Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 29

Θέμα: Scream 4 (2011)

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks

Scream 4 (2011)

SCRE4M
    Directed by: Wes Craven

Written by: Kevin Williamson

Starring:

Neve Campbell/Sydney
    David Arquette/Dewey
    Emma Roberts/Jill
    Hayden Panettiere/Kirby

Υπόθεση: 15 χρόνια μετά τις περιπέτειές της, η Σίντευ επιστρέφει στο Woodsboro για να προωθήσει ένα βιβλίο που έγραψε σχετικά με την ιστορία της. Τότε είναι που επιλέγει κάποιος νέος δολοφόνος να εμφανιστεί φορώντας την στολή του Ghost-face και να αρχίσει ένα νέο μακελειό. Ο συγκεκριμένος φαίνεται ότι είναι επηρεασμένος από την μόδα των remakes, καθώς μιμείται τους παλιούς φόνους σε μια προσπάθεια να τους αναβιώσει. Εντωμεταξύ, οι ταινίες Stab που βασίζονταν στα παλιά γεγονότα έχουν εξελιχθεί σε μακροσκελές franchise.

WES CRAVEN: Ο άρχοντας των b-movies.

Ξεκίνησε με το ντοκιμαντερίστικο και φτηνιάρικο last house on the left στην δεκαετία του 70. Ήταν μια ακραία και ωμά βίαιη ταινία που προκάλεσε σοκ στους μέχρι τότε ανυποψίαστους θεατές. Από τότε μέχρι σήμερα, ο Craven είναι δημιουργός πολλών horror classics όπως the hills have eyes, a nightmare on elm street, people under the stairs, the serpent and the rainbow και πολλά άλλα.

Όμως το (πολύ) χρήμα ουδείς εμίσησε.

Στα μέσα της 10ετίας του 90 και ενώ μεγάλο μέρος του κοινού αφόριζε τις ταινίες τρόμου ως «ελαφρύ και ανεγκέφαλο θέαμα», ο Craven αποφάσισε να δώσει σε αυτή την πλειοψηφία θεατών, αυτό που πραγματικά τους ενδιέφερε: Μια ταινία τρόμου που κοροϊδεύει και σατιρίζει τις ταινίες τρόμου. Έγραψε ένα πρώτο σενάριο που το ονόμασε «scary movie» και το έδωσε στην εταιρία παραγωγής. Η εταιρία παραγωγής υποδέχτηκε το scary movie με ενθουσιασμό και του έδωσε το πράσινο φως για να το σκηνοθετήσει, όμως έβαλε τον όρο ότι έπρεπε να γίνουν σημαντικές αλλαγές στο σενάριο. Ο Kevin Williamson (Δημιουργός της σειράς Dawson ‘s creek) ανέλαβε να γράψει το σενάριο σχεδόν από το μηδέν και η ιστορία μετονομάστηκε σε scream, που θεωρήθηκε πιο «πιασάρικος» τίτλος. Αξίζει να σημειωθεί ότι αργότερα υπήρξε μια παρωδία του scream που λεγότανε όντως scary movie, όπως το πρωτότυπο σενάριο του Craven, όμως δεν είχε καμία σχέση με αυτό πέραν του ονόματος. Η επιτυχία του scream πάντως ήταν τεράστια και οδήγησε στη δημιουργία δύο κατώτερων sequels ενώ θεμελίωσε ένα είδος mainstream horror που κατέκλυσε την παραγωγή του 2ου μισού των 90s.

Που απευθύνεται το scream?

Απευθύνεται στους πάντες εκτός των φαν του τρόμου, όπως αποδείχτηκε κατά τα μετέπειτα χρόνια. Η «αλητεία» των σπλατεριών των 80s πήγε περίπατο για αρκετά χρόνια μετά την επιτυχία των scream. To ίδιο και κάθε είδους καλτ αισθητικής. Ο κόσμος που έβλεπε τα scream και τις ταινίες που επηρεάστηκαν από αυτό («ξέρω τι κάνατε πέρυσι το καλοκαίρι», venom, the sculls, final destination και άλλα τέτοια φαιδρά) ήταν κόσμος που πρωτίστως χλεύαζε και σνόμπαρε τις πραγματικές ταινίες τρόμου. Οι νέοι, φλώρικοι κανόνες που έθεσαν οι ταινίες τύπου scream στον κινηματογράφο τρόμου ήταν καταδικαστέοι από τους σκληροπυρηνικούς φαν και ήταν περίπου οι εξής:

1. Η παρθένα μπορεί να πεθάνει, ενώ αντιθέτως αυτή που θα επιβιώσει στο τέλος μπορεί και να μην είναι παρθένα. Βιολογικά όμως! Γιατί στην ουσία (και με βάση την λογική των 80s), ο χαρακτηρισμός «παρθένα» πήγαινε στο λεγόμενο «καλό κορίτσι» που επιβιώνει στο τέλος. Με αυτή τη λογική, η Σιντνευ του Scream ήταν μια «παρθένα», που απλώς έτυχε να κάνει σεξ. Λίγο υποκριτικό δεν είναι να κάνει μια πρωταγωνίστρια σεξ και κατά τα άλλα να παραμένει εγκεφαλικά «παρθένα»;

2. Όχι κάναβη και αλκόολ και όχι σεξ μπροστά στις κάμερες. Πιο πουριτανικό είδος horror από αυτό των scream-clones, δεν πρόκειται να δείτε αλλού.

3. Όχι πολύ αίμα. Δολοφόνοι που σκοντάφτουν και πέφτουν κάτω με το παραμικρό και που μόνο τρομαχτικοί δεν μπορούν να χαρακτηριστούν. Μάλλον αστείοι είναι.

Συγχωρήστε μου την άποψη, αλλά αυτό το είδος του τρόμου που εκπροσωπεί το scream και οι ταινίες που το μιμήθηκαν, απευθύνεται κυρίως σε γυναίκες. Και πράγματι, αυτός ήταν ο σκοπός τότε. Να φέρουν το γυναικείο κοινό στις αίθουσες, διότι το μέχρι τότε horror θεωρούνταν (κακώς) ως θέαμα για άντρες. Όμως αυτό που έσωσε τον Wes Craven από την κατακραυγή του κοινού του, είναι ότι εξακολούθησε τόσο σαν παραγωγός όσο και σαν σκηνοθέτης να υποστηρίζει καλά b-movies και –ευτυχώς- τα πολλά λεφτά δεν τον οδήγησαν σε mainstream μονοπάτια όπως αυτά του scream. Για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα λοιπόν, ο Craven επέστρεψε στην παλιά του αγάπη που είναι τα b-movies.

Μέχρι που αποφάσισε να χτίσει εξοχικό.

Πρόπερσι, σε μια συνέντευξή του, ο Craven δήλωσε ότι θέλει να χτίσει εξοχικό και ότι αν δεν έχει βρει τα λεφτά ως τότε, θα προχωρήσει στο scream 4. Αφού ο τρόμος για γυναίκες αποδείχτηκε ότι είναι κερδοφόρος, γιατί να μην το τολμήσει; Αυτός ήταν που αναβάθμισε το είδος με τις καλές δουλειές του στα 80s και αυτός ήταν που έβαλε το τελευταίο καρφί στην ταφόπλακά του κατά τη διάρκεια των 90s. Βέβαια το είδος αναστήθηκε στα 00s. Από άλλους όμως και όχι από τον Craven. Ας ελπίσουμε ότι η κατρακύλα των 90s δεν θα επανέλθει τώρα με το scream 4.

Scream 4: Διασκευάζοντας τον τρόμο.

Υπήρξε πολύ υλικό που μαζεύτηκε κατά τα 10 χρόνια της απουσίας του franchise (η απαράδεκτη μόδα των remakes, η απουσία της Σιντνευ από το Woodsboro, η μόδα με τις ταινίες stab που εξελίχθηκαν σε μακροσκελές franchise και άλλα). Η ταινία αξιοποιεί όλα αυτά τα στοιχεία και δείχνει ότι έχει πράγματα να πει και σε καμία περίπτωση να μην αποτελέσει αρπαχτή. Επίσης διέκρινα μια «υπερπροσπάθεια» από πλευράς Williamson να τιμήσει αυτή την συνέχεια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και αυτό δεν είναι κακό, εφόσον πέτυχε τελικά τον στόχο του. Η παρέλαση των τηλεοπτικών αστέρων στην αρχή της ταινίας μπορεί να λειτουργήσει ως ένας αποτελεσματικός κράχτης, ενώ το εύρημα της σάτυρας των remakes προκαλεί πολύ γέλιο. Οι δολοφονίες είναι απλώς εμπνευσμένες από τους αρχικούς φόνους και αυτό εκτός από το μήνυμα που περνάει (ότι κανένα remake συνήθως δεν είναι πιστό στο πρωτότυπο) τις καθιστά παράλληλα και αρκετά αυτόνομες, τουλάχιστον στον βαθμό που να μην βαριούνται οι θεατές γιατί τις έχουν ξαναδεί.

Ευχάριστη έκπληξη αποτελεί και το gore που εμφανίζεται (κάπως) πιο αυξημένο από τις προηγούμενες ταινίες. Σε κάποια φάση μάλιστα βλέπουμε ακόμη και έντερο. (Γιούπι! Είδαμε έντερο στο scream. Μήπως γκρεμίστηκε κάποιος φούρνος; ). Βέβαια η συγκεκριμένη σκηνή είναι κακογυρισμένη για λόγους που χωράνε ολόκληρη ανάλυση, όμως κάτι είναι και αυτή.

Υπάρχει βέβαια και η πατροπαράδοτη αποκάλυψη των δολοφόνων και αυτή την φορά, εγώ προσωπικά την βρήκα αρκετά εμπνευσμένη σε επίπεδο προσώπων και κινήτρων. Δεν βρέθηκα προ εκπλήξεως, καθώς υποψιάστηκα τους πάντες στον ίδιο βαθμό, ωστόσο θεώρησα σοφή την επιλογή του ενώς από τα δύο πρόσωπα.

Πάμε τώρα στην σκοτεινή όψη του φεγγαριού, διότι κάποια πράγματα φαίνεται ότι δεν είναι τόσο ρόδινα στην ταινία με μια προσεκτική θέασή της. Καταρχήν, αυτή τη φορά μιλάμε για άκρατο φεμινισμό και θηλυκό σεξισμό. Σε πολλά σημεία, ένιωσα το «αρσενικό» μέσα μου να χασμουριέται και να βαριέται. Για παράδειγμα στις αρχικές σκηνές με τους τηλεοπτικούς αστέρες σε ρόλο τηλεθεατή, ήταν όλοι τους γυναίκες. Οι γυναίκες έχουν το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια της ταινίας και ο μόνος άνδρας που δεν κομπαρσοφέρνει είναι ο David Arquette. Οι υπόλοιποι άντρες του καστ είναι κάτι «γατάκια» απαλλαγμένα πλήρως από κάθε είδους τεστοστερόνης. Οι ταινίες scream έτσι ήταν παραδοσιακά, εγώ όμως όμως θυμάμαι ότι τουλάχιστον στο 1ο, τα παλικάρια κάνανε και λίγο «αλήτικο» χαβαλέ μεταξύ τους. Τι είναι τούτα εδώ σε αυτό, ρε; Μήπως έχει αλλάξει το νερό; Μήπως φταίνε οι μεταλλαγμένες τροφές; Επίσης ο πουριτανισμός καλά κρατεί. Τόσες γυναίκες μέσα και ούτε ένα tit-shot, έστω και για δείγμα. Ακόμη και σε μια σκηνή με ντουζ, τα κρύψανε όλα. Αλλά τι να πεις; Scream είναι αυτό.

O δολοφόνος είναι λιγότερο ευρηματικός στις ατάκες του από κάθε άλλη φορά. ΞΕΝΕΡΩΤΟΣ πέρα για πέρα. Το μόνο που λέει είναι “What ‘s your favorite scary movie?”. Αλήθεια, μέτρησε κανείς πόσες φορές ακούστηκε αυτή η ατάκα στην ταινία; Εγώ πάντως έχασα το μέτρημα. Άλλες «αρετές» του βέβαια όπως το σκουντούφλημα σε έπιπλα και το γεγονός ότι σε πολλά σημεία «τις τρώει» από τα θύματα, καλά κρατούνε. Τα scream έχουν δώσει τους πιο γελοίους δολοφόνους στην ιστορία του κινηματογραφικού τρόμου. Ας προστεθεί μέσα σε αυτά και το γεγονός ότι οι αναλύσεις περι remake αργούνε να εμφανιστούνε, αλλά ακόμη και όταν εμφανίζονται δεν τις κάνουν ειδήμονες όπως ο Randy στα παλιά, αλλά κάτι φλούφληδες youtub-άδες που δεν φαίνεται να σκαμπάζουν πολλά από ταινίες τρόμου.

Τέλος, οι καλές ερμηνείες έρχονται από την καθιερωμένη τριάδα Campbell, Arquette και Cox. Οι άλλες είναι από αδιάφορες μέχρι πραγματικά κακές.

Εν κατακλείδι

Αυτό λοιπόν είναι το scream 4, με τα καλά του και με τα στραβά του. Εύχομαι το νέο κοινό που θα το δει να ασχοληθεί σε μεγαλύτερο βαθμό με τις ταινίες τρόμου (όχι όπως στα 90s που όσοι ασχοληθηκανε με αυτό σνομπάρανε όλη την παράδοση του κινηματογραφικού τρόμου). Επίσης εύχομαι στον Wes Craven να χαρεί το νέο του εξοχικό και να επανέλθει σύντομα στις καλές ταινίες τρόμου. Γιατί τελευταια δεν μας τα λέει καλά.

TRAILER

Τελευταία επεξεργασία από τον/την bill667; 26 Σεπτεμβρίου 2011 στις 15:28

TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Μπράβο για το review bill. Βέβαια διαφωνώ σε κάποια πράγματα.

Αλλά ας τα πάρουμε απο την αρχή.
    Τί είναι τα scream; Ταινίες τρόμου; Παρωδίες; Teen slashers; Ναι είναι και τα 3 μαζί. Ο Κρέιβεν ξεκίνησε για να φτιάξει μια παρωδία των '80s teen slashers και κατέληξε στο να αναβιώσει το είδος. Γιατί είτε άρεσαν είτε όχι τα 90s slashers στους παλιούς σπλατεράδες, υπήρξαν. Αυτό που άλλαξε ήταν οτι οι σπλατεράδες των 80s δεν μπορούσαν να καταλάβουν τους teens των 90s.
    Με την ίδια λογική που εγώ βλέπω σαν εξωγήινους τους σημερινούς teens στις ταινίες τρόμου.
    Δηλαδή τα 90s slashers ήταν καλά; Καλά ήταν μωρέ απλά το πουριτανικό mainstream περιτύλιγμα τα έκανε ταινίες με χαμηλά λιπαρά και λίγο άγευστα στα μάτια πολλών φαν του είδους.

Κι εδώ έχω την βασική διαφωνία με αυτά που λες φίλε bill. Προσωπικά πιστεύω οτι το scream αδικείται όταν προτείνεται σε όλους εκτός απο τους φαν του horror. Σαφώς και μεγάλη μερίδα του κοινού του δεν ήταν φαν του παραδοσιακού horror και πολλοί απο αυτούς αργότερα ασχολήθηκαν μόνο μετα scream clones. Αλλά πιστεύω οτι για να πιάσει κάποιος το scream σε όλο του το εύρος θα πρέπει να είναι φαν του horror. Γιατί αν κάποιος το δεί μόνο και μόνο για το teen στοιχείο και όχι για τις κορυφαίες αναφορές του, τότε καλύτερα να πάει να δει το Γκόσιπ Γκέρλ.

Στα της ταινίας τώρα:

Για μένα η ταινία ήταν στα ίδια επίπεδα με την πρώτη ταινία, δηλαδή γαμάτη. Είχε χιούμορ, δράση, αγωνία, χαβαλέ. Φυσικά βοήθησε το οτι πέρασαν χρόνια απο το προηγούμενο scream με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν νέες τάσεις στο αμερικάνικο horror.
    Οι δύο κυριότερες τάσεις ήταν οι γκοριές τύπου Saw και τα remakes. Και οι μάστορες έστησαν μια πλοκή που τις συνδύασε έντεχνα και τις δύο απο το πρώτο λεπτό ως το τελευταίο.
    H κορυφαία σκηνή της ταινίας ήταν για μένα
    Spoiler

Ειλικρινά απόλαυσα την ταινία, δεν βαρέθηκα λεπτό και παίζει να είναι απο τις πιο διασκεδαστικές ταινίες που είδα τα τελευταία χρόνια. Φυσικά δεν σημαίνει οτι θα ήθελα άμεσα να δώ scream 5. Ίσα ίσα που θα ήθελα ή να σταματήσει εδώ η σειρά ή να περάσουν κάποια χρόνια μέχρι το επόμενο έτσι ώστε να μαζευτεί υλικό για μια καλή ταινία όπως αυτή.
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

TV Guru! Το Avatar του/της tarantina
    Likes / Thanks
    Πολύ καλό το review σου bill αλλά θεωρω ότι κρίνεις κομματάκι αυστηρά την ταινία.Αν είχε αποκλειστικά και μόνο horror καταβολές στα προηγούμενα τρία και παρουσίαζε αυτή τη διαφορετική εικόνα στο 4 τότε,ναι.Αλλά διατήρησε το ίδιο slash ύφος,το χαβαλέ,το Pure fun,με κάποια extra bonus σπλατεροσκηνικά.Η αυτοαναφορικότητα ξεχείλιζε σε όλη την ταινία,οι ατάκες είχαν πλάκα & καθόλου δε με ενόχλησε που άκουγα συνεχώς το "what is your favourite scary movie?"
    Η στιγμή δε που είχαν μαζευτεί για τον Stabathonιο και έγινε αναφορά στον Rodriguez σαν σκηνοθέτη του Stab ήταν από τις κορυφαίες
    Γαμάτη και η αποκάλυψη του Ghostface,τραβηγμένη από τα μαλλιά βέβαια αλλά δε θα μπορούσαν να είχαν σκεφτεί κάτι χειρότερα παρανοικό!
    Τέλος,συμφωνώ με τον Κώστα ότι καλύτερα θα ήταν να μη το πήγαιναν για άλλη τριλογία,με το Scream 4 θα κλεινε ιδανικά ο κύκλος.

4. Thanks tanoulitsa, Above, Zolla, EmpressKaileena, kKKK, bill667 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της joel_barris
    Likes / Thanks
    Μπράβο για το ριβιου bill αν και εγώ διαφωνώ εντελώς σε όσα λες για το αρχικό scream. Κατά τη γνώμη μου είναι ένα από τα landmarks του horror genre και υπήρξε επαναστατικό. Περπατούσε τέλεια ανάμεσα στην ειρωνική παρωδία και το αγωνιώδες θρίλερ ενώ είχε την εξυπνάδα να εισάγει και το "ποιός είναι ο δολοφόνος" των αστυνομικών θρίλερ στο είδος. Προσωπικά το τοποθετώ εύκολα ανάμεσα στις πιο κλασσικές στιγμές του είδους δίπλα σε Halloween, Εφιάλτες σε δρόμους με λεύκες κτλ. Για το ότι ακολουθήθηκε από αμέτρητα κακέκτυπα που αντέγραψαν μόνο το βασικό κόνσεπτ χωρίς να έχουν τίποτα απο την εξυπνάδα και το χιούμορ του δεν φταίει, όπως δεν φταίνε τα Σαγόνια του Καρχαρία για τις αμέτρητες ταινίες με θαλάσσια τέρατα και το πρώτο Saw για τα αμέτρητα ξεκοιλιάσματα και βασανιστήρια που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια. Ετσι συμβαίνει με όποια ταινία τρόμου γίνεται mainstream επιτυχία, δημιουργεί τάση.

Για το Scream 4 τώρα προσωπικά το διασκέδασα. Αυτό που το κάνει χειρότερο από τα δύο πρώτα είναι ότι όσον αφορά στην ισορροπία παρωδίας/κανονικού horror δεν καταφέρνει όπως το 1ο και το 2ο να στέκεται ακριβώς στη μέση, δηλαδή να είναι ταυτόχρονα εξίσου και τα δύο, γέρνει εμφανώς προς την παρωδία. Αλλά τουλάχιστον δεν ξεπέφτει σε γελοίες καταστάσεις όπως το Scream 3. Επίσης πιστεύω ότι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να ανανεωθεί ολοκληρωτικά η σειρά με το να μείνει πιστό μέχρι τέλους στο "remakes are the new sequels".
    Spoiler
    Ακόμα κ έτσι όμως σέβομαι το ποιντ που θέλαν να περάσουν ο Κρειβεν με τον Γουίλιαμσον.

Για όποιον βαριέται να διαβάσει όλο το παραπάνω η ταινία μου φάνηκε έξυπνη, διασκεδαστικότατη, ειρωνική και αυτοαναφορική, άντε κ λίγο pretentious. Για μένα άξιζε τα λεφτά της να τη δεις στο σινεμά και πιστεύω ότι όποιος ξέρει τι πάει να δει αποκλείεται να το μετανιώσει.

ΥΓ:Από το καστ η Panetierre (η όπως λέγεται) και η Alison Brie έκλεψαν εύκολα την παράσταση ακόμα και από τους παλιούς.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την joel_barris; 1 Μαΐου 2012 στις 03:36

6. Thanks Above, sweetcharlote, EmpressKaileena, DeeMon, kKKK, bill667 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της sirina
    Likes / Thanks
    Την ταινια την ειδα χτες και παροτι εχω δει ολα το προηγουμενα σκρημ δε θυμομουν απολυτως τιποτα. Ναδα, σαν να μη τα ειχα δει. Παρολα αυτα το καταδιασκεδασα και το φχαριστηθηκα δεοντως.

Ηταν πολυ καλο, εξυπνο, αυτοαναφορικο(αυτο το καταλαβα μεχρι και εγω που δε θυμομουν τα παλια), με ωραιους φονους και προσωπικα με κρατησε σε αγωνια και κανα δυο φορες με τρομαξε. Μπορει να μην ουρλιαζα σαν να μην υπαρχει αυριο αλλα θεωρω οτι πετυχε το σκοπο του.

Οσο για αυτο που λετε οτι ο δολοφονος ειναι ολιγον τι ατσουμπαλος και ολο πεφτει δε μου κανει εντυπωση.
    Spoiler

Οσο για το μεην στορι, η παρελαση των τηλεοπτικων σταρ ηταν πολυ διασκεδαστικη, η Κοξ ηταν θεαρα, λιγο η αποκαλυψη του δολοφονου ηταν ευκολη αλλα δε βαριεσαι.

Η Αλισον Μπρι ηταν υπεροχη μου αρεσε φοβερα και σαν στυλ και σαν ερμηνεια και αυτη που μου αρεσε ακομα περισσοτερο και δε πιστευω οτι το λεω ειναι η Χαιντεν. Μου αρεσε το στυλακι, τα ρουχα, το μαλλι, ο τροπος ομιλιας, ο ρολος, ολοκληρη. Αν και να πω την μαυρη μου αληθεια ηταν λιγο παραταιρη με τους υπολοιπους, ωστοσο θα χω να το λεω. Ευγε.

Ωραιο ριβιου Βασιλη.

8. Thanks EmpressKaileena, bill667 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks
    Ευχαριστώ για τα καλά λόγια...

Εγώ δεν έλεγα να το πιστέψω ότι θα υπάρξει scream 5 και 6... Ακόμη και τώρα αμφιβάλλω... Δεν υπάρχει υλικό που να εγκυάται την επιτυχία μετέπειτα sequels. Πρέπει το υλικό να "μαζευτεί" πρώτα όπως συνέβη και με αυτο...

Κι εγώ θεωρώ αδιαμφησβητητα το 1ο scream ως horror classic, με την λογική ότι δεν ευθύνεται σε κάθε trend που διαμορφώνεται η πρώτη δουλεια. Η πρώτη δουλεια ειναι αυτή που καινοτομει και πρωτοπορει.

Κρινω αυστηρα τα scream προκειμενου να δωσω τροφη για συζητηση και προβληματισμο. Το αντιστροφο το βιωνω καθημερινα, (δηλαδη ενας φαν αυτου του ειδους τρομου να αφοριζει τις ταινιες τρομου). Οποτε να και κατι διαφορετικο. Αλλωστε υπαρχουν και πολυ ωραια reviews για τις πρωτες 3 ταινιες που τις εξεταζουν απο μια διαφορετικη σκοπια.

Επίσης άλλο πραγμα το "απευθυνεται" (που χρησιμοποιησα στο review) και αλλο το "προτεινεται". Εννοειται οτι οι φαν του horror θα δουνε το scream 4, όπως είδαν και τα προηγουμενα. Να χασουν τιποτε δεν έχουν, μονο να κερδισουν.

Ομως για τους teens των 90s, έχω να πω οτι τέτοιος υπηρξα κι εγω. Τοτε διένυσα την εφηβεια μου και μπορώ να εγγυηθώ ότι οι teens του scream δεν αποτελούν κανόνα για το τι επικρατούσε τότε. Ούτε και αυτοι των 80s. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το τι επικρατεί στον πραγματικό κόσμο, αλλά με το τι είδους teens επιλέγουν οι δημιουργοί να παρουσιάσουν. Ας πούμε βλέπουμε στα 00s ότι επανήλθε σε πολλές περιπτώσεις η αλητεία των 80s. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι συγχρονοι teens είναι πιο "μαγκάκια", απλώς αυτή είναι η επιλογή των εκάστοτε δημιουργών.

10. Thanks Above, Zolla, EmpressKaileena, kKKK thanked for this post
    TV Maniac
    Likes / Thanks
    ωραια ταινια
    Spoiler
    . Α παντως ειχα ακουσει οτι θα γινουν αλλες 2 ταινιες απο την οποια η 1 θα ειναι prequel με την μητερα της Σιντ. τωρα αν θα γινει δεν ξερω. και μια ερωτηση ο χαρακτηρας της Τζιλ υπηρχε στα προηγουμενα scream ή μου φαινεται;

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της extra
    Likes / Thanks
    Θέλω πολύ να την δω. Μ΄άρεσαν όλες. Θα την δω μέσα στο Πάσχα

13. Thanks bill667 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της jack_sheph
    Likes / Thanks
    'Scream 4': What plot twists didn't make it to the final film?

15. Thanks kKKK, bill667 thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Υποτιμημένο είδος που στην Ελλάδα αντιμετωπίζεται με σαθρότητα και εμπαιγμό και με μια οργανωμένη επίθεση συνήθως, όπως ακριβώς οι ταινίες των οσκαρ, που «τρασάρονται» ως μέτριες και αδιάφορες, για να αποδυναμωθεί ο θεσμός των οσκαρ! Αμ δε που θα τους κάνω την χάρη! Και αμ δε που θα τους χαριστώ!

Στην Ελλάδα των κατευθύνσεων και της χειραγώγησης (και στην κριτική) οι ταινίες τρόμου και θρίλερ είναι ευτελείς και αδιάφορες, που λέγονται αδόκιμα "αμερικανιές" ( μονό αν πρόκειται για κανά ακαταλαβίστικο ποιοτικό τρόμου κτλ) και χαμηλού πνευματικού υπόβαθρου. Γιατί όπως όλοι ξέρουμε… αυτό είναι και το ζητούμενο τους! Η πνευματικότητα! Το "περνάω καλά και κάνω χαβαλέ"… δεν το ξέρουν… Όλα πρέπει να έχουν ως μετρό την ποιότητα… Βαριέμαι! Και θα υπερασπιστώ και το είδος και την ταινία…

Είναι εντιμότατη καταρχήν. Στο κοινό του, παλιότερο και νεότερο… Διακωμωδεί τον εαυτό της και την υπερβολή της ( και του είδους) έχει αυξανόμενη κλιμάκωση, έχει χιούμορ και αγωνία, παίζει μπάλα εντος και παίζει καλά και αφήνεται ανενόχλητα στα γνωστά του «σεναριακα κλισέ». Και αυτό δεν είναι καθόλου κακό εν προκειμένω… γιατί δεν ενοχλεί. Έξυπνες ιδέες αλλά όχι τόσο πρωτότυπες-δεν αποδεσμεύονται από την ιστορία τους- ρέουν κατά την διάρκεια, ξυπνώντας τις μνήμες και ανοίγοντας νέες κατευθύνσεις για τα επόμενα… Ω ναι… θα γίνει νέα τριλογία…

Οι εκπλήξεις στο φινάλε… είναι πολλές και απανωτες… και εγώ… το καταχάρηκα! Αβίαστα και ακομπλεξάριστα! Μέσα στα πλαίσια πάντα τους είδους της. Και διασκέδασα και καλά πέρασα… Και θα το ξαναδώ… Ο Ghostface είναι κομμάτι της σύγχρονης μυθολογίας τρόμου, είναι horror icon και σε όποιον αρέσει. Και μένα μ αρέσει!

bill, ωραιότατο το review σου -σε σημεία του διαφωνώ, αλλά δεν μου πέφτει λόγος- καλογραμμένο με πληροφορίες και άποψη ( μ’ αρέσουν πολύ αυτά εμένα) και πολύ πολύ ενδιαφέρον!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 19 Απριλίου 2011 στις 14:14

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία