Αποτελέσματα 1 έως 9 από 9

Θέμα: Conan the Barbarian (2011)

Newbie Το Avatar του/της sarantisSS
    Likes / Thanks

Conan the Barbarian (2011)

Conan the Barbarian(2011)

Κόναν ο Βάρβαρος

· Πρωταγωνιστούν: Τζέισον Μομόα, Στίβεν Λανγκ, Ρόουζ ΜακΓκόουαν, Ρον Πέρλμαν, Ρέιτσελ Νίκολς
    · Σκηνοθεσία: Μάρκους Νίσπελ
    · Σενάριο: Ρόμπερτ Ε. Χάουαρντ, Τόμας Ντιν Ντόνελι, Τζόσουα Οπενχάιμερ
    · Διάρκεια: 112'
    · Διανομή: Odeon

2011, Έγχρωμο

Υπόθεση: Στη μέση μιας μάχης γεννιέται ο Σουμέριος Κόναν, ενώ η μητέρα του πεθαίνει . Έφηβος, θα γίνει μάρτυρας της δολοφονίας του πατέρα του από τον Κάλαρ Ζιμ κι όλων των συγχωριανών του. Μεγαλώνοντας, θα γίνει μεγάλος πολεμιστής και το μόνο που θα θέλει θα είναι εκδίκηση.

Η άποψη μου για την ταινία

Πρόκειται για remake της ταινίας του 1982 με το ίδιο τίτλο που πρωταγωνιστούσε ο Αρνολντ Σβαρτζενέγκερ και είχε γίνει επιτυχία. Η νέα ταινία προσωπικά μου άρεσε γιατί νομίζω ότι είναι πιο πιστή στα βιβλία του Ρόμπερτ Ε. Χάουαρντ, που δημιούργησε τον ήρωα, και στα κόμικς, ( που έχω διαβάσει) που τον ήθελαν πολύ βάρβαρο και σκληρό. Όπως είναι και στην ταινία και το βλέπουμε από την μικρή του ηλικία. Γεννήθηκε στη μέση μιας μάχης, ως βάρβαρος και μεγάλωσε έτσι. Και ζητάει εκδίκηση. Φαίνεται πολύ κοινότυπο και συνηθισμένο, αλλά αυτός είναι ο σκοπός του. Να μάχεται σκληρά και να σκοτώνει. Δεν θα μπορούσα να τον δω αλλιώς τον Κόναν εγώ. Για αυτό και μου άρεσε. Το μεταφυσικό στοιχείο με τα τέρατα και τους πολεμιστές της άμμου, την μάγισσα Μαρίκ, κόρη του Κάλαρ Ζιμ, οι δυνατές σκηνές των μαχών και η παρουσία του Τζέισον Μομόα ως Κοναν πιστεύω ότι προσφέρουν πολλά στην νέα βίαιη και περιπετειώδης βερσιόν της ταινίας και δεν καταλαβαίνω τις πολύ κακές κριτικές που διάβασα.

Η ταινία δεν έχει στόχο-κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα- να μείνει στην ιστορία ως αριστούργημα, αλλά να ψυχαγωγήσει τον κόσμο που θα θέλει να δει δράση, εφφέ και αίμα σε μια άλλη βάρβαρη εποχή, με πολεμιστές. Και να πωρωθεί με τις άγριες σκηνές δράσεις, που είναι πολύ καλές και εντυπωσιακές. Το σενάριο το βρήκα καλό εγώ, απλοϊκό γιατί δεν περίμενα να είναι και πολύπλοκο, ο Τζέισον Μομόα ως Κοναν πολύ καλός, όπως και ως Καλ Ντρόγκο στο «Game of Thrones» και με έπεισε αρκετά, τα εφφέ επίσης πολύ καλά και γενικά δεν πέρασα άσχημα που το είδα στο σινεμά. Το απολαύσαμε με την παρέα μου γιατί πήγαμε για χαβαλέ και να γουστάρουμε. Και σαν θέαμα και δράση το γουστάραμε πολύ. Αυτά είχα να πω εγώ. Η ταινία μου άρεσε και θα ήθελα να δω και ένα δεύτερο μέρος της. Της βάζω 7 μίση στα 10 ως βαθμολογια.

trailer

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks
    Μια διορθωση... Δεν ειναι Σουμεριος, ειναι Κιμέριος

Thanks για το review...

3. Thanks sarantisSS, DeeMon, EmpressKaileena, blackys88b thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της sam402
    Likes / Thanks
    Moυ άρεσε πάρα πολύ παιδιά. Την είδα με παρέα και άρεσε σε όλους.

Άλλος Κοναν αυτός, διαφορετικός και πιο σκληρός. Πολύ βίαιες σκηνές δράσεις, χορταστικές με μπόλικο αίμα που αποτύπωναν πολύ σωστά την αγρια εποχή. Ωραία και τα εφέ με το τέρας και τους πολεμιστές τις άμμου. Γενικά είχε μια επική χροιά η ταινία που την έκανε εντυπωσιακή.

Μου άρεσε πολύ στοιχείο της μαγείας που την έκανε ατμοσφαιρική και η Ρόουζ ΜακΓκόουαν, ως μάγισσα Μαρίκ, που ήταν καταπληκτική σαν μορφή. Πολύ καλός και ο Τζέισον Μομόα σαν Κοναν. 9/10 δίνω στην ταινία. Τόσο πολύ μου άρεσε.
    Μπράβο για το ριβιου Σαράντιςς και συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις.

5. Thanks sarantisSS, sweetcharlote, Above thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Το έθαψαν… μέσα και έξω… Πολύ χοντρά. Πήγε και χάλια εμπορικά… .Για τόσο Θάψιμο δεν είναι, αλλά ούτε και για ύμνους. Ο νέος Conan έχει αγριότητα και αιματοχυσία και έντονες σκηνές βίας, αλλά αυτό προστάζει και ο ήρωας.

Σεναριακά δεν έχει γίνει καμιά ουσιώδης δουλειά για κάτι ανανεωτικό, αλλά μόνο για να εξυπηρετήσει τον νέο πρόσωπο του Conan και όχι την ιστορία του τόσο. Ο δε Μομόας, μου είναι πολύ αγαπητός ρε γαμώτο και έχει και αυτό το βλέμμα που γράφει και χ@στ#κες αν τα λέει κιόλας! Που δεν… αλλά δεν σε πειράζει καθόλου.

Χορταστικό, χαοτικό, εφετζίδικο, σούπερ οι αμμοδιαόλοι ως εφε και η μάγισσα-τι μακιγιαζ- το περίμενα πολύ χειρότερο, δεν είναι και να τρελαίνεσαι… αλλά πέρασα πολύ καλά και έντιμα σε αυτό που πήγα να δω!

sarantisSS ευχαριστώ για το review. Πολύ καλό.

7. Thanks sarantisSS, sweetcharlote, saya thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της extra
    Likes / Thanks
    Καλή ηταν ρε παιδιά. Κ εφέ είχε κ μπόλικο αίμα κ δράση. Μ' άρεσε πολύ. Καλός και ο Momoa. Πολύ καλό review.

9. Thanks sarantisSS, sweetcharlote thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της sweetcharlote
    Likes / Thanks
    Πολύ καλή ήταν τελικά και είχα ακούσει διάφορα άσχημα.
    Δεν ξέρω γιατί. Καλά πέρασα πάντως και εγώ αυτό ήθελα. Ο Μομόα μην σας πω ότι μου άρεσε περισσότερο από τον Άρνη!
    Βασικά είναι διαφορετικοί σαν ηθοποιοί, αλλά τα μάτια του Μομόα γράφουν πολύ καλά στην οθόνη. Ήταν πιο επική σαν ταινία, βίαιη αρκετά με αίμα μπόλικο και είχε και πολύ καλά εφφέ. Μ άρεσε αρκετά! 8/10 Πολύ καλό review.

11. Thanks sarantisSS, Above thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της lizard-joe
    Likes / Thanks
    Πολύ καλή ταινία κ μου άρεσε το remake που ηταν σύγχρονο κ βιαιο.
    στον momoa. Ωραία τα εφφέ και η γκομενομάγισσα. 9/10 Πολύ καλό review.

13. Thanks sarantisSS, blackys88b thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Καλή ήταν. Διαφορετική αρκετά, αλλα μου άρεσε. Ωραία τα εφφέ της και ο momoa. Xαλαρά την είδα και πέρασε ευχάριστα η ώρα. Ευχαριστώ για το review.

15. Thanks sarantisSS, Bouzouxis7 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Υπάρχουν δύο τρόποι να κρίνω την ταινία.
    Ο πρώτος είναι σαν hardcore φαν του Κόναν. Εκεί δεν πολυχάρηκα. Η επιλογή να ασχοληθούν με το origin και την εκδίκηση του Κόναν λίγο με ξένισε καθώς και το ρομάντζο της ιστορίας.
    Ο δεύτερος τρόπος είναι να το δώ σαν ένα action fantasy. Εκεί γούσταρα τρελά. Το όλο στήσιμο παρέπεμπε σε hack and slash video game τύπου God of War. Μου άρεσε πολύ που η ταινία είχε αίμα, βία και γυμνό σε αντίθεση με πολλές ταινίες του είδους που προσπαθούν να απευθυνθούν σε όλη την οικογένεια.
    Κι επειδή πέρασα καλά βλέποντάς το επέλεξα να κρίνω την ταινία με το δεύτερο τρόπο.

Thnx για το review.
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

17. Thanks sarantisSS, smallville thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία