Αποτελέσματα 1 έως 10 από 10

Θέμα: Melancholia (2011)

TV Guru! Το Avatar του/της saya
    Likes / Thanks

Melancholia (2011)

Melancholia

Eίδος: δραματική ,sci-fi
    Cast: Kirsten Dunst,Charlotte Gainsbourg,Kiefer Southerland

Υπόθεση:Σε αυτή την όμορφη ταινία για το τέλος του κόσμου η μελαγχολική Justine και ο Michael γιορτάζουν τον γάμο τους σε ένα εντυπωσιακό πάρτυ που διοργανώνεται στο σπίτι της Claire,της αδερφής της Justine . Παρόλο τις προσπάθειες της Claire ο γάμος εξελίσσεται σε φιάσκο.Την ίδια στιγμή, ένας πλανήτης που ονομάζεται Melancholia κατευθύνεται ευθεία πάνω στην γή.

Στην melancholia, o πάντα αντισυμβατικός Δανός σκηνοθέτης Lans Fon Tier μας παρουσίαζει την προσωπική του εκδοχή της καταστροφής του κόσμου, μια συγκρούση της γής σε ένα πανέμορφο λυρικό τοπίο με έναν μπλέ πλανήτη,μεγαλύτερο απο την γή, που μοιάζει πολύ στην γή , με το όνομα Melancholia. Συνδυαζόντας το δράμα, τον τρόμο των πρωταγωνιστών με μια όμορφή ,ελεγειακή εικόνα καταστροφής ο Τριέρ προσπαθεί να μας συμβιβάσει με την ιδέα ,οτί το τέλος του κόσμου οπως τον ξέρουμε ,ίσως να είναι και κάτι όμορφο.

Η ταινία αποτελείται απο δύο μέρη ,αφιερωμένα στις δύο αδερφές τηνς Justine (Κίρστεν Ντανστ, βραβείο ερμηνείας στο Φεστιβάλ Κανών) και της (Σαρλότ Γκενσμπούργκ) και εστιάζει στις σχέσεις των 2 αδερφών και στον τρόπο που αντιμετωπίζουν την επικείμενη καταστροφή, αλλά και την μελαγχολία.Η κατάσταση της πρώτης αδερφής της Justine, θα μπορούσε να περιγραφεί ως καταθλίψη.Ο Τρίερ είναι γνωστό οτι πάσχει απο καταθλίψη και νομίζω ειναι εμφανές ,οτι ταυτίζεται με την προβληματική, καταθληπτική αλλα και προφητισσα και συμπαθητική ηρωίδα.Αντίθετα με άλλες ταίνιες του Τριέρ που οι γυναίκες παρουσιάζονται ως θύματα εκμετάλευσης ή ενσάρκωση του κακού και έγιναν αφορμή να θεωρηθεί ο Τρίερ μισογύνης, η γοητευτική Justine είναι ένα είδος Κασσάνδρας που διαίσθανεται ο,τι έρχεται.

To δεύτερο και εσχατολογικό μέρος, είναι αφιερωμένο, στην ορθολογίστρια και φυσιολογική Claire.Σαν ένα είδος ειρωνίας, η συμβιβασμένη αστή, Claire, καλείται να αντιμετωπίσει την καταστροφή, που έρχεται.

Αντίθετα με άλλες ταινίες που αφορούν στο τέλος του κόσμου, μην περιμένετε να δείτε φρικτές εικόνες καταστροφής,κατακλυσμούς,θανάτους ζώών και ανθρώπων η Justine , αντιθετά το alter ego του Τριερ, δέχεται το τέλος σαν μια λύτρωση και ευκαιρία να ξεκινήσει κάτι καινούριο.

Η ταινία σε πολλά σημεία είναι αριστουργηματική.Ο δημιουργός κινείται σε γνωριμά του πεδία, εξελίσσοντας ένα θέμα που το είχαμε δεί και στον αντίχριστο, την κατάθλίψη και αυτή την φορά όχι την αρχή,, αλλα το τέλος του κόσμου.Ανεξαρτήτως της ποσωπικότητας του Τριέρ, των απρεπών δηλώσεων που έχει κάνει και τις προκλητικότητας του , νομίζω ότι καταφέρνει να μιλάει με τις εικόνες του και αυτό που δείχνει, μπορεί να μην είναι ακριβώς, χαρουμένο και αισιόδοξο, αλλα είναι όμορφο.

Τελευταία επεξεργασία από τον/την saya; 20 Νοεμβρίου 2011 στις 15:19

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks
    Αυτο το ωραιο review με ωθησε στο να το παραγγειλω απο τον θειο μου και καποια στιγμη να το δω

3. Thanks saya thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Αρκετά καλή ταινία. Πιο mainstream απ' ότι μας έχει συνηθίσει ο Τρίερ (κυρίως θαματολογικά και όχι σκηνοθετικά).

Το πρώτο μέρος της ταινίας μου άρεσε πολύ περισσότερο απο το δεύτερο (κάτι που μου συμβαίνει πρώτη φορά σε ταινία του Τρίερ - συνήθως το ανάποδο γίνεται). Στο πρώτο μέρος ο Τρίερ με αφορμή μια γαμήλια τελετή σατιρίζει το θεσμό του γάμου (τόσο του wedding όσο και του marriage -χρησιμοποιώ τις αγγλικές αντίστοιχες γιατί στα ελληνικά τα καλύπτουμε και τα δύο με τη λέξη γάμος) και μάλιστα με κυνικό και προβοκατόρικο τρόπο τον συνδέει με τη μόδα, τη διαφήμιση και γενικά το χρήμα και την σπατάλη του.

Το δεύτερο μέρος έρχεται σαν κερασάκι στην τούρτα να επισφραγίσει το πόσο μάταια ήταν όλα αυτά που είδαμε στο πρώτο μέρος και πώς οι άνθρωποι υμνώντας το ανούσιο βλέπουν το δέντρο και χάνουν το δάσος.

Το πιό δυνατό κομμάτι της ταινίας ήταν το sequence στην αρχή της που έδειχνε κάποια μελλούμενα σε slow motion με μια ονειρική διάθεση. Επίσης μου άρεσε η τελευταία σκηνή.

Η Kirsten Dunst μου φάνηκε λίγο υπερβολική στο παίξιμό της. Μου φάνηκε περισσότερο σαν να είχε πιεί μαύρο παρά σαν να είχε πάθει κατάθλιψη ή μελαγχολία ή ότι τέλος πάντων είχε.

Πρίν αναφέρθηκα στο θέμα της ταινίας και το αποκάλεσα mainstream. Αυτό γιατί θεωρώ ότι ο Τρίερ έχει ασχοληθεί με πιο ζόρικα και διχαστικά θέματα όπως ο ρατσισμός, η θέση της σύγχρονης γυναίκας κτλ και το έκανε με προκλητικό και χοντοκομμένο τρόπο. Και αυτό τον έκανε ιδιαίτερο. Γιατί πέρα απο δόγματα και κουνημένες κάμερες αυτό που έκανε (για μένα τουλάχιστον) τον Τρίερ μεγάλο είναι ότι δεν φοβήθηκε να εκφράσει μέσα απο τις ταινίες του αιρετικές προς το politically correct απόψεις και με την ιδιαίτερη σκηνοθεσία του να καταφέρει τους αριστερίζοντες σινεφίλ να τον θεοποιήσουν αγνοώντας τες.
    Το θέμα θέμα που βρήκε να κριτικάρει σ' αυτή την ταινία ο Τρίερ θεωρώ ότι είναι ένα θέμα με το οποίο ασχολείται ένας νέος κινηματογραφιστής και όχι κάποιος που έχει ξεσηκώσει το σύμπαν με τις απόψεις του σε προηγούμενες δουλειές του. Κάτι που με κάνει να πιστεύω ότι στις Κάνες έγινε προκλητικός στις δηλώσεις του γιατί δεν κατάφερε να γίνει με την ταινία του. Έτσι βέβαια έδωσε τη δυνατότητα στην Kirsten Dunst να ξεδιπλώσει στη συνέντευξη τύπου το υποκριτικό της ταλέντο και να κερδίσει τις εντυπώσεις κάτι που κατα τη γνώμη μου πάντα δεν το έκανε με την ερμηνεία της στην ταινία.

Είμαι μεγάλος φαν του Τρίερ και ακολουθώ τον μάστορα χρόνια. Και οι περισσότερες ταινίες του μου έχουν αρέσει πολύ. Η Μελαγχολία είναι μια πολύ καλή ταινία αλλά όχι η καλύτερή του. Πάντως τη θεωρώ μια σούπερ ευκαιρία (για πολλούς λόγους) για να ξεκινήσει κάποιος να γνωρίζει τη δουλειά του Τρίερ χωρίς να φοβάται μην πέσει στα βαθειά.

Saya thnx για το πολύ όμορφο και ουσιαστικό review σου.
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

5. Thanks Bouzouxis7, tsakki, DeeMon, Nefelistar, saya thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Δεν τρελαίνομαι για τον trier, αλλά αυτή μου άρεσε αρκετά. Από τον Αντίχριστο που δεν τον άντεξα, πολύ καλύτερη. Την βγήκα πιο στρωτή, πιο ήρεμη, αν και τα τρελά του τα έκανε. Μου άρεσε πάρα πολύ η Dunst, η μουσική και η φωτογραφία.
    Νομίζω ότι έκανε την πιο όμορφη του ταινία. Δεν ξέρω είχε κάτι που με τράβηξε μέχρι το τέλος. Αν και στην αρχή είπα να τη βγάλω. Πάντως αξίζει να την δείτε. 8/10 Saya υπέροχο υπέροχο το review σου. Μπράβο.

7. Thanks DeeMon, saya thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Orianna
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε πολύ η ταινία αν και βρήκα προβλήματα στα δυο μέρη της ταινίας. Στο πριν και το μετά της ύπαρξης του άλλου πλανήτη. Έχει μεγάλο ενδιαφέρον πως λειτούργει λυτρωτικά στην ψυχοσύνθεση της ηρωίδας και πως μελαγχολεί σταδιακά ως αντίσταση στο παράξενο αυτό συμβάν. Οι αντιφάσεις και η ακραίες οπτικές του Τριερ απουσιάζουν εδώ και δεν φτάνει τα προηγούμενα του αριστουργήματα όπως το Χορεύοντας στο Σκοτάδι και το Dogville, αλλά είναι σαφέστατα καλύτερη από τον Aντίχριστο. Η φωτογραφία του είναι μαγική, οι δε ερμηνείες της λατρεμένης μου Charlotte Gainsbourg και βέβαια της Dunst εξαιρετικές. Ευχαριστώ για το υπέροχο review sayia.

9. Thanks DeeMon, saya thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της matovel
    Likes / Thanks
    Πρώτα να πω μπράβο στη saya για την παρουσίαση, που είναι και μια ευκαιρία να σχολιάσω

Το 1ο πράγμα που με χάλασε στην ταινία και που με επηρέασε σε όλη της την διάρκεια ήταν το ότι πρωταγωνιστεί η Kirsten Dunst. Δεν μου αρέσει καθόλου και είδα ότι περί αυτής πρόκειται λίγο πριν μπω στο σινεμά!

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν τελικά η ταινία μου άρεσε ή όχι. Η εισαγωγή είναι εξαιρετική, αρκεί κανείς να την δει και θα καταλάβει.
    Από εκεί και πέρα, θα παραδεχτώ ότι βαρέθηκα σε αρκετά σημεία, ειδικά στο 1ο μέρος. Το μπούστο της Kirsten ήταν πάντως χορταστικό όλοι στην αίθουσα είχαν να το σχολιάσουν!
    Γενικά δεν απαιτώ να καταλάβω μια ταινία για να μου αρέσει, μερικές φορές μετράνε και τα συναισθήματα που σου αφήνει. Η συγκεκριμένη με μπέρδεψε όμως και σε αυτόν τον τομέα κι έτσι δεν βγήκα και ξετρελαμένη απ' την αίθουσα.

Αξίζει να την δει κανείς πάντως, κυρίως γιατί είναι απ' τις ταινίες που ο καθένας τις αντιλαμβάνεται τελείως διαφορετικά.

Υ.Γ. Όσο για το "βαμπίρι" που σκάει μύτη... ασχολίαστο! χαχα

11. Thanks saya, bill667 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks
    Καλή ταινία, σκηνοθετικά άψογη, αλλά το 1ο μέρος το χουμε ξαναδεί στο breaking the waves, και το 2ο μέρος το έχουμε ψιλοξαναδεί σε προηγούμενες ταινίες του Λαρς, αλλά μου έκανε εντύπωση η τραγική ειρωνεία που ο Τζακ Μπάουερ στο ρόλο του γνωστού τύπου που τους διαβεβαιώνει όλους ότι όλα θα πάνε καλά παίρνει τον πούλο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την TheSpecialOne; 30 Αυγούστου 2012 στις 23:02

13. Thanks saya thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της tsakki
    Likes / Thanks
    Αγαπώ τον Τρίερ και τις ταινίες του. Αγάπησα και αυτήν.
    Καταπληκτική φωτογραφία και εισαγωγή. Charlotte Gainsbourg λατρεμένη και αποκάλυψη η Dunst. Ευχαριστώ για το υπέροχο review saya.

15. Thanks saya, Le Grant thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks

ΧΑΧΑΧΑΧ

17. Thanks saya, 24lost, Chiras365 thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της velvetmorning
    Likes / Thanks
    Κατα την γνωμη μου απο τις πολυ αξιολογες ταινιες οχι φυσικα σαν το Dogville αλλα και παλι μου αρεσε πολυ και σιγουρα θα την ξανα εβλεπα και δευτερη φορα (ειμαι μαζοχα; ) γιατι η αληθεια ειναι οτι παντα κατι χανεις την δευτερη. Η Kirsten Dunst φοβερη στον ρολο της απλα και να σημειωθει οτι δεν την πολυ-πηγαινα και πολυ σαν ηθοποιος..

19. Thanks saya, bill667 thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας