Αποτελέσματα 1 έως 10 από 10

Θέμα: Source Code (2011)

TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks

Source Code (2011)

Source Code

Σκηνοθεσία: ΝΤΑΝΚΑΝ ΤΖΟΟΥΝΣ
    Σενάριο: ΜΠΕΝ ΡΙΠΛΕΪ
    Ηθοποιοί: ΤΖΕΙΚ ΤΖΙΛΕΝΧΑΑΛ , ΤΖΕΦΡΙ ΡΑΙΤ , ΒΕΡΑ ΦΑΡΜΙΓΚΑ , ΜΙΣΕΛ ΜΟΝΑΧΑΝ
    Διάρκεια: 93 λεπτά
    Πρεμιέρα: Κυριακή, 24 Απριλίου 2011
    Είδος ταινίας: Mystery | Sci-Fi | Thriller

Υπόθεση:
    Ο στρατιώτης Κόλτερ Στίβενς ξυπνά μέσα σε ένα επιβατικό τρένο με κατεύθυνση το Σικάγο, χωρίς να έχει καμιά ιδέα για το πώς βρέθηκε εκεί. Το τελευταίο πράγμα που θυμάται είναι να πετάει με ένα ελικόπτερο για μια αποστολή στο Ιράκ. Τώρα βρίσκεται ουσιαστικά στο σώμα κάποιου άλλου, ζώντας μια ξένη ζωή. Πριν προλάβει να καταλάβει τι συμβαίνει, ένα τρένο πλησιάζει από την αντίθετη κατεύθυνση και μια βόμβα τους σκοτώνει όλους. Η ιστορία όμως δεν τελειώνει εδώ για τον Στίβενς, ο οποίος είναι αναγκασμένος να ζει ξανά και ξανά τα γεγονότα πριν την έκρηξη, μέχρι να ανακαλύψει την ταυτότητα του βομβιστή.

Τι Έχουμε Εδώ :
    Μετά την ταινία “Moon”, το εντυπωσιακό σκηνοθετικό ντεμπούτο του Ντάνκαν Τζόουνς, όλοι περιμένουν με ανυπομονησία το επόμενο του βήμα. Στην νέα του ταινία, ο Τζόουνς συνδυάζει ξανά το μυστήριο με την επιστημονική φαντασία και συνεργάζεται με τους Τζέικ Τζίλενχαλ (“Prince of Persia: The Sands of Time”), Βέρα Φαρμάιγκα (“Up In The Air”), Μισέλ Μόναγκαν (“Mission: Impossible III”) και Τζέφρι Ράιτ (“Quantum of Solace”).

Αυτό Το Ξέρατε ?
    - Η δεύτερη ταινία από τον Duncan Jones
    - O ήθοποιός Topher Grace ήταν υποψήφιος για τον πρωταγωνιστικό ρόλο

Προσωπική Άποψη :

Θα ξεκινήσω λέγοντας πως είμαι φαν των ταινιών επιστημονικής φαντασίας και έχοντας δει το Moon πρόσφατα,είμαι φαν και του Duncan Jones.Δεν ξέρω πως γίνεται και πετυχαίνω στο σινεμά τις περισσότερες από τις ταινίες του Gyllenhaal(Zodiac / Prince of Persia) χωρίς βέβαια να έχω παράπονο αφού σχεδόν πάντα φεύγω ικανοποιημένος.Το Source Code είναι ταινία που βασίζεται στο δυνατό και πολύ καλο σενάριο του το οποίο δεν απογοητεύει και γεμίζει τους χαρακτήρες (σε σχέση με άλλες ταινίες του είδους - βλ. The Adjustment Bureau και άλλες) αλλά και στον δυνατό,νέο σκηνοθέτη που έχει.
    Σκηνοθετικά ο Jones είχε κατά τη γνώμη μου δύσκολη δουλειά αφού έπρεπε να καταφέρει να διατηρήσει το ενδιαφέρον των θεατών στις σκηνές όπου ο Κολτερ Στιβενς ζει συνεχώς τα τελευταία 8 λεπτά της ζωής ενός άντρα προσπαθώντας να βρει ποιος προκάλεσε την έκρηξη.Σ'αυτό το σημείο είναι που βοηθάει σημαντικα και το σενάριο από τον Ripley που σε προκαλεί να βρεις ο ίδιος ποιος είναι πραγματικά ο δράστης.H διαφόρα που βλέπω στο Source Code σε σχέση με άλλες scifi ταινίες είναι πως δεν σπαταλάει πολύ χρόνο να σου εξηγήσει τι πραγματικά συμβαίνει και πως συμβαίνει και σε βάζει αμέσως στη δράση για να βγάλεις σιγά σιγά o ίδιος τα δικά σου συμπεράσματα.

Ο Gyllenhaal συνεχίζει τις ενδιαφέρουσες επιλογές,έχοντας ήδη στο ιστορικό του ταινίες όπως τα :Zodiac,Donnie Darko,Brothers και άλλα.Στην ταινία ταιριάζει γάντι όπως λέμε και καταφέρνει να ισορροπήσει τον χαρακτήρα του όταν βρίσκεται σε διαφορετικές συναισθηματικές κατάστασείς.Η χημεία του με την κουκλάρα Michelle Monaghan(την οποία θυμάμαι από τον Gone Baby Gone) είναι πολύ καλή.O Jeffrey Wright είναι πάντα ικανοποιητικός σε αυτούς τους δεύτερους ρόλους σε καλές ταινίες που τον έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια ενώ δίνει μια λάμψη και η Vera Farmiga.
    Ίσως να μην ικανοποιηθούν όλοι από το τέλος αλλά το Source Code είναι μια εξαιρετική ταινία η οποία δεν θα ξεχαστεί εύκολα και μαζί με το Moon δίνουν τροφή για σκέψη ενώ καταφέρνουν να συναρπάσουν..Κλείνοντας θεωρώ πως ο Duncan Jones ανήκει άξια πλέον στην επόμενη γενιά μεγάλων σκηνοθετών έχοντας ήδη δημιουργήσει δύο διαμαντάκια και ανυπομονώ να δω τι έχει να δώσει(Ακούγεται πως θα αναλάβει το Wolverine που παράτησε ο Arronofsky)..

Newbie Το Avatar του/της rachel
    Likes / Thanks
    Πολύ καλή η παρουσίαση της Εν λόγω ταινίας (απο τον johnchatzo) που είχα την τύχη να απολαύσω και εγώ! Αν και οι ταινίες αυτές δεν πολυαρέσουν επειδή τα παιχνίδια με τον χρόνο μπερδεύουν πολλούς και χάνουν το νόημα του έργου, πολύ εύκολα βγάζουν αρνητικά συμπεράσματα. Επειδή έγινε αντικείμενο πολύωρης συζήτησης μετά το τέλος της (τουλάχιστον απο την παρέα μας) μπορώ να πώ οτι ταινίες που μας βγάζουν απο την βαρετή πραγματικότητα και μας κάνουν να προβληματιζόμαστε αξίζουν της προσοχής μας!

TV Guru! Το Avatar του/της freedoom
    Likes / Thanks
    Την είδα χτες στο σινεμά!
    Ξεκινάει κάπως απότομα, με την έννοια ότι σε βάζει κατευθείαν στην υπόθεση, χωρίς να χάνει χρόνο να σου εξηγεί πώς λειτουργεί αυτή η "πατέντα".
    Μέχρι να σου "εξηγήσει", οι ισορροπίες του σεναρίου είναι κάπως λεπτές. Από τη στιγμή που αποκαλύπτεται το βασικό σημείο της πλοκής (δεν το αναφέρω εδώ για λόγους spoiler) η ταινία γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρουσα και τέλος κλείνει πολύ όμορφα.
    Προσωπικά την ευχαριστήθηκα και επιβεβαιώθηκαν στα μάτια μου οι καλές κριτικές που είχα διαβάσει σε πολλά sites, πλην του imdb.
    Good night moon. Good night stars. Good night po-pos. Good night fiends. Good night hoppers. Good night hustlers. Good night scammers. Good night to everybody. Good night to one and all.

4. Thanks edesp thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της lizard-joe
    Likes / Thanks
    Ακουσα καλά σχόλια. Θέλω να την δω κ θα επιστρέψω. Δεν μ αρέσει πολύ αυτός ο πατατοκεφτές ρε μαμώτο. Μου την δίνει. Αλλά θα την δώ.

TV Guru! Το Avatar του/της KingOfDeath
    Likes / Thanks
    Την είδα εχθές κι μπορώ να πω πως κατενθουσιάστηκα, μιας κι είμαι λάτρης των "ταξιδιών στον χρόνο", ξεκινάει κάπως παράξενα, σε βάζει στην υπόθεση αλλά μετά τα καταλαβαίνεις, έχει δράση κι κλείνει όμορφα! Προσωπικά, θα την ξαναέβλεπα πάλι σε λίγες μέρες!
    Το post μου είναι πάνω, τι κοιτάς εδώ;

TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Πολύ καλή ταινία. Η καλύτερη αμερικάνικη sci-fi της χρονιάς. Μια τρανή απόδειξη οτι αν υπάρχει διάθεση απο τις εταιρίες παραγωγής κι ένα σενάριο που δεν είναι reboot / remake / sequel / prequel / μεταφορά, μπορεί να περπατήσει και να κάνει επιτυχία.

Η υπόθεση της ταινίας θυμίζει ταινίες όπως η Μέρα της Μαρμότας, με τη διαφορά οτι εδώ υπάρχει μια καθαρόαιμη sci-fi εξήγηση για το τί συμβαίνει σε συνδυασμό με μυστήριο και αγωνία.

Για το φινάλε της ταινίας τώρα:

Spoiler

Τhnx για το review.
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

8. Thanks berlo, green lantern, johnchatzo thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της lerris
    Likes / Thanks
    Ωραία ταινία, ό,τι πρέπει για να περάσει ευχάριστα η ώρα.
    Έχουμε ξαναδεί βέβαια ταινία στο ίδιο μοτίβο πάνω-κάτω.
    Πάντως, είχε γρήγορο ρυθμό, σφιχτογραμμένο σενάριο και με μία πολύ καλή σκηνοθεσία.
    Ο Jake Gyllenhaal πολύ καλός στο ρόλο του. Επίσης καλή και η Vera Farmiga.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα.
    Thanks για το review, johnchatzo.

10. Thanks johnchatzo thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της sam402
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραία και σφυχτή περπέτεια και με ωραίο σενάριο. Μου άρεσε αρκέτα αν και στην αρχή με κούρασε λιγο. Απο τις καλές της χρονιάς πιστεύω.Ο Jake Gyllenhaal ηταν μια χαρά και επαιζε καλά.

Ευχαριστώ για το review, johnchatzo. Πολυ καλό

12. Thanks johnchatzo thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Nasoss69
    Likes / Thanks
    Πολύ καλή ταινία φαντασίας. Ωραίο σενάριο και δυνατό που κράταγε μέχρι το τελός. Να την δείτε γιατί αξίζει. 8/10 Ευχαριστώ και εγώ για το review johnchatzo.

14. Thanks johnchatzo thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της smallville
    Likes / Thanks
    Ωραία ταινία. Την είδα πριν λίγες μέρες και μου άφησε καλές εντυπώσεις.
    Ωραίο σενάριο και αρκετά καλό αλλά προβλέψιμο τέλος. Thanks για το review.

16. Thanks johnchatzo thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας