Αποτελέσματα 1 έως 9 από 9

Θέμα: Rabbit Hole (2010)

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks

Rabbit Hole (2010)

Απώλεια
    Rabbit Hole (2010)

Σκηνοθεσία:John Cameron Mitchell

Σενάριο : David-Lindsay Abaire (διασκευή του θεατρικόυ του εργου)
    Πρωταγωνιστούν:Nicole Kidman, Aaron Eckhart, Dianne Wiest, Miles Teller, Sandra Oh
    Αμερικάνικη ταινία του 2010

Ειδος : Κοινωνικο δράμα

Υπόθεση

Η Becca (Nicole Kidman) και ο Howie(Aaron Eckhart) είναι ένα ευτυχισμένο ζευγάρι με ένα μικρό αγοράκι. Από μια απροσεξία το αγοράκι θα σκοτωθεί και το ζευγάρι θα οδηγηθεί στην θλίψη. Οι φίλοι και οι συγγενείς θα προσπαθήσουν να τους βοηθήσουν αλλά η Becca θα κλειστεί στον εαυτό της και θα προσπαθήσει να διαγράψει το γιο της. Ο Howie όμως δεν θέλει αυτό να γίνει. Η Becca θα προσπαθήσει να γίνει φίλη με τον νεαρό που προκάλεσε άθελα του τον θάνατο του γιου της.

Η Γνώμη μου

Η ταινία μου άρεσε. Μου αρέσουν αυτές οι ταινίες. Το θέμα της είναι πολύ δύσκολο και σε ψυχοπλακώνει αλλά ευτυχώς δεν είναι τόσο βαριά και πολύ δραματική σαν ταινία. Το δυσάρεστο γεγονός με τον θάνατο του παιδιού δεν το βλέπουμε στην ταινία , αλλά μέσα από τις σχέσεις, φωτογραφίες και οικογενειακά βίντεο, περιγραφές και διηγήσεις μαθαίνουμε τι και πως συνέβη. Η απώλεια που αφήνει στους ανθρώπους που μένουν πίσω. Και η Becca ψάχνει να βρει λύσεις για να γαληνέψει την ψυχή της και να απαλύνει τον πόνο της. Ψάχνει μια λαγότρυπα για να κρυφτεί. Μου άρεσε πολύ ο αυθεντικός ξένος τίτλος. Rabbit Hole. H τρύπα που κρύβεται ο λαγός όταν φοβάται. Αυτό κάνει και η Becca. Που έχει παραιτηθεί από κάθε ζωντανή δραστηριότητα, που έχει ξεχάσει τη ζωή της. Και θέλει να ξεχάσει και το γιο της για να μην πονάει άλλο. Κουβαλάει την οδύνη της και ψάχνει την εξιλέωση της. Αλλά είναι υπερήφανη και δεν θέλει να το δείξει στους άλλους. Θέλει να είναι δυνατή. Για αυτό και συγκρούεται με όλους.

Βρήκα υπέροχη την Nicole Kidman στην ερμηνεία της. Με συγκίνησε πολύ, μου άρεσαν οι εκφράσεις της, οι δραματικές σκηνές της, μου μετέφερε τον πόνο της. Πάρα πολύ καλή ήταν. Και ο Aaron Eckhart επίσης. Πολύ καλός. Γενικά όλες οι ερμηνείες. Και η μητέρα της ήταν πολύ καλή επίσης. Με τον τρόπο της.

Η ταινία είναι πολύ απλά σκηνοθετημένη, με υπέροχες ερμηνείες, με ωραίους διαλόγους με εντάσεις και δραματικότητα , αλλά βουβά και ήσυχα. Πολύ ευγενικά, διακριτικά και ήρεμα πιστεύω. Χωρίς να σε ταράζει. Όπως αρμόζει σε ένα τόσο ευαίσθητο και θλιβερό γεγονός. Την απώλεια ενός παιδιού. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό, ίσως αν είχε περισσότερη ένταση να ήταν και καλύτερη ταινία, γιατί έχει και μια ψυχρή αποστασιοποίηση. Αλλά εμένα μου άρεσε αυτό το διακριτικό και αργό που είχε. Ένιωθα ότι γεμίζω συναισθηματικά. Την βρήκα πολύ ρεαλιστική, αληθινή και ανθρώπινη ταινία. Είναι και αυτή δύσκολη ταινία πιστεύω, αλλά αν της δώσετε μια ευκαιρία μπορεί να σας αρέσει. Δεν είναι μια εξαιρετική ταινία, αλλά έχει πολύ καλές ερμηνείες και μια καταπληκτική Nicole Kidman που είχα πολλά χρόνια να την δω έτσι.

Το trailer της ταινίας

TV Guru! Το Avatar του/της tanoulitsa
    Likes / Thanks
    Mε ενα τοσο καλο θεμα θα ηθελα ενα καλυτερο θεαμα.
    Μονοτονο αχρωμο αοσμο αδιαφορο. Αυτο μου εμεινε εμενα. Τιποτα σημαντικο τιποτα να σε συγκηνησει παραπανο. Η Κιντμαν ομολογω εφτιαξε μετα απο πολα χρονια ως προς τις επιλογες της και εδειξε οτι δεν χαθηκαν τα παντα απο εκεινο το ταλεντο που ειχε.
    Αλλα δυστηχως την φαγανε τα μποτοξ και γω νιωθω σαν να εχει μια μονιμη εκφραση που περιοριζει τις υπολοιπες κατα πολυ.
    Γενικα δεν ηταν χαλια αλλα ηθελα το κατι παραπανω για να την θυμαμαι και μετα τα οσκαρ.
    Ευχαριστω πολυ για την παρουσιαση!

3. Thanks Vourvas thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της kukube
    Likes / Thanks
    θα ξεκινήσω με την μεγάλη επιστροφή της Kidman!! Επιτέλους δίνει μια ερμηνεία με εσωτερικότητα, δύναμη, αυθεντικότητα!! Πατάει γερά στα πόδια της, εννοεί κάθε λέξη που βγαίνει από το στόμα της, έχει μπει στο πετσί του ρόλου για τα καλά!! (αλλά λόγω μπότοξ, σε μερικές στιγμές φαίνεται λίγο σαν alien!! Τουλάχιστον μας έδειξε πως το πρόσωπο της ακόμα τσαλακώνεται!!)

Θα συνεχίσω με ένα χειροκρότημα για την τεράστια Dianne West που σε όλη την ταινία ήταν ο διακόπτης που άναβε το ταλέντο της Kidman, υπηρετώντας έτσι άψογα τον supporting role και δίνοντας ένα συγκλονιστικό μονόλογο στην στιγμή μπροστά από το πλυντήριο. Πόσο την ήθελα υποψήφια στα όσκαρ!!

Έπειτα τα εύσημα πάνε στο σενάριο!!! Ο σεναριογράφος χειρίστηκε έξυπνα ένα πολύ δύσκολο θέμα, χωρίς να πέσει μελοδραματισμούς, ενώ μας περιέγραψε άψογα την απώλεια (πρώτη φορά συμφωνώ τόσο με τον τίτλο που του έδωσαν οι εταιρίες διανομής στην Ελλάδα!!)

Δυστυχώς όμως δεν πρόκειται για ταινιάρα!! Σκηνοθετικά ήταν στατικό, μονότονο, αδιάφορο...Μήπως αυτό ήθελε να πετύχει και ο σκηνοθέτης λόγω θέματος;;; δεν ξέρω!! Η κινηματογράφηση του κινήθηκε σε τηλεοπτικά θα έλεγα επίπεδα. η μουσική ανύπαρκτη και το υπόλοιπο καστ απλά ικανοποιητικό!! Απογοητεύτηκα κυρίως από τον Εκχαρτ που επισκιάστηκε άνετα από το γυναικείο δίδυμο!! Θα μου πεις η Κιντμαν είχε και ένα supporting από την West, o Εκχαρτ τι είχε;;; την Sandra Oh;;

Υπέροχο review Vourvas!!
    Επειδή μια ταινία δεν τελειώνει ποτέ...

5. Thanks Above, Vourvas, tanoulitsa thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της evil priest
    Likes / Thanks
    Η Κίντμαν κρατά την μετριότατη ταινία. Μια απο τα ίδια ως κοινωνικό. Βαρέθηκα αρκετά.

7. Thanks Vourvas thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Rookieblast
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε, μέσα από τις ερμηνείες των ηθοποιών και βέβαια της πολύ καλής Kidman που είχα χρόνια να την δω και πάλι ως ηθοποιό. Την είχα βαρεθεί ως σταρ, που ποτέ δεν την θεώρησα. Η ταινία είναι απλή και δραματική αλλά χωρίς να σε ψυχοπλακώνει πολύ. Ο θάνατος ενός μικρού παιδιού πάντα προκαλεί ανασφάλειες στον θεατή και δημιουργεί παράξενη αίσθηση. Έμενα μου άρεσε η ταινία αλλά δεν σκοπεύω να την ξαναδώ σύντομα. Πολύ καλή και η μητέρα της Kidman και ο άντρας της. Ευχαριστώ vourvas για το review σου.

9. Thanks Vourvas, Above thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Από τις ταινίες εκείνες, που οι ερμηνείες κινούν τα νήματα και γίνονται σημαντικότερες της ιστορίας. Υπάρχει ιστορία, άκρως ψυχοπλακωτική και δραματικοί που είναι και ο τυφλοσούρτης της ταινίας, αλλά η δουλειά γίνεται από- και ανήκει- στους ηθοποιούς. Και ανήκει στην Κιdman. Δίκαια έφτασε στα oscar, που την ξαναβρήκα μετά από χρόνια και εγώ ως δραματική ερμηνεύτρια. Πολύ καλή και ουσιαστική.

Λίγο ανεξάρτητη πήγε να μας βγει η ταινία και ως σκηνοθεσία και εκεί ο εκκεντρικός σκηνοθέτης της μας τα μουτζούρωσε κάπως, που έχασε την ταυτότητα της ταινίας και την χαλάρωσε πολύ. Οι σκηνές σύγκρουσης πάντως του ζευγαριού είναι όλα τα λεφτά. Εξαίρετη και η Dianne West που πάντα μ αρέσει άλλα και ο Aaron Eckhart που είναι καλός ηθοποιός αλλά ακόμα δεν έχει κάνει το μεγάλο μπαμ!

vourvas πολύ ωραίο review. Τhanxx!

11. Thanks Vourvas, Nefelistar thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε σε γενικές γραμμές. Λιγό βαρετή ομως ως δράμα και μονότονο. Οι ερμηνείες πολύ καλές και η kidman αξιζε που προτάθηκε για οσκαρ. 6/10 Ευχαριστώ vourvas

13. Thanks Vourvas thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Orianna
    Likes / Thanks
    Η ερμηνεία της Κίντμαν απογειώνει την ταινία. Το σιωπηλό δράμα που ζει. Αβάσταχτο. Πολύ καλή. Αλλά και οι υπόλοιπες ερμηνείες της ταινίας αξιόλογες. Συμπαθητική ταινία που εγκλωβίστηκε στο θέμα της και κούρασε στην εξέλιξη. Και δυστυχώς εδώ, η αργή κινηματογράφηση αφαίρεσε από την ταινία. Ως δράμα είναι ακριβές. Ευχαριστώ για το ριβιού.

15. Thanks Above thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της ASante
    Likes / Thanks
    Καλή ταινία αλλά ακόμα καλύτερη η Κιdman. Με κράτησε με το παίξιμο της. 6/10 Ευχαριστώ για το πολύ καλό review vourvas.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
join us