Αποτελέσματα Δημοσκόπησης: Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 (2011) - Βαθμολογείστε την ταινία

Ψηφοφόροι
71. Δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση
  • 1

0 0%
  • 2

0 0%
  • 3

0 0%
  • 4

0 0%
  • 5

1 1,41%
  • 6

2 2,82%
  • 7

11 15,49%
  • 8

12 16,90%
  • 9

15 21,13%
  • 10

30 42,25%
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 40

Θέμα: Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 (2011)

TV Guru! Το Avatar του/της tanoulitsa
    Likes / Thanks

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 (2011)

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 (2011)
    "It all ends"

Director: David Yates

Stars: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Michael Gambon, Ralph Fiennes, Alan Rickman, Helena B. Carter

Σημείωση: To review περιέχει spoilers, διαβάστε μόνο αν έχετε δει την ταινία

O Χάρι, ο Ρον και η Ερμιόνη επιστρέφουν στον Χογκουαρτς έτοιμοι να καταστρέψουν τους τελευταίους πεμπτουσίες αλλά και για την τελική αναμέτρηση. Ο Χάρι μέσα στο κάστρο θα περάσει τις πιο δύσκολες στιγμές του αφού θα πρέπει να πάρει τις τελικές του αποφάσεις καθώς και να δει όσα τόσα χρόνια αγνοούσε. Μάχες έρωτες αλλά και δύναμη ψυχής μέσα από τους βασικούς ήρωες στην τελευταία ταινία του έπους.

Να ξέρεις ότι διαβάζοντας αυτό το ριβιού δεν θα βρεις ακεραιότητα αλήθεια και ψυχρότητα όπως κατά βάση θα έχεις συνηθίσει αλλά την αλήθεια ενός κοριτσιού που από τα 9 της ασχολείται μ παθός με το φαινόμενο Χάρι Ποτερ.

Ομολογώ πήγα με τεράστιες προσδοκίες, άλλωστε το Part1 μας είχε (τουλάχιστον εμάς που είχαμε διαβάσει το βιβλίο) αφήσει μ πολύ γλυκά συναισθήματα και με τεράστιες προσδοκίες για το τέλος. Γιατί όχι μόνο μιλάμε για το ΕΠΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ αλλά και γιατί είχαμε δει ότι άμα θέλουν μπορούν να μεταφέρουν σωστά ένα βιβλίο και περιποιημένα (πόσο μάλλον μισό βιβλίο). Έτσι οι ελπίδες μου ήταν αναπτερωμένες, διάβαζα δε και τα σχόλια των "μαραθώνων" που έλεγαν ότι οι προσδοκίες τους όχι μόνο επαληθευτήκαν αλλά ήταν και ανώτερο. Ίσως πάλι ότι μα ότι και αν γινόταν να ήμουν θετικά προκατηλημένη. Αλλά…
    Τα τρέιλερ ηταν δυνατα γεματα ενταση και παθος και μας ανατριχιαζαν οσους με αγώνια περιμέναμε το τέλος... η ταινία γιατι μας άφησε κάπως παγωμενούς; Επιτρεπετέ αυτο στην τελευταιά ταινιά;;

Πήγα για να κλάψω ήθελα να κλάψω ήξερα που θα έκλαιγα, ήταν όταν ο Φρεντ θα πέθαινε, όταν ο Χάρι θα έβλεπε τα πτώματα της Τόνκς και του Λούπιν, όταν ο Σνειπ θα αποκάλυπτε την αλήθει και; εεε ως επί των πλείστων δεν έκλαψα.
    Βασικα παρτ συγκηνησης παραλήφθηκαν. Εσκεμενα; Είπα,
    πήγαινες για αυτό εσύ που έχεις διαβάσει το βιβλίο και ο Γειτς δεν ήθελε να σε κάνει χειροτέρα. Αλλα ρε παιδια η σκηνή που ο Φρεντ πεθαίνει έπρεπε να υπάρχει κάπου το δράμα ήταν λιγότερο και από την σκηνή που ο Σέντρικ πεθαίνει και… ρε αδελφέ μιλάμε για τον Φρεντ. Αλλά γενικά το βιβλίο το σεβαστήκαν όλοι σκηνοθέτης, σεναριογράφοι, ηθοποιοί… Δεν ηταν ασεβης γενικοτερα αλλα περιμενεις τις μαχες σε 3D και οι μάχες…. ηταν λιγες ατονες χωρις συγκηνησιακες και παθασμενες σκηνες εν ολιγης; κατι ελλειπε ρε παιδι μου, ευτυχώς κατι η Μπελλα κατι ο (υπεροχος οπως παντα) Βολντεμορτ να δίνουν ρεσιτάλ κακιάς, είρωνας κοκ Αλλά να μην πω πόσο εξαιρετική ήταν η πρώτη και σαν ¨Ερμιόνη¨;; Θέα παιδί μου!

Η μουσική ήταν το πιο ¨συγκινητικό¨ κομμάτι.. αφού έδινε το ύφος, το κλίμα, την ένταση και την κορύφωση των συναισθημάτων του θεατή. Δύναμη, αγωνιά, ακόμα και για μένα που ήξερα (μετά από τόσες φορές διάβασμα) μέχρι και τις ατάκες απέξω!

Την όλη παράσταση την έκλεψε ο Σνειπ όμως! Ο τρομερός Άλαν Ρικμαν που έδειξε (επιτέλους) το πραγματικό του πρόσωπο και έσωσε την όλη παράσταση. Όσο και αν είχα ξεπεράσει το σοκ λόγο βιβλίου με μάγεψε με συγκίνησε μου έμεινε ανεξίτηλα στο μυαλό χαραγμένη η έκφραση του όταν αγκάλιαζε το πτώμα της Λιλί!
    Απογοητευτική ήταν λίγο η τελικη μάχη ήθελα να δω τον ειρωνικό Χάρι τον υποτιμητικό και τον ψιλοσοκαρισμενο Βολντεμορτ. Όπως και τον κοσμο να ζητοκραυγαζει τον Χαρι που επιτελους ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κερδισε τον Βολντεμορτ, τι μουγκαμαρα ηταν αυτη καλε;; Βεβαία σκηνες σαν αυτη που βλέπουμε την θέα μανά Μόλι να φωνάζει “Not my daughter, youbitch” στην αλλη θεα Μπελατριξ, ξεπερνάς τα πάντα!!! Πόσο υπεροχή; Πόσο τρομερός ο Νεβιλ; Τη δύναμη;; τρομερός και φοβερός μιλάμε! Μπαι φαρ καλύτερος από την τριάδα στο τελευταίο!
    Η Ερμιόνη επιτέλους φιλά τον Ρον!!! Οκ το φιλί τους ήταν πιο ενδιαφέρων από το φιλί της με τον Χάρι και σίγουρα πιο πιστευτό, επιτέλους ηρέμησαν αυτά τα παιδιά, αλλά και βλέμματα θαυμασμού αγάπης είχαμε τα οποία δεν τα είδα καθόλου μελό! Απλα βρε Ερμιόνη καλό μου που πήγε ο παλιός καλός δυναμικός ευατό σου;;
    Αν και είδαμε παρά πολλά παλιά πρόσωπα ήθελα να απολαύσω λίγο παραπάνω τον Χαγκριντ και τον Κινγκλισκ να μάχονται ίσως και τον Λούπιν που είδαμε πριν την μάχη και μετά αμέσως νεκρό. Αλλά μας αποζημίωσε η Μινέρβα που είδαμε το πιο ωραίο πρόσωπο της. Σαν άλλος Νταμπλιντορ αναλαμβάνει τα ηνία καλωσορίζει τον Χάρι και διώχνει τον Σνειπ, μαγεια!

Οι σκηνές μετά από 19χρονια ήταν όπως αναμενόταν κάπως… αστείες θα το πω αφού τα παιδιά για 36 δεν μοιάζουν για κανέναν λόγο...ο Ρον πάχυνε εε;; σχολίασε η αδελφή μου!

Εφέ μαγεία (θα απαιτήσω επιτέλους ένα όσκαρ) φωτογραφία, σκηνικά (είδαμε και Καμάρα!!!) που μας έλειψαν γνώριμα τοπία και πρόσωπα, μια όμορφη φωτογραφία έξυπνες ατάκες που έσπαγαν τον πάγο σε μια ταινία που δεν περιμένεις να γελάσεις!
    Την αγάπησα γιατί συγχώρησα ανθρώπους γιατί εντρυφήσαμε στους χαρακτήρες γιατί αγάπησα που μεγάλωσα μαζί του και τώρα τους λέω αντίο! Την μίσησα γιατί ηταν υπερβολικά ήρεμη γιατί παρέληψε την συγκήνηση αλλα και γιατί ξέχασε να βροντοφωνάξει το αντίο.
    Αυτό μου άφησε εν τέλη η ταινία. Αν δεν ήταν το τέλος ξέρω πως θα ημουν σκύλα αλλά ειναι το τέλος και επειδή δεν θελω να κλείσω με άσχημη γέυση θα είμαι πιο επιηκής.

Κλείνοντας λοιπόν θέλω να πω στην πιο όμορφη παραμυθού ότι την ευχαριστώ, JKR μου έκανες το καλύτερο δώρο. Κλέβοντας την αφιέρωση του τελευταίου βιβλίου θα πω για αυτό το ριβιού (κατάθεση ψυχής) το εξής… «Αφιερωμένο σε σένα που έμεινες “κολλημένος” μέχρι το τέλος».

ΥΣ Μην ξεχνάς η σειρά δεν τελειώνει αφού το Χογκουαρτς θα είναι πάντα εδώ για να σε καλωσορίζει.

ΥΣ2 Μια καλή ταινία σε μια αίθουσα με σπαστικά παιδάκια μπορεί να χάσει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας (νεύρα; Κροσιαααα).

Τελευταία επεξεργασία από τον/την savvas999; 16 Ιουλίου 2011 στις 01:25

TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks
    Spoiler

Θα επιστρέψω μόλις το δω εντός ολίγον ημερών και από όσα έχω ακούσει πρέπει να είναι πολύ καλό.Το μόνο μου παράπονο από τις ταινίες και κυρίως τις τελευταίες είναι πως ξεχνάω εύκολα που έχουμε μείνει ποιος είναι ζωντανός και ποιος όχι..Έτσι ετοιμάζομαι να δω τώρα το Part 1 για να είμαι έτοιμος για το δεύτερο...

Ευχαριστώ για το review
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την savvas999; 16 Ιουλίου 2011 στις 01:23

3. Thanks oxias112, tanoulitsa thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GEORGE77
    Likes / Thanks
    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ review!!!!

Πήγα και εγώ και είδα στην πρεμιέρα τη τελευταία ταινία της τεράστιας επιτυχίας που λέγεται Harry Potter.!!!Θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι δεν ήταν φανερό το συγκινησιακό στοιχείο γεγονός που με πείραξε και μένα...Ωστόσω έπρεπε να μαζέψουν τόσες σκηνές μέσα σε 2 ωρες και 10 λεπτά..Για μένα μικρό χρονικό διάστημα..Θα μου πεις μπορεί να κούραζε μιας και ήταν και part 2 της 7ης ταινίας...Για τους λάτρεις του συγκεκριμένου ήρωα δεν νομίζω να υπήρχε τέτοια περίπτωση...Για πολλούς φεύγει (αλλά μένει στη μνήμη) ένα κομμάτι της παιδικής τους ηλικίας μιας και μεγάλωναν μαζί με το Harry.Αυτός πιστεύω είναι και ο λόγος της μεγάλης επιτυχίας της σειράς...Η ηλικιακή ταύτιση και ο όλος φανταστικός κόσμος..Δεν δηλώνω ο μεγαλύτερος φαν αλλά μου άρεσε η όλη μαγεία που πρόσφερε....
    Τέλος και εγώ θα ήθελα να δω ένα βραβείο(ίσως και Οσκαρ καλύτερα) μιας και το άξιζε στο τέλος....

Υ.Γ.Δεν το είδα 3D.....Για σένα δεν αποδόθηκε καλά σε τρεις διαστάσεις ?????

5. Thanks oxias112, tanoulitsa thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Eleni7
    Likes / Thanks
    Ωραιο το review.Ειμαι και εγω μια απο το συναφι που μεγαλωσε με τον Χαρουλη.Γενικα,οι ταινιες δεν με ενθουσιαζαν.Το μονο που τις εκανε ενδιαφερουσες ηταν το γεγονος οτι στους ρολους των "μεγαλων" επαιζε σχεδον ολο το αφαν γκατε του Βρετανικου σινεμα (Καρτερ,Ρικμαν κτλ).Το part 1 ομως με εξεπληξε.Δεν εχω δει ακομη το part 2.Γενικα,στις πρεμιερες δεν πολυπαταω.Ειδικα στα ΧΠ.Λιγο οτι πεφτουν σχεδον παντα κατακαλοκαιρο και το προγραμμα μου ειναι καπως,λιγο οτι πανε πολλα παιδακια που μερικες φορες ειναι ανυποφορα (αν και η ταινια ΔΕΝ ειναι για παιδακια),οποτε περιμενω μαρτυρικα.Το πολυ μεχρι την αλλη βδομαδα θα το εχω δει και θα σχολιασω και εγω αναλυτικα

ΥΓ.Προσωπικα, δεν εχω σκοπο να το δω σε 3D.Συμπαθατε με αλλα θεωρω λιγο κοροιδια την συγκεκριμενη καινοτομια.Εκτος και αν μιλαμε για το Αβαταρ που γυριστηκε αυτο καθ' αυτο για τις τρεις διαστασεις και βασιστηκε ολη η ταινια και ολο το μπατζετ καθαρα σε αυτον τον τομεα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Eleni7; 15 Ιουλίου 2011 στις 00:50
    SMALLVILLE 2001-2011,thanks for the memories

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRT1jF1sjqaE2OXNhfHECZP42o0vAGtV  M-9EfiguFDkqAUJs1s8&t=1

13.05.2011 BELIEVE

7. Thanks bill667 thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της T.GhosT
    Likes / Thanks
    Πολυ καλο review!! Νομιζω πως τα ειπες ολα οπως εχουν!!
    Οντως σαν να ελειπε λιγο νευρο απο την ταινια!
    Το 3D σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο εχουμε δει!
    Νταξει η τελευταια σκηνη που δειχνει τους ηρωες μετα απο 19 χρονια, μου φανηκε απλα αστεια!! Επειηκως χαριτωμενη, για να μν πω τπτ χειροτερο!!
    Κατα ταλλα μου αφησε ενα ομορφο συναισθημα, παρα τα λαθακια των δημιουργων!!
    When you are good they never remember,
    When you are bad they never forget.
    Proves me right every time.

9. Thanks tanoulitsa thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της tanoulitsa
    Likes / Thanks
    Καταρχας να πω οτι διακρινω την επιηκια απο ολους λογο του τελους!
    johnchatzo χιλια συγνωμη παρελειψα τεντελως το γεγονος οτι θα το διαβασει και κοσμος που αγνοει παντελος το φιναλε!
    GEORGE77 Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Κοιτα το Part 1 ηταν 3 ωρες δεν νομιζω να πειραζε κανεναν απολυτως να ηταν αλλες 3 και το 2 προκυμενου να αποδοθουν μεγαλοπρεπως οι μαχες αντιθετα θα αφηνε και λιγοτερο αναμεικτα συνεσθηματα...
    Οι 3 διαστασεις θα μπορουσαν να ειναι οντως πιο μαγικες αν ειχαμε λιγο πιο εντονη την "μαχη" οπου ειχε μαχη η εφε ηταν οκ αλλα ηταν τοσο λιγο σχετικα που τσαμπα τα 4 ευρω παρα πανω (γιατι εχουμε και φοιτητικο).
    Eleni7 συμφωνω οι ταινιες ηταν παντα πολυ "λιγες" μπροστα στα βιβλια!! Σιγουρα και πιστευω παντα ετσι θα γινετε με την μεταφορα ενος μπεστσελερ. Εγω δεν θα αντεχα, χαρας το κουραγιο σου, πιστευω και μια δευτερη θα το δω...
    (σσ στο αφαν γκατε ξεχασες την λατρεια --> Φαινς).

11. Thanks maryo, GEORGE77, Eleni7 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Eleni7
    Likes / Thanks
    Σωστη.Τον πιο σημαντικο ξεχασα.ΘΕΟΣ

Ασε,δεν μπορεις να φανταστεις σε τι κατασταση ειμαι.Με το ζορι κρατιεμαι!
    SMALLVILLE 2001-2011,thanks for the memories

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRT1jF1sjqaE2OXNhfHECZP42o0vAGtV  M-9EfiguFDkqAUJs1s8&t=1

13.05.2011 BELIEVE

13. Thanks tanoulitsa thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της kukube
    Likes / Thanks
    Και ναι το είδα κι εγώ ο άσχετος!! Οι φίλοι μου με πληροφόρησαν καλά για τα προηγούμενα, είδα σε dvd το 1ο μέρος του 7 βιβλίου, και προχθές πήγαμε όλοι μαζί να το δούμε στο σινεμά!!
    Εντάξει περιττό να πω πως δεν συγκινήθηκα, ψιλο-βαρέθηκα, χασμουρήθηκα αρκετές φορές και όλα αυτά ήταν λογικό να συμβούν καθώς δεν παρακολουθούσα τον Χαρυ όλα αυτά τα χρόνια, παρα μόνο τις 3 τελευταίες μέρες!
    Από την άλλη, αν κατάλαβα καλά, ο σκηνοθέτης ήθελε να εντυπωσιάσει και όχι τόσο να συγκινήσει...Η Κάρτερ κομπάρσος, εξαιρετική δουλειά στο μακιγιάζ του Ράλφ, Η συμμορία των κακών άκρως καλύτερη ερμηνευτικά από την συμμορία των καλών, σεναριακά δεν με άγγιξε!!
    Θα ήθελα όμως να δώσω πολλά συγχαρητήρια στον Άλαν ο οποίος ξεχωρίζει άνετα από το πλήθος των ηθοποιών. Ένας χαρακτήρας που τελειώνει άψογα, ερμηνευτικά ο πιο δυνατός και ναι η μόνη συγκίνηση που είχα ήταν σε αυτόν!

Tanoulitsa υπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεροχο review!! Αντάξιο για μια επική ταινία όπως ο Χάρυ (για να μην πω καλύτερο)
    Επειδή μια ταινία δεν τελειώνει ποτέ...

15. Thanks tanoulitsa thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της akrivi_4
    Likes / Thanks
    Αρχικα, να πω μπραβο tanoulitsa, μ' αρεσε πολυ το ριβιου σου και μ' αρεσε που εμεινες κυριως στην προσωπικη σου γνωμη και οχι στο τι εχει ειπωθει!!

Εμενα προσωπικα η ταινια δεν μ' αρεσε. Ισως να φταιει που εχω διαβασει τα βιβλια, ισως να φταιει το 1ο μερος που ηταν απιστευτα καλο, δεν ξερω... Αλλα ειλικρινα ηταν τραγικη, κοντεψε να ξεπερασει σε τραγικοτητα και την 3η ταινια!!

Spoiler

Ξερω οτι δεν γινεται πιστη μεταφορα απο το βιβλιο στο πανι, αλλα αυτο δεν υπαρχει πουθενα... Αλλο βιβλιο μεταφερανε, σιγουρα!! Το 1ο μερος ηταν υπεροχο, το 2ο πατατα!!
    Κι εκει που τελειωνει κοιταω το ρολοι μου και η ωρα ηταν 23.10 και μενω καπως ετσι 2 ωρες μονο?? Να γιατι ηταν μουφα!!

Στα συν:
    Spoiler
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την savvas999; 16 Ιουλίου 2011 στις 01:27

17. Thanks tanoulitsa, AntoVet thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της AntoVet
    Likes / Thanks
    Εκπληκτικό το ριβιού σου tanoulitsa!
    Spoiler
    Γενικότερα η ταινία μου άρεσε, γιατί δεν έμεινα στο γεγονός πως δεν ήταν ό,τι είχα διαβάσει. (Σαφώς καλύτερα τα βιβλία βέβαια), απλά το θεώρησα σαν να βλέπω την ιστορία από μια διαφορετική γωνία. Τέλος, δεν στεναχωρήθηκα καθόλου που τελείωσε ο Harry, καθώς οι επιτυχίες θα πρέπει να έχουν και ένα τέλος για να μην γίνουν τελικά αηδία. Πιο πολύ στο τέλος ανακουφίστηκα που τελείωσε.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την savvas999; 16 Ιουλίου 2011 στις 01:28

19. Thanks tanoulitsa thanked for this post
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία