Αποτελέσματα 1 έως 6 από 6

Θέμα: Killer Elite (2011)

Newbie Το Avatar του/της sam402
    Likes / Thanks

Killer Elite (2011)

Killer Elite
    (2011)

Πρωταγωνιστούν: Τζέισον Στέιθαμ, Ρόμπερτ Ντε Νίρο, Κλάιβ Οουεν
    Σκηνοθεσία:
    Γκάρι ΜακΚέντρι

Σενάριο:
    Γκάρι ΜακΚέντρι, Ματ Σέρινγκ
    Διάρκεια: 116'Είδος: Περιπέτεια, Δράση
    2011- Έγχρωμο

Υπόθεση
    Ένας πρώην πράκτορας ο Ντανι, που έχει αφήσει την παλιά του ζωή και ζει μια οικογενειακή ζωή στην Αυστραλία, θα επανέλθει στην ενεργό δράση όταν ο μέντορας του θα πέσει θύμα απαγωγής. Ο Ντανι και η ομάδα του θα προσπαθήσουν να αναχαιτίσουν στην ομάδα που έχει απαγάγει τον μέντορα του και να τον απελευθερώσουν. Η μάχη θα είναι σκληρή.

Σχόλια για την ταινία

Δεν ήξερα ότι διαδραματίζεται στα 80ς, που όλα ήταν διαφορετικά και μου άρεσε αυτό. Η δράση της ταινίας είναι πολύ ωμη και σκληρή, κλασικό action movie της δεκαετίας εκείνης, με την υπερβολική δράση που χαρακτήριζε τότε τις ταινίες. Το παράξενο είναι ότι είναι βασισμένο σε αληθινά γεγονότα και στο βιβλίο που έγραψε ο Σερ Ραλφ Φάινς, και το σενάριο με τη καταιγιστική δράση του και τα κυνηγητά του, δημιουργεί αρκετά καλό θέαμα για το είδος των ταινιών αυτών. Οι χαρακτήρες δεν έχουν κάποια βαρύτητα, αλλά είναι καλά παιγμένοι από τους ηθοποιούς και ειδικά από τον Τζέισον Στέιθαμ που μου αρέσει πολύ σε ταινίες δράσης. Είναι η καρδιά της ταινίας πιστεύω και ταιριάζει πολύ. Και ο Ρόμπερτ Ντε Νίρο είναι καλός, αλλά το μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει ο κακός της ταινίας, ο Κλάιβ Οουεν που είναι πιο μυστηριώδης. Μου άρεσε και η σκληρή αντιπαράθεση των δυο διαφορετικών χαρακτήρων της ταινίας, που μου θύμισε παλιότερα δίδυμα καλού και κακού.

Γενικά το παλιομοδίτικο στυλ της ταινίας, τα αυτοκίνητα, τα μέρη τα ρούχα και η γλώσσα των διαλόγων έχουν το διαφορετικό στην ιστορία και τη δράση, που αν και υπερβολική έχει φάση να την βλέπεις. Οι ρυθμοί είναι γρήγοροι, η έκβαση της ιστορίας δεν έχει εκπλήξεις, έχει μπόλικα κλισέ αλλά η ταινία βλέπεται ευχάριστα. Ούτε έχει και κάποιο τέλος που δεν περιμένεις αλλά το βλέπεις ευχάριστα. Δεν πίστευα ότι θα μου άρεσε, την είδα με φίλους μου και άρεσε σχεδόν σε όλους. Η θα βλέπαμε αυτήν ή το Contagion και δεν το μετανιώσαμε τελικά. Της βάζω ένα 7 στα 10. Καλή περιπέτεια δράσης.

Trailer
    ταινίας

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Θα μπορούσε να είναι και μια από τις περιπέτειες της χρονιάς, αλλά αναλώθηκε στο κύκλο των πολύ γνωρίμων στάνταρντς του είδους. Δεν είναι και κακό βέβαια.
    Η "εητίλα" του είναι το πιο δυνατό μέρος της ταινιας που του δίνει το ελαφρυντικό της υπερβολής αφού βουβά, κλείνει το μάτι σε εκείνες τις ταινιες της εποχής. Ωραίο το τρίδυμο, πολύ καλός και πάλι ο Τζέισον Στέιθαμ,-μια χαρά έχει φτιάξει την εικόνα του πάνω στο είδος- και ο χαμένος Κλάιβ Οουεν πρέπει να σκεφτεί πολύ σοβαρά την καριέρα του. Εκτός αν θέλει να γίνει τύπου Eρικ Ρόμπερτς και Ρέι Λιότα!

Ωραία περιπέτεια, έχει πολύ καλές σκηνές, βλέπεται ευχάριστα και ας έχεις ξαναδεί πανομοιότυπα κολπάκια και αλλού! Σε σέβεται.

sam402 ευχαριστώ για το review. Συμφωνώ σε πολλά σου σημεία!

3. Thanks sam402 thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε η ταινία. Ωραία περιπέτεια και καλογυρισμένη. Καλύτερη από αυτό που περίμενα. Και ο Τζέισον Στέιθαμ πολύ καλός. Μου άρεσε που διαδραματίζοταν την δεκαετία του 80. 7/10 Ευχαριστώ για το review.

5. Thanks sam402, Bouzouxis7 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της extra
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε αρκετά και μένα. Καλή περιπέτεια.Ο Στέιθαμ κ πάλι καλός κ είχε κ πολύ καλές σκηνές. Βλέπεται. Ωραίο review.

7. Thanks sam402 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της lizard-joe
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε. Δεν ξετρελάθηκα, αλλά καλή περιπέτεια είναι. Μου άρεσε πολύ και ο Κλάιβ Οουεν και θα ήθελα σε μεγαλύτερα ρόλο τον Ντε Νιρο. Προσκυνάμε τον Στέιθαμ που είναι ο καλύτερος από κάτι βουτηρομπεμπεδες της κακιάς ώρας κ έτσι. Ωραίο ρίβιου.

9. Thanks sam402, Khellen thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Orianna
    Likes / Thanks
    Tην είδα πρόσφατα και χωρίς να έχει κάτι νέο να πει για το είδος της, βλέπεται ευχάριστα ως περιπέτεια δράσης. Το στοιχείο του ’80 που έχει την κάνει πιο ενδιαφέρουσα οπτικά και οι σκηνές δράσεις της είναι χορταστικές. Θα ήθελα και εγώ περισσότερο Robert De Niro. Ο Jason Statham, πολύ καλός ενώ ο Οwen κλέβει την παράσταση. 7/10 Πολύ καλό review sam402.

11. Thanks sam402 thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας