Αποτελέσματα Δημοσκόπησης: Πως σας φάνηκε;

Ψηφοφόροι
23. Δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση
  • 1

1 4,35%
  • 2

1 4,35%
  • 3

0 0%
  • 4

4 17,39%
  • 5

8 34,78%
  • 6

4 17,39%
  • 7

1 4,35%
  • 8

2 8,70%
  • 9

0 0%
  • 10

2 8,70%
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 19

Θέμα: The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 (2011)

TV Guru! Το Avatar του/της sirina
    Likes / Thanks

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 (2011)

Σήμερα γά-, σήμερα γάμος γίνεται (δις)
    σ’ ωραίο περιβόλι, σ’ ωραίο περιβόλι (δις)

Σήμερα απο-, σήμερα αποχωρίζεται (δις)
    η μάνα από την κόρη, η μάνα από την κόρη (δις)

Γαμπρέ τη νύ-, γαμπρέ τη νύφη ν’ αγαπάς (δις)
    Να μην την εμαλώνεις, να μην την εμαλώνεις (δις)

Σαν το βασί-, σαν το βασιλικό στη γη (δις)
    να τηνε καμαρώνεις, να τηνε καμαρώνεις (δις)

Σήκω περή-, σήκω περήφανε αητέ (δις)
    κι άνοιξε τα φτερά σου, κι άνοιξε τα φτερά σου (δις)

Να πεταχτεί, να πεταχτεί η πέρδικα (2)
    που ’χεις στην αγκαλιά σου, που ’χεις στην αγκαλιά σου (2)

Υπόθεση:

Η Μπέλα και ο Εντουάρντ επιτελούς παντρεύονται, επισφραγίζοντας έτσι την επική τους αγάπη. Το ονειρεμένο τους Honeymoun όμως διακόπτεται απρόσμενα όταν η Μπέλα μένει έγκυος. Τι θα είναι το παιδί που θα γεννήσει και πόσο κίνδυνο αποτελεί για την ίδια άλλα και ολόκληρη την ανθρωπότητα? Εναα νέο κεφάλαιο στην ζωή όχι μόνο της Μπελάς άλλα και της φυλής των βαμπίρ είναι έτοιμο να ξεκινήσει.

Η ταπεινή μου άποψη:

Πάντα μου άρεσαν οι ρομαντικές ιστορίες αγάπης και δεν το χω κρύψει και πότε Είναι ωραίο να βλέπεις εξιδανικευμένους έρωτες και επικές ιστορίες αγάπης, ειδικά στις τόσο κυνικές εποχές που ζούμε Οι άνδρες ιππότες που φέρονται τις γυναίκες σαν πριγκιπισσες δεν υπάρχουν πια, ενώ από την μεριά τους πολλές γυναίκες, στην προσπάθεια τους να αποδείξουν την άξια τους πετάξαν από απάνω τους την χρυσόσκονη, ποδοπάτησαν τον ρομαντισμό και γύρισαν την πλάτη στο παλιό, κάλο ρομάντζο

Μια τέτοια εισαγωγή, ίσως σας προδιαθέτει ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, η Χαραυγή είναι το ρομάντζο που ζέστανε την παγωμένη μου καρδιά και γέμισε με δάκρυα τα συγκινημένα μου ματάκια Αν και είμαι η πρώτη που συγκινούμαι με γάμους και χάρες, μόνο στην ιδέα του “κάτι παλιό, κάτι και καινούριο, κάτι δανεικό, κάτι μπλε”, η συγκεκριμένη ιστορία πέρασε και δεν ακούμπησε Για την ακρίβεια, είναι η απόδειξη πως μπορείς να φας δυο ώρες απεραντολογώντας, χωρίς να δείξεις τίποτα ουσιαστικό, χωρίς κορύφωση, χωρίς σασπενς, χωρίς ενδιαφέρον.

Άλλα ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή Το πρώτο μέρος της ταινίας, είναι ο γάμος του ζευγαριού Υπέροχο σκηνικό, λιτό και κομψότατο νυφικό, δυο-τρεις αιματοβαμμένοι εφιάλτες και έχω ήδη ανακαθίσει στην καρεκλα μου, περιμένοντας μεγάλα πανηγύρια Φευ όμως Η σκηνή του γάμου έχει μια Μπέλα σαν δαρμένη γάτα, να περιφέρεται πανικόβλητη και να μην δείχνει καθόλου ευτυχής Θα μου πεις, έχει τα δικιά της η κοπέλα, δεν είναι λίγο και αυτό που περνάει Δεν την υποχρέωσε κάνεις όμω,ς και είναι τουλάχιστον ανόητο από πλευρά σεναρίου-σκηνοθεσίας που αναλώθηκαν σε μακρόσυρτα πλάνα, βουβά βλέμματα και χαζομάρες αντί να δείξουν τον έντονο συνδυασμό χαράς και φόβου που ένιωθαν αμφότεροι Μετα από αυτό φτάνουμε στο ακόμα πιο ξενέρωτο Honeymoun που πάρα τις κάμποσες χαριτωμένες και αστείες στιγμές δεν έβγαζε ούτε το πάθος ούτε την ζωντάνια που θα πρεπε να εκπέμπουν οι σκηνές ενός νιόπαντρου τρελά ερωτευμένου ζευγαριού Για την ολοκλήρωση της σχέσης τους, δεν θα πω πολλά, είναι και ολίγον σποιλερ το τι και πως, άλλα ρε φίλε, τόσο μπιρι μπιρι και ανάλυση ούτε ο Ασκητής με τους ασθενείς του δεν κάνει
    Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα Η Μπέλα είναι εγκυος, άλλα ποιος μπορεί να χαρεί? Κάνεις δεν ξέρει τι είναι το παιδί που θα γεννήσει, το οποίο κιόλας της ρουφά την ζωή και την καθιστά ένα ανθρωπινό ερείπιο Αυτό μάλιστα, είναι αρκετά ενδιαφέρον και η ταινία χτίζει, χτίζει, χτίζει και μένει στο χτίσιμο γιατί πάλι μηδέν εις το πηλίκον Καμιά κορύφωση, καμιά σοβαρή μάχη, καμιά ιδιαίτερη αγωνιά Κριμα, κρίμα, κρίμα γιατί θα μπορούσαν να το κάνουν σαν θρίλερ, σκοτεινό, γεμάτο εφιαλτικά οράματα και ξεσπάσματα άλλα μπαααααα. Αντι αυτού αναλωνόμαστε πάλι σε βουβά βλέμματα γεμάτα πόνο και άφθονη ανάλυση.

Το πρόβλημα της εν λόγω ταινίας, δεν είναι άλλο από τον ρυθμό της. Είναι τόσο άνευρη, τόσο ξενέρωτη, τόσο αργόσυρτη που καταλαβαίνεις ότι το κάνουν για να γεμίσουν το δίωρο και σε ταράζουν παραπάνω Ακριβώς με το ίδιο κεντρικό στόρι, κάποιος άλλος θα έκανε μια αξιοπρεπή ρομαντική ταινία Οι δημιουργοί όμως όλου του saga, έχουν κλειδώσει σαν tarrge group τα εφηβακια ή τις αιώνιες ρομαντικές ψυχές και δεν κάνουν καν τον κόπο να δώσουν μια πιο ενήλικη προσέγγιση στο όλο εγχείρημα Οι σκηνές σεξ υπονοούνται, η αιματοβαμμένη σκηνή στο τέλος είναι πιο πολύ σιχαμένη πάρα τρομακτική και η αδιανόητη ηθοποιία των πρωταγωνιστών συνθέτουν το σκηνικό της απογοήτευσης. Μην έχοντας δε κανένα χτίσιμο των δευτερευόντων χαρακτήρων σε αποτρέπει από το να νοιαστούμε κυριολεκτικά, γιατί ξέρεις ότι δεν θα γίνει κάτι σημαντικό σε κάποιον από αυτούς Και αφού ούτε στους τρεις θα συμβεί κάτι, τότε για ποιο λόγο ακριβώς να νοιαστούμε?

Ωστόσο, για να μην λέτε ότι είμαι αφοριστική, θα πω ότι όντως είναι αστεία σε διάφορα σημεία, είχε(πάλι) γαμάτη μουσική, ωραιότατη σκηνοθεσία/φωτογραφία/παραγωγή τελειώνει σε πολύ κάλο σημείο που σου εξάπτει την περιέργεια για το grand finale και είναι πολύ πολύ πολύ καλύτερο από το ανεκδιήγητο 2ο και το φλύαρο 3ο. Αν κόψουν τις σοβαροφανείς μελοδραματικές ερμηνείες, αν έχουν κανονικές μάχες και αν το τρέξουν λίγο, ειλικρινά το πιστεύω ότι μπορεί το τελευταίο μέρος της σειράς να είναι ενδιαφέρον. Λίγο παθος, λιγο ένταση, φωναξτε και λίγο αντι να μοιάζετε σαν μαστουρωμένοι. Κανει καλο.

Sex spoiler.

Spoiler

TV Master Το Avatar του/της T.GhosT
    Likes / Thanks
    Αχ αχ αχ!! Και ακομα περισσοτερα ααχ!
    Θα συμφωνησω εν ολιγοις οτι η ταινια μου φανηκε πατατα!!
    Θα διαφωνησω οτι το προβλημα το εχει η ιστορια!!

Τι εννοω.. επειδη εχω διαβασει τα βιβλια ολης της σειρας.. το breaking dawn μπορω να πω οτι ειναι απο τα αγαπημενα μου!! Υπεροχες σκηνες.. υπεροχοι διαλογοι.. και γνκ ενα love story που ξετυλιγεται με ενδιαφερον και αγωνια!!

Γτ ομως η ταινια μου φανηκε πατατα..
    Παρουσιαστηκε ολη η ιστορια ΤΟΣΟ ρηχη και αδιαφορη που ακομα και εγω που ειμαι λατρης της δεν με αγγιξε καθολου!! Ειχαμε μια Μπελλα ξενερωτη.. που προσπαθουσε too much να βγαλει αυτο που ηθελε.. σχεδον σαν τα ζοριζοταν!! Στιγμες απο το honeymoon οι οποιες ηταν αξιολατρευτες καθως και σκεψεις της πρωταγωνιστριας δεν παρουσιαστηκαν καθολου!! και επικεντρωνομαι στις σκεψεις.. γτ η πρωταγωνιστρια φαινοταν σαν ενα κακομαθημενο/άβουλο/τρομοκρατημενο παιδακι!! Που καθε αλλο απο αυτο δεν ειναι!
    Ο λογος που δεν ηθελε ο Εντ να κανουν ξανα σεξ ηταν επειδη το κοριτσι μας η Μπελλα ηταν γεματη μελανιες σε ολο της το σωμα! Ο σκηνοθετης μας λοιπον θελοντας να κανει πιο αναλαφρο το κλιμα (teen κοινο) προτιμησε να παρουσιασει μια μελανιτσα στον ωμο.. η οποια την επομενη μερα ως δια μαγειας ειχε εξαφανιστει!!
    Επειδη δεν θελω να επεκταθω σε παραπανω λεπτομερειες/ανακριβειες του σεναριου για να μην κουρασω..
    Πετσοκοβοντας την ιστορια οπως μας βολευε, και εχοντας μια αδιαφορη ερμηνεια απο την πρωταγονιστρια.. βγηκε απο που βγηκε!
    Επισης εχω απορια.. μονο σε μενα φανηκε η μουσικη να ειναι copy paste απο την πρωτη ταινια?? Που δεν λεω υπεροχο αλλα ελεος.. ουτε στο κοπο να φτιαξουν ενα αλλο soundtrack??

Εν τελει αν εξαιρεσουμε δυο με τρεις σκηνες καλες σε ολη την ταινια.. και την τελευταια των βολτουρι.. η ταινια failure για μενα προσωπικα!
    When you are good they never remember,
    When you are bad they never forget.
    Proves me right every time.

3. Thanks N1512, Bouzouxis7 thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της NoRmita
    Likes / Thanks
    Δυστυχώς θα συμφωνίσω με Sirina+ T.Ghost.
    Περίμενα πολλά από αυτή την ταινία και αυτό που είδα ήταν μια απογοήτευση. Καθόλου δράση, καθόλου σασπέν, πολύ λίγο συναίσθημα...
    Οι ερμηνίες των 2 πρωταγωνιστών απαράδεκτες, τόσο fake όλο πραγματικά, που ήταν ο τόσο "έξω από τα όρια" έρωτας;
    Πολλές σκηνές εκτός βιβλίου, απλά για να λέμε ότι τις κάναμε και ότι έχει υποτυπώδης δράση η ταινία. Πολλά ωραία κομμάτια του βιβλίου παραλήφθηκαν και χάθηκε πολύ από την ουσία.
    Ο Έντουαρντ σαν να ασχήμυνε επικίνδυνα Καλά κ για την Μπέλλα δεν θα μιλήσω γιατί θα γίνω κακιά.
    Προς στο τέλος λίγο το σώσαν, με τη γέννα και το δηλητήριο κτλ. Υπήρχε λίγο κάτι, σε σχέση με το όλο άνοστο της ταινίας...

Στα σύν τώρα, ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ.
    Ο Τζεικοπ (Taylor Lautner) .... Αχ θεέ τι άνθρωπο δημιούργησες... Τι ΑΝΔΡΑΣ!!! Μιλάω σαν 13χρονο αλλά αυτό το παιδί στα βγάζει όλα
    Η πρώτη σκηνή με αυτόν τέλεια αν και θα την ήθελα πιο συναισθηματική. Η ερμηνεία του μ' άρεσε σε όλη την ταινία. Κούκλος, κούκλος, κούκλος τι αλλο να πωωωω))))

Τεσπά, πολύ μακρηγόρησα, ελπίζω στην επόμενη ταινία να τα δώσουν όλα!!!
    Ό,τι δεν βλέπω, δεν ξέρω, δεν μαθαίνω,είναι σαν να μην υπάρχει....

TV Guru! Το Avatar του/της Eleni7
    Likes / Thanks
    Καταλαβα.Θα σπασει παλι τα κοντερ στα Razzies
    SMALLVILLE 2001-2011,thanks for the memories

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRT1jF1sjqaE2OXNhfHECZP42o0vAGtV  M-9EfiguFDkqAUJs1s8&t=1

13.05.2011 BELIEVE

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    Το τραγικο ειναι οτι σπαει τα κοντερ και στο box-office..!!! εχει βγαλει ηδη 310 εκατομμυρια και παει..!!!

Likes / Thanks
    Αυτο ψιλοσιγουρακι ηταν.Για αυτο και κανανε 2 ταινιες.Την ειχαν σιγουρη την μπαζα

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRT1jF1sjqaE2OXNhfHECZP42o0vAGtV  M-9EfiguFDkqAUJs1s8&t=1

13.05.2011 BELIEVE

TV Master Το Avatar του/της T.GhosT
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Eleni7 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Αυτο ψιλοσιγουρακι ηταν.Για αυτο και κανανε 2 ταινιες.Την ειχαν σιγουρη την μπαζα
    Περα απο αυτο (που με βρισκεις απολυτα συμφωνη), δεν θα γινοταν ομως και διαφορετικα! Για να εβγαινε καλη δουλεια επρεπε να το κοψουν.. Οπως και θεματικα ειναι χωρισμενο στα 2 το βιβλιο! Ασχετα αν δεν το πετυχαν!! Φαντασου βγαλαν μια βλακεια και μιση, εχοντας το περιθωριο να μην την πετσοκοψουν κιολας.. Φαντασου ολο το βιβλιο να το καναν σε μια ταινια.. εκει να εβλεπες πανζουρλισμο!!!!
    When you are good they never remember,
    When you are bad they never forget.
    Proves me right every time.

9. Thanks N1512, Eleni7 thanked for this post
    Likes / Thanks
    Δεν εχω διαβασει τα βιβλια για να εχω αποψη αν επρεπε να γινουν 2 ταινιες ή οχι.Επειδη με πηρε ο υπνος στην πρωτη υπεθεσα οτι εγινε μονο και μονο για οικονομικους λογους και σιγουρα εβγαινε ολη σε μια ταινια.Ισως εγινε τελικα επειδη στα βιβλια περναει απο ενα σημειο και μετα καποιο μεγαλο χρονικο διαστημα (υποθεση κανω,δεν ξερω)?Οπως και να χει,δεν νομιζω οτι τα βιβλια ειναι τοσο πατατες.Θα μπορουσαν σιγουρα να κανουν καλυτερη δουλεια (πχ να βρουν καλυτερο καστ)

13.05.2011 BELIEVE

11. Thanks T.GhosT thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Fireball
    Likes / Thanks
    Η αληθεια είναι ότι γελάσαμε παααρα πολύ. Μην αρχίσω για τις ερμηνείες.....αχρωμες αοσμες. Η Bella δεν έπειθε καθόλου για μελλοντική μάνα και ο Pattinson αδιάφορος σε όλη την διάρκεια ενώ οι περισσοτεροι διαλογοι ψιλοανουσιοι!

Φαγανε την μισή ταινία για εναν βαρετό μήνα του μέλλιτος ενω θα μπορούσαμε να έχουμε ξεμπερδεψει με ένα part μονο. Το finale ενταξει δεν μπορώ να πω....το κόψανε σε καλό σημειο. Μετα τους τίτλους τέλους έχει και μια extra σκηνη για να σε ετοιμάσει για το Pt2.

Spoiler

Θα συμφωνησω ότι τα μηνυματα που υποτιθεται θέλει να περάσει είναι λίγο αντικρουομενα. Απο την μια είναι εμεσως αντιθετη στο προγαμιαιο sex, αλλά προμοταρει ενα χαρακτηρα που δεν σεβεται τις χαρες της ζωης. Τουλάχιστον στο Vampire Diaries ( οσοι το βλέπουν θα ξερουν), η Elena παραδεχτηκε ανοιχτά ότι θέλει να ζήσει σαν normal ανθρωπος και δεν ενδιαφερεται να γίνει vampire.

Την αμαρτία μου ομως την λέω, θα δω και το επομενο μερος
    I am not Antisocial, society is Antime!

TV Maniac Το Avatar του/της kukube
    Likes / Thanks
    παιδιά η ταινία ήταν Η βαρεμάρα!!! Αδιάφορο άομο με απρόσωπη σκηνοθεσία, κακή φωτογραφία και σκορπισμένα παντού σαχλοτράγουδα. Αλλά η έκπληξη υπήρχε στο πρόσωπο της αταλάντης Στιούαρτ που επιτέλους κατάφερε και ερμηνευσε...!!! Σε συνδυασμό με το εξαιρετικό μακιγιάζ έπειθε μια χαρά!!!

1/5

thanks για το όμορφο ριβιού!!
    Επειδή μια ταινία δεν τελειώνει ποτέ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία