Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 19

Θέμα: Blue Valentine (2010)

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks

Blue Valentine (2010)

Είδος:
    Κοινωνικό ρομαντικό δράμα

Παίζουν:
    Michelle Williams και Ryan Gosling

Σκηνοθεσία και Σενάριο:
    Derek Cianfrance

Αμερικάνικη ταινία του 2010

Υπόθεση:
    Μια ιστορία αγάπης μέσα στο πέρασμα των χρονών με πρωταγωνιστές μια νοσοκόμα την Σίντι και έναν μεταφορέα τον Ντιν και η δύσκολη πορεία της σχέσης τους και της ζωή τους.

Η γνώμη μου.

Μου άρεσε γιατί είναι πολύ αληθινή. Και μου αρέσουν και τα δραματικά και δύσκολα έργα. Η ταινία δεν ωραιοποιεί τις δύσκολες ανθρώπινες σχέσεις του ζευγαριού και παρουσιάζει την κουρασμένη πραγματικότητα τους με αληθοφάνεια. Προβλήματα επικοινωνίας, ασυμφωνία χαρακτήρων, η απώλεια του έρωτα και του ενδιαφέροντος για τον έναν από τους δυο, οδηγεί το άλλοτε ερωτευμένο ζευγάρι σε αδιέξοδο. Η Σίντι υπομένει και ασφυκτιά, ο Ντιν την αγαπά αλλά δεν μπορεί να την αφήσει. Έχει αρκετά φλας- μπακ όπως ήταν στην αρχή της γνωριμίας τους που την κάνει πολύ ενδιαφέρουσα, ενώ παράλληλα μας παρουσιάζει το ζευγάρι και τώρα στην κοινή και δύσκολη συνύπαρξη τους. Κάποιος θα πονέσει περισσότερο από τους δυο και κάποιος πρέπει να φύγει.

Καταπληκτικές οι ερμηνείες από την Michelle Williams που είναι και αγαπημένη μου και τον Ryan Gosling, ειλικρινείς και πολύ ρεαλιστικές σου μεταφέρουν το βάρος των χρόνων, τα αδιέξοδα τους, τα καθημερινά τους προβλήματα και στο μεγάλωμα της μικρούλας τους κόρης, αλλά της δουλειάς τους και των οικογενειών τους. Παίζουν πολύ ζωντανά και ανθρώπινα κατά την ταπεινή μου γνώμη. Η σκηνοθεσία επίσης πολύ ρεαλιστική, γυμνή από ομορφιά και έρωτες, πολύ σωστή τη βρήκα, καταγράφει με λεπτομέρεια τα πρόσωπα τους, τις κινήσεις τους, τις πράξεις και σου μεταδίδει ωμα την ζωή του ζευγαριού. Αν σας αρέσουν τα δραματικά ρομαντικά έργα, όχι όμως αυτά που έχουν αγάπες λουλούδια αρκουδάκια και γλυκόλογα , τότε, ο Μπλε Βαλεντίνος θα σας αρέσει νομίζω. Είναι λίγο αργή, αλλά πραγματικά είναι πολύ όμορφη ταινία. Και δεν είναι συνηθισμένη. Έχει και πολύ ωραία φωτογραφία, πολλά κοντινά πλάνα και απαλή μουσική. Η αγαπημένη μου Michelle Williams προτάθηκε για το όσκαρ γυναικείου ρόλου αλλά δεν το κέρδισε.

Είναι το πρώτο μου review, παρακαλώ να μην με πάρετε από τα μούτρα. Δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά η ταινία νομίζω και για αυτό άφησα τον αγγλικό τίτλο. Σας ευχαριστώ. Ελπίζω να σας αρέσει το review μου και να δείτε την ταινία.

Το trailer της ταινίας
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την savvas999; 24 Απριλίου 2011 στις 12:36

Newbie
    Likes / Thanks
    Η ταινία είναι φοβερή, ναι είναι λίγο αργή αλλά σε γεμίζει.
    Επίσης η φωτογραφία και η σκηνοθεσία κινούνται σε άριστο επίπεδο, όπως φυσικά και οι ερμηνείες που είναι οσκαρικές.
    Έχω μια προσωπική ένσταση όσο αφορά την έκβαση μιας σχέσης που υπάρχει πραγματική αγάπη και δεν καταλήγει έτσι.

3. Thanks Vourvas thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της depy13
    Likes / Thanks
    Ταινία με πραγματικά καλές ερμηνείες και πολύ ωραίο soundtrack.
    Όντως πολύ ρεαλιστική, χωρίς το κλασσικό (επιθυμητό πολλές φορές) ωραιοποιημένο κλίμα και happy end.
    Στα αρνητικά, είναι όντως αργή ταινία και το τέλος (όχι στην κατάληξη του ζευγαριού αλλά στον τρόπο που παρουσιάστηκε-σκηνοθετήθηκε) δεν με ικανοποίησε προσωπικά
    Ωραίο review!

5. Thanks shakermaker, Vourvas thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της ramianna
    Likes / Thanks
    ΠΟλύ καλές ερμηνείες και μένα μου άρεσε που δεν ωραιοποιούσε τα πράγματα!Παρ'όλα αυτά δεν ξερω γιατί αλλά δεν με συνεπήρε η ταινία...
    ωραίο review!

7. Thanks Vourvas thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της lizard-joe
    Likes / Thanks
    Βαρέθηκα αρκετά αλλα έπαιξαν καλά οι ηθοποιοί. Καλούλα ταινία, αλλά αργή. Η williams ήταν πολύ καλή. Αν δν ήταν αυτή, θα την είχα βγάλει στο μισάωρο.

9. Thanks Vourvas thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της tanoulitsa
    Likes / Thanks
    Κριμα ειναι ενα τοσο καλο στορυ με 2 πολυ ωραιους και με χημεια πρωταγωνιστες να γινετε μια τοσο βαρετη απο καποιο σημειο και μετα ταινια. Γενικα αφηνεια μια ωραια αισθηση αλλα σιγουρα δεν θες να την ξαναδεις.
    Ωραια η Γουιλιαμς πολυ ωραια!

11. Thanks shakermaker, Vourvas thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Πολύ όμορφη παρουσίαση καταρχήν. Καλώς ήρθες στην παρέα των reviews, vourvas.

Η ταινία ανήκει καθαρά στο ανεξάρτητο αμερικανικό σινεμά( που εκτιμώ) που με πολύ απλά συστατικά ( δραματική ιστορία/δύσκολες σχέσεις/ερμηνείες) κάνει δουλειά. Το σενάριο δεν είναι κάτι ξεχωριστό-το πώς θα πεις την ιστορία έχει σημασία άλλωστε- αλλά οι ερμηνείες είναι εξαιρετικές. Όλο το βάρος πέφτει πάνω στην Michelle Williams βέβαια, που κρατά και την ταινία και ανακηρύσσεται σε έξοχη δραματική ηθοποιό. (Θα μας απασχολήσει αρκετά στο μέλλον και φέτος με δυο ταινίες της). Αλλά και ο Ryan Gosling εκτιμάται και εδώ, που πολύ τον πιστεύω και τον θεωρώ από τους καλυτερους της γενιάς του. Εξαιρετική "αντίπαλη χημεία" κάνουν.

"Όμορφα δύσκολη" ταινία, αργή όντως, με έμφαση στα κοντινά πλάνα-για να τονίσει εντάσεις και εκφράσεις- δεν ξεφεύγει έξυπνα από την μιζέρια του ύφους της, αλλά είναι ωραία φτιαγμένη. Δίκαιη η υποψηφιότητα της Williams για Oscar, δίκαιη και η ήτα της από την Portman όμως.

13. Thanks Vourvas, Greg House thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της cris
    Likes / Thanks
    Ταινιάρα !!! Μαζί με το Buitiful οι καλύτερες ταινίες της χρονιάς που έχω μέχρι τώρα.

Πάντως η γενικότερη άποψη ότι η ταινία είναι αργή δε με βρίσκει καθόλου σύμφωνω (αν αυτή είναι αργή ταινία τότε η τελευταία ταινία του Μπέλα Ταρ τι είναι ;; )

Ξέρεις κανείς τι σημαίνει Blue Valentine ;;;

Ωραίο review καλή αρχη
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την cris; 9 Μαΐου 2011 στις 02:45

15. Thanks Vourvas, Greg House thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Greg House
    Likes / Thanks
    Τρελαίνομαι να βλέπω ταινίες για τις οποίες δεν έχω ακούσει καλά λόγια και καταλήγουν να μ'αρέσουν. Για τη συγκεκριμένη είχα ακούσει τα χειρότερα οπότε δεν είχα καμία προσδοκία. Έπαιζε και ο Gosling τον οποίο αντιπαθούσα μέχρι αηδίας... περισσότερο λες και έκανα αγγαρεία έκατσα να τη δω. Τελικά όχι μόνο μου άρεσε, όχι μόνο τη λάτρεψα, αλλά έχει ήδη μπει στο τοπ 10 των αγαπημένων μου ταινιών έβερ. Ο λόγος είναι απλός. Πρόκειται για μια απλή, αλλά αληθινή ιστορία στον πραγματικό κόσμο. Αυτό και μόνο αυτό. Είναι μια ιστορία που λίγο-πολύ, άμεσα ή έμμεσα συμβαίνει στον καθένα μας. Προσωπικά εντόπισα παρόμοια στοιχεία με δικές μου σχέσεις, με σχέσεις φίλων μου, με τη σχέση των γονιών μου. Ταυτίστηκα μαζί της με έναν ιδιαίτερο τρόπο, μου προκάλεσε πολλά συναισθήματα και στην ουσία αυτό ακριβώς είναι που αναζητώ στις ταινίες.

Μ'άρεσε που δεν είχε happy end, μ'άρεσε που το παιδάκι ήταν πραγματικά παιδάκι χωρίς χαριτωμενιές και φιλοσοφικές εξυπνάδες που ακούς από πενηντάρηδες, μ'άρεσε πολύ μα πάρα πολύ η μουσική των Grizzly Bear (το "Shift" με έχει στοιχειώσει για τα καλά), μου άρεσαν οι σκηνές που μας δείχνουν πώς ερωτεύτηκαν οι πρωταγωνιστές και συγκεκριμένα μ'άρεσε που δεν ήταν υπερβολικά ρομαντικές- τραβηγμένες, μου άρεσαν πολύ οι τίτλοι τέλους με τα πυροτεχνήματα και τους βρήκα ιδιαίτερα έξυπνους (το πυροτέχνημα που διαρκεί ελάχιστα και χάνεται σιγά σιγά ως αντιπαραβολή της αγάπης του Dean και της Cindy) και μου άρεσαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ οι δυο πρωταγωνιστές, και η Michelle Williams αλλά ιδιαιτέρως ο Gosling ο οποίος μου άλλαξε τελείως τον τρόπο που τον βλέπω. (Και εδώ να σημειώσω πως θεωρώ μεγάλη αδικία που δεν ήταν προτεινόμενος στα Όσκαρ την ίδια στιγμή που προτάθηκε η Williams για μια ταινία όπου οι ερμηνείες είναι δούναι και λαβείν.)

Σίγουρα δύσκολη ταινία για τους περισσότερους που είναι μαθημένοι στο "γρήγορο" σινεμά (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα), αλλά θεωρώ λάθος να την αφορίζουν για αυτή της τη δυσκολία την ίδια στιγμή που έχει τόσο όμορφα πράγματα να προσφέρει.

Thanx για το review...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Greg House; 6 Μαΐου 2011 στις 12:49

17. Thanks Le Grant, shakermaker, Vourvas, Above thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της evil priest
    Likes / Thanks
    Καλή ταινία. Ωραίες ερμηνείες.

19. Thanks Vourvas thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία