Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 17

Θέμα: Insidious (2010)

Newbie Το Avatar του/της sellion
    Likes / Thanks

Insidious (2010)

Insidious (2010)
    (Παγιδευμένη Ψυχή)

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ: Patrick Wilson, Rose Byrne, Ty Simpkins, Andrew Astor, Lin Shaye
    ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ: James Wan
    ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 103 λεπτά
    ΠΡΕΜΙΕΡΑ:12-05-11
    ΕΙΔΟΣ:Ψυχολογικό δραματικό θρίλερ-τρόμου

Η υπόθεση της ταινίας επιγραμματικά:
    Ένα μικρό παιδί μετά από μια επίσκεψη του στη σοφίτα του σπιτιού του θα πέσει σε κώμα και δαιμονικά πνεύματα θα αρχίζουν να το επισκέπτονται.

Η άποψη μου:

Μου άρεσε αρκετά. Η Παγιδευμένη ψυχή είναι μια εύστοχη ταινία τρόμου με ψυχολογικά δραματικά στοιχεία που δημιουργούν ατμόσφαιρα και φόβο για τους άγνωστους επισκέπτες του μικρού αγοριού, χωρίς την χρήση εντυπωσιακών και πολύπλοκων εφέ. Οι εικόνες της και μόνο, η απόκοσμη ατμόσφαιρα που έχει και οι καλές ερμηνείες των ηθοποιών δημιουργούν τις κατάλληλες προϋποθέσεις για το αποτέλεσμα της αγωνίας και της ανατριχίλας που προκαλούν, σε κάποιες σκηνές της. Ειδικά με το ταβάνι του δωματίου του παιδιού, που ανατρίχιασα. Υπάρχουν τα κλισέ του είδους που χρησιμοποιούνται όπως σε όλα τα θρίλερ, αλλά είναι έτσι δοσμένα που δεν με ενόχλησαν καθόλου γιατί και το σενάριο αλλά και η σκηνοθεσία τα κάλυψαν αρκετά.

Το δεύτερο μέρος του θυμίζει το Πνεύμα του Κακού με την ομάδα των επιστημόνων να ψάχνουν να βρουν την λύση στο κώμα του μικρού και λίγο απο τον Εξορκιστή, αλλα προσθέτουν στην ταινία πιστεύω αρκετούς θετικούς πόντους και σασπένς. Η ιστορία είναι συνηθισμένη αλλα το καλύτερο σημείο της που την κάνει να ξεχωρίζει ειναι η είσοδος στον κόσμο του υποσυνειδήτου, των δαιμόνων και των φαντασμάτων, αλλά δεν μπορώ να αποκαλύψω και πολλά γιατι θα αποκαλύψω και το φινάλε. Είναι απο τις καλες ψυχόλογικες ταινίες τρόμου που βγήκαν στον κινηματογράφο φέτος, με καλές και προσεγμένες ερμηνείες που δεν βρίσκεις συχνά σε τέτοιες ταινίες. Σε όσους αρέσουν οι ταινίες αυτές θα την απολαυσουν. Με κλειστά φώτα και σωστό ήχο θα τρομάξουν κιόλας νομίζω.

Extra Πληροφορίες:
    Η ταινία στοίχισε μόλις ενάμιση εκατομμύριο δολάρια και κέρδισε γύρω στα εκατό εκατομμύρια σε όλον τον κόσμο, και σκηνοθέτης είναι ο Τζειμς Γουαν του πρωτου Saw και σεναριογράφος ο Λέι Γουάνελ που εγραψε δυο συνέχεες του Saw και το Dead Silence και παραγωγοι οι ιδιου του πρωτου Paranormal Activity.

Τελευταία επεξεργασία από τον/την savvas999; 5 Σεπτεμβρίου 2011 στις 22:28

TV Guru! Το Avatar του/της joel_barris
    Likes / Thanks
    Το πιο εμπνευσμένο και αποτελεσματικά τρομακτικό θρίλερ εδώ και πολύ καιρό. Ωραία απλή ιστορία, ακόμα πιο ωραία τρομοατμόσφαιρα και το κάτι παραπάνω είναι μια μικρή τζούρα παρωδίας αλά evil dead σχεδόν ανεπαίσθητη. Είναι ακριβώς αυτό για το οποίο φτιάχτηκε το είδος του. Άνθρωποι με ταλέντο, έξυπνες ιδέες και λίγα λεφτά να μπορούν να φτιάξουν κάτι που να απευθύνεται σε μεγάλο κοινό.

ΥΓ: Σίγουρα θα υπάρξουν άνθρωποι που δεν θα το βρουν τρομακτικό (σε όλα τα θρίλερ υπάρχουν) αλλά έμενα μ έκανε τόσο εντύπωση που σε όποιον γνωστό μ έχει δει τα "βασικά" του είδους των τελευταίων ετών και ζητάει να του πω κάνα θρίλερ είναι το πρώτο που προτείνω.

3. Thanks Chiras365, sellion, fly2, tonypapadovic, konner kent thanked for this post
    Super Moderator Το Avatar του/της tonypapadovic
    Likes / Thanks
    Και γω την είχα δει και γενικά συμφωνώ και με τον joel και με τον sellion.

Μάλλον βέβαια εμένα μου άρεσε ποιο πολύ το πρώτο μισό, από άποψη ατμόσφαιρας για παράδειγμα, όταν δεν ξέραμε και τι να περιμένουμε.

Μετά από (πολύ) καιρό πάντως, μια ανατριχίλα μιας έπιασε σε μερικές σκηνές...

Θενξ για την παρουσίαση!

5. Thanks sellion, joel_barris thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Από τα καλά της φετινής σεζόν...( το 2011 δεν βγήκε ; ) που όντως είναι από τα λίγα παραδείγματα ψυχολογικών ταινιών τρόμου που έχουν αξιέπαινες ερμηνείες και καλούς ηθοποιούς. Το "Ορφανό" θυμάμαι από πέρσι, που είχε έντονο αυτό το στοιχείο. Ιδανική ατμόσφαιρα και αίσθηση του ξενιστή που στοιχειώνει έναν άνθρωπο και κατ’ επέκταση και έναν χώρο, ορισμένες πραγματικά ανατινάχτηκες στιγμές και γνώριμα δάνεια από παλιότερες ταινίες που υπογραμμίζουν όμως το είδος και το αναγάγουν σε κάτι καλύτερο. Το φινάλε του ήθελε περισσότερη δουλειά, αλλά δικαιολογούσε και την άλλη διάσταση της ταινίας.

sellion καλώς μας ήρθες, πολύ καλή δουλειά.

7. Thanks sellion thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της Katerinaki_888
    Likes / Thanks
    Το είδα κατά το Πάσχα,οπότε δεν θυμάμαι την ταινία λεπτομερώς,αλλά μου είχε αρέσει αρκετά.Τρόμαξα μπορώ να πω και αυτό μου άρεσε!
    Ηη ατμόσφαιρα ήταν αρκετά spooky και οι ερμηνείες μου άρεσαν από τον σύζυγο μέχρι και το παιδάκι έπαιζε παραστατικά!Thanks για το review!!

9. Thanks sellion thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της sweetcharlote
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε πολύ. Αλλιώς το περίμενα και με υπέβαλε. Πολύ καλή η ατμόσφαιρα του και οι ερμηνείες των ηθοποιών.
    Είχε κάποιες πολύ καλές σκηνές που με τρόμαξαν. Και ωραίο το φινάλε με τον κόσμο των πνευμάτων. Πολύ καλή του είδους. 8/10
    Ευχαριστώ για το πολύ καλό review sellion.

11. Thanks sellion thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της velvetmorning
    Likes / Thanks
    Και εμενα μου αρεσε παρα πολυ γιατι εκτος απο τις σκηνες που τρομαξα,δεν χρειαζεται να αναφερω You know , ητανε γενικα το ολο κλιμα μυστηριου και ψυχολογιας και ολα τα σκετικα!

Χωρις ιχνος αιματος (μονο ΕΝΑ πραγμα ητανε εντονο κοκκινο ) και με αρκετα καλα στοιχεια απο τις παλιες καλες ταινιες τρομου, η ομιχλη μου θυμησε καποιες αλλες ταινιες και με δοσεις ειρωνιας/χιουμορ (ε μασκα )

Γενικα εγω την βρηκα αρκετα ενδιαφερον!

13. Thanks sellion thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της extra
    Likes / Thanks
    Και μένα μου άρεσε. Απο τα καλά ψυχολογικά θρίλερ των τελευταίων χρόνων που είχε ατμόσφαιρα. Με κράτησε μεχρι τέλους. 8/10 Τhanks sellion.

15. Thanks sellion thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της tsakki
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε αρκετά. Καλό Θρίλερ. Είχε ατμόσφαιρα.7/10

17. Thanks sellion, Chiras365 thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Την ειδα προκατειλημενα οντας οπως ολοι μπουχτισμενος απο τετοιου ειδουςταινιες,αλλα ητανε υπερ-τιμια.Και μετα απο πολυ καιρο,φοβηθηκα!! με ταινια τρομου...Αυτο με τις φωτογραφιες ανατριχιαστικο προς το τελος.

Ενα 7 στα 10 απο μενα,ο ενας εξτρα ποντος μπαινει επειδη εκανε ενα ανιαρο απογευμα,ενδιαφερον

19. Thanks sellion thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία