη. Και την αποδίδει ολοκληρωμένα η Adams. Ωραίος στην απόλυτη ηρεμία ως θύμα με την αγνή ψυχή και ο Wahlberg όμως, που σχεδόν δεν κάνει τίποτα, από το να υπομένει. Σε άψογη αντιδιαστολή με τον ξιπασμένο προβληματικό Bale.

Το The Fighter δεν χτυπάει φλέβα, δεν είναι μια εξαιρετική ταινία, δεν είναι καλύτερη από τα A Great White Hope, Rocky, Tυφώνας, Cinderella Man, Million Dollar baby… Έχει άλλου είδους ένταση από τα πυγμαχικά ρινγκ, έχει άλλο ιδρώτα και αίμα, είχε άλλη δυναμική. Με το τελευταίο εικοσάλεπτο που υποστηρίζει το είδος του, και ένα εξαιρετικό μοντάζ βάθους και τεχνικής στην δράση και την ηρεμία, με έξυπνα σκηνοθετικά ευρήματα, και με καλογραμμένους χαρακτήρες και ερμηνείες, κερδίζει τη θέση του στις καλές ταινίες της χρονιάς, και μια θέση στην δεκάδα της καλύτερης ταινίας στα φετινά Oscar, που αν παρέμενε πεντάδα, προσωπικά δεν θα συμπεριελάμβανα… Οι ερμηνείες παραμένουν το δυνατό της χαρτί, και θα τη θυμάμαι για τον Bale κυρίως, που θα φύγει και με το φετινό Oscar B’ ρόλου, δικαίως…

ΤRAILER ΤΑΙΝΙΑΣ

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 6 Μαρτίου 2011 στις 10:31

Newbie Το Avatar του/της Mahmut A
    Likes / Thanks
    Εμένα μου άρεσε η ταινία. Δεν ήταν τόσο συνηθισμένη όσο περίμενα. Θα ήθελα να έχει περισσότερο box, αλλά το πήγε αλλού, και ευτυχώς δεν με ξενέρωσε.
    Στις σχέσεις και τα προβλήματα. Ο bale, ήταν καταπληκτικός, να το πάρει το όσκαρ και η τρελαρα η μανά του, η κοπέλα του δεν βρήκα οτι έκανε κάτι ξεχωριστό. Καλούλα ήταν. Η τελική σκηνή ήταν όλα τα λεφτά. Καλά το σόι του τι κατιναριό? Όλες κακάσχημες και βλαχαδερά. Και κλείνω λέγοντας ο,τι είναι ωραία ταινία. 8/10
    Ευχαριστώ για την κριτική.
    Hallo hallo.

3. Thanks τοξότης, ΣΚΑΡΘΙ, Above thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της mazeratis66
    Likes / Thanks
    Ωραία ταινία, περισσότερο δραματική που φωτίζει το δύσκολο οικογενειακό περίγυρο του Mark Wahlberg, και την επίδραση που του ασκεί στη επαγγελματική του σταδιοδρομία και ζωή. Για αυτό και μου άρεσε. Δν βρήκα καμία αγιοποίηση του χαρακτήρα, την ιστορία του είδαμε, που λόγω φτωχικής και ταπεινής καταγωγής ήταν δύσκολη, και έπρεπε να αποδοθεί με ρεαλισμό.
    Πολύ καλός ο Bale στο ρόλο του, αποκαλυπτικός, ρεαλιστικός, άμεσος και αξίζει να βραβευτεί. Τη Melissa Leo δν θυμάμαι να την έχω ξαναδεί κάπου, αλλά ήταν και αυτή εξαιρετική. Την Adams την ξέρω απο το Doubt και τη Μαγεμένη, και ήταν επίσης καλή. Ωραία και η σκηνοθεσία που θύμιζε ντοκιμαντέρ, και ξέφευγε από τα συνηθισμένα. Ωραία ταινία σε γενικές γραμμές. Ευχαριστώ για το review.

5. Thanks ΣΚΑΡΘΙ, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της freedoom
    Likes / Thanks
    Μπήκα στα www.villagecinemas.gr και δεν βρήκα την ταινία. Δεν έχει αρχίσει να προβάλλεται?
    Διαβάζοντας το review, κατάλαβα ότι ο πρωταγωνιστής θυμίζει την Swank στο Million Dollar Baby. Κι αυτή περιτριγυριζόταν από μια οικογένεια ομοίων ηθών.
    Η ταινία φαίνεται καλή, αν και χιλιοειπωμένη. Θα τη δω και θα επανέλθω με την ταπεινή μου γνώμη.
    Good night moon. Good night stars. Good night po-pos. Good night fiends. Good night hoppers. Good night hustlers. Good night scammers. Good night to everybody. Good night to one and all.

7. Thanks ΣΚΑΡΘΙ, Above thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της mazeratis66
    Likes / Thanks
    Έχει αρχίσει και προβάλλεται. Στην Αθήνα τουλάχιστον. Δεν είναι τόσο δραματική όσο το ΜDB. Eχει και αυτή οικογενειακό περιβάλλον αλλά περισσότερο προβληματικό από την άλλη. Ο Αδελφός, η μάνα, και οι κακάσχημες αδελφές φτάνουν και περισσεύουν. Θα με καταλάβεις όταν τη δεις freedoom.

9. Thanks Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της freedoom
    Likes / Thanks
    Πράγματι, εγώ μπερδεύτηκα. Νόμιζα ότι έβγαινε Φλεβάρη, αλλά τελικά βρήκα ότι είχε πρεμιέρα 20 Γενάρη! Γι' αυτό δεν προβάλλεται σε κανένα κινηματογράφο, που έψαξα!
    Δεν πειράζει σε dvd με το καλό όταν βγει.
    Good night moon. Good night stars. Good night po-pos. Good night fiends. Good night hoppers. Good night hustlers. Good night scammers. Good night to everybody. Good night to one and all.

TV Guru! Το Avatar του/της SaPiLaS
    Likes / Thanks
    Αρκετά καλή ταινία η οποία δεν εστιάζει τόσο στο μποξ όσο στον οικογενειακό κύκλο του πρωταγωνιστή και τις επιρροές που ασκεί σε αυτόν γύρω απο την επαγγελματική του καριέρα.
    Εξαιρετική ερμηνεία απο τον Bale η οποία πιστεύω πως ήρθε η ώρα να βραβευτεί.
    Η Leo και αυτή αρκετά καλή,Adams και Wahlberg σε ρηχά νερά.
    Οι επτά αδερφές απλά απάλευτες.. εδώ μία έχω και μου βγάζει την πίστη..ούτε να το φανταστώ να είχα άλλες έξι..
    Eυχαριστούμε για το review Above.

12. Thanks Above thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Antouan70
    Likes / Thanks
    Καλή ταινία είναι. Με το πολύ δράμα και το μπλά- μπλά βαρέθηκα λίγο, αλλά οκ. Ο Bale και εμένα μου άρεσε, αλλά πολύ επιτηδευμένος που έκανε. Δεν ξέρω. Σαν να προσπαθούσε πολύ. Η μάνα εξαιρετική, τη φίλη του την βρήκα απλά συμπαθητική. Τίποτα σπουδαίο. Αν δεν είχε κάποιες σκηνές με το μποξ, και στο τέλος τη μεγάλη σκηνή, θα νόμιζα ο,τι έβλεπα ένα μέτριο κοινωνικό δράμα. Αυτά. 6/10 Τhanks mercy Above.

14. Thanks Above thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της safetynet
    Likes / Thanks
    Πολύ καλή ταινία, με δυνατές ερμηνείες. Συμφωνώ με όλους τους παραπάνω που είπαν για τις ερμηνείες και τον Bale που είναι ηθοποιάρα έτσι και αλλιώς. Ξέφευγε από τα συνηθισμένα, και ας μην είχε πολύ μπουνίδι και ξύλο.
    Εγώ τη θεωρώ καλύτερη από το million dollar baby, που βαρέθηκα πολύ, και δεν μου άρεσε. Το fighter είναι καλύτερη ταινία. Τις αδελφές θα τις αποκλήρωνα όλες. Απάλευτες και άσχημες. Βλαχαδερά. Εκτος της μάνας, μ άρεσε και η Αdams πολύ, και ας μην είχε τη ρολάρα.

16. Thanks Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks
    Η Adams είναι από τις γυναίκες που τις παραδέχεσαι για τις υποκριτικές τους ικανότητες και παράλληλα θες να κάνεις σεξ μαζί τους.
    Όσο αφορά την ταινία καλή είναι αλλά όχι σπουδαία 8/10
    Thnx for the Review Above .

18. Thanks Above thanked for this post
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία