Αποτελέσματα 1 έως 6 από 6

Θέμα: Idiots and Angels-Ηλίθιοι και Άγγελοι (2008)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

Idiots and Angels-Ηλίθιοι και Άγγελοι (2008)

Σκηνοθεσία/Σενάριο :Bill Plympton /Μουσική-Corey A. Jackson/ Μοντάζ- Kevin Palmer

ΕΙΔΟΣ: Animation/Σινεφίλ

Υπόθεση: Eνας αντικοινωνικός, "παρτάκιας", εγωιστής, βάναυσος, μισάνθρωπος και δύσκολος χαρακτήρας, θα ξυπνήσει ένα πρωινό, με ένα ζευγάρι φτερά στην πλάτη του, που θα τον οδηγούν εξαναγκαστικά σε καλές πράξεις. Και όσο αυτός θα προσπαθεί να εναντιωθεί στο καλό των πράξεων, τόσο οι γύρω του θα προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το θαυμαστό αυτό γεγονός…

Δεν υπάρχουν Άγγελοι σου λέω… τους "φτιάχνουμε" εμείς…

Ο Bill Plympton, δεν είναι σαν όλους τους άλλους ή καλυτέρα, οι άλλοι δεν είναι σαν αυτόν!

Δεν δίνει φτερά μόνο το red bull… H Ταινία…

Με μια θεότρελη, αιρετική, ευρηματική και βαθιά χριστιανική (?)ιδέα, αρχίζει το βουβό ταξίδι του στην οθόνη… Αν ναι, το σκίτσο δεν μιλά, δεν έχει φωνή, είναι ντυμένο με ήχους και μουσική μόνο… Με σκούρα και θαμπά χρώματα, ανορθόδοξα και χοντροκομμένα βαριά σκίτσα, σαν μουτζουρωμένα και πρόχειρα ως φάσμα δημιουργικό, με σεξιστικές αναφορές, μισογυνισμό, άκρατο σωβινισμό, και βία στο σενάριο και στις σκηνές του, οι πράξεις του μισάνθρωπου που του φύτρωσαν φτερά, δεν οδηγούν στην κάθαρση ούτε στην συνθηκολόγηση με το θειο δώρο αρχικά… Παραμένει αγύριστο κεφάλι, τσατίλας, μπεκροπίνει στο μπαρ-σχεδόν όλη η δράση εκεί διαδραματίζεται- και θα γίνει φαντασίωση του απανταχού φιλόδοξου ονειροπαρμένου, που θα θελήσει να κερδοφορήσει εις βάρος του… Θα γίνει περίγελος, και θα προσπαθήσει να ξεφύγει από την παράδοξη μοίρα του.

Το μαύρο χιούμορ του δημιουργού, οι συμβολισμοί, το ύφος φιλμ-νουάρ που επιλεγεί, το δύσκολο καλλιτεχνικό και σχεδιαστικό του στυλ, και η σκληρότητα του, καθιστούν την ταινία hard to watch, no easy going movie, διαφορετική και ξένη ως προς όλους τους όρους, που δεν είναι "διαμαντένια" επειδή δεν είναι συμβατή με το γνώριμο και εμπορικό, αλλά παράδοξη, σκοτεινή, δύσκολη και γοητευτική ως διαφυγή και επιλογή που έχει θέση και φωνή, και αφορά ένα κοινό που ψάχνει και ψάχνεται. Και το κοινό αυτό εγώ το σέβομαι...

Τη ταινία την είχα δει δυο χρόνια πριν-ίσως και παραπάνω- στο εξωτερικό, όταν φίλοι επέμεναν να την δω, γνωρίζοντας πόσο πολύ αγαπώ το είδος του animation. Την ξαναείδα πρόσφατα. Δεν νομίζω να έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα… μόνο στους θειους υπάρχει… Το soundtrack της ταινίας, καθώς και τα μουσικά μέρη της θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα, είναι εξαιρετικά, και απεικονίζουν θαυμάσια τις σκηνές και τους ήρωες. Είμαι κατά των προτάσεων, των κατευθύνσεων και των μεθοδεύσεων, σχεδόν ποτέ δεν προτείνω στο site, γράφω για ο,τι μου γυαλίζει και γουστάρω, αλλά όποιος αποτολμήσει να την ψάξει, μάλλον θα ικανοποιηθεί… Όρκο δεν παίρνω βέβαια…

TRAILER TAINΙΑΣ

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 6 Μαρτίου 2011 στις 10:23

Αρθρογράφος Το Avatar του/της elgalla
    Likes / Thanks
    Από τότε που μου το πρότεινες ζήτησα από το θείο να μου το στείλει, αλλά μετά απ' αυτά που διάβασα θα το βάλω στις άμεσες προτεραιότητές μου να το δω και να επανέλθω με σχόλια.

"No one holds command over me. No man. No god. No Prince.What is a claim of age for ones who are immortal? What is a claim of power for ones who defy death? Call your damnable hunt. We shall see who I drag screaming to hell with me."

3. Thanks Above thanked for this post
    Likes / Thanks
    Εl μου, τα είχαμε πει...Ψάχνεσαι το ξέρω, και δεν υπερθεματίζεις... Δες την, αλλά όχι ως πρόταση μου...μη φάω και ξύλο! Δες την, ως κόντρα/ξύρισμα...ως πρόταση/τόλμημα...Ως Κυνόδοντα/Attenberg...

5. Thanks elgalla thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της elgalla
    Likes / Thanks
    Βασικά θα την δω γιατί έχω αδυναμία στους αντιπαθητικούς αγγέλους από τότε που πρωτοδιάβασα Guy De Maupassant

"No one holds command over me. No man. No god. No Prince.What is a claim of age for ones who are immortal? What is a claim of power for ones who defy death? Call your damnable hunt. We shall see who I drag screaming to hell with me."

7. Thanks Above thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραίο review above και δίκιο έχεις. Ειναι δύσκολη ταινία, χρειάζεται προσοχή για να την δει κάποιος και δεν είναι καθόλου εύκολη. Είχε ενδιαφερουσα ιστορία και πολύ παράξενα και μουντά σκίτσα. Ειναι ενήλικο καθαρά αλλα έχει κάτι που κολλάς μάζι της. Bέβαια δεν είναι του στυλ μου.
    Πολυ καλές οι μουσικές επιλογές. Ευχάριστω above που μου την είπες. Δεν την ήξερα καθόλου. Οι αλλες μου άρεσαν περισσότερο. Ειδικά το chico and rita.

9. Thanks Above thanked for this post
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Nefelistar Εμφάνιση Δημοσίευσης
    ...above δίκιο έχεις. Ειναι δύσκολη ταινία.....Ευχάριστω που μου την είπες. Δεν την ήξερα καθόλου. Οι αλλες μου άρεσαν περισσότερο. Ειδικά το chico and rita.
    Αφού την βρήκες και κατάφερες να την δεις...τότε οκ! Εγώ στο είπα, είναι δύσκολη πολύ σε σχέση με τα συνηθισμένα! Άλλα έχει ενδιαφέρον ως θέμα και χαρακτηρες! Ναι, τα άλλα είναι σαφώς οικεία και περισσότερο εύπεπτα! Σε καταλαβαινω!

11. Thanks Nefelistar thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας