Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 18

Θέμα: Midnight in Paris (2011)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

Midnight in Paris (2011)

Midnight in Paris
    (Μεσάνυχτα στο Παρίσι)
    2011

Πρωταγωνιστούν:Owen Wilson,Rachel McAdams, Marion Cotillard, Michael Sheen, Adrien Brody, Kathy Bates, Alison Pill, Tom Hiddleston, Léa Seydoux, Kurt Fuller, Corey Stoll.

Σκηνοθεσία/Σενάριο: Woody Allen

Φωτογραφία:Darius Khondji/ Μοντάζ: Alisa Lepselter / Καλλιτεχνική Διεύθυνση:
    Sonia Grande / Σκηνικά: Hélène Dubreuil

Παραγωγή: Letty Aronson, Jaume Roures, Stephen Tenenbaum

EΙΔΟΣ: ΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ, ΣΙΝΕΦΙΛ

Υπόθεση: Ένα ζευγάρι (μαζί με τους γονείς της κοπέλας) καταφθάνει στο Παρίσι για να παντρευτούν. Ο νέος άντρας που είναι βαθειά ερωτευμένος με την πόλη του φωτός και εντελώς διαφορετικός με την ρηχή αρραβωνιαστικιά του, βρίσκεται σε συγγραφικό αδιέξοδο, τις νύχτες θα συναντήσει σχεδόν μαγικά… το Παρίσι του 1920 με επιφανείς καλλιτέχνες και ανθρώπους της τέχνης και θα εμπνευστεί και πάλι. Όλα αυτά τα Μεσάνυχτα… και μόνο.

Don’t speak, don’t speak, don’t speak… Annie Hall…

Πνευματικά ευκατάστατος και εύρωστος

Τον αγαπώ τον Woody Allen. Tα κείμενα του, τους χαρακτήρες του, το πικρόχολο χιούμορ του, την αγάπη που αγκαλιάζει την τέχνη του και τους ηθοποιούς του. Σέβομαι απεριόριστα τους σκηνοθέτες που εκτιμούν και διαχειρίζονται με αγάπη τους ηθοποιούς τους. Και ο Woody Allen με περίσσιο ζήλο μου τα προσφέρει στο σινεμά του. Το Μεσάνυχτα στο Παρίσι είναι για μένα η καλύτερη του ταινία μετά το "Σφαίρες πάνω από το Μπροντγουέη" του 1994. Όχι πως το "Match Point" ή το "Vicky, Christina, Barcelona" δεν ήταν καλές ταινίες, αλλά, τούτη δω, έρχεται από τόσο μακριά, (από την εποχή του Πορφυρού ρόδου του Καίρου και Μέρες Ραδιόφωνου) με τέτοια δημιουργικότητα και φαντασία που κάνει το απλό να μοιάζει τέχνη. Με μια γλυκύτητα, έναν διάχυτο ρομαντισμό με μια μαγική σκόνη πάνω της, που ο χρόνος του παρελθόντος της προσδίδει την καλλιτεχνική δίοδο για μεγαλουργεία. Ο Allen μεγαλουργεί με το παρελθόν, με το απωθημένο, με το διάσημο καλλιτεχνικό εκτόπισμα ανθρώπων μου έμειναν στην ιστορία μέσα από το έργο τους, αλλά τους εξανθρωπίζει ορισμένους σχεδόν "χυδαία" και ανθρώπινα. Καλλιτέχνες με αδυναμίες και πάθη και όχι στο απυρόβλητο.

Χέμινγουεϊ, Φιτζέραλντ, Στάιν , Νταλί, Πόρτερ, Πικάσο, Μπουνιουέλ, Ντεγκά, Kοκτό, Λοτρέκ, είναι μερικοί από τους διάσημους καλλιτέχνες που ζωντανεύουν μαγικά μετά τα Μεσάνυχτα, σε ολονύχτια πάρτι και καμπαρέ, στην εποχή της Βelle Εpoque, του μεσοπόλεμου, με ποτά και τσιγάρα, με παρανόμους εραστές, καυγάδες, ερωτικά αδιέξοδα με την αίσθηση της διαχρονικής άξιας του παρελθόντος που φωτίζει το θαμπό παρόν και μέλλον. Κουβέντες γύρω από την τέχνη, την ανάγκη της έμπνευσης, τη κρίση και τη κριτική, τα χρόνια που πέρασαν και χάθηκαν, τις αξίες που άφησαν, τον ερώτα, την αγάπη, το παθός. Τα μεσάνυχτα… αυτά. Τη μέρα η ζωή έχει άλλους ρυθμούς, ρηχούς, συνηθισμένους και τετριμμένους, έχει την σημερινή πραγματικότητα, την αρραβωνιαστικιά-και τους γονείς της- που είναι ακατάλληλοι για την ρομαντική ψυχοσύνθεση του ήρωα.

Ο Allen τοποθετεί τον καμβά της υπόθεσης (αρχή-μέση-τέλος) με το πιο απλό τρόπο και κινεί τους ήρωες τους με φαντασία που οργιάζει, σε ένα δημιουργικό σενάριο διαλόγων και πνεύματος, με γλυκόπικρο χιούμορ, με έμπνευση , αξίες, ψύχη αλλά περισσότερο από όλα με… προσωπικό ερώτα. Μας δηλώνει τον αθεράπευτο ερώτα του για το Παρίσι. Απλή η υπόθεση, θαυμάσιο το σενάριο που στηρίζει και εξελίσσει την υπόθεση/ιστορία.

Ερμηνευτικά ο Owen Wilson βρίσκεται σε πλήρη φόρμα αντιγράφοντας το alter ego του Allen στο πανί, όπως ήταν ο Branagh στο "Celebtiry" και η Johansson, στο "Scoop". Παίζει εκνευριστικά πειστικά τον νευρικότητα ρόλο και απωθημένο του Allen. Στα θετικά η εμφάνιση της Kathy Bates, αλλά κλέβει την παράσταση ο Nταλι του Adrien Brody, που αν είχε μεγάλο ρόλο θα μιλoύσαμε για υποψηφιότητα στα οscar. Yπέροχος. Ο Χέμινγουεϊ του Corey Stoll έχει αρρενωπότητα και αντρισμό, κλέβει σκηνές ( ειδικά στον καταπληκτικό μονόλογο του μέσα στο αυτοκίνητο) αλλά η κομψότατη και φινετσάτη Marion Cotillard είναι η απόλυτη Μούσα του ήρωα και της ταινίας… Με μια αφέλεια, μια γλυκιά επιπολαιότητα, είναι μια ιδέα, μια γυναίκα, ένα σύμβολο παντοτινής έμπνευσης…. Με τι χάρη κρατά τη μακριά πίπα της… και καπνίζει! Κινηματογραφικότατη παρουσία!

Σκηνογραφικά η αναβίωση της εποχής είναι μαγεία και σε επίπεδο κοστουμιών του 1920 απίστευτης κομψότητας. Η φωτογραφία παίζει στα ρεαλιστικά του σήμερα και στα νυχτερινά του παρελθόντος με χάρη, δημιουργώντας ύφος και στυλ. Ξεκινάμε με καρτ ποστάλ εικόνες, βροχή και τζαζ μουσική… και καταλήγουμε με βροχή και έρωτα. Ο Woody Allen με μάγεψε… Don’t speak…we are still in Paris…Annie Hall…

TRAILER

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 21 Οκτωβρίου 2011 στις 16:17 Αιτία: Νεο trailer

TV Maniac Το Avatar του/της kukube
    Likes / Thanks
    Πράγματι πολύ καλή ταινία, ο Woody στα κέφια του. Εξαιρετικοί χαρακτήρες, δοσμένοι ως ρεαλιστικές καρικατούρες μαζί με ένα τσούρμο υπέροχων ερμηνειών. (ναι ρε συ, κρίμα για τον Adrien Brody, δεν μπορούσε να έχει μεγαλύτερο ρόλο;; θα πήγαινε καρφωτός για β' ανδρικό!!)

Φωτογραφία, μουσική, σκηνικά, κουστούμια δεν το συζητώ καν, άψογα!! Σενάριο τόσο φρέσκο και ταυτόχρονα παλιομοδίτικο, αγγίζει θέματα της τέχνης και των γενεών που όλοι γνωρίζουμε!!

Αλλά η σκηνοθεσία δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και η λαμπρή υπόθεση που ναι μεν είχε αρχή μέση τέλος αλλά τα όρια της ήταν τόσο στενά που δεν σου επέτρεπαν να ευελπιστείς για κάποια αντροπή, ή δράση, ή ενδιαφέρον τι θα γίνει παρακάτω. Το ενδιαφέρον γιεννιέται καθαρά από σενάριο και από τους χαρακτήρε-καλλιτέχνες που παίρνουν ζωή από τους εξαιρετικού ηθοποιούς (με τις οδηγίες φυσικά του Γούντι).

βαθμολογία: 3,5/5

Μεθυστικό και γοητευτικότατο και το ριβιού σου φίλατε Above!!

Υ.Σ. Προσωπικά το matchpoint ήταν καλύτερο ενω το Vicky... χειρότερο
    Επειδή μια ταινία δεν τελειώνει ποτέ...

3. Thanks Chiras365, Above thanked for this post
    Likes / Thanks
    Σκηνοθετικά η μεγάλη μαγκιά του Allen πάντα Κουκουμπάκο, είναι πως κινεί τις μάζες των ηθοποιών του ομοιόμορφα. Πως τους διαχειρίζεται στο πνεύμα του σεναρίου και της ταινίας του. Και εδώ παίζει με το παρελθόν και το παρόν με την ίδια ευχέρεια και ευκολία. Με μια απλοϊκή ροή σε συλλογικό πνεύμα. Και μοιάζει σαν να μην κάνει...τίποτα! Αλλά...κάνει!

TV Maniac Το Avatar του/της greg_m
    Likes / Thanks
    δεν έχω δει ακόμα την ταινία, τόσο καλός ο Brody;
    κάποτε μου είχες πει οτι δεν παίζει ρόλο ο χρόνος που εμφανίζεται κάποιος για να προταθεί στους β ρόλους. είχε μικρότερο ρόλο και απο τη Viola Davis;
    όσο για το review
    Spoiler

ps: κούκ

Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την greg_m Εμφάνιση Δημοσίευσης
    δεν έχω δει ακόμα την ταινία, τόσο καλός ο Brody;
    κάποτε μου είχες πει οτι δεν παίζει ρόλο ο χρόνος που εμφανίζεται κάποιος για να προταθεί στους β ρόλους. είχε μικρότερο ρόλο και απο τη Viola Davis;
    Τόσο καλός ναι...ως εμφάνιση. Κατά την γνώμη μου βέβαια... Που δεν έχει ρόλο όμως ανεπτυγμένο για κάτι άλλο και δεν παίζει κανεναν ρόλο στην εξέλιξη της ταινίας ή του ήρωα. Απλά κεντρίζει το ενδιαφέρον η παρουσία του και η φυσιογνωμία του. Οπότε δεν του δίνεται ο απαιτούμενος χρόνος για μια πιθανή υποψηφιότητα.
    Οι ολιγόλεπτοι ρόλοι π.χ που κέρδισαν υποψηφιότητα ή oscar, είχαν σημαντικότατη εμφάνιση μέσα στην ταινία, έκλεψαν σκηνές από τον πρωταγωνιστή π.χ ή είχαν ρόλο στην εξέλιξη της ταινίας. Καμία σχέση με τον ρόλο της Davis στην "Αμφιβολία" ως δυναμική και εξέλιξη και υποκριτικά και σεναριακά ως γράψιμο. Καλά στα είχα πει και όλα ισχύουν.

Οσο για το review...ρίξε ένα δικό σου...να σου πω και εγώ τη γνώμη μου!

Υ.Σ Και δες την ταινία...για να έχεις μια γενικότερη άποψη!

7. Thanks greg_m thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της akrivi_4
    Likes / Thanks
    Το ειδα πριν λιγες μερες και μ' αρεσε πολυ!!

Αναμφιβολα ενα ταξιδι που ο καθενας μας θελει να κανει με τους δικους του ηρωες!!
    Το τελος δεν με καλυψε, μου φανηκε σαν να αφηνε ανοιχτα σημεια. Προφανως και βρηκε αυτο που πιστευε οτι δεν θα εβρισκε αλλα και παλι δεν ειχε closure.

Above, υπεροχο το review σου (ηταν το κερασακι στην τουρτα, που μ' εκανε να δω την ταινια )

9. Thanks Above thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της ojosdebrujo
    Likes / Thanks
    Υπέροχο το review Above! Την ταινία την είδα πριν μια εβδομάδα περίπου.
    Για να πω την αλήθεια μου, δεν ήξερα τίποτα από την πλοκή, μου πρότειναν
    να πάμε να την δούμε και μην έχοντας κάτι άλλο εκείνη τη μέρα πήγα.

Η ταινία μου άρεσε. Όλη αυτή η ατμόσφαιρα του Παρισιού, η "αίγλη" της
    belle epoque, σε ταξιδεύουν. Η Cotillard επικίνδυνα ερωτεύσιμη σε αυτό της
    το ρόλο, ο Wilson ήταν συμπαθητικός, και φυσικά η πληθώρα καλλιτεχνών
    ήταν μια ευχάριστη έκπληξη που διαδεχόταν η μία την άλλη. Από τους
    "αγαπημένους" μου ο Hemingway και φυσικά ο Dali με το "rinoceros!" που
    πέταγε κάθε λίγο και λιγάκι!

Το μόνο που με χάλασε λίγο στην ταινία ήταν το γεγονός ότι ενώ στην αρχή
    αφιερώνει κάποιο χρόνο να μας γνωρίσει τους υπόλοιπους χαρακτήρες (τη
    μέλλουσα γυναίκα του και τους γονείς της, τους αχώνευτους φίλους της) μετά
    μέσα σε 2-3 λεπτά σκηνής τους ξαποστέλνει και αυτό ήταν. Δεν μου έδωσε
    την εντύπωση ότι το έκλεισε "σωστά", λίγο βεβιασμένο μου φάνηκε. Σίγουρα
    το θέμα της ταινίας δεν ήταν αυτοί, αλλά μη μου αφιερώνεις τόσο χρόνο στην
    αρχή με τους βαρετούς και μετά μου τους πετάς σα στυμμένες λεμονόκουπες
    έτσι απλά!

Από την αρχή σχεδόν κατάλαβα ότι η ταινία αφορούσε πολύ το Woody Allen,
    ίσως να ήταν μια προσπάθεια έκφρασης των δικών του ανησυχιών περί
    έμπνευσης, φυγής σε μια άλλη εποχή όπου όλα θα ήταν καλύτερα, μια
    επαγγελματική στροφή κοκ.

Ήταν σίγουρα μια ευχάριστη ταινία και θα την πρότεινα και σε φίλους μου.
    Ένα τελευταίο, το οποίο το μετράω στα + για την ταινία : Αφού την είδα,
    είδα μετά στον ύπνο μου ότι μιλούσαν γαλλικά!

11. Thanks Nefelistar thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της kukube
    Likes / Thanks
    ps: κούκ
    φτου σου δεν ντρέπεσαι!!

Για κάνε και εσύ κανένα ριβιου να σε θάψουμε λίγο!!
    Επειδή μια ταινία δεν τελειώνει ποτέ...

13. Thanks greg_m, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της tanoulitsa
    Likes / Thanks
    Μια ειλικρινα πολυ ομορφη ταινια απο εναν σκηνοθετη που προσωπικα ουτε αγαπω ουτε πολυ βλεπω ευκολα. Το χιουμορ του Αλεν δεν ειναι του γουστου μου.
    Η ταινια ομως μου αρεσε απιστευτα. Εξυπνη, προσεγμενη, σχεδoν λογοτεχνικη!
    Τα παντα μπορουν να σε σαγηνευσουν και να νιωθεις πως το πρωι εισαι μαζι τους στις Βερσαλιες ενω το βραδυ χορευεις στα Μουλεν Ρουζ και στα παρτι των Φιτζεραλντ στο 20 και στην Μπελ Εποκ.
    Παρολαυτα ειχα θεμα με το πρωταγωνιστικο ζευγαρι που οχι μονο δεν ειχε την απαραιτητη χημεια αλλα ο ιδιος ο Ουιλσον κρατωντας τον ρολο του Αλεν που θεωρησα σε καποια σημεια ενοχλητικο δεν με επεισε αλλα αντιθετα με επεισε πως προκειτε για εναν απο τους πιο αδιαφορους ηθοποιους.
    Γενικα το κλιμα η μουσικη τα προσωπα τα παντα σε σαγηνευουν και μπορουν να καλυψουν τα κενα του Ουιλσον.
    Πολυ καλο για ακομα μια φορα ριβιου above.

15. Thanks Above thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Τη λατρεψαααααα! Τι όμορφη ταινία; Πόσο γλυκια και αθώα; Ερωτεύτικα την εποχη. Τι ωραίες παρέες, τι νυχτερινή ζωή. Αχ τα κοστουμιά, υπέροχα. Πολύ ωραίοι διάλογοι, σενάριο και σκηνοθεσία. Η λατρεμένη μου Κοτιγιάρ, μια κούκλα. Μπράβο στον Αλλεν που κάνει τέτοιες ταινίες. . 9/10. Above πολλά και πάλι.

17. Thanks Above thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία