Αποτελέσματα 1 έως 8 από 8

Θέμα: Fast Five (2011)

Newbie Το Avatar του/της sam402
    Likes / Thanks

Fast Five (2011)

Oι Μαχητές των Δρόμων 5:
    Ληστεία στο Ρίο (2011)

Του: Justin Lin
    Με τους: Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewster, Dwayne Johnson, Tyrese Gibson
    Διάρκεια: 130 λεπτά
    Πρεμιέρα: 5-05-11
    Είδος: Περιπέτεια και Δράση

Υπόθεση:
    Οι καταζητούμενοι Ντομ, Μπράιαν και Μία φτάνουν στο Ρίο ντε Τζανέιρο και θα βρουν σαν εμπόδιο έναν αδίστακτο γκάνγκστερ που ελέγχει την πόλη. Παράλληλα μια επίλεκτη ομάδα Αμερικανών πρακτόρων τους καταδιώκει για να τους συλλάβει.

Η άποψη μου:
    Είναι πολύ καλή. Μου άρεσε περισσότερο από το προηγούμενο και είναι το καλύτερο μετά το πρώτο κατά την άποψη μου. Η σκηνή με το τρένο στην αρχή τα σπάει αν και πολύ υπερβολική σε βάζει στο κλίμα. Δέκα χρόνια μετά το πρώτο Mαχητές των Δρόμων η συνέχεια τους είναι εντυπωσιακή. Η ταινία που έκανε μόδα τα πειραγμένα και γρήγορα βελτιωμένα αυτοκίνητα που λατρευτήκαν από εκατομμύρια οπαδούς, έχει από όλα. Ωραίες γκόμενες πατημένα γκάζια και ιλιγγιώδεις καταδιώξεις που φτάνουν στο κόκκινο και σπανέ τα κοντέρ.

Εχει εντυπωσιακές σκηνές δράσης, πολύ κυνηγητό και υπάρχει και το αστυνομικό στοιχείο που οδηγεί την ιστορία αλλού γιατί πέφτει και τρελό πιστολιδι και υπάρχει περισσότερη αγωνία. Έχει και άγριο ξύλο με τους Vin Diesel και Dwayne Johnson-Τhe Rock, που ο δεύτερος είναι και πολύ καλός στο ρόλο του. Νομίζω ότι έχει από όλα όσα θέλεις να δεις σε τέτοιου είδους ταινίες.

Το σενάριο είναι απλούστατο γιατί όλα είναι στον αυτόματο πιλότο και τρέχουν χωρίς να σε αφήνουν και σκεφτείς και η σκηνοθεσία θυμίζει και βίντεο κλιπ στις κοφτές σκηνές. Μια από τα ίδια πιστεύω που δεν θα αφήσει παραπονεμένους τους οπαδούς των ταινιών της σειράς αλλά και του λάτρεις των ωραίων και σέξι γυναικών και της ταχύτητας.

Μου άρεσε που έβαλαν και το στοιχείο της καταδίωξης από τους πράκτορες και είχε ενδιαφέρον όπως και ότι η ταινία εξελίσσεται στο Ρίο ντε Τζανέιρο που είναι μαγευτικό.

Να συμπληρώσω τελειώνοντας το πρώτο μου ριβιού, ότι η ταινία πήρε και πολύ καλές κριτικές που είναι σπάνιο ως και περίεργο για τέτοιες ταινίες που συνήθως τις θάβουν. Εγώ παιδιά πέρασα πολύ καλά και νομίζω ότι θα σας αρέσει. Άντε τώρα και στο έκτο μέρος που σίγουρα θα βγει. Ευχαριστώ όσους διαβάσουν το ριβιού μου, ελπίζω να ήταν καλό και να σας άρεσε.

TO TRAILER ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την savvas999; 21 Ιουλίου 2011 στις 23:07

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Mια χαρά για να περάσει η ώρα για ταινία του είδους.
    Βρήκα ο,τι ακριβώς περίμενα και κάτι παραπάνω, αφού η προσθήκη με την επίλεκτη ομάδα και τον The Rock να ηγείται, έδωσε πόντους στην ταινία. Εκπληκτική φωτογραφία (κοψίματα και κάδρα) και μοντάζ στο φτερό. Ήχος επίσης. Οι σκηνές των καταδιώξεων πολύ καλά σκηνοθετημένες για να βγάζουν ένταση και παλμό. Κατά τα άλλα όλα είναι σε ταχύτητα και κανεναν δεν αφορά το ανύπαρκτο σενάριο-μόνο η ιστορία- που χάνεται στους δρόμους των γκαζιών. Μια χαρά πέρασα. Καλύτερο από το προηγούμενο.

Sam402 πολύ καλό review.

3. Thanks Zolla, sam402, solonlakis, inova348 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της lizard-joe
    Likes / Thanks
    Moυ άρεσε πολύ. Δράση, γκάζια, κυγηγητά, γκομενάκια και ετσι. Δεν περίμενα πολλά απο το σενάριο και τέτοια, αλλά ωραία το πήγε. Ο Τhe Rock τα σπάει στη ταινία. Θα περιμένω και την επόμενη.8/10

5. Thanks Zolla, sam402 thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της AntoNic
    Likes / Thanks
    Ωραία ταινιούλα. Αλλά σαν να το παράχεσαν με το σενάριο; Δηλαδή η νέα ταινία θα μας πάρει πίσω στα παλιά; Έλεος ρε παιδιά. Δεν υπάρχει τίποτα το πρωτότυπο να βγάλουν;

7. Thanks sam402 thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Antouan70
    Likes / Thanks
    Μια χαρά ταινίια ήταν, Και μένα μ άρεσε. Ηθελα περισσότερες κόντρες ομως. 7/10

9. Thanks sam402, DeeMon, sarantisSS thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της solonlakis
    Likes / Thanks
    Την προηγούμενη δεν την είδα καν καθώς είχα βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια αλλά αυτήν την είδα τυχαία σε κάποιον φίλο και με εξέπληξε ευχάριστα. Καλά το σενάριο υποτυπώδες όσο και βλακώδες μερικές φορές ειδικά στο σημείο που ο Vin Diesel δίνει το χέρι στον πράκτορα που τον καταδιώκει, πέραν πάσης ανθρώπινης λογικής, και με την ανάλογη επική μουσική, μιλάμε καράφλιασα τελείως! Αλλά η σκηνή με το τρένο και το θεότρελο κυνηγητό του χρηματοκιβωτίου στους δρόμους του Ρίο, είναι μιλάμε από τις ποιο θεαματικές σκηνές με αυτοκίνητα που έχουν γυριστεί ποτέ! Αξίζει να δεις την ταινία μόνο και μόνο για αυτές τις δυο σκηνές. Επίσης πολύ θετικό το ότι ειδικά στη δεύτερη σκηνή ο σκηνοθέτης πρόσεξε πολύ να την γυρίσει όσο ποιο αληθοφανή γινόταν. Έτσι βλέπουμε ανθρώπους να απομακρύνονται έντρομοι στη θέα των ανεξέλεγκτων οχημάτων, μαγαζιά να καταστρέφονται και άλλα άκρως θεαματικά ευρήματα που προσθέτουν ενδιαφέρον στην επικών διαστάσεων καταδίωξη. Κατά τη γνώμη μου η συγκεκριμένη σκηνή είναι από τα φετινά must και κανένας φίλος του θεαματικού κινηματογράφου δεν θα έπρεπε να τη χάσει. Ωραία και η σπόντα στο τέλος που αφήνει περιθώρια για την 6η ταινία.
    Πραγματικά δεν περίμενα να μου αρέσει η ταινία όταν ξεκίνησα να τη βλέπω αλλά τελικά μου άρεσε και με το παραπάνω.
    Thabks sam402 για το review.

11. Thanks sam402, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GEORGE77
    Likes / Thanks
    Πολύ καλή ταινία!!!!!!!!!!Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους!!!!Οι σκηνές καταδίωξης ήταν πολύ έντονες και τα εφέ πολύ καλά...Η σκηνή με το χρηματοκιβώτιο είναι το καλύτερο κομμάτι της ταινίας για μένα...Τα είχε όλα ,ένταση ,γκάζια,χαμό στους δρόμους..Γενικώς ήταν από τις καλύτερες ταινίες της σειράς ταινιών fast and furious που σίγουρα θα συνεχίσει....

Υ.Γ. Ζεις χωρίς τα μπράτσα του τορέτο παραπάνω απο 2 χρόνια???χαχαχα....Έχει ρίξει άλλο κάψιμο στα γυμναστήρια.........
    Μπράβο για το review sam402

Τελευταία επεξεργασία από τον/την GEORGE77; 29 Αυγούστου 2011 στις 01:16

13. Thanks sam402 thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της sarantisSS
    Likes / Thanks
    Aν και περίμενα και εγώ περισσότερες κόντρες, είχε βέβαια και η σκηνή με το τρένο τα σπάσε, η ταινία μου άρεσε αρκετά. Η καταδίωξη από το FBI έδωσε άλλη πνοή στη σειρά που νομίζω ότι θα κούραζε αν είχε μόνο κόντρες και αγώνες ταχυτήτων.
    Γενικά καλύτερη από τα δυο προηγούμενα, ίσως και από το δεύτερο. Το πρώτο μου άρεσε πάρα πολύ. Θέλω να δω και έκτο μέρος. Πέρασα καλά σε αυτό. Ο Ροκ μορφαρα. Βάζω 7 στα 10 στην ταινία. Πολύ καλή παρουσίαση φίλε sam402.

15. Thanks Zolla, sam402 thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας