Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 16

Θέμα: Οι Ρυθμιστές - The Adjustment Bureau (2011)

Newbie Το Avatar του/της AntoVet
    Likes / Thanks

Οι Ρυθμιστές - The Adjustment Bureau (2011)

Οι Ρυθμιστές - The Adjustment Bureau

Τελικά πόση ελεύθερη βούληση έχουμε;

Σκηνοθεσία: George Nolfi
    Σενάριο: George Nolfi, Philip K. Dick
    Ηθοποιοί: ΜΑΤ ΝΤΕΙΜΟΝ, ΤΕΡΕΝΣ ΣΤΑΜΠ, ΤΖΟΝ ΣΛΑΤΕΡΙ, ΕΜΙΛΙ ΜΠΛΑΝΤ, ΑΝΤΟΝΙ ΜΑΚΙ
    Πρεμιέρα (Η.Π.Α.): 03/03/11
    Πρεμιέρα (Ελλάδα): 03/03/11
    Είδος ταινίας: Ρομαντική | Θρίλερ
    Χώρα παραγωγής: Η.Π.Α.

Περίληψη:

Ένας πολλά υποσχόμενος πολιτικός, ο Ντέιβιντ, λίγο πριν την είσοδό του στην Αμερικανική Γερουσία, γνωρίζει μια πανέμορφη μπαλαρίνα και την ερωτεύεται παράφορα. Τότε εμφανίζονται από το πουθενά κάποιοι μυστηριώδεις άντρες, οι οποίοι φαίνεται πως συνωμοτούν για να τους κρατήσουν χώρια. Ο Ντέιβιντ μαθαίνει, πως οι άντρες αυτοί είναι Ρυθμιστές, απεσταλμένοι δηλαδή της Μοίρας κι έχουν ως αποστολή τους να εμποδίσουν με κάθε τρόπο τη σχέση μεταξύ των δύο νέων. Ο ήρωάς μας καλείται να αποφασίσει αν θα ακολουθήσει πειθήνια το πεπρωμένο που άλλοι έχουν προδιαγράψει για εκείνον ή αν θα κάνει τη μεγάλη ανατροπή και θα ρισκάρει τα πάντα, ώστε να γίνει ο ίδιος κύριος της Μοίρας του, με όποιο κόστος κι αν αυτό συνεπάγεται.

Σχόλια:

Οι Ρυθμιστές που γύρω από αυτούς περιστρέφεται η ταινία, μοιάζουν πολύ με τους Observers (βλ. Fringe) καθώς είναι ντυμένοι με καμπαρντίνες και καπέλα. Επεμβαίνουν στην εξέλιξη της ανθρωπότητας, για να αποτρέψουν τον αφανισμό της. Εξαλείφουν την ελεύθερη βούληση των ανθρώπων για να τους «προστατεύσουν». Το θέμα αυτό που προβάλλεται στην ταινία, αυτή είναι τόσο σύγχρονο και συνάμα διαχρονικό, που σε ταυτίζει με τον πολιτικό (βλέπε παρακάτω) και σε κάνει να αναρωτιέσαι: «Έχουμε τελικά καθόλου ελεύθερη βούληση;»

Ο Πολιτικός (Ματ Ντέιμον) παρουσιάζεται στο έργο αυτό, σαν ένας άνθρωπος που τα λέει στα ίσια, είναι αυθεντικός και δεν διστάζει να εκτεθεί στον κόσμο προκειμένου να παραμείνει αληθινός. Καταδικασμένος να μην επιλέξει αυτός την μοίρα του, προσπαθεί να συμβιβαστεί, αλλά στο τέλος κάνει αυτό που λέει η καρδιά του και δεν μένει πλέον αδρανής. Ο ρόλος αυτός ταυτίζεται με πολλούς ανθρώπους ανά την υφήλιο, καθώς όπου υπάρχει ένα μη δημοκρατικό καθεστώς, πάντα υπάρχει κάποιος που (εν τέλει) θα επαναστατήσει και αυτό εξυψώνει την ταινία ακόμα περισσότερο.

Το Γενικότερο Θέμα είναι κατά πόσο ενεργούμε με δικιά μας πρωτοβουλία ή όχι. Το έργο δείχνει από μια διαφορετική σκοπιά, πώς η κοινωνία, αλλά και καθημερινοί άνθρωποι, μπορούν να σου αλλάξουν απόψεις και ιδεολογίες, χωρίς να πάρεις (τις περισσότερες φορές) χαμπάρι. Η ιδέα αυτή σε προβληματίζει και το ίδιο το έργο σε κάνει να αναρωτιέσαι. Όμως, αυτό που πραγματικά θέλει να «περάσει», είναι πως η ελεύθερη βούληση εν τέλει κερδίζεται. Πρέπει να παλέψεις για αυτήν.

Trailer:

Τελευταία επεξεργασία από τον/την AntoVet; 7 Μαρτίου 2011 στις 15:41

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks
    Ωραιο review... περιεκτικο...

Δεν εχω δει ακομη την ταινια, αλλα σιγουρα θα το πραξω καθως οσες βασιζονται σε ιστοριες του μεγαλου Phillip Dick, ενεχουν εναν αξιοθαυμαστο σπορο πρωτοτυπιας, πανω στον οποιο "δημιουργουν ελευθερα" οι σεναριογραφοι.

Δεν εχω διαβασει το στορι στο οποιο βασιζεται, φανταζομαι ομως οτι δεν προκειται για πιστη μεταφορα. Αυτο δεν με χαλαει καθολου προσωπικα.

Ομως δεν πιστευω (παρα τις εισπραξεις της) πως θα θεωρηθει απο τις καλυτερες μεταφορες του Phillip Dick...

Οι αισθητικες πινελιες του σκηνοθετη, οι οποιες ειναι σαφως επιρρεασμενες απο το Inception (κουστουμακια, γραβατουλες, το καπελο του πρωταγωνιστη, το φορεμα της γκομενας του, η υπερεκθεση του love story ως στοιχειο-και-καλα υπαρξης "ενδοσκοπικου" σεναριου), με προδιαθετουν καπως αρνητικα, σε σημειο που αν δεν επροκειτο για ιδεα του Phillip Dick ουτε που θα ασχολιομουν να το δω.

Πιστευω οτι με καποια διαφορετικη προσεγγιση οπως αυτη του Ridley Scott ή του Paul Verhoeven θα εδειχνε πολυ καλυτερο, παρα με το νουαρ και σαπουνοδραμα που ντυνεται sci-fi για να το δουνε και οι κυριες των βορειων προαστιων μαζι με μας τους φαν...

Θα το δω και θα επανελθω με σχολια. Στο χωριο μου λενε "δοκιμασε πρωτα" και μετα μιλα... ετσι θα πραξω...

EDIT: Περισσοτερο προσδοκω την μεταφορα του Ubik, αλλα και το Prometheus που ετοιμαζονται... εκει πιθανολογω οτι θα δουμε πιο original επιστημονικη φαντασια...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την bill667; 7 Μαρτίου 2011 στις 15:41

3. Thanks fakoykas, DeeMon, jimiepapas, gianhs, tarantina, AntoVet thanked for this post
    TV Master
    Likes / Thanks
    Ωραίο review.

Θα την δω σύντομα την ταινία. Δεν περιμένω κάτι τρομερό, αλλά μία καλή ταινία που βλέπεται ευχάριστα.

5. Thanks gianhs, AntoVet thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της T.GhosT
    Likes / Thanks
    Ουτε και εγω εγω δει την ταινια ακομα. Αλλα σιγουρα θα παω συντομα στον κινηματογραφο για να την δω! Απο το τρειλερ και μονο, ενα σχολιο εχω να κανω... πως οι Observers του fringe.. are way cooler!!
    When you are good they never remember,
    When you are bad they never forget.
    Proves me right every time.

7. Thanks fakoykas, gianhs, AntoVet thanked for this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Δεν έχω δει την ταινία ακόμα, θέλω πάρα πολύ και θα το βάλω στο πρόγραμμα για κινηματογράφο αλλά….
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την AntoVet Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Οι Ρυθμιστές που γύρω από αυτούς περιστρέφεται η ταινία, μοιάζουν πολύ με τους Observers (βλ. Fringe) καθώς είναι ντυμένοι με καμπαρντίνες και καπέλα. Επεμβαίνουν στην εξέλιξη της ανθρωπότητας,
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την AntoVet Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Το Γενικότερο Θέμα είναι κατά πόσο ενεργούμε με δικιά μας πρωτοβουλία ή όχι.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την bill667 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Οι αισθητικες πινελιες του σκηνοθετη, οι οποιες ειναι σαφως επιρρεασμενες απο το Inception
    Και με αυτό το trailer: http://www.youtube.com/watch?v=fms8kb3WjmQ
    Η φάση με τις πόρτες μου φέρνει πολύ σε Matrix.
    Σαν να μαζεύονται πολλά μαζί και δεν μου αρέσει. Ελπίζω σε μια καλή μίξη όλων αυτών για ένα καλό αποτέλεσμα γιατί αν είναι ένα άναρχο copy – paste, άστο….

Ευχαριστώ για to review, πολύ καλή δουλειά.

9. Thanks gianhs, AntoVet, bill667 thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Nasoss69
    Likes / Thanks
    Πολύ καλό το review σου AntoVet. Θέλω και εγώ να τη δω. O Damon μου αρέσει σε τέτοιους ρόλους. Φοβάμαι μόνο μην τα μπερδέψουν πολύ και δεν βγάλουμε άκρη στο τέλος. Matrix, inception, fringe, και γίνει αχταρμάς.

11. Thanks Zolla, xxxcut, gianhs, AntoVet thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της LostVilly
    Likes / Thanks
    Την ειδα την ταινια, πολυ καλη ηταν, ευχαριστη (ναι οι τυποι θυμιζουν πολυ τους observers ) και τη συστηνω σιγουρα!

"What goes around...Comes around"

13. Thanks gianhs thanked for this post
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    Πολυ καλη ταινια, μου κρατησε το ενδιαφερον σε ολη τη διαρκεια της και δεν βαρεθηκα... στην αρχη μου αρεσε πολυ ο τροπος που μας συστηνει το χαρακτηρα, τοσο καλα ωστε να τον συμπαθησουμε...επισης απο τη πρωτη σκηνη που δειχνουν το Matt Damon και τη Emily Blunt μαζι λες οτι ναι αυτοι ειναι φτιαγμενοι ο ενας για τον αλλο...αλλα η μοιρα σου παιζει αλλα παιχνιδια...

βασικα μου αρεσε το πως εξελιχθηκε η ταινια αλλα θα μπορουσε να ηταν λιγο πιο τολμηρη...καλη κεντρικη ιδεα υπηρχε, καλο και το cast, αλλα ελειπε η τολμη...φυσικα αυτο ισως να ηταν και για καλο...γιατι εκει υπαρχουν αλλες επιπλοκες...

η οποια επιρροη μπορει να υπαρχει απο το fringe, πιστευω οτι τελειωνει...
    Spoiler

παντως το συγκεκριμενο συγγραφεα δεν εχω διαβασει κατι δικο του αλλα και απο το αλλο εργο που ειδα και ηταν βασισμενο σε δικο του short story το Minority report εχει μια μανια με την μοιρα...και τη θεληση του να την αλλαξει ουτως ωστε να επικρατησει η ελευθερη βουληση... παντως εδω η αγαπη ηταν η λυση...

επισης εμενα μου εδωσε και καποια αλλα ερωτηματα...περα απο τη μοιρα και την ελευθερη βουληση....

συγχαρητηρια για το review Antovet..!!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την blackys88b; 9 Μαρτίου 2011 στις 01:43

15. Thanks Bouzouxis7, gianhs, AntoVet thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Arsenal-Hellas
    Likes / Thanks
    thn eida kai egw, arketa kalh, den einai kanena aristourghma alla pernas kala )
    emily 8EA teleiws...
    Arsenal-Hellas (Πανελλήνια Λέσχη Φίλων Arsenal)

Athens, London, Madrid, Amsterdam, Milan, Istanbul, Rome, Birmingham, Piraeus, Bolton, Paris, Manchester, Liverpool...
    και συνεχιζουμε

Aπο το 2003,
    Οπου Ηχουν τα Κανονια

www.arsenalhellas.gr

17. Thanks orck, gianhs thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της 1980
    Likes / Thanks
    Την είδα πριν καμιά εβδομάδα στο σινεμά. Ενώ είχα δει το τρέιλερ μου είχε φανεί ενδιαφέρουσα και για αυτό πήγα εξάλλου να τη δω. Αλλά απογοητεύτηκα τελείως.
    Η υπόθεση ενώ είχε κάποια προοπτική σαν ιδεά είχε πολλά κενά και γενικά οι εξηγήσεις που έδιναν ήταν λίγο σεναριακές ευκολίες.
    Το ζεύγος ενώ ταίριαξε καλά δεν μπορώ να πω δεν μου άρεσε που το έκαναν τόσο love story και ενώ ο κόσμος χανόταν αυτοί το χαβά τους...
    Η γενική αίσθηση που μου άφησε είναι η πλήξη και η υπερβολή των αμερικάνικων ταινιών.

Ωραίο review thanks!

19. Thanks kKKK, bobibio, AntoVet, gianhs thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία