Αποτελέσματα 1 έως 6 από 6

Θέμα: Final Destination 5 (2011)

Newbie Το Avatar του/της Nasoss69
    Likes / Thanks

Final Destination 5 (2011)

Βλέπω τον θάνατο σου 5

Σκηνοθεσία: Steven Quale
    Σενάριο: Eric Heisserer, Jeffrey Reddick
    Ηθοποιοί: Nicholas D’Agosto, Emma Bell, Arlen Escarpeta
    Ημ. Πρεμιέρας: Πέμπτη, 8 Σεπτεμβρίου 2011

Κατηγορία: Θρίλερ - Τρόμου

Υπόθεση-Μία ομάδα νεαρών παιδιών θα σωθούν από την κατάρρευση μίας κρεμαστής γέφυρας που οδήγησε στο θάνατο δεκάδες άλλους. Και θα σωθούν εξαιτίας ενός, που είδε ένα όραμα λίγο πριν συμβεί το ατύχημα . Ο χάρος όμως έχει άλλα σχέδια και ένας- ένας θα αρχίσει να πεθαίνει.

Η κριτική μου

Είναι μια από τα ίδια τα γνωστά τα τετριμμένα. Σαν όλα τα αμερικανικά νεανικά τρόμου που υπάρχουν. Άλλα μου άρεσε. Έχει κάτι αυτή η σειρά, που βλέπω όλες τις ταινίες ευχάριστα. Ο Θάνατος που δεν μπορείς να τον προσδιορίσεις, δεν έχει συγκεκριμένη μορφή, δεν εμφανίζεται ποτέ, παρά μόνο σαν μια αόρατη δύναμη που επηρεάζει τη κίνηση των αντικείμενο και σκοτώνει τα θύματά του μέσα από μια σειράς συμπτώσεων που φαίνονται ως ατυχήματα. Και αυτό είναι που κάνει η σειρά ξεχωριστή ως ιδέα. Για αυτό και μου αρέσει. H πέμπτη συνέχεια έχει μια πολύ εντυπωσιακή αρχή με την πτώση της γέφυρας, που σε πιάνει πανικός έτσι όπως το έχουν γυρίσει και πολύ καλά και αληθινά εφφε.

Η σκηνή αυτή είναι η καλύτερη του έργου. Μετά υπάρχουν κάποιοι έξυπνοι και εφευρετικοί φόνοι και ένα καλύτερο φινάλε που σε βάζει στο αρχικό κλίμα. Δεν θέλω να πω κάτι άλλο για την πρώτη ταινία, αλλά είναι ωραία η ανατροπή της. Κάπου στο τέλος κάνει μια κοιλιά και βαριέσαι λίγο νομίζω, αλλά όλη η ταινία είναι γυρισμένη στο κλασικό στυλ των προηγούμενων. Ηθοποιίες και τέτοια μην τα σκέφτεστε, το σενάριο και η σκηνοθεσία είναι απλοϊκά αλλά το στόχο της η ταινία τον πέτυχε νομίζω.

Το ατύχημα στο γυμναστήριο, είναι το καλύτερο μου. Και αγωνίa είχε και μου έσπασε τα νεύρα μέχρι να συμβεί. Θα έχει και συνέχεια νομίζω, γιατί πήγε καλα εμπορικά. Εγώ της βάζω ένα 7 στα 10, γιατί είχε όλα όσα ήθελα να δω και καλύτερο φινάλε. Και βέβαια η αρχική σκηνή με τη γέφυρα που είναι όλα τα λεφτά.

Τrailer

TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Εμένα μου άρεσε παιδιά. Περνάω καλά με όλα αυτά τα νεανικά θριλεράκια. Πλάκα εχουν. Και το πέμπτο μέρος καλό ηταν. Η σκηνή στη γέφυρα πολύ καλή οντως. Το φινάλε εξύπνα το δένουν. Καλή οι φόνοι και πάλι. Ευχαριστώ για το review.

3. Thanks sexrazat thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της lizard-joe
    Likes / Thanks
    Εμένα μου άρεσε. Δεν είναι κάτι ξεχωριστό αλλα καλά περνάς. Οι σκηνές στη γέφυρα πολύ αληθινές. Πανικός σε πιάνει. 7/10 Θέλω και συνέχεια. Πολύ καλό ριβίου φίλε και εμένα μου άρεσε ο θάνατος της κοπέλας στο γυμναστήριο.

Newbie Το Avatar του/της sam402
    Likes / Thanks
    Φάση είχε. Τα ίδια και τα ίδια, αλλά από κάτι άλλα με τον δολοφόνο να κυνηγά και να σκοτώνει τα θύματα του καλύτερο αυτό με το χάρο, που έχει και θεαματικούς φόνους. Η σκηνή στην αρχή με την γέφυρα είναι πάρα πολύ καλή και ίσως και το καλύτερο μέρος της ταινίας. Το τέλος της μου άρεσε πολύ και το βρήκα και πολύ έξυπνο.
    Δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό στην ταινία, καλή ήταν. 6/10
    Eυχαριστώ.

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της sweetcharlote
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε όπως και τα προηγούμενα. Είχε ευρηματικούς φόνους και η όλη ιδέα μου άρεσε πάντα με τον θάνατο να σε κυνηγά. Μακάβρια που είμαι. Νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα μέρη. Φαντάζομαι θα έχει και συνέχεια. Θα την δω βέβαια. Ευχαριστώ για το review Νassos69.

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks
    Καλό ηταν μωρέ. Τα έχουμε ξαναδεί αυτά, αλλά μου αρέσουν. Νεανικά αμερικάνικα θριλεράκια είναι για να περνάς την ώρα σου. Καλύτερο από κάποια άλλα. Η σκηνή με την γέφυρα βέβαια, σου κόβει την ανάσα. Πολύ πολύ καλή. Θα δω και το επόμενο αν βγει. Ευχαριστώ Nasoss69 για το review.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
join us