Αποτελέσματα 1 έως 6 από 6

Θέμα: Unknown (2011)

TV Maniac Το Avatar του/της v@nd@lo$
    Likes / Thanks

Unknown (2011)

Unknown
    Ο Άγνωστος

Σκηνοθεσία: Ζομ Σερα
    Σενάριο: Ολιβερ Μπατσερ
    Ηθοποιοί: Λιαμ Νισον , Νταιαν Κρουγκερ , Τζανιουαρι Τζοουνς , Φρανκ Λανγκελα , Εινταν Κουιν
    Διάρκεια: 110 λεπτά
    Χρονολογία παραγωγής: 2011
    Είδος ταινίας: Περιπέτεια Μυστήριου
    Χώρα παραγωγής: Βρετανία, Γερμανία, Γαλλία, Καναδάς, Ιαπωνία, ΗΠΑ

Υπόθεση:
    Ένα τροχαίο ατύχημα στο Βερολίνο αφήνει τον Δρ. Μάρτιν Χάρις (Λίαμ Νίσον) σε κώμα. Όταν λίγο καιρό μετά, θα συνέλθει, ανακαλύπτει ότι η σύζυγός του (Τζένιουαρι Τζόουνς) δεν τον αναγνωρίζει πια, ενώ ένας άλλος άνδρας (Έινταν Κουίν) έχει κλέψει την ταυτότητά του. Οι Αρχές τον αγνοούν και τον αντιμετωπίζουν με δυσπιστία. Με την απρόσμενη βοήθεια μιας μάλλον απίθανης συμμάχου (Νταϊάν Κρούγκερ), ο Μάρτιν θα εμπλακεί σε ένα φονικό μυστήριο που θα τον κάνει να αμφισβητήσει την πνευματική του υγεία, την ταυτότητά του, αλλά ταυτόχρονα θα συνειδητοποιήσει μέχρι πού είναι ικανός να φτάσει προκειμένου να αποκαλύψει την αλήθεια.

Προσωπικά σχόλια:
    Unknown - Ο Άγνωστος. Ο Λίαμ Νίσον ο άνθρωπος με την φάτσα της διπλανής πόρτας, έχει την ατυχία ενώ πάει για μία παρουσίαση στο Βερολίνο να εμπλακεί σ' ένα τροχαίο ατύχημα. Καθώς το όχημα που επιβαίνει βυθίζεται στο ποτάμι, έχει την ευτυχία να τον σώσει η αγαπημένη και γλυκιά Νταιάν Κρούγκερ. Πείτε την αλήθεια, θα σας χάλαγε να είστε στην θέση του;

Αφού συνέρχεται από το κώμα, σ' ένα νοσοκομείο του Βερολίνου βλέπει αυτήν την φάτσα:
    Spoiler

κανονικά θα έπρεπε να ψάξει για τον υπαστυνόμο Ρεξ και τον φίλο του τον Μόουσερ, αλλά αντιπαρερχόμαστε αυτό το σεναριακό λάθος και συνεχίζουμε...

Έλα όμως που χωρίς χαρτιά και κάποιο επίσημο έγγραφο δεν μπορείς να αποδείξεις την ταυτότητά σου. Τότε, τι κάνεις; Φυσικά, αναζητάς τον άνθρωπο που ήταν μαζί σου στο ατύχημα (μην τα ξαναλέμε, έψαχνε δικαιολογία, δεν χρειάζεσαι κάποιο ιδιαίτερο λόγο για να ψάξεις να βρεις την Νταιάν)

Μέχρι που μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος, ειδικά άμα δεν τον αναγνωρίζει η γυναίκα που παντρεύτηκε; Και γιατί;
    Δείτε την ταινία και θα δείτε για πόσα είναι ικανός ένας άνθρωπος

Για τους ηθοποιούς:
    Ο Νίσον είναι εξαιρετικός. Ο γείτονας που μπορείς να πας να του ζητήσεις ζάχαρη, αλλά άμα λάχει ρίχνει και ένα χέρι ξύλο.
    Του πάει πολύ ο ρόλος και σίγουρα δεν σε προϊδεάζει γι αυτό που θ' ακολουθήσει.

Η Κρούγκερ, είναι η γνωστή γλυκιά φατσούλα που για να εξασφαλίσει την παραμονή της στην χώρα κάνει τα πάντα. (όχι όσα θα θέλαμε όμως)

Και η κυρία από το "Orphan" είναι αρκετά καλή, αλλά λίγο ξυλάγγουρο.

Έχουμε και κανα δυό τύπους, που απλά κόβουν βόλτες χωρίς μισή ατάκα.
    Αλλά και δυο αγαπημένα γεροντάκια, που δίνουν ώθηση στην ταινία.

Σενάριο:
    Δεν με συγκίνησε και ιδιαίτερα. Αλλά δεν βαριέσαι κιόλας. Η πλοκή χτίζεται σιγά-σιγά χωρίς να υπάρχουν κενά ή κάποιες ιδιαίτερες ευκολίες. Αλλά για να μην το αδικώ, είναι καλογυρισμένο. Με το Βερολίνο, να μας μεταφέρει σε παλαιότερες εποχές συνωμοσιών.

Την συστήνω ανεπιφύλακτα. Ειδικά για την εξέλιξή της.

IMDB
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την savvas999; 31 Μαρτίου 2011 στις 15:18

We need Angelus

TV Maniac Το Avatar του/της GRE4ANDREAS
    Likes / Thanks
    Συμφωνώ, ούτε μάπα ήταν αλλά ούτε και κάτι το τρομερό!
    Λίγο Κρούγκερ ακόμα θα' θελα και εγώ!
    Η φάτσα που είδε όλα τα λεφτά
    Α long time ago we used to be friends...

TV Guru! Το Avatar του/της lerris
    Likes / Thanks
    Ωραία περιπέτεια.
    Έχει αρκετά καλά στοιχεία, όπως αυτά της αγωνίας, της δράσης, αλλά και της ανατροπής.
    Ο Neeson κλασικά πολύ καλός. Του πάνε και αυτού του είδους οι ταινίες, βλέπε Taken. Η Diane Kruger επίσης πολύ καλή.
    Η σκηνοθεσία και η φωτογραφία μού άρεσαν αρκετά. Ωραίες οι λήψεις του Βερολίνου.
    Με κράτησε καθ' όλη τη διάρκειά της, αλλά από το σημείο που
    Spoiler

Σε γενικές γραμμές βλέπεται ευχάριστα, όσοι λάτρεις του είδους, δε νομίζω να απογοητευτούν.
    Ευχαριστώ για το review, v@nd@lo$.

Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Αρκετά καλή ταινία. Είχε έναν πολύ ωραίο ρυθμό και έναν ακόμα καλύτερο Νίσον.
    Η κεντρική ιδέα μου θύμισε και εμένα
    Spoiler

Θα ήθελα λίγο περισσότερο ξύλο και από τον Νίοον αλλά δεν βαριέσαι και πάλι κατάφερε να καταστρέψει μισή πόλη για να φτάσει στον στόχο του.

Στα αρνητικά της ταινίας ήταν για μένα η υπόθεση σχετικά με το ποιος ήταν πραγματικά ο κεντρικός στόχος. Δεν ξέρω άλλα η φάση
    Warning Mega Spoiler

Newbie Το Avatar του/της esykas
    Likes / Thanks
    μου θύμισε λίγο το Φράντικ

TV Guru! Το Avatar του/της smile88
    Likes / Thanks
    Παρα πολυ καλη ταινια, ουτε που θυμαμαι απο ποτε εχω να δω τοσο καλη ταινια (εκτος απο αυτα της Marvel!)!
    Πολυ ωραιο σεναριο και με πολλες ανατροπες, δεν περιμενα καθολου τετοια εξελιξη, αν και, κλασσικα, μου φανηκε λιγο βιαστικο προς το τελος, θα ηθελα να αναλυσουν λιγο παραπανω τον χαρακτηρα του "Μαρτιν", γιατι μου εκανε καπως με ενα ατυχημα να γινεται ξαφνικα "καλος" και να αποκτησει συνειδηση γι' αυτα που εκανε. Και θα ηθελα λιγο παραπανω αναλυση του ντετεκτιβ που πηγε ο "Μαρτιν" (καταλαβατε οτι αυτος ηταν ο Χιτλερ των διασημων σειρων βιντεο στο Youtube με το "Ο Χιτλερ μαθαινει για το..."; Πως γερασε τοσο σε 8 χρονια; ) Και δε μου αρεσε που πεθανε η αλλη και κατεληξε με την ταξιτρια/σερβιτορα στο τελος ο "Μαρτιν"!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
join us