Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 11

Θέμα: Επιστημονική φαντασία απ' όλο τον κόσμο

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks

Επιστημονική φαντασία απ' όλο τον κόσμο

Ένα ταξίδι στην χώρα των απίστευτων πιθανοτήτων.

Αστρόπλοια που διασχίζουν το σύμπαν, time-travels, τεχνητή νοημοσύνη, ενδεχόμενα μελλοντικά επιτεύγματα, εξωγήινοι με καλές ή κακές προθέσεις, ανησυχίες για ένα ενδεχόμενο απειλητικό μέλλον και τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει στην καθημερινή πραγματικότητα των ανθρώπων. Αυτά και πολλά άλλα συνθέτουν το είδος που έχει επικρατήσει να ονομάζεται «Επιστημονική Φαντασία» και βρίσκει εδώ και δεκαετίες ολόκληρες ευρεία απήχηση στη συνείδηση του κόσμου. Από την επιβλητική Metropolis του Fritz Lang (1927) μέχρι τις CGI φιέστες των σύγχρονων Χολιγουντιανών παραγωγών, το ζητούμενο φαίνεται πως παραμένει το ίδιο. Ψυχαγωγία πρωτίστως, αλλά και προβληματισμός για τα ανθρώπινα επιτεύγματα και ανακαλύψεις σε μικρό ή μεγάλο βαθμό.

Λίγα λόγια για το παρόν αφιέρωμα

Εδώ παρουσιάζω μια λίστα ταινιών με ενδεικτική ιεράρχηση που όλες τους έχουν να προσφέρουν πολλά στους σύγχρονους φαν του είδους και γενικότερα σε όσους ενδιαφέρονται. Προσπάθησα να περιλάβω ταινίες με όσο γίνεται πιο διαφοροποιημένη θεματολογία και ευρύ φάσμα χωρών. Στόχος του αφιερώματος είναι η ενημέρωση και η γνωστοποίηση της ύπαρξης των ταινιών αυτών. Σε καμία περίπτωση δεν επιδιώκεται για κάποιου είδους νουθεσία ή για περιτυλιγμένη ιδεολογικά πρόταση. Οι ταινίες επιλέχτηκαν ανεξαρτήτως «ποιότητας», «εμπορικότας», budget, box-office και άλλων τέτοιων κριτηρίων, ενώ φυσικά λήφθηκε υπόψη το αν υπάρχει ήδη review γι’ αυτές (αλλιώς θα υπήρχαν κι άλλες στη λίστα). Δέστε τις ζώνες σας και απολαύστε το ταξίδι.

10. Dante 01 (Γαλλία, 2008)
    Director: Marc Caro
    Writers: Marc Caro (screenplay), Pierre Bordage

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

9. The inhabited Island (Ρωσία, 2008 )
    Director: Fyodor Bondarchuk
    Writers: Arkadiy Strugatskiy (original book), Boris Strugatskiy (original book)

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

8. Resurrection of the little match girl (Κορέα, 2002)
    Director: Sun-Woo Jang
    Writers: Sun-Woo Jang, Jin-mi In

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

7. Chrysalis (Γαλλία, 2007)
    Director: Julien Leclercq
    Writers: Julien Leclercq (scenario and dialogue)

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

6. The Hitchhiker ‘s guide to the galaxy (Αγγλία –ΗΠΑ, 2005)
    Director: Garth Jennings
    Writers: Douglas Adams (book), Douglas Adams (screenplay)

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

5. Returner (Ιαπωνία, 2002)
    Director: Takashi Yamazaki
    Writers: Takashi Yamazaki, Kenya Hirata

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

4. Parasite Eve (Ιαπωνία, 1997)
    Director: Masayuki Ochiai
    Writers: Ryôichi Kimizuka, Hideaki Sena (novel)

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

3. Immortel (ad vitam) ( Γαλλία- Ιταλία, 2004)
    Director: Enki Bilal
    Writers: Enki Bilal (comic books "La Foire aux immortels" and "La Femme piège")

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

2. Timecrimes (Ισπανία, 2007)
    Director: Nacho Vigalondo
    Writer: Nacho Vigalondo

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

1. Avalon (Πολωνία, 2001)

Director: Mamoru Oshii
    Writer: Kazunori Itô

Υπόθεση

Σχολιασμός

Trailer

Τελευταία επεξεργασία από τον/την bill667; 3 Μαΐου 2011 στις 09:48

TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραίο το αφιέρωμα Βασίλη.
    Έχω δεί τις μισές απο τις ταινίες του και σκοπεύω προσεχώς να δώ και τις υπόλοιπες. Απο αυτές που δεν έχω δεί με τραβάνε πιο πολύ το Parasite Eve (λόγω του videogame που ήμουν φαν παλιά) και τα The inhabited Island και Avalon γιατί φαίνονται καλλές παραγωγές.
    Απο αυτά που έχω δεί (timecrimes, Immortel, The Hitchhiker ‘s guide to the galaxy, Chrysalis και Dante 01) προτείνω το Timecrimes που το βρήκα μια εξαιρετική ταινία που αποδεικνύει οτι πάνω απο τα φράγκα, το καλό sci-fi θέλει ιδέες (έστω κι αν η ιδέα του time loop είναι παλιά). Kαι τα υπόλοιπα είναι πολύ καλά αλλά οι αδυναμίες δεν κρύβονται.
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

3. Thanks bill667 thanked for this post
    TV Maniac
    Likes / Thanks
    Πολυ ωραιο θεμα!

Θα ηθελα να προσθεσω την αυστραλεζικη ταινια "Gabriel" στη λιστα, με πρωταγωνιστη τον αγαπητο απο το "Spartacus: Blood and Sand" Andy Whitfield.

Τρέιλερ εδω:

Spoiler

Δεν εχω χρονο να σας την παρουσιασω με λεπτομερειες, απλα να σας πω οτι εχει ενδιαφερον, δεν ειναι τελεια, αλλά σε κραταει.

Περισσοτερα εδω: http://www.imdb.com/title/tt0857376/

Τελευταία επεξεργασία από τον/την arwyn; 30 Απριλίου 2011 στις 15:12 Αιτία: προσθηκη τρειλερ καλυτερης ποιοτητας

5. Thanks bill667 thanked for this post
    Likes / Thanks
    Το gabriel δεν το εχω δει ακομη, αλλα εχω ακουσει οτι ειναι fantasy

TV Guru! Το Avatar του/της saya
    Likes / Thanks
    Ωραιο θεμα ,απο αυτα εω δει μονο το timecrimes.Aλλα επειδη ειχαδει μια ταινια με παρομοια ιστορια ,γερμανικη.Ειχα καταλαβει απο την αρχη τι ετρεχε και δεν ξαφνιαστηκα.

8. Thanks bill667 thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Bill άλλο ένα πολύ καλό και ενδιαφέρον κινηματογραφικά( και όχι μόνο) αφιέρωμα σου, για κάτι που αγαπάς πολύ και κατέχεις!

Έχω δει τα "Timecrimes" (που μου άρεσε πολύ) "Immortel" (έτσι και έτσι) και "The Hitchhiker ‘s guide to the galaxy" (που ήταν αφασία). Τα άλλα που αναφέρεις όχι και κάποια δεν τα ήξερα καν!

Πολύ ωραίο και δημιουργικό είδος, με καλλιτεχνικές και δημιουργικές αυθαιρεσίες, που η φαντασία του επιτρέπει με θράσος να ρέπει. Δυστυχώς δεν έχει αναγνωριστεί με τις επισημότερες των τιμών… αλλά ποιος χ#στ%κε όταν σε μας αρέσει, όπως και να έχει!

10. Thanks bill667 thanked for this post
    Likes / Thanks
    Thanks, Above...

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Above Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Δυστυχώς δεν έχει αναγνωριστεί με τις επισημότερες των τιμών…
    Ευτυχως στην λογοτεχνια αναγνωριζεται καπως (λογω διεθνων σωματειων που εχουν συσταθει για τον σκοπο αυτον και καποιων ιερων τερατων που με το εργο τους αφησαν εποχη).

Στον κινηματογραφο υπαρχουν οπως παντα αλλες προτεραιοτητες... Αυτο συμβαινει στις επισημοτερες των βραβευσεων και εκει ειναι που ο φαν μπορει να πει απλως "σκασιλα μου"...

Να όμως που ενω πολλες απο αυτες τις ταινιες πετυχανε τον στοχο τους (δηλαδη κοψανε εισητηρια στις χωρες που προβληθηκαν και στις γειτονικες τους) δεν εγιναν γνωστες παγκοσμιως...

Και να που φτανουμε στο σημειο να μιλαμε ακομη και για "αγνωστες υπερπαραγωγες", πραγμα που καποτε θα ακουγονταν καπως οξυμωρο... Το resurrection of the little much girl ας πουμε θεωρειται επισημως η πιο ακριβη Κορεατικη παραγωγη, ενω το Ιαπωνικο Returner ειναι ακομη πιο φιλοδοξο σε budget... και εγω "εσκαψα" για να τα ανακαλυψω (!!!!!)... Η λιστα βεβαια εχει και ταινιες πιο μικρου budget, λιγοτερο ή περισσοτερο αγνωστες...

Ο πλανητης εχει καταληξει να ειναι ενα παγκοσμιο χωριο στο οποιο τα παντα μπορουν να μαθαινονται. Αυτο ισχυει θεωρητικα. Με βαση αυτο το σκεπτικο, αυτο που συμβαινει στην πραξη ειναι λιγο περιεργο αν και οχι ανεξηγητο εντελως... Η προωθηση παιζει τελικα πολυ πιο σημαντικο ρολο απ' όσο πιστευουμε και φαινεται οτι αν δεν επενδυθει οικονομικο κεφαλαιο γι' αυτην, οσο ακριβη κι αν ειναι η παραγωγη, θα πρεπει να βρεθει καποιος μπαγλαμας τυπου bill667 για να την ψαρευει μεσα απο την θαλασσα των πληροφοριων...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την bill667; 5 Μαΐου 2011 στις 21:30

12. Thanks Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της solonlakis
    Likes / Thanks
    Ευχαριστώ για το αφιέρωμα Bill667. Είμαι μεγάλος fan του είδους και έχω δει από αυτά που παρουσιάζεις το Dante, το Chrisalis, το ...Guide to the Galaxy και το Immortel. Μετά το αφιέρωμά σου θα δω το Avalon και ίσως το The inhabited Island. Το πρόβλημα με τις "κινεζόφατσες" που γράφεις δεν το έχω αλλά έχω φοβηθεί κυριολεκτικά από την τάση υπερβολής και δραματοποίησης που έχουν τα ασιατικά φιλμ του είδους που προσπάθησα να δω παλαιότερα και έτσι προς το παρόν δεν θα τα τιμήσω. Η αλήθεια είναι ότι οι εκτός ΗΠΑ και Αγγλίας παραγόμενες ταινίες Ε.Φ. έχουν πρόβλημα αποδοχής στον υπόλοιπο κόσμο και για αυτό δεν περπατάει και πολύ η εναλλακτική Ε.Φ. . Και οι "κινεζόφατσες" που γράφεις είναι πρόβλημα για πολλούς αλλά και η γλώσσα είναι πολλές φορές απωθητική για κάποιους. Εγώ τουλάχιστον έχω πρόβλημα με τα ρωσικά που μου ακούγονται πραγματικά ενοχλητικά και κακόφωνα. Τεσπα, ευχαριστώ και πάλι για το θαυμάσιο αφιέρωμα που αν μη τι άλλο αποτελεί πολύ καλό οδηγό για τις όχι και τόσο γνωστές ταινίες του είδους.

14. Thanks bill667 thanked for this post
    Likes / Thanks
    ^Ευχαριστω Solon...

Κανονισα να βαλω εδω τα ασιατικα του ειδους που ειναι αρκετα πιο ευπεπτα απο τον μεσο ορο... Εχω δει και πιο βαρια σε sci-fi απο Ιαπωνια και Κορεα, αλλα εδω εβαλα τα πιο ελαφρα και ευχαριστα. Τολμω να πω οτι ειναι πιο ελαφρα και απο τα Γαλλικα που υπαρχουν στην λιστα...

Σχετικα με την γλωσσα, ειναι το πως εχει συνηθησει κανεις. Εχω γνωρισει και ατομα που τους ενοχλουν ακομη και τα Ελληνικα στις ταινιες, διοτι θελουν να ακουνε Αμερικανικη γλωσσα (ακομη και η Αγγλικη προφορα τους ενοχλει). Θεμα συνηθειας ειναι ολα

16. Thanks solonlakis thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Sanji91
    Likes / Thanks
    Πολύ καλό το αφιέρωμα!!!Από αυτές έχω δει μόνο το Τimecrimes όπου να πω την αλήθεια δεν μου άρεσε γιατί το είχα δει με παρέα και από το video club μας το πρότειναν ως τρόμου.Οπότε φαντάζεσαι κανιβαλισμό που θα δέχτηκε η ταινία.Ίσως κάποια μέρα την δω με μεγαλύτερη προσοχή και την εκτιμήσω.Ήθελα να σε ρωτήσω,τις ταινίες αυτές τις βλέπεις με υπότιτλους η χωρίς;Σε ευχαριστώ!

18. Thanks bill667 thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία