Αποτελέσματα 1 έως 8 από 8

Θέμα: Biutiful (2010)

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks

Biutiful (2010)

BIUTIFUL(2010)

ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ
    Alejandro Gonzalez Inarritu

ΣΕΝΑΡΙΟ
    Alejandro Gonzalez Inarritu και Nicolas Giacobone

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ
    Javier Bardem
    Blanca Portillo
    Ruben Ochandiano
    Eduard Fernandez

ΓΛΩΣΣΑ
    ΙΣΠΑΝΙΚΑ, ΑΓΓΛΙΚΑ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ
    147 Λεπτα

ΕΙΔΟΣ
    ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΔΡΑΜΑ-ΣΙΝΕΦΙΛ

ΥΠΟΘΕΣΗ

ΟUxbal (Javier Bardem) μαθαίνει πως έχει καρκίνο και του απομένουν λίγες εβδομάδες ζωής. Θα αρχίσει έναν προσωπικό Γολγοθά για να διορθώσει τα κομμάτια της ζωής του με τον υπόκοσμο της Βαρκελώνης αλλά και της οικογενείας του.

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ

Ήθελα πολύ να την δω και απογοητεύτηκα λίγο. Πρόκειται για μια στενάχωρη ταινία, ζοφερή και αρκετά μίζερη που μέσα από τα μάτια του εξαιρετικού στην ερμηνεία Javier Bardem βλέπουμε να ξεδιπλώνεται μπροστά μας ο υπόκοσμος της σύγχρονης Βαρκελώνης αλλά και τα αδιέξοδα της προσωπικής του ζωής.Και δεν γίνεται με όμορφο τρόπο, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη με τον σωστό κινηματογραφικό τρόπο. Η ταινία είναι δραματική και δυσβάστακτη, αλλά πιστεύω ότι για αυτό χρησιμοποίησε και τον ανορθόγραφο τίτλο ο Inarittu του Biutiful για να τονίσει την άσχημη ρεαλιστική ομορφιά που υπάρχει μέσα σε αυτήν. Είναι ένας σπασμένος καθρέπτης, ένα προσωπείο πόνου και θλίψης, μια καταγραφή γεγονότων και προσώπων που συνθέτουν αυτήν την ανορθόγραφη ομορφιά. Που υπάρχει και είναι αλληγορική ως τίτλος αλλά πραγματική ως ουσία.

Η ταινία είναι πραγματικά δύσκολη, έχει και μεγάλη διάρκεια, γύρω στα 150 λεπτά και μπορεί να κουράσει τον θεατή με την συνεχόμενη της μιζέρια και κατάθλιψη του χαρακτήρα. Τον μοιράζει σε πολλά κομμάτια ο σκηνοθέτης και όλα του τα κομμάτια είναι δύσκολα και άλυτα. Και κουβαλάει και τον καρκίνο ο ίδιος που έχει να αντιμετωπίσει. Την βρήκα υπερβολικά στενάχωρη, υπερβολικά σκοτεινή με την μοίρα σε πρώτο πλάνο να καθορίζει την ζωή του ήρωα και τις πράξεις του και με ενόχλησε κάπως. Επίσης το μεταφυσικό κομμάτι παρά ήταν ρεαλιστικό και μπερδεμένο και το βρήκα και άκυρο αρκετά. Καλύτερα να έλειπε. Μου φάνηκε ό,τι την βάρυνε πολύ η σκηνοθεσία και το σενάριο που ήταν σχεδόν ανυπόφορο με όλα αυτά τα κακά που του συνέβαιναν. Και εμένα μου αρέσουν οι δύσκολες ταινίες και τα κοινωνικά δράματα. Αλλά αυτή, μου παράπεσε βαριά και δεν βρήκα και τον λόγο γιατί τόσο δράμα και σε τόσο μεγάλο βαθμό. Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά με κούρασε.

Ο Javier Bardem όμως ήταν ανατριχιαστικός στο παίξιμο του, πάρα πολύ καλός, με κράτησε καθηλωμένη. Έδωσε άλλο επίπεδο και βάθος στην ταινία με την ερμηνεία του. Αποκαλυπτικός και πάλι και καθόλου ίδιος. Αψεγάδιαστος σε όλες του τις σκηνές και σκληρός και ευαίσθητος και τρυφερός και συγκινητικός. Αξίζει να την δείτε για τον Javier Bardem. Αλλά και όλοι οι άλλοι ηθοποιοί ήταν εξαιρετικοί. Η πρώην γυναίκα του καταπληκτική. Και όλοι δραματικοί. Γενικά είναι μια αξιοπρόσεκτη ταινία, αρκετά καλή και αξιόλογη πιστεύω, αλλά με κούρασε με το αβάσταχτο δράμα της και την διάρκεια της. Σας την προτείνω όμως αν σας αρέσουν οι μη αγγλόφωνες δραματικές ταινίες . Και ο Javier Bardem, που εμένα είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς.

Το Trailer της ταινίας

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της cris
    Likes / Thanks
    Εξαιρετική ταινία, για μένα η καλύτερη της χρονιάς.

Ο Inarritu παίρνει ένα από τα πιο συνηθισμένα κλισέ (κάποιος έχει καρκίνο) και δημιουργεί μια πραγματικά πρωτότυπη ταινία. Εκτός από τις εξαιρετικές ερμηνείες (πραγματικά όλων) ο Inarritu φαίνεται να τελειοποιεί τον τρόπο κινηματογράφισης που διακατέχει όλες του τις ταινίες (κάμερα στο χέρι που θυμίζει ύφος ντοκιμαντέρ, μονοπλάνα).

Εξαιρετική η απεικόνιση των μεταναστών και της αθέατης, ρεαλιστικής πλευράς της Βαρκελώνης, που με έκανε να πω ''τι Βαρκελώνη τι Αθήνα''. Η οποία ταινία παιζόταν κατά τη διάρκεια της απεργίας των 300 μεταναστών (δεν μπορούσε να ήταν πιο επίκαιρη)

Τώρα όσον αφορά το μεταφυσικό στοιχείο σε αντίθεση με σένα εγώ πιστεύω ότι αυτό είναι που εξυψώνει την ταινία. Και δραματουργικά καθώς ο Uxbal ξέρει τι επακολουθεί μετά, και συμβολικά (για παράδειγμα οι πεταλούδες που υπάρχουν στο ταβάνι, που από την αρχαία Ελλάδα η πεταλούδα συμβολίζει την ψυχή).

Και φυσικά ο Χαβιέ Μπαρδέμ ο οποίος πραγματικά κάνει την καλύτερη ερμηνεία της μέχρι τώρα καριέρα του (άδικα έχασε το όσκαρ από τον επίσης εξαιρετικό Κόλιν Φερθ, πάλι καλά που έχουμε και τις Κάννες)

Δεν ξέρω για την Αθήνα πάντως στη Θεσσαλονίκη η ταινία παιζόταν 8 εβδομάδες (μόνο ο Λόγος του Βασιλιά και ο Μαύρος Κύκνος την ξεπεράσανε). Εγώ την είδα 3 φορές και περιμένω πως και πως το Dvd

Συγχαρητήρια για το review (by the way, πήρες σβάρνα και εκανες review στις 2 αγαπημένες μου φετινές ταινίες, αυτή και το υπέροχο Blue Valentine)
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την cris; 16 Μαΐου 2011 στις 00:48

3. Thanks Vourvas, Nefelistar, sellion, Harodas, patrickdrd thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της sellion
    Likes / Thanks
    Καταπληκτική ταινία. Δεν με κούρασε καθόλου εμένα ολο αυτό το δράμα. Ρεαλιστικo και ωμo. Και τις διαφόρετικες ιστορίες σαν μία τις βρήκα δεμένες στην ψυχολογία του χαρακτήρα που δικαιολογούσε το δράμα του. Ο Javier Bardem είναι ηθοποιάρα. Και εδώ ήταν μοναδικός. Ευχαριστώ για το review.

5. Thanks Vourvas thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Συμφωνώ με τον cris και εγώ.

Εξαιρετική ταινία, απο τις αγαπημένες μου αυτη την χρονιά. Δεν με κούρασε καθόλου και με κράτησε μέχρι το τέλος. Ο Βardem ήταν καταπληκτικός. Όι σκληρές εικόνες της ταινίας που θύμιζαν ντοκιμαντέρ μου άρεσαν πολύ. 9/10 για την ταινία. Ευχαριστώ.

7. Thanks Vourvas thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks
    Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας σχόλια .Cris χαίρομαι που έτυχε και έκανα 2 αγαπημένες σου ταινίες reviews.Το Blue Valentine μου άρεσε και εμένα πάρα πολύ.

TV Maniac Το Avatar του/της velvetmorning
    Likes / Thanks
    Καταγγελνω το βιντεο κλαμπ της γειτονιας μου που προσπαθω πανω απο μια εβδομαδα να το νοικιασω και δεν μπορω Θα επιστρεψω οταν την δω γιατι ητανε στα αμεσα σχεδια μου

Newbie Το Avatar του/της Antouan70
    Likes / Thanks
    Πολυ ωραίο το review αλλά βαρετή η ταινία. Μονο ο bardem και οι ερμηνείες μου άρεσαν. Πολύ μαυρίλα μωρέ αδερφάκι μου. Ευχαριστώ.

11. Thanks Vourvas thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Orianna
    Likes / Thanks
    Λατρεύω τον Bardem και η ταινία του ανήκει. Δεν μπορώ να πω ότι με συγκλόνισε ως ταινία, αλλά η ερμηνεία του ήταν εξαιρετική. Μάλλον με εξουθένωσε η μιζέρια και το δυσβάστακτο αμάν του ηρώα με όλα αυτά τα δεινά που τραβάει, αλλά έμεινα κολλημένη με την ερμηνεία του Βardem.
    O Inarritu είναι καταπληκτικός δημιουργός , μου άρεσαν πολύ το Χαμένες Αγάπες και το εξαιρετικό Babel και θα περιμένω την επομένη του ταινία με μεγάλο ενδιαφέρον. 6/10 Πολύ καλό review vourvas.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
join us