Αποτελέσματα 1 έως 6 από 6

Θέμα: Water For Elephants (2011)

Newbie
    Likes / Thanks

Water For Elephants (2011)

Water For Elephants
    Νερό για Ελέφαντες

Μια ταινία που για ακόμη μία φορά, μας έρχεται από τα ράφια των βιβλιοπωλείων και συγκεκριμένα από την λίστα των best-seller.Πρόκειται για το βιβλίο "Water For Elephants" της Sara Gruen.Όλο και περισσότερα βιβλία αποτελούν πηγή έμπνευσης για τις ταινίες και η ιστορία επαναλαμβάνεται.Κάτι μου λέει όμως ότι μόδα είναι και θα περάσει!

Υπόθεση
    Ο Τζέικομπ,ένας φοιτητής της κτηνιατρικής τελειώνει σε λίγο καιρό τις σπουδές του και όλα στη ζωή του κυλούν αρμονικά.Κάπου εκεί όμως βρίσκεται η ανατροπή,κρυμμένη πίσω από την ευτυχία για να προκαλέσει την δυστυχία.Ο Τζέικομπ χάνει τους γονείς του σ' ένα ατύχημα και μένει ολομόναχος να αντιμετωπίζει την τραγική πραγματικότητα.Παρατάει τις σπουδές του και όλα ξεκινούν όταν πιάνει δουλειά στο τσίρκο των "Αδερφών Μπενζινι".Εκεί έρχεται αντιμέτωπος με τον πρόεδρο του τσίρκου ,¶υγουστο,έναν αδίστακτο και φιλοχρήματο άνθρωπο.Και φυσικά,επειδή δεν υπάρχει ταινία χωρίς love story....στο προσκήνιο έρχεται το αστέρι του τσίρκου ,η Μαρλένα,που τυγχάνει να είναι και η γυναίκα του προέδρου.Ο νεαρός Τζέικομπ γοητεύεται από την ελκυστική της παρουσία.Οι δυο τους θα προσπαθήσουν να δραπετεύσουν .....ο ¶υγουστος όμως θα το επιτρέψει;;

Πληροφορίες ταινίας
    Ηθοποιοί
    :Reese Witherspoon,Robert Pattinson,Christoph Waltz,Paul Schneider,Hal Holbrook.
    Σκηνοθεσία:Francis Lawrence
    Eίδος ταινίας:δραματική,αισθηματική
    Γλώσσα:αγγλικά,πολωνικά
    Διάρκεια:120 λεπτά

Η προσωπική μου γνώμη
    Σε γενικές γραμμές η ταινιά μου άρεσε.Ωστόσο όμως πέρα απο΄τα θετικά στοιχεία υπάρχουν και αρνητικά.¶λλωστε όλοι έχουμε τα ελαττωματά μας.
    Κατά τη γνώμη μου η σχέση που αναπτύσσεται ανάμεσα στον Τζέικομπ και την Μαρλένα δεν με έπεισε ως θεατή.Έλειπε το βαθύ συναίσθημα καθώς η σχέση δέν έδειχνε τόσο ριψοκίνδυνη όσο θα έπρεπε ,με αποτέλεσμα να λείπει η αγωνία.Επίσης βρίσκω ότι η σκηνοθεσία σε ορισμένα σημεία υστερούσε...έτσι τουλάχιστον μου φάνηκε!!
    Επιπλέον τα ακροβατικά(τα υποτιθέμενα)δεν πρόσφεραν κανένα ιδιαίτερο θέαμα.
    Αλλά αυτό που πραγματικά με "χάλασε" είναι ότι από ένα σημείο και μετά έχει προβλέψιμη εξέλιξη.
    Αρκετά κατακρίναμε την ταινία.Ας περάσουμε τώρα στα θετικά.
    1)Δεν κουράζει τον θεατή με ανιαρές λεπτομέρειες και έτσι περνάει γρήγορα και ευχάριστα η ώρα.
    2)Προβάλλει σημαντικά μηνύματα κατά της εκμετάλλευσης των ζώων αλλά και κατά της εκμετάλλευσης των εργαζομένων του τσίρκου.
    3)Όσον αφορά τις ερμηνείες των πρωταγωνιστών ήταν πολύ καλές
    4)Η Reese Witherspoon ήταν λαμπερή και μου άρεσε πολύ περισσότερο από τις προηγούμενες τις ταινίες.

Τελικά αξίζει να δω την ταινία;;....Nαι ή Οχι;
    Η απάντηση είναι Ναι!
    ΟΚ!Μπορεί να μην πρόκειται για κανένα αριστούργημα της έβδομης τέχνης και ούτε αξίζει για όσκαρ αλλά σίγουρα είναι μία από τις καλές-συμπαθητικές ταινίες!
    Την προτείνω σε όλους αλλά κυρίως σ΄αυτούς που ευαισθητοποιούνται με το θέμα της προστασιάς των ζώων και γενικά σ'όλους αυτούς που αποδοκιμάζουν την εκμετάλλευσης των ζώων στα τσίρκο.Πραγματικά είναι πολύ λυπητερό το γεγονός της βίαιης κακοποίησης των ζώων και η ταινία περνάει επιτυχώς ισχυρά μηνύματα!

Και φυσικά ειναι αυτονόητο να δουν την ταινία όλες οι fans του γοητευτικού και ταλαντούχου Robert Pattinson!!!!!!

Εικονες

Τrailer

TV Guru! Το Avatar του/της tanoulitsa
    Likes / Thanks
    Λοιπόν καλησπέρα και πολυ καλο το ριβιου.
    Απλά δυστυχώς θα διαφωνήσω όχι απλά δεν έπεισαν τον θεατή με τον ερώτα τους, αλλα δεν ένιωσα καμια χημεία μεταξύ των πρωταγωνιστών. Δεν είμαι σίγουρη αν έχω δει ποτέ ζευγάρι στην μεγάλη οθόνη με λιγότερη χημεία! Ένιωθα τον ερώτα του Πατινσον κάπως σχετικά αλλα η Γουιδερσπουν, παππά δεν μου άρεσε καθόλου ήταν κρύα ανέκφραστη αδιάφορη άοσμη.
    Γενικά η ταινία πήγαινε με ένα συγκεκριμένο ρυθμό μέχρι το 1:20 και μετά ξαφνικά βάζει ένα ff αι τρέχει τις εξέλιξης που τόση ώρα δεν υπήρχαν.
    Το όλο εγχείρημα σώζει ο Waltz ο όποιος ειναι εξαιρετικός και η ανάδειξη της των ζώων στο τσίρκο.

3. Thanks anolizzy thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε. Ωραία ταινιούλα ήταν.
    Πρός το τέλος λίγο μου τα χάλασε. Η witherspoon καλή ήταν, νομίζω οτι είχε χημεία με τον pattinson, που ήταν πολύ καλύτερος απο όσο τον περίμενα παιδιά και δεν μου αρέσει καθόλου γενικά. Ωραία μουσική είχε και κάποιες πόλυ ωραίες εικόνες. Ο waltz πολύ καλός, και ο γεράκος που έπαιζε μ' άρεσε πολύ. Ενταξει, δεν ειναι καμιά ταινιάρα αλλα πέρασα όμορφα.
    Πολύ όμορφο το review σου anolizzy.

5. Thanks Zolla, anolizzy thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της lerris
    Likes / Thanks
    Αρκετά ωραία ταινία, και καλογυρισμένη.
    Το σενάριο επίσης μου άρεσε και σίγουρα σε κρατούσε από την αρχή μέχρι το τέλος.
    Το μόνο μελανό σημείο για 'μένα είναι η ερμηνεία του Pattinson. Και ειλικρινά σας μιλάω, δεν ήμουν καθόλου προκατειλημμένος από το Twilight το οποίο δεν πάω σαν ταινία. Αλλά ο Pattinson δεν έπειθε καθόλου στην ταινία και σε ορισμένα σημεία, sorry κιόλας, σαν δυσκοίλιος έκανε. Είχε σε πολύ λίγα σημεία τις στιγμές του που φαινόταν αληθοφανής η ερμηνεία του, αλλά ως εκεί.
    ¶λλο ένα μείον η μηδενική χημεία με την Witherspoon. Την οποία βρήκα καλή στο ρόλο της, αλλά την παράσταση έκλεψε ο Christoph Waltz που απέδειξε πως δικαίως πήρε το Όσκαρ πέρυσι.

Ευχαριστώ για το review, anolizzy.

7. Thanks anolizzy, blackys88b thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks
    Η ταινία ήταν πολύ γλυκειά.Δεν μου αρέσει ο Robert Pattinson αλλά εδώ τον βρήκα καλό.Ομορφη ταινία είναι που κυλάει ευχάριστα.Δεν βρήκα και εγώ χημεία με την πρωταγωνίστρια αλλά δεν με ενόχλησε.Πολύ ωραία η φωτογραφία και η μουσική.Για το καλοκαίρι η ταινία είναι μια χαρά πιστεύω.
    Ευχαριστώ πολύ για το όμορφο review.

9. Thanks johnserron, anolizzy thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της smile88
    Likes / Thanks
    Καλη ταινια, με καλο σεναριο,
    Spoiler

Ο Robert Pattinson ολως περιεργως μου αρεσε στις περισσοτερες σκηνες του, καμια σχεση με το Λυκοφως, η Ρις ηταν καπως αλλα και παλι παντα αγαπητη!
    Ωραια παρουσιαση, anolizzy!

11. Thanks anolizzy thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία