Αποτελέσματα 1 έως 10 από 10

Θέμα: Confessions (2010)

Newbie Το Avatar του/της Rookieblast
    Likes / Thanks

Confessions (2010)

Confessions (2010)

Original τίτλος: Kokuhaku
    βασισμένο στο μυθιστόρημα του Kanae Minato

Σκηνοθεσία: TetsuyaNakashima
    Σενάριο: Tetsuya Nakashima (βασισμένο στο βιβλίο του Kanae Minato)
    Παίζουν: Takako Matsu, Masaki Okada, Yoshino Kimura

Χώρα προέλευσης- Ιαπωνία

Είδος

Θρίλερ, δράμα, μυστήριο, σινεφίλ

Υπόθεση

Μια δασκάλα σε σχολείο της Ιαπωνίας, βρίσκει τον μικρή της κόρη νεκρή και αποφασίζει με ένα ιδιοφυές σχέδιο να πάρει εκδίκηση.

Προσωπικά σχόλια

Κατά την γνώμη μου μια από τις καλύτερες ταινίες του 2010 που δυστυχώς δεν προβλήθηκε στην Ελλάδα και μόνο από το διαδίκτυο έγινε γνωστή, αγαπήθηκε και έτσι την έμαθα και εγώ. Είναι η πρώτη φορά που επιχειρώ κάποιο review ταινίας, δεν είχα αποφασίσει ποια να παρουσιάσω και κατέληξα σε αυτήν γιατί την έχω ήδη δει τρεις φορές και αποφάσισα να την παρουσιάσω στο site. Ελπίζω τον ίδιο ενθουσιασμό μου για την ταινία να καταφέρω να τον περάσω και στους χρήστες.

Oι Ιάπωνες κάνουν πολύ καλό κινηματογράφο, με φαντασία και δημιουργικότητα και πιστεύω ότι όταν δεν αντιγράφουν την Ευρώπη και ειδικά την Αμερική, τους παραδέχομαι και τους αποδέχομαι. Δεν είμαι φανατική με τον ασιατικό κινηματογράφο αλλά μου αρέσει, όπως όλα τα είδη γενικότερα. Το Confessions πιστεύω ότι σαν ιστορία εκδίκησης μοιάζει στο “Oldboy” στις αναφορές του αλλά μέσα από την πολύ στυλιζαρισμένη σχεδόν λυρική και πολύ εικαστική σκηνοθεσία του και λογώ του δραματικότερου θέματος του, δεν αντιγράφει τόσο πολύ την άλλη ταινία.

Από την αρχική σκηνή που η δασκάλα αποχαιρετά τους μαθητές της και μέσα από μια αναδρομή γεγονότων στο σχολείο, ανακοινώνει και το αδιανόητο, ότι ανάμεσά τους μαθητές βρίσκονται και οι δολοφόνοι του παιδιού της, έχεις καταλάβει ότι δεν θα είναι μια συνηθισμένη ταινία.

Συγκλονιστική αρχή, που σε προετοιμάζει για την συνεχεία που είναι εξαιρετική. Ανατροπές, δυνατές εικονοκλαστικές σκηνές, αργόσυρτες και εντυπωσιακές αλλά και ταχύτατες με εξαιρετικό μοντάζ, μυστήριο, δράμα και ένα υπέροχο-υπέροχο φινάλε. Τα θέματα που θίγονται, οικογένεια-ανατροφή-παιδεία-τιμωρία-εκδίκηση-θάνατος δεν περιέχουν μελοδραματισμούς και διδακτισμούς αλλά μια ωμη και καίρια προσέγγιση και τοποθέτηση. Υπέροχες ερμηνείες από τους ηθοποιούς, ( τα παιδιά κλέβουν την παράσταση και η δασκάλα) ρεαλιστική ατμοσφαιρική σκηνοθεσία και καλογραμμένο σενάριο.

Διακρίσεις της ταινίας εδώ

H ταινία αποδείχτηκε μεγάλη εμπορική επιτυχία στην Ιαπωνία το καλοκαίρι του 2010

Movie Τrailer

TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Εξαιρετική ταινία. Μια απο τις καλύτερες περσινές παραγωγές (και η αγαπημένη μου απο την 9δα για το Όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας).

Μια σκληρή ταινία η οποία όμως ξεφεύγει απο το γνωστό κλισέ της αιματοβαμμένης εκδίκησης και γίνεται πιο ψυχολογική και σοφιστικέ. Το αίμα δεν λείπει απο την ταινία αλλά όταν το βλέπεις σε ξαφνιάζει (σε αντίθεση με άλλες του είδους που κοιτάς το ρολόι για να δείς πόση ώρα άργησε να πέσει η πρώτη πιτσιλιά).

Η ταινία, μέσα απο μια ιστορία εγκλήματος και τιμωρίας μιλάει για την ατιμωρησία, για την παιδική εγκληματικότητα την αυτοδικία και τελικά την απαθή αποδοχή του κακού που υπάρχει γύρω μας απο την κοινωνία.

Η ταινία είναι γρήγορα μονταρισμένη και δεν επιχειρεί να εκβιάσει με αργά πλάνα την καλλιτεχνική αξίωση. Θέλει το ευρύ κοινό να κάνει το "λάθος" να την δεί (και ίσως να την λατρέψει όπως στην περίπτωσή μου).

Thnx για το review Rookieblast
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

3. Thanks TheSpecialOne, Orianna, Above, Rookieblast, extra thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της lerris
    Likes / Thanks
    Υπέροχη! Έπαθα πλάκα όταν την είδα.
    Πολύ δυνατή, δε φοβάται να εκθέσει καταστάσεις και ταμπού που επικρατούν στην κοινωνία μας, κυρίως τη σήμερον ημέρα. Και ο τρόπος που κάνει κάτι τέτοιο είναι πανέξυπνος!
    Η σκηνοθεσία είναι εξαιρετική, όπως και η φωτογραφία, ενώ το σενάριο σε καθηλώνει απλά. Από την πρώτη στιγμή που ξεκινάει και αφού συνειδητοποιείς πού το πάει, βυθίζεσαι μέσα στην ταινία.
    Σίγουρα must-see. Αν και είναι πολύ βαριά ταινία που προκαλεί ακόμα και κατάθλιψη μετά το τέλος της, αξίζει.

10/10 ανετότατα!
    Ευχαριστούμε για το review, Rookieblast.

5. Thanks Above, Rookieblast thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της extra
    Likes / Thanks
    Και μένα μου άρεσε πολύ αν και με τα ασιατικά δεν τρελλαίνομαι. Τα τρόμου και τα ψυχολογικά τους μου αρέσουν. Αυτή ηταν καταπληκτική ταινία. Είχε εντυπωσιακές σκηνές, πολυ στυλ και είχε πολλά να πει σαν σενάριο για την σύχρονη κοινωνία την εγκληματικότητα και την ατιμωρησία. Πολύ καλη η δασκάλα και μια μαθήτρία ειδικά μου άρεσαν πολύ οπως έπαιζαν. 9/10

Πολύ καλο review.

7. Thanks Rookieblast, kKKK thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Είχε περάσει στην 9δα φέτος στα oscar στην ξενόγλωσση κατηγορία, ( μια χαρά το επεσήμανε ο Κ+3) και την υπολόγιζα χοντρά στη 5αδα, αλλά ο δικός μας Κυνόδοντας την έφαγε!!! ( Μάλλον αυτός...ή της Αλγερίας) Όπως και να έχει πολύ ωραία ταινία που η στυλιζαρισμένη της σκηνοθετική και άλλοτε θεαματική υπερβολή, της προσφέρει στην ιστορία ως εικόνα και ψυχή, που δεν είναι κάτι παραπάνω από μια ιστορία εκδίκησης και ατομικής τιμωρίας που την παρουσιάζει φρέσκια και σύγχρονη. Η φωτογραφία της είναι κομψοτέχνημα και ως χρώμα και ως κάδρο και πολύ καλές και οι ερμηνείες . Ειδικά της δασκάλας, που είχε όλο ο βάρος της ταινίας.

Αξιολογότατη ταινία που θέτει ερωτήματα που αφορούν! Ως πρόταση, την πέρασε η επιτροπή της Ακαδημίας στην 9δα, αλλά όχι στην πεντάδα και θύμωσαν τα υπόλοιπα μέλη που βάλανε τον Κυνόδοντα και όχι αυτήν!! Και βρίζανε την επιτροπή!! Οι Ίδιοι οι οσκαρητζήδες τους άλλους οσκαρητζήδες! Μύλος! Δεν πα' να φαγώθηκαν...εμείς πάντως ως έθνος...κερδισμένοι βγήκαμε...οπότε τουμπεκί!!! Η ταινία είναι πολύ καλή και με χωρίς υποψηφιότητα!

Rookieblast θαυμάσια επιλογή ταινίας και πολύ ωραίο το review σου. Καλώς μας ήρθες!

9. Thanks Orianna, lerris, kKKK thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Le Grant
    Likes / Thanks
    Kαταπληκτική ταινία. Την είχα στο μυαλό μου για μέρες. 9/10
    Ευχαριστώ για το πολύ καλό review.

Newbie Το Avatar του/της tsakki
    Likes / Thanks
    Απλά ταινιάρα. Απίστευτη σκηνοθεσία. 9/10 και εγω.

TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραία ταινία. Μοντέρνα και ρεαλιστική. Καταπληκτική φωτογραφία και μοντάζ. Θέτει σοβαρά ερωτήματα για την βία και την εγκληματικότητα. 9/10 Υπέροχο το review.

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Orianna
    Likes / Thanks
    Καταπληκτική ταινία. Την είχα δει πέρσι και μου θύμισες να την ξαναδώ με το review σου. Σημερινή και ως σκηνοθεσία αλλά περισσότερο ως θέμα και υπόθεση που αφορά και τα δικά μας σχολεία και παιδιά. Η ανεξέλεγκτη βία και η τιμωρία της, η εκδίκηση και οι συνέπειες της. Εξαιρετική σκηνοθεσία, μου θύμισε old boy, ερμηνείες και φωτογραφία. Πολύ στυλατη ως δουλειά και άποψη. Οι Ιάπωνες ξέρουν να κάνουν σινεμά. 9/10 Καταπληκτική ανάλυση και review Rookieblast. Mπράβο.

14. Thanks Above, kKKK thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της sweetcharlote
    Likes / Thanks
    Υπέροχη ταινία και στιλιστικά και ως αίσθηση. Την είχα δει έναν χρόνο πριν αλλά μου έχει μείνει στο μυαλό. Πολύ καλές ερμηνείες και φωτογραφία. Το θέμα της αυτοδικίας, της τιμωρίας και της εκδίκησης αφορά τις σύγχρονες κοινωνίες όλου του κόσμου δυστυχώς. Να την δείτε παιδιά, αξίζει πολλά. Καταπληκτικό review.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
join us